10 نکته مهم در فروش ملک

10 نکته مهم در فروش ملک

5,0 rating based on 1,234 ratings
ده نکته مهم در فروش ملک
🕒 زمان مطالعه: 6 دقیقه

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود مالک اقدام به فروش ملک خود کند! به راستی چرا این باور در بین مردم دیده می شود که همیشه خریدار به دنبال کمترین قیمت با بهترین کیفیت ملک بازار می گردد و از طرفی مالک هم با وجود اینکه از وضعیت ملک خود با خبر است، به دنبال فروش و سود بیشتر است؟!

در این مطلب می خواهیم نگاهی به 10 نکته مهم در زمینه فروش املاک و مستغلات داشته باشیم تا دچار اشتباهات و یا ضررهای رایج در بین سایر فروشندگان ملک نشوید.

10 مورد از نکات فروش ملک

در مورد نکاتی که باید در این زمینه به آن توجه کنید، مطالب زیادی وجود دارد که ما در این بخش به 10 نکته اصلی و مهم فروش ملک در شهرها و روستاهای توریستی خواهیم پرداخت. زیرا تعداد معاملات سالانه این دو مورد نسبت به سایر مکان ها بیشتر است و حساسیت های خاص خودش را دارد.

پس در ادامه همراه ما باشید….

  1. خانه های آپارتمانی و ویلایی را برای بازدید مشتریان آماده کنید

با توجه به راهکارهای جدیدی که برای خریداران به خانه و آپارتمان در فضای مجازی فراهم شده است، تنها گذاشتن تصاویر با کیفیت و زیبا از نمای داخلی و بیرونی خانه کافی نیست که مخاطب را جذب می کند! بلکه برای مشتریان واقعی ملک این نکته بیشتر اهمیت دارد که این مورد از نزدیک هم اینقدر عالی به نظر می رسد یا خیر؟!

مثلاً هر چقدر هم که شما در ظاهر خانه تلاش کرده ولی بوی بد ناشی از لوله کشی سینک آشپزخانه را برطرف نکرده باشید، تمام زحمت هایتان برای فروش ملک از بین می رود! منظور از آماده سازی خانه و آپارتمان توجه به همین نکات ریز و درشتی است که در کنار هم اهمیت پیدا می کنند.

  1. یک لحظه خود را به جای خریدار بگذارید!

منظور از فروش ملک فقط خانه و آپارتمان های شیک و امروزی شهر نیست! یک ملک می تواند ویلایی معمولی و یا مدرن در هر کجای کشور باشد یا زمینی دو بَر در یکی از خیابان های بالای شهر! مهم این است که شما به عنوان یک فروشنده چقدر از ملک خود اطلاعات دارید؟ آیا آخرین قیمت خرید و فروش ملک در آن منطقه را می دانید؟ بر چه اساسی قیمتی که برای فروش در نظر گرفته اید را اعلام می کنید؟ اگر شما خریدار بودید، آیا ملک کنونی خود را برای خرید بررسی می کردید؟

یکی از نکاتی که باید به آن اشاره کنیم همین موضوع است که اگر خودتان را به جای خریدار بگذارید، تا حد زیادی از عیوب و مشکلات ملک خود را می توانید بررسی کرده و برای برطرف کردن آنها هزینه کنید.

  1. بازسازی خانه های قدیمی می تواند تا حد زیادی شانس فروش را بیشتر کند

منظور از خانه های قدیمی، خانه های کلنگی و یا بالای 25 سال نیست! خانه های ویلایی 10 سال ساخت که با سلیقه و متریال آن زمان طراحی و ساخته شده اند می توانند با یک تغییر دکور اساسی نقش بسیار زیادی در ایجاد رقابت بین موارد مشابه داشته باشند. مثلاً می توانید با رسیدگی اساسی به حیاط خانه و یا اتاق خواب ها محوطه قبلی را به کلی فراموش کنید!

در حقیقت توجه به همین موارد کوچک در نکات فروش ملک می تواند تا حد زیادی شانس شما را بیشتر کند.

  1. توجه به معادلات زمانی بین فروش ملک تا جابجایی به مکان جدید

متاسفانه تعدادی از فروشندگان ملک وجود دارند که سراسیمه به دنبال فروش هر چه سریعتر خانه یا آپارتمان خود هستند بدون اینکه زمانبندی دقیقی از جابجایی به مکان جدید داشته باشند! اگر از زمان فروش خانه تا خریداری یک خانه جدید زمان کمی در اختیار داشته باشید، آن وقت باید به دنبال یک مکان یا انبار باشید تا وسایل زندگی را موقتاً در آنجا بگذارید که این اتفاق اصلاً خوشایند نیست!

پس باید به این نکته توجه کنید که حداقل یک تا دو ماه قبل از زمان مد نظر خود برای رفتن به خانه ای جدید، اقدام به فروش نهایی ملک خود کنید.

10 نکته خرید و فروش ملک 1000

  1. داشتن وام مسکن برای خانه های تازه ساخت = شانس بیشتر در فروش

این نکته را فراموش نکنید که اگر خانه شما دارای وام می باشد، حتماً آن را در آگهی فروش قید کنید. این موضوع تعداد مشتریان شما را بالاتر می برد. البته باید به این موضوع هم دقت کنید که شرایط بازپرداخت وام را حتماً به خریداران توضیح دهید. شاید در این بین افرادی باشند که با تعداد و یا میزان اقساط وام به مشکل بخورند. بنابراین از لیست خریداران واقعی شما کنار می روند.

  1. ارائه توضیحات تکمیلی به خریدار در زمان فروش ملک

اگرچه همه فروشندگان موارد اساسی و مهم خانه خود را که جزو ویژگی های برتر آن محسوب می شود در آگهی وب سایت ها و یا روزنامه ها ذکر می کنند، اما بد نیست وقتی خریداری حضوری از خانه شما بازدید می کند، توضیحات تکمیلی را اضافه کنید. با این کار حس اطمینان بیشتری به او داده و متوجه می شود که از سر تبلیغ و برای فروش نبوده که مواردی را در آگهی آورده اید.

مثلاً اگر ستون و یا دیواری به داخل خانه اضافه و یا کم کرده اید، بد نیست به آن اشاره کنید. یا تغییراتی که در کابینت ها داده اید مربوط به چه سالی بودند؟ این ها برای مشتریان جذابیت دارد.

  1. به هزینه های یک معامله فکر کنید و برایش برنامه ریزی داشته باشید

یکی از مواردی که نه تنها به عنوان نکات فروش ملک بلکه خریداران املاک هم باید به آن توجه کنند، پرداخت هزینه هایی مثل: حق مشاوره و کمسیون، هزینه های انتقال سند و… است که نباید فراموش کنید. هزینه هایی مثل تسویه حساب با شهرداری، پرداخت مالیات خانه، عوارض و… هم از مواردیست که به عنوان مالک و فروشنده خانه باید قبل از انتقال سند به مشتری انجام داده باشید.

  1. تعارف و رودربایستی را کنار بگذارید!

برخی از فروشندگان هستند که از ابتدا برای اینکه هزینه های کمتری بپردازند، از بنگاه دار گرفته تا پیدا کردن مشتری برای فروش ملک را به دوست و آشنا واگذار می کنند و بعداً دچار تعارف و به نوعی ضرر در معامله می شوند! اگرچه یک فرد نزدیک به شما می تواند مشاوره های خوبی در این زمینه ارائه کند، اما به دلیل صمیمیت بالایی که بین مالک و بنگاه دار و یا خریدار وجود دارد، گاهاً دیده شده از برخی حق طبیعی خود هم می گذرد!

اگر خریدار ملک شما فردی کاملاً بیگانه باشد، به راحتی می توانید به دور از تعارفات مرسوم هر چیزی که انتظارش را دارید ارائه کنید.

  1. پیش از اینکه مشتری متوجه ایرادات ملک شما شود، خودتان به آنها اشاره کنید

یکی از مواردی که بسیار اهمیت دارد و برای خریدار مهم است، صداقت فروشنده است. شما علاوه بر اینکه نکات ریز و درشت خانه را در آگهی فروش و بعد از آن در مراجعه حضوری او از ملک ارائه می کنید، بد نیست قبل از اینکه مشتری خودش متوجه ایراداتی هر چند کوچک از خانه شما شود، پیشدستی کرده و حُسن نیت خود را به او اثبات کنید.

این مورد می تواند حتی با توضیحات تکمیلی شما در آن زمینه برطرف شود ولی صداقتی که در کار داشتید، باعث می شود خریدار نسبت به شما حس مثبت و بهتری داشته باشد.

  1. محکم کاری های قانونی با بنگاهی کردن معامله

هر چقدر که در سال های گذشته شاهد دوری از بنگاهی شدن معاملات به دلیل فرار از هزینه های آن بودیم، در سال های اخیر اثبات شده که پرداخت به موقع برخی از هزینه ها مثل بنگاهی کردن معاملات در فروش ملک می تواند یک عمر آسودگی را برای شما به ارمغان آورد.

پس با رعایت تمام اصول و در یک تاریخ مشخص، با خریدار به یک بنگاه توافق شده رفته و برای همیشه این معامله بزرگ زندگیتان را قانونی ثبت کنید.

جمعبندی

همانطور که از این محتوا می توان نتیجه گرفت، علاوه بر نکات مهم و کلیدی که درباره فروش ملک وجود دارد، توجه به نکات مثبت انسانی مثل صداقت، درستی و انسان دوستی افراد است که شاید در جامعه امروزی ما کمرنگ شده است. امیدواریم با در نظر گرفتن این نکات بتوانید یک فروش موفق را تجربه کنید.

منبع: اکو ملک

803 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *