گردشی کوتاه در طبیعت رحیم آباد

گردشی کوتاه در طبیعت رحیم آباد

5٫0 rating based on 1,234 ratings
رحیم آباد
🕒 زمان مطالعه: 3 دقیقه

با عبور از شهرهایی مانند لاهیجان نوبت آن رسیده است که مسیر شرقی استان گیلان را ادامه دهید و از طبیعت رحیم آباد در شهرستان رودسر لذت ببرید. برای اینکه بیشتر با این شهر کوچک در بخش شرقی استان آشنا شوید، بد نیست تا از جاذبه های دیدنی آن بدانید. به همین دلیل در این محتوا تصمیم گرفتیم تا به گردشی کوتاه در طبیعت رحیم آباد بپردازیم.

چگونه به شهر رحیم آباد برسیم؟

بعد از عبور از شهرهایی چون: املش و سیاهکل، به شهر رحیم آباد خواهید رسید. این شهرستان از شرق به شهر رامسر، از شمال به شهر کلاچای و در نهایت از جنوب هم به استان قزوین محدود می شود. از مناطق دیدنی این قسمت اگر بخواهیم نام ببریم، آبشار میلاش و قلعه های قدیمی هستند که در ادامه بیشتر به آنها خواهیم پرداخت.

رحیم آباد تا مرکز استان یعنی شهر رشت حدود 93 کیلومتر فاصله دارد.

معرفی قلعه ای در طبیعت رحیم آباد

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، قلعه گردن رحیم آباد یا قلعه تول لات در یکی از روستاهای این شهرستان که به همین نام شهرت دارد، از قلعه های قدیمی و یکی از جاذبه های دیدنی رحیم آباد به شمار می رود. قلعه گردن در روستای لات این شهرستان با املای طول لات یا همان تول لات هم استفاده می شود.

یکی از نکات جالب توجه درباره طبیعت رحیم آباد وجود همین قلعه است که با تحقیقات به عمل آمده بیانگر این موضوع می باشد که قلعه گردن یکی از قدیمی ترین و اولین قلعه های استان گیلان است.

ویژگی های جالب قلعه گردن طول لات رحیم آباد

یکی از ویژگی های رمزآلود این منطقه وجود گورستانی قدیمی و مربوط به 2500 تا 2800 سال پیش است که به نظر می رسد یک گورستان خانوادگی بوده است! اگرچه اجساد این منطقه به دلیل وجود رودخانه ای نزدیک به آن کاملا پوسیده و از بین رفته اند، اما تبری دو لبه از اشیای کشف شده آنجا یکی از اشیاء ماندگار این گورستان است!

رحیم آباد

از معماری تا آدرس دستیابی به قلعه گردن رودسر

متاسفانه از آنجایی که در زلزله سال 69 رودبار بخش اعظمی از ساختمان این قلعه از بین رفته است، اطلاعات دقیقی از چگونگی استفاده و یا کاربری این قلعه پیدا نشده اما همه تحقیقات باستان شناسان حاکی از این است که قدمت بسیار بالایی دارد. تا جاییکه قدمت آن را مربوط به قبل از دوران سلجوقیان می دانند.

به هر حال اگر این قلعه کاربرد مسکونی داشته و یا برای دیده بانی از آن استفاده میشده است، به دلیل ارتفاع 180 متری از سطح دریا و داشتن ورودی دربی که از جنوب به سمت رودخانه باز می شود، دارای چشم انداز خوبی از طبیعت رحیم آباد بوده است.

با وجود اینکه این قلعه در سال 1382 به ثبت آثار ملی ایران رسیده است، خیلی از افراد حتی اسم آن را نشنیده اند! برای رسیدن به آن باید در 1 کیلومتری روستای لات رحیم آباد منتظرش باشید.

از آبشار دیدنی میلاش در رحیم آباد دیدن فرمایید

بزرگترین آبشار رحیم آباد که در روستایی به نام میلاش قرار گرفته است، آبشاری به ارتفاع 25 متر و عرض 8 متر می باشد که به همین نام شهرت یافته است. اگرچه مساحتی برابر 150 متر مربع را به خود اختصاص داده است اما به دلیل شیب کم و 85 درجه ای که دارد آب چشمه از بالا با برخورد به سنگ های بین راهی سرعت خود را از دست می دهد و باعث شده تا حوض کوچکی به عمق 70 سانت را در پایین آبشار ایجاد کند.

در دهستان اشکور سُفلی از توابع بخش رحیم آباد باید به دیدن این آبشار زیبا بنشینید. اما از یک جایی به بعد و پس از رسیدن به روستا باید ماشین ها را رها کنید و تقریبا 20 دقیقه پیاده روی نیاز دارید تا به این آبشار برسید.

جمعبندی

حالا که با طبیعت رحیم آباد بیشتر آشنا شدید، بد نیست در فصول گرم سال به این مناطق سفر کنید و از جاذبه های دیدنی شهرستان رودسر دیدن فرمایید.

منبع: اکو ملک

266 👁️
 
2+
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *