چگونه بازار مسکن را تحلیل کنیم؟

چگونه بازار مسکن را تحلیل کنیم؟

5,0 rating based on 1,234 ratings
چگونه بازار مسکن را تحلیل کنیم؟
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

رکود امروزی بازار مسکن و افت شدید خرید و فروش خانه به نظر ابتدایی ترین تحلیلی است که هر کسی می تواند از شرایط موجود داشته باشد. اما این مشکل همه چیز ماجرا نیست و برای اینکه بتوان نظر کارشناسانه تری در این زمینه داشت بهتر است عواملی که در رشد و تحلیل بازار مسکن موثر هستند را بشناسید.

همه ما به مسکن و سرپناه به عنوان یکی از ابتدایی ترین نیاز بشر احتیاج داریم و همین موضوع باعث شده تا هر کسی که خیلی علاقه ای به این بازار ندارد هم خواه ناخواه در جریان فراز و فرودهای آن قرار بگیرد. در این مطلب با هم نگاهی به عوامل موثر بر بازار خرید و فروش ملک خواهیم داشت و نظرات درست و اشتباه بر آن ها را تحلیل خواهیم کرد.

چرا باید بازار مسکن را تحلیل کنیم؟

افراد به خرید و فروش ملک و خانه تا ویلا و زمین های کشاورزی نیاز دارند. گرانی و یا رکود بازار تاثیر مستقیمی بر زندگی آن ها دارد. چه بسیار افرادی بودند که از این نوسانات دچار ضررهای سنگینی شدند و در طرف مقابل برخی با در نظر گرفتن شرایط بازار و با توجه به راهنمایی های درست مشاور املاک به سودهای کلانی دست یافتند.

اگر همه ما بتوانیم زمان شناسی درستی از بازار ملک داشته باشیم، به درستی می توانیم در زمان طلایی یا گلدن تایم این بازار برنده نهایی باشیم.

جدیدترین تحلیل بازار مسکن

عوامل بسیار زیادی وجود دارند که تحلیل آن ها در این قسمت خالی از لطف نیست. قیمت گذاری مسکن مانند بازار خودرو که زیر نظر دولت قرار دارد نیست به همین علت میبینیم که در سطح شهر تعداد خانه های خالی که در اختیار اقشار بالای جامعه قرار دارد، تعدادشان 2.6 میلیون واحد است که از تعداد خانوار بیشتر نیز هست.

قریب به اتفاق کارشناسان این حوزه اعتقاد دارند که رها کردن بازار مسکن کار درست و منطقی نیست و اگر تولید مسکن با در نظر گرفتن سیاست های مالیاتی که اخیراً بر صاحبان خانه های خالی مطرح شده است به درستی صورت بگیرد، شاهد آرامش نسبی و تدریجی بر این بازار خواهیم بود.

  1. نقش تورم در قیمت ملک

عالمان اقتصادی معتقدند که وجود تورمِ معقول در یک کشور اتفاق مفیدی است و در صورتی که وجود نداشته باشد یک مشکل محسوب می شود. تورم به معنی نرخ رشد قیمت هاست و اگر در کشوری وجود داشته باشد به زودی شاهد بالا رفتن قیمت املاک و مستغلات خواهیم بود.

ساخت ویلا با کمترین هزینه
👁️ بخوانید

برخی از فروشندگانی که فقط به منفعت خود عمل می کنند منتظر چنین اتفاقی هستند و این موقعیت را یک فرصت عالی برای سوددهی خود میبینند.

  1. توجه نکردن به نظرات مردم عادی

تعداد افرادی که به طور حرفه ای بازار مسکن را تجزیه و تحلیل می کنند بسیار اندک هستند. بنابراین توجه کردن به تحلیل روز این بازار از زبان افراد جامعه خیلی کار درست و معقولی به نظر نمی رسد. چه بسا با به راه انداختن یک موج دیگر بر شرایط حاضرِ بازار ملک این وضعیت بدتر هم شود!

همیشه از مشاورانی اطلاعات بگیرید که تحلیل درستی از وضعیت کنونی بازار و حتی نظرات درست آن در آینده دارند.

تحلیل بازار مسکن

تحلیل بازار مسکن با اکوملک

  1. علت گرانی مسکن در تهران

یکی دیگر از نظراتی که کارشناسان بازار ملک دارند این است که در هر کجا افزایش جمعیت وجود داشته باشد، تقاضا برای مسکن بالا می رود در نتیجه منجر به افزایش قیمت مسکن نیز می شود. به همین دلیل است که همیشه قیمت ملک در پایتخت بیشتر از شهرهای دیگر کشور بوده و هست.

یکی از دلایلی که شاهد افزایش معاملات ملک در استان های شمالی کشور مانند استان گیلان هستیم و تقاضا برای خرید ملک در شمال و یا خرید خانه و آپارتمان در رشت از سوی پایتخت نشینان بیشتر شده است همین نوسانات و رشد قیمتی ملک در تهران است که با توجه به بودجه ای که دارند تصمیم گرفتند در شمال کشور سرمایه گذاری کنند.

  1. در نظر گرفتن تمامی عوامل ساخت و ساز ملک

شما به عنوان خریدار باید به این موضوع هم توجه کنید که عوامل مختلفی در ساخت یک پروژه عمرانی نقش دارند. هر کدامیک از این بخش ها اقتصاد جداگانه خود را دارد و چه بهتر با شناخت و در نظر گرفتن آن ها قیمت مسکن را تحلیل کنید. توجه به شرایط ساخت و ساز، دستمزد کارگر، هزینه مصالح ساختمانی و… اصلی ترین مواردی هستند که باید به آن توجه کرد.

با افزایش هر کدام از این عوامل شاهد رشد قیمت ملک و در نتیجه کاهش توان خرید مردم خواهیم بود که منجر به رکود تدریجی بازار مسکن می شود.

  1. پیش بینی شرایط بحرانی در کشور و دنیا

اگرچه اصلی ترین عواملی که تا به اینجای مطلب به آن ها اشاره کردیم همگی به نقش افراد در افزایش قیمت ها و رکود اقتصادی مربوط می شوند اما شرایطی هم وجود دارد که از دایره اختیارات بشر خارج است. به عنوان مثال شیوع بیماری کرونا نه تنها در کشور ما بلکه در تمام جوامع بشری ضربه و خسارات بسیار زیادی را به اقتصاد ممالک از جمله بازار مسکن زده است.

همه چیز درباره سند موقت یا قولنامه
👁️ بخوانید

هر ساله با آغاز سال نو شاهد خرید و فروش ملک و جا به جایی افراد بودیم و این در حالیست که سال گذشته این میزان تقریباً به صفر نزدیک شد و تنها دلیل آن را می توان به شیوع بیماری همه گیر کرونا در کشور و آغاز دوران قرنطینه مربوط دانست.

شرایط مسکن چه زمانی بهبود می یابد؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که برای خریداران مسکن مطرح می شود این است که چه زمانی اوضاع فعلی مسکن بهبود پیدا می کند؟ آیا می توان زمان دقیقی برایش مشخص کرد؟ مطمئناً هر پاسخی که در این زمینه خواهید شنید تنها یک نظریه است و هیچ سندیت رسمی ندارد.

یکی از عواملی که می توان به بازار خرید و فروش ملک رونق داد، بالا بردن قدرت خرید مردم است که نیاز به برنامه ریزی های بلند مدت دولت نیز دارد. البته نمی توان منکر کمک های دولت در این زمینه مانند وام ساخت و ساز و وام جوانان شد. اگرچه تمامی این کمک ها باید در کنار یک سرمایه بزرگتر قرار بگیرند تا در نتیجه منجر به خرید شوند.

جمعبندی

برخی کارشناسان بازار مسکن معتقدند با افزایش قیمت دلار در کشور سفته بازی در معاملات کمتر شده و بازار ارز متقاضی بیشتری پیدا می کند. به همین دلیل تقاضا برای خرید و فروش ملک نیز کاهش می یابد. از طرفی تنها چیزی که شاهد آن خواهیم بود افزایش رهن کامل ملک و اجاره نشینی است.

هر چقدر بازه زمانی رشد قیمت ارز بیشتر باشد، اثرگذاری آن بر روی بازار ملک نیز افزایش می یابد. همین موضوع باعث می شود در بلند مدت قیمت آپارتمان های نوساز بیشتر شود. البته دولت با تسهیلاتی که در این زمینه مشخص کرده است در کنار طرح ملی مسکن مهر سعی در کنترل و بهبود وضعیت موجود در کشور دارد.

با اکوملک همراه باشید

833 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *