آیا کلاهبرداری املاک در شهر و روستا متفاوت است؟

آیا کلاهبرداری املاک در شهر و روستا متفاوت است؟

5,0 rating based on 1,234 ratings
آیا کلاهبرداری املاک در شهر و روستا متفاوت است؟
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

سرمایه های کلانی که در حوزه مسکن جا به جا می شوند، باعث شده تا برخی از افراد به فکر کلاهبرداری املاک افتاده و به مجازات های سختی هم تن بدهند. البته این موضوع یک تعامل دو طرفه است و بیشتر از همه، خریدار باید مراقب دام هایی که برایش پهن شده اند، توجه داشته باشد.

در این مطلب می خواهیم با هم به بررسی کلاهبرداری املاک شهری و روستایی بپردازیم و ببینیم که آیا این دو با هم تفاوت دارند یا خیر؟

تعریف کلاهبرداری املاک

در زمینه معاملات املاک، ابتدا بهتر است تعریف دقیق و مشخصی از این مورد داشته باشیم. هر فردی که از راه تقلب و ترفندهایی بخواهد افراد، شرکت ها، سازمان ها و کارخانجات را برای خرید املاک غیر حقیقی ترغیب کند، مرتکب کلاهبرداری شده است. این افراد، با جعل مدارک، اسناد و حواله هایی، خریدار را فریب داده و به هدفش می رسد.

قانون برای این اشخاص مجازاتی مثل: 1 تا 7 سال حبس و پرداخت جزای نقدی برابر با مالی که تصاحب کرده است، در نظر گرفته ولی موضوعی که بسیار اهمیت دارد، این است که اینگونه افراد، هر بار روش های مختلفی برای کلاهبرداری به کار میبرند و خریداران باید بسیار مراقب باشند تا به دام نیفتند.

مهمترین کلاهبرداری املاک در شهر و روستاها

  1. دفاتر املاک جعلی و غیر قانونی

یکی از رایج ترین روش هایی که افراد متخلف به آن اقدام می کنند، ایجاد دفاتر مشاور املاکیست که به صورت تقلبی و غیر قانونی می باشند. این افراد با ایجاد دفتری شیک و کاملاً آراسته، اقدام به فریب افراد می کنند و با فروش یک ملک به چندین نفر با قیمت های متفاوت، با داشتن سند ملک فروشنده، به راحتی این کار را انجام داده و در نهایت متواری می شوند.

برای اینکه در تله کلاهبرداری املاک نیفتید، از داشتن مجوز ثبت و فعالیت این دفاتر اطمینان حاصل نموده و بعد به آن ها مراجعه نمائید. هیچگاه قبل از اینکه با افراد معتمد مشورت نکرده اید، برای نوشتن عقدنامه و یا قولنامه اقدام نکنید.

  1. تسهیلات بانکی تقلبی

اگرچه با دریافت وام مسکن در زندگی شهری و روستایی می توانید صاحب خانه شوید، اما همیشه بستری برای افراد سودجو وجود داشته تا از این موقعیت سوء استفاده کنند. به عنوان مثال، شرکت هایی با ایجاد آگهی های تقلبی برای تسهیلات بانکی با کمترین سود اقدام می کنند که حتی در این زمینه، مراجعه کنندگان بسیاری هم داشته اند.

محاسبه قیمت ملک آنلاین
👁️ بخوانید

در این زمینه، به صورت کاملاً طبیعی مثلاً برای وام های بانکی، جانبازی، کارآفرینی، وام ساخت و ساز ملک و… آگهی می دهند. این افراد حتی به داشتن اسنادی از وزارت تعاون و رفاه اجتماعی نیز فکر می کنند که در جواب درخواست متقاضیان ارائه دهند، به همین دلیل هم به جعل این سربرگ ها اقدام می کنند. افراد متقلب، در هر دوره ای با تغییر محل کار خود، به فریب دیگران میپردازند.

کلاهبرداری املاک در شهر و روستا

کلاهبرداری املاک در شهر و روستا با اکوملک

  1. مبایعه نامه جعلی

در هنگام نوشتن مبایعه نامه، هر دو طرف باید موارد زیادی را خوانده و امضا کنند، اما از آنجایی که برگه های زیاد و با قوانین طولانی پیش روی آنهاست، از مطالعه دقیق مبایعه نامه اجتناب می کنند. کلاهبرداران از این قسمت ماجرا سوء استفاده می کنند و در بخش توضیحات آورده تا به خواسته های خود برسند.

اگر می خواهید به دام کلاهبرداری املاک نیفتید، بهتر است بدانید که در صورت فروش یک ملک به چندین خریدار، باید نام همه آن ها در مبایعه نامه آورده شود. تمامی جزئیات معامله مثل اطلاعات دو طرف، چک هایی که بین آن ها رد و بدل می شود و وضعیت سند در مبایعه نامه قید شوند.

  1. کلاهبرداری در پیش فروش خانه

در بسیاری از کلانشهرهای کشور شاهد معاملاتی مثل پیش فروش و پیش خرید خانه هستیم. اگرچه این کار در بیشتر موارد به نفع خریداران است، چرا که با هزینه کمتری در شروع معامله به قولنامه خانه اقدام می کنند، اما فرصتی برای سودجویان است تا از این طریق هم به کلاهبرداری املاک اقدام کنند.

در این زمینه باید مراقب باشید تا یک واحد در حال ساخت، به چندین نفر به غیر از شما فروخته نشود! سندهای تقلبی در این موارد، باعث شده تا عده زیادی فریب سودجویان را بخورند و تمام سرمایه شان از دست برود.

  1. کلاهبرداری املاک به صورت مجازی

دنیای اینترنت بستری را فراهم کرده است تا افراد بتوانند به راحتی با یکدیگر تعامل برقرار کنند و در زمان و هزینه صرفه جویی شود. به همین دلیل، به خصوص در شهرهای بزرگ کشور، استفاده از اینترنت و خدمات در بستر مجازی، بسیار بیشتر از روستاهاست. مثلاً برای اجاره و یا خرید ملک مسکونی و تجاری، از اپلیکیشن ها و سایت های املاک استفاده می کنند.

7 نکته مهم برای فروش سریع زمین
👁️ بخوانید

در این زمینه باید خیلی مراقب باشد. چرا که اطلاعات درج شده در سایت ها و تصاویری که برای املاک در نظر گرفته می شود، گاهی با واقعیت کاملاً متفاوت است. برای خرید و یا اجاره املاک، حتماً بازدید حضوری از آن ها داشته باشید تا در تله کلاهبرداری املاک شهری و روستایی نیفتید.

  1. کلاهبرداری در دریافت ودیعه اجاره

شاید ساده به نظر برسد ولی در زمینه اجاره خانه هم شاهد کلاهبرداری هایی هستیم که بسیار ناراحت کننده هستند. چرا که قشر کم درآمد جامعه که از خرید خانه محروم شده اند، با پرداخت هزینه رهن و یا بخشی از اجاره به مشاور املاک، انتظار دارند تا او به قول خودش در رابطه با تحویل خانه عمل کند، در حالی که متواری می شود!

این افراد که معمولاً با مالکین هم دست هستند، اقدام به نوشتن اجاره نامه های تقلبی می کنند و بعد از اینکه به خواسته خود رسیدند، متواری می شوند. پس اگر برای اجاره خانه اقدام می کنید، مراقب این شیوه های کلاهبرداری املاک نیز باشید.

جمعبندی

کلاهبرداری مشاوران املاک، کلاهبرداری در پیش فروش آپارتمان و خانه های مسکونی و به طور کلی سوء استفاده های ملکی باعث شده تا نه تنها افرادی که در شهرها زندگی می کنند، بلکه مردم نجیب و مهمان نواز روستاهای کشور نیز نسبت به جدیدترین کلاهبرداری املاک آگاه باشند تا در صورت مشاهده آن ها، سریعاً به مراجع مربوطه اطلاع دهند.

بهترین روش برای اینکه در دام کلاهبرداری ملک نیفتید، کد رهگیری املاک است که در صورت اجاره و یا خرید خانه باید از مشاورین املاک دریافت نمائید.

843 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *