چرا قیمت ملک افزایش پیدا می کند؟

چرا قیمت ملک افزایش پیدا می کند؟

5,0 rating based on 1,234 ratings
چرا قیمت ملک افزایش پیدا می کند؟
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

به راستی چرا هر بار شاهد افت و خیزهای شدید در قیمت ملک هستیم؟ چه عواملی در پشت این ماجرا نقش دارند که اینگونه روی قیمت ها تاثیر می گذارد؟ در این محتوا قصد داریم تا با هم این عوامل را بررسی کنیم و به چرایی افزایش قیمت مسکن در سال های اخیر پاسخ دهیم.

اظهار نظر کارشناسان در مورد قیمت ملک در سالی که گذشت

اگر  نگاهی به تغییرات قیمتی مسکن در سال 98 بندازیم، می توانیم به نتایج جالب توجه ای برسیم! مثلاً در یک دوره ای شاهد رکود بودیم، اما در مدتی علاوه بر اینکه همچنان این رکود در بازار حضور داشت، افزایش قیمت ملک ایجاد شد!

در یک برهه ای هم فقط افزایش قیمت ها را داشتیم که در نوع خودش جالب بود! البته نمی توانیم منکر این قضیه شویم که وجود تورم در هر جامعه ای باعث این افزایش قیمت ها و تغییرات می شود، چرا که ساخت یک مسکن به هر شکل و صورتی که باشد، مستقیماً تحت تاثیر تغییرات نرخ تورم است!

اما اینکه چرا در هر دوره و با هر شرایطی باز هم این افزایش قیمت را داشتیم؟ سوالیست که در ادامه به آن پاسخ می دهیم.

بخوانید: شرایط دریافت وام مسکن

ناکارآمدی سیستم های بانکی در حوزه مسکن

اگر فقط یک مقایسه سر انگشتی از وضعیت مسکن در 8-9 سال گذشته داشته باشید، متوجه می شوید که در پشت جریان قیمت ملک و افزایش هر ساله آن چه دلایلی وجود دارد؟

به طور مثال فقط کافیست هزینه ساخت مسکن دولتی یعنی همان پروژه مسکن مهر در سال 1389 را ارزیابی کنید! در آن سال هزینه ساخت هر متر مربع از این خانه ها، چیزی حدود 300,000 تومان بود. اما در سال 1398 همین میزان به 700,000 تومان به ازای هر متر مربع رسید که فقط شامل هزینه های شهرداری، مالیات، نظام مهندسی و… است!!!

خودتان قضاوت کنید که قیمت زمین، دستمزد کارگران و خریداری مصالح ساختمانی این رقم را چند برابر می کند؟! البته کم کاری از سمت سیستم بانکداری ما هم هست که بر خلاف سایر کشورها، تسهیلات و مشوق هایی با شرایط ویژه ارائه نمی دهد در نتیجه هزینه ساخت و ساز افزایش پیدا می کند.

کنترل نکردن سفته بازی در بازار مسکن = رشد دوباره قیمت ها

متاسفانه به دلیل عدم مهار سفته بازی در بازار ملک که باعث شده تا نزدیک به 400,000 واحد مسکونی در تهران خالی بماند، باید انتظار رشد قیمت ملک را داشته باشیم! البته دولت در سال گذشته به این موضوع تا حدودی رسیدگی کرده است. به این صورت که برای خانه های بالای 10 میلیارد تومان و واحدهای خالی مالیات های سنگینی در نظر گرفته است.

البته از آنجایی که شروع این پروژه کمی به طول می انجامد، باید از سال آینده یعنی 1400 کم کم شاهد تغییرات در حوزه نظام مالیاتی و کارایی آن در این حوزه باشیم.

کنترل بازار ارز تا حدودی بر روی قیمت مسکن و خرید و فروش آن تاثیر می گذارد

همانطور که می دانید نمی توان منکر نوسانات قیمت سکه و دلار در بازار ارز شد! دولت با کنترل قیمت ارز در کشور می تواند تا حدودی از افزایش قیمت ملک جلوگیری کند. دولت می تواند با جدی گرفتن سامانه اسکان و املاک به سرعت تعداد واحدهای خالی را شناسایی کرده و به مدیریت آن ها بپردازد.

عدم برنامه ریزی دولت برای ساخت مسکن، باعث افزایش قیمت آن بوده است!

به طور متوسط در سال گذشته قیمت خرید هر متر مربع خانه در تهران حدوداً 13 میلیون تومان محاسبه شد. اما در اواخر سال که تقاضای خریداران واقعی بیشتر شد، به 14 میلیون تومان افزایش یافت! این موضوع نشان می دهد اگر دولت فکری به حال مسکن دولتی داشته باشد، حداقل شاهد رشد قیمت ملک به شکل نامتعارف نخواهیم بود!

همچنین اگر دولت برنامه ریزی و حمایت های لازم را از بخش خصوصی داشته باشد، می تواند تا حد زیادی عرضه و تقاضای بازار مسکن را مدیریت کرده و کم کم شاهد کاهش هزینه ها و قیمت تمام شده مسکن باشیم.

نمودار افزایش قیمت ملک

نمودار افزایش قیمت ملک با اکوملک

 

جدیدترین تحلیل بازار مسکن
👁️ بخوانید

تبدیل تقاضای بالقوه به بالفعل عامل افزایش قیمت مسکن!

هر زمان که شاهد این اتفاق بوده ایم، افزایش قیمت در حوزه ملک را داشتیم! تا پیش از این هر 4-5 سال یکبار جهش نرخ قیمتی اتفاق می افتاد، اما اگر قرار باشد وضعیت ساخت و ساز به همین روال ادامه پیدا کند، این بازه کاهش پیدا کرده و به هر 2-3 سال یکبار افزایش قیمت ها خواهیم رسید.

چرا در ماه های پایانی سال قیمت مسکن افزایش پیدا می کند؟!

هر ساله با رسیدن به نیمه دوم سال، جنب و جوش برای خرید مسکن بیشتر شده و با توجه به تقاضای بالا، شاهد رشد صعودی قیمت مسکن خواهیم بود! اما کارشناسان علت اصلی این موضوع را ترس از گرفتار شدن به تورم سال و در نیتجه کاهش ارزش پول ملی می دانند!

همیشه با رسیدن سال جدید، وجود نرخ طبیعی تورم موضوعی عادیست. اما افزایش بیش از اندازه آن اتفاقیست که در چند سال اخیر با تاثیر عوامل دیگر همراه بوده است.

میزان تقاضای سرمایه گذاری، بیشتر از تقاضای مصرفی مسکن بوده است

با توجه به تمام مسائلی که در مورد قیمت ملک تا به اینجای مطلب اشاره کردیم، اما همچنان شاهد معاملات ملکی در این بازار هستیم! وقتی بیشتر به این مساله ورود می کنیم، متوجه می شویم که دو نوع تقاضای مصرفی و سرمایه گذاری در این حوزه وجود دارد.

مورد اول از آنجایی که قدرت خرید کمتری دارد، عقب مانده و این سرمایه گذاران هستند که جلو می زنند! اما علت این موضوع به این دلیل است که سرمایه گذاران به فکر حفظ ارزش پول در شرایط تورمی کشور هستند نه سودآوری از این طریق!

جمعبندی

همانطور که متوجه شدید، افزایش قیمت مسکن در سال های اخیر متاثر از چندین عامل مختلف مثل: افزایش قیمت ارز، طلا و سکه، بنزین و… بوده که نقش مستقیمی در افزایش پروژه های عمرانی و قیمت مصالح ساختمانی داشته است.

برای مدیریت این بحران و به تعادل رساندن قیمت ملک باید دولت به فکر برنامه ریزی های درستی باشد تا فقط متقاضیانی که دغدغه صاحبخانه شدن را ندارند، از خرید ملک استقبال نکرده و خریداران واقعی خانه بتوانند به زودی قدرت خرید پیدا کنند.

منبع : اکو ملک

823 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *