10 ویژگی در یک معامله قانونی ملک

10 ویژگی در یک معامله قانونی ملک

5,0 rating based on 1,234 ratings
10 ویژگی در یک معامله قانونی ملک
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

اگر می خواهید بعد از خرید ملک، نگران دردسرهای حقوقی و قانونی آن نباشید، باید مسیر درست معامله قانونی ملک را در پیش بگیرید. هر معامله ای باید 4 شرط اصلی داشته باشد تا از نظر قانون صحیح و بدون مشکل برگزار شود: 1- قصد و رضای طرفین معامله 2- معین بودن مورد معامله 3- اهلیت 4- مشروعیت.

اما این 4 مورد همه ویژگی های لازم و ضروری برای یک معامله قانونی نیست و باید همه چیز از خرید و انتخاب ملک گرفته تا مراحل تنظیم سند به روش درست و قانونی طی شود. در ادامه به 10 ویژگی مهم در معاملات قانونی ملک اشاره می کنیم.

10 اصول معامله قانونی ملک

برای اینکه معامله ای به طور صحیح و بدون مشکل برگزار شود، باید شرایطی داشته باشد تا بعداً دچار بطلان عقد نشود. در این بخش می خواهیم با هم به بررسی 10 ویژگی اصلی معاملات قانونی املاک بپردازیم:

  1. مدارک فروشنده را به درستی بررسی کنید

اول از همه باید مدارک شناسایی فروشنده و وکالت نامه قانونی او را به طور کاملاً دقیق مطالعه کنید. چرا که اگر امضای وکیل و یا قیم به جای هر کدام از طرفین معامله در قولنامه وجود داشته باشد، باید مطابقت فروشنده و مالک اصلی را با مدارک فرد سنددار تطبیق دهید.

هر شخصی که از طرف قانون، ممنوع المعامله باشد، مثلاً ورشکسته شده باشد، اجازه شرکت در هیچ معامله ای را نخواهد داشت. همچنین اگر یکی از طرفین معامله، بیماری خاصی داشته باشد که نتواند در معامله شرکت کند و یا به دلیل کهولت سن، فاقد شرایط لازم باشد، برای انجام معامله مناسب نیست و باطل است.

  1. وضعیت سند در معامله قانونی ملک بررسی شود

بررسی شرایط حقیقی و حقوقی اشخاص به هنگام انجام معامله، گام دوم مهم ترین ویژگی های یک معامله قانونیست که باید به آن توجه داشته باشید. در هنگام انتقال سند ملک ممکن است برخی اصطلاحات و یا شرایط برای طرفین معامله مورد سوال قرار بگیرد. مثلاً میزان مشاعات، نوع سند از قولنامه ای و یا نسقی بودن، همگی باید کاملاً شفاف و بدون ابهام به آن ها پرداخته شود.

  1. بررسی توان مالی خریدار از سوی فروشنده

یکی از نکاتی که باید بیشتر از همه از سوی فروشنده بررسی شود، میزان توان مالی خریدار برای پرداخت هزینه هاست. به این ترتیب اگر در بیع نامه قید شود که در صورت عدم توانایی پرداخت هزینه از سوی خریدار، فروشنده حق فسخ معامله ملک را دارد، به راحتی می تواند این کار را از طریق مراجع قانونی انجام دهد.

  1. مبهم نبودن مورد معامله

از دیگر شرایطی که یک معامله قانونی ملک باید داشته باشد، مبهم نبودن مورد معامله است. یعنی اینکه طرفین برای انجام معامله، بدانند برای چه چیزی معامله می کنند و بتوانند کمیت و کیفیت آن را مشخص کنند. همچنین باید مقدار، اوصاف و ماهیت آن مشخص باشد.

کد رهگیری املاک چیست؟
👁️ بخوانید

منظور از ماهیت، جنس یا ذات مورد عقد است که باید رعایت شود.

اصول معامله قانونی ملک

اصول معامله قانونی ملک با اکوملک

  1. معین بودن مورد معامله

یکی از اصول معامله قانونی ملک این است که باید مورد معامله معین باشد. به این معنی که نباید بین دو یا چند چیز مردد باشید، چون در چنین وضعیتی، معامله باطل است. مثلاً اگر فردی، بین دو قطعه زمین مشخص نکند که کدامیک از آن ها را به خریدار فروخته است، چنین معامله ای باطل است.

  1. موجود بودن مورد معامله

در زمان عقد قرارداد، مورد معامله باید موجود باشد. البته این بند استثنائاتی هم دارد که مطابق با ماده 2 قانون پیش فروش، اگر خانه و یا ملکی در زمان معامله آماده نباشد، مشکلی نخواهد داشت و با رعایت همه اصول و موارد خانه، می توانید در معامله پیش خرید خانه مشارکت داشته باشید.

  1. دریافت کد رهگیری معامله

این روزها دیگر مثل گذشته نیست که افراد از برگه های دست نویس و بدون هیچ مهر و قانونی، به خرید خانه در رشت و یا هر کجای کشور اقدام کنند. برای اینکه مدارک مورد اطمینان از انجام پروسه معامله داشته باشید، باید به یک دفتر مشاور املاک مراجعه کرده و حتماً کد رهگیری را نزد خود نگه دارید. این یک نکته مهم در معامله قانونی ملک به شمار می رود.

  1. مشخص کردن مدت زمان مورد معامله

مشخص کردن مدت زمان سندیت قرارداد مطابق با قانون، الزامیست. یکی از مزیت های مشخص کردن مدت زمان مورد معامله این است که اگر یکی از طرفین به تعهدات خود عمل نکند، می تواند با توجه به بندهایی که در قرارداد مشخص کردند، امکان جریمه مالی و یا فسخ قرارداد برای طرف مقابل را داشته باشد.

این مورد در زمان رهن کامل یا اجاره خانه بیشتر از همه دیده می شود. در چنین شرایطی مالک می تواند در صورت دیرکرد پرداخت اجاره، جریمه مشخصی را که از قبل تعیین کرده است، از مستاجر دریافت کند.

  1. تعیین قیمت دقیق در زمان معامله ملک

شاید برای شما هم اتفاق افتاده و یا در اطرافیانتان دیده باشید که مالک، به دلیل آشناییت با خریدار و یا مستاجر، دچار یک سری تعارفات شده و در معامله قیمت دقیق را ذکر نکرده باشند. طبیعتاً مبایعه نامه، اجاره نامه و قراردادهایی این چنینی که فاقد موضوع قیمت ملک باشند، از نظر حقوقی مشکلات اساسی دارند.

چگونه مشتری املاک پیدا کنیم؟
👁️ بخوانید

حتماً قبل از معامله قانونی ملک به تعیین قیمت آن بپردازید و آن را ضمیمه قرارداد کنید.

  1. ملک مورد معامله را به درستی شناسایی کنید

مشخصات ظاهری و مواردی که در سند مالکیت نوشته می شود، باید با ملک مورد نظر مطابقت داشته باشد و این مورد بر کسی پوشیده نیست. اما برای اینکه مشخصات ثبتی ملک را به صورت جزئی و کامل تری بررسی کنید، نیاز است تا از نظر اداره ثبت اسناد و املاک رسیدگی شود.

هویت ملک مورد معامله، در چنین شرایطی مشخص می شود و خیال خریداران را راحت می کند.

جمعبندی

همانطور که از این مطلب می توان نتیجه گرفت، با توجه به 10 ویژگی معامله قانونی ملک باید به اهمیت قرارداد معاملاتی و مباحث حقوقی آن پی برده باشید. برای اینکه از جدیدترین قوانین حقی و حقوقی معاملات ملکی آگاه شوید، بهتر است تا به یک مشاور قابل اعتماد مراجعه کنید و قبل از عقد قرارداد، نسبت به آن ها اطمینان حاصل نمائید.

با اکوملک همراه باشید

758 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *