چگونه خانه روف گاردن بسازیم؟

چگونه خانه روف گاردن بسازیم؟

5,0 rating based on 1,234 ratings
چگونه خانه روف گاردن بسازیم؟
زمان مطالعه: 4 دقیقه

اگر فضای کمی برای داشتن باغچه و یا محوطه کشت گل و گیاهان مورد علاقه خود دارید، داشتن خانه روف گاردن به شما پیشنهاد می شود. در تعریف عامیانه به فضایی که بتوان بر روی سقف یک محوطه مانند خانه یا هتل ایجاد کرد، بام باغ گفته می شود. در این مطلب قصد داریم تا به چگونگی اجرای خانه روف گاردن و مزایا و معایب آن ها اشاره کنیم.

 

 

چرا از روف گاردن استفاده می کنند؟

یکی از دلایلی که بشر به فکر ایجاد چنین فضاهایی در محوطه کار و یا زندگی افتاد این بود که از محیط محدودی که دارد نهایت استفاده را ببرد. معمولاً روف گاردن ها به محوطه ای گفته می شود که در سطوح بالاتری از زمین و یا باغچه های مرسوم قرار دارد و این محوطه می تواند بر روی سقف یک خانه باشد یا اداره، هتل، ساختمان های تجاری و صنعتی و… .

همیشه هم اینطور نیست که از این فضای سبز به منظور کاشت گل و گیاه و یا امور کشاورزی استفاده کنند. بلکه برای نگهداری پرندگان، حیوانات، ایجاد فضای بازی کودکان، کنترل دما و به طور کلی بهبود معماری ساختمان استفاده می شود.

بخوانید: اصول و مهندسی در ویلا سازی

طراحی خانه روف گاردن چه کاربردی برای ساکنانش دارد؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، برای بالا بردن مساحت در دسترس یک خانه به خصوص در مناطقی که سقف آن ها قابلیت پیاده روی داشته باشند، می توان از محیط موجود نهایت استفاده را برد و به راحتی حتی در مصرف انرژی هم صرفه جویی کرد. امروزه خانه هایی با سقف بام بسیار مورد توجه قرار گرفته و به همین دلیل لازم دانستیم تا به مهم ترین مزیت ها و نکاتی که باید در مورد خانه روف گاردن به آن ها توجه داشته باشید اشاره کنیم.

در طراحی و اجرای خانه روف گاردن از چه المان هایی می توان استفاده کرد؟

با توجه به اینکه بعد از طراحی اینگونه سقف ها می توانید بر مساحت قابل ساخت پروژه اضافه کنید، پس به خوبی نیازهای خود را دسته بندی کرده و بر طبق اولویت آن ها را در سقف روف گاردن پیاده سازی کنید.

#ctaText??#  چرا درزگیری پنجره دوجداره لازم است؟

به عنوان مثال می توانید از المان ها و وسیله هایی مثل: آلاچیق و پرگولا که زیبایی خاصی به فضای بام شما می بخشند استفاده کنید. ایجاد آبنما، چمن های طبیعی و مصنوعی، استخرهای فایبر گلاس، باربیکیو، نیمکت و… از مواردی هستند که بیشترین استقبال را در ایجاد سقف های روف گاردن دارند.

خانه روف گاردن

سقف ها تنها مکان ایجاد روف گاردن ها نیستند!

بر خلاف تعریف و مواردی که در ذهن اکثر مردم از روف گاردن ها شکل گرفته است، لزوماً بام ساختمان ها محل اجرای خانه روف گاردن نیستند. بلکه می توان در فضای بالکن هم تا بخش زیادی از هدف این بام ها را پیاده سازی کرد. اگرچه ممکن است سقف این تراس ها به دلیل پوشیده بودن فضایی متفاوت از یک روف گاردن باشد اما برای شروع می توانید از این روش هم استفاده کنید.

لزوم داشتن یک خانه روف گاردن چیست؟

یکی از سوالاتی که ممکن است در ذهن هر فردی که قصد ایجاد روف گاردن را در محیط خانه و زندگی خود دارد شکل بگیرد این است که آیا می تواند این روش را پیاده سازی کند؟ ایجاد یک فضای مرده اضافی به ساختمان خطری به سازه وارد نمی کند؟ معمولاً از آنجایی که ایجاد باغچه های طبیعی با ریختن و پیاده سازی خاک یک بارِ اضافی مرده را به ساختمان تحمیل می کند، بنابراین لازم است قبل از این عمل از مقاومت و امنیت ساختمان اطمینان حاصل نمایید.

در برخی از موارد دیده شده که بدون در نظر گرفتن این نکته مهم خسارت های زیادی به ساختمان وارد شده است. اگر از این جهت اطمینان ندارید بهترین گزینه برای داشتن خانه روف گاردن استفاده از روش مدولار پرتابل است. در این حالت می توانید به کمک فلاور باکس های آماده محیطی سرسبز و متراکم داشته باشید.

مزیت اجرای خانه روف گاردن چیست؟

  1. علاوه بر داشتن محیطی زیبا و سرسبز که توسط این سقف ها ایجاد خواهد شد، طبق مطالعاتی که شورای ملی تحقیق کانادا انجام داد یک سقف سبز می تواند در تابستان ها بیش از 75 درصد از مصرف انرژی را کاهش دهد. به دلیل اکسیژن سازی بالای گیاهان می توان شاهد کاهش آلاینده های هوا و گازهای گلخانه ای بود.
  2. به جای داشتن سقف های قیر اندود سنتی می توان با طراحی سقف های سبز به جای جذب گرما و انعکاس آن عایقی طبیعی جهت کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها داشت.
  3. در کلانشهرها با پدیده ای به نام جزیره حرارتی رو به رو هستیم. این اتفاق باعث می شود ساختمان ها در فصول گرم سال مانند تابستان ها گرمای خورشید را جذب و تا ساعت ها بعد از غروب هم نگه دارند. با ایجاد خانه روف گاردن می توانید از این پدیده جلوگیری کنید.
  4. سقف های سبز توانایی حفظ 90 درصدی بارش باران در تابستان ها و 40 درصدی آن در زمستان را دارند.
#ctaText??#  نقشه ساختمان و اهمیت آن

از چه گیاهانی باید در داشتن سقف سبز استفاده کرد؟

از آنجایی که حتی در طراحی روف گاردن به روش خاک طبیعی از عمق کم استفاده می کنند تا فشار ناشی بر کل ساختمان کمتر باشد، بنابراین باید از گیاهانی استفاده کرد که توانایی رشد در عمق کم را داشته و ریشه های کوتاهی دارند. حتی می توانید از گیاهان و میوه هایی استفاده کنید که به صورت بوته ای هستند مانند توت فرنگی، هندوانه و خیار. این روش در مورد روف گاردن گسترده و متمرکز می تواند نتیجه خوبی داشته باشد.

آیا می توان در شمال هم خانه روف گاردن داشت؟

حال ممکن است این سوال برایتان ایجاد شود که آیا شمال کشور به چنین طراحی هایی نیاز ندارد؟ همانطور که در بالا اشاره کردیم تعریف روف گاردن تنها محدود به سقف ها نمی شود. بلکه می توانید کف لابی ساختمان و یا سقف پارکینگ ها که معمولاً در شمال کشور به صورت شیبدار نیستند از این امکان استفاده کنید.

همچنین می توانید در انتخاب ملک به سراغ خرید ویلا در شمال بروید که اتفاقاً از امکان روف گاردن به شکل فضاهای باغچه ای نیز برخوردارند.

جمعبندی

در اجرای خانه روف گاردن روش های متفاوتی وجود دارد که می توانید با توجه به قیمت، هدف و میزان مساحتی که در اختیار دارید از یکی از آن ها استفاده کنید. مثلاً روف گاردن کلاس A مناسب برای کف بام سنگ و یا موزائیک هستند. برای اجرای آن ها باید از عایق کاری و زهکشی استفاده کرد. همچنین روف گاردن کلاس B امکان پیاده سازی بر روی سقف های ترمووود را دارند و می توان از گیاهان طبیعی و کاج در آن ها استفاده کرد.

امیدواریم قبل از خرید خانه روف گاردن و پیاده سازی آن به نکاتی که در این مطلب اشاره کردیم به خوبی توجه کنید تا شما هم سهمی در کاهش مصرف انرژی داشته باشید.

منبع: اکو ملک

 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.