10نکته حیاتی در هنگام مراجعه به مشاور املاک

10نکته حیاتی در هنگام مراجعه به مشاور املاک

5,0 rating based on 1,234 ratings
10نکته حیاتی در هنگام مراجعه به مشاور املاک
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

هر کدام از ما وقتی تصمیم به خرید و یا فروش ملک خود می گیریم، مراجعه به یک مشاور املاک را حتماً در برنامه هایمان قرار می دهیم. حتی اگر خانه ای که به دنبالش بودیم را خودمان هم انتخاب کرده باشیم برای گرفتن کد رهگیری و بنگاهی کردن قانونی معامله بالاخره باید به یک مشاور متخصص در این زمینه مراجعه کنیم.

اما در این ملاقات باید به چه نکاتی دقت کرد؟ یک مشاور خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ اگر تمایل دارید تا در این زمینه بیشتر بدانید تا انتهای این محتوا همراه ما باشید.

چگونه مشاورین املاک مناسب را پیدا کنیم؟

در هر کوچه و خیابانی ده ها دفتر مشاور املاک وجود دارد که هر کدام به کار و فعالیت خودشان مشغولند. اما نکته ای که وجود دارد این است که شما برای خرید خانه مورد نظرتان، باید به کدامیک از این ها مراجعه کنید؟ آیا داشتن تخصص و یا تحصیلات آکادمیک مشاورین املاک می تواند در این زمینه موثر باشد؟

امروزه افراد بازنشسته از کارهای اداری و یا آزاد بسیاری را میبینیم که برای این دوران خود شغل مسئول مشاور ملکی را انتخاب کرده اند و هیچگونه تخصصی در این زمینه ندارند. تعداد انگشت شماری از این افراد هستند که اتفاقاً در جایگاه درستی قرار گرفته و می توانند مشاورین موفقی باشند. اما در بسیاری از موارد مراجعه به این افراد نه تنها کمکی به شما نمی کند، بلکه بیشتر دچار سردرگمی نیز می شوید!

بخوانید: اسرار موفقیت یک مشاور املاک

10 نکته مهمی که باید در مراجعه به مشاور املاک بدانید

  1. از قبل لیستی از ویژگی های خانه مورد نظرتان را یادداشت کنید

وقتی به آژانس املاک مراجعه می کنید، حتماً ویژگی هایی از خانه و یا ویلای مورد نظرتان را از قبل مشخص کرده اید. اما ممکن است در این ملاقات مشاورین املاک شما را با مواردی از خرید و فروش ملک آشنا کنند که ناخودآگاه از هدفتان دور شوید. برای جلوگیری از چنین اتفاقی حتماً یک فهرستی از ویژگی های خانه و ملک مورد نظر خود را یادداشت کرده و مطابق با آن از مشاورین املاک کمک بگیرید.

  1. صرفاً مراجعه به مشاور املاک دوست و یا فامیل نباید منجر به معامله شود!

هیچ تضمینی وجود ندارد که دوست و فامیل مشاور املاک شما لزوماً معامله موفقی را برایتان رقم بزند! این افراد حتی اگر تحصیلات حرفه ای و تخصصی هم داشته باشند ممکن است دچار اشتباه شوند. هیچ وقت صرفاً به دلیل آشناییت با کسی معامله ای را قبول نکنید و از چندین مشاور املاک نیز راهنمایی بگیرید.

  1. تمام ویژگی های یک ملک در متراژ و قیمت آن خلاصه نمی شود!

متاسفانه در آژانس املاک بسیار زیاد با این مورد برخورد می کنیم که اولین سوال مشاور املاک از مشتری به محض ورودش این است که خانه چند متری و با چه بودجه ای نیاز دارد؟! یعنی پارامترهای دیگر یک خانه مثل: محله، ویژگی های آشپزخانه، امکانات ساختمانی، موضوع ایمنی و… کنار زده و در 2 مورد قیمت و متراژ خانه خلاصه می شود!

شما به عنوان خریدار اول از همه باید این فرصت را از مشاورین املاک بگیرید که تمام لیست مد نظرتان را برایش عنوان کرده و بعد از او بخواهید تا موارد فروش را به شما معرفی کند.

  1. داشتن تنها یک مورد فروش برای شما شک برانگیز است

در مراجعه به مشاور املاک همانطور که گفتیم باید فرصت تعامل و حرف زدن بین دو طرف در حد مساوی لحاظ شود. بعد از این مرحله مشاورین املاک شروع به معرفی و گشتن از لیست فروش خود می کند. اما در برخی موارد دیده شده که فقط روی یک مورد تمرکز کرده و زمان طولانی را به توضیح ویژگی ها و مشخصات آن می پردازد.

در چنین مواردی تقریباً باید مطمئن شوید که هدف او فروش همان یک مورد است تا به پورسانت خودش برسد! یک مشاور املاک مناسب باید بیشتر از هر چیزی پیشنهاد دهنده خوبی باشد تا تعیین کننده. پس اگر با چنین موقعیتی مواجه شدید از او بخواهید تا موارد بیشتری با توجه به درخواست شما معرفی کند و فضا را از توضیحات درباره آن مورد خاص عوض کنید.

  1. از افرادی که جانب داری خاصی از یک طرف معامله می کنند، دوری کنید

اصولاً مشاورین املاک بسیار زیادی هستند که در انجام یک معامله از مالک و یا فروشنده طرفداری می کنند و به نوعی خود را در تیم آن ها می دانند! به همین دلیل هم هست که خریدار را دوره کرده و در به ثمر رسیدن معامله عجله می کنند. تا حد ممکن از چنین افرادی مشاوره نگیرید چرا که بیشتر دچار گمراهی و سردرگمی می شوید.

نکات مهم در هنگام مراجعه به مشاور املاک

  1. سابقه کاری یک مشاور املاک گویای موفقیت و یا عدم موفقیت کارنامه اوست

در هر محله و خیابانی افرادی هستند که با پرس و جو می توانید به راحتی افراد موفق در این زمینه را پیدا کنید. اصولاً معاملات ملکی در هر محله ای از مشاورین املاک همان محله انجام شده اند. بنابراین می توانید به کسب اطلاعات از ساکنین همان اطراف مشاورین املاک را شناسایی و از بین آن ها بهترین گزینه را انتخاب کنید.

  1. دفتر مشاور املاک مورد نظرتان باید مجوز رسمی از اتحادیه مشاورین املاک داشته باشد

در مورد معاملاتی که در دفاتر مشاور املاک سطح کشور بسته می شود، به خصوص نوشتن قولنامه در معاملات ملکی، باید به این نکته توجه داشته باشید که آژانس املاک مورد نظر شما مجوزهای لازم را از اتحادیه مشاورین دارد یا خیر؟ چون اگر این مجوزها را نداشته باشد، قولنامه ای که تنظیم می شود فاقد اعتبار قانونی خواهد بود.

  1. دریافت کد رهگیری از مسئول مشاور ملکی

نوشتن قولنامه به این معنی است که ملک مورد نظر شما (خانه، زمین و…) یک بار معامله شده است. برای اینکه صحت هر معامله ای را تایید کنند، با نوشتن قولنامه و دریافت کد رهگیری این وضعیت را اعلام می کنند. قولنامه در 3 نسخه تنظیم می شود که یک نسخه آن دست فروشنده، یک نسخه در اختیار خریدار و یکی هم نزد مشاور املاک باقی می ماند.

  1. مشاورین املاک باید تا حدودی به مسائل حقوقی خرید و فروش ملک آگاه باشند

همانطور که در بالا اشاره کردیم، گاهی مشاورین افراد بازنشسته و یا جوانی هستند که تحصیلاتی در این زمینه ندارند ولی به حرفه مشاوره املاک علاقه دارند. این علاقه تنها شرط کافی نیست. بلکه باید تا حدودی اطلاعات حقوقی هم در این زمینه داشته باشند. مشاوره های حقوقی مثل جزئیات تنظیم قولنامه، مبایعه نامه و… مواردی هستند که باید به طور دقیقی انجام شوند.

  1. حتماً سند رسمی ملک مورد نظر را ببینید

اگر خانه ای که از طرف مشاور املاک به شما معرفی می شود، دارای سند رسمی می باشد، هیچگونه بهانه ای نظیر آماده نبودن و یا آزاد شدن سند طی یکی دو ماه آینده و… را قبول نکنید. همچنین باید مطمئن شوید که فروشنده ممنوع المعامله نباشد.

جمعبندی

در پایان باید اضافه کنیم همانطور که داشتن یک مشاور املاک مورد اطمینان و کاربلد می تواند خیالتان را از بابت یک معامله ملکی مهم راحت کند، توجه نکردن به مسائلی که در این مقاله عنوان شد منجر به یک اتفاق ناخوشایند و یا کلاهبرداری های احتمالی از سوی فروشندگان و یا مشاورین املاک خواهد شد.

منبع: اکو ملک

598 👁️
 
+2
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *