پنجره دو جداره هوشمند چیست؟

پنجره دو جداره هوشمند چیست؟

5,0 rating based on 1,234 ratings
پنچره دوجداره هوشمند چیست؟
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

بشر همواره به دنبال راه حل هایی برای کاهش مصرف انرژی می گردد که در همین راستا توانست پنجره دو جداره هوشمند را اختراع کند. اولین کسانی که این پنجره ها را تولید کردند، دانشمندان چینی بودند که علاوه بر قابلیت صرفه جویی در مصرف انرژی، توانایی تولید انرژی هم داشتند!

این یک فرصت استثنائی برای افرادی بود که همواره از شرایط گرما و سرمای خانه خود ناراضی بودند و همیشه اعتراض می کردند! پنجره های تیره و اصطلاحاً دودی، این امکان را در اختیار شما قرار می دهند تا در تابستان ها از شدت گرمای خورشید در امان باشید. حالا تصور کنید که این قابلیت در کنار هوشمند بودن قرار بگیرد. در این مطلب به ویژگی های پنجره دو جداره هوشمند می پردازیم.

آشنایی با پنجره دو جداره هوشمند

دانشمندان چینی در پی آن بودند تا پنجره هایی تولید کنند که علاوه بر ذخیره سازی انرژی، بتواند در تولید آن نیز نقش داشته باشند. اگرچه دیدن مناظر طبیعی اصلی ترین هدف داشتن پنجره می باشد، اما در زمستان ها عاملی برای هدر رفت گرمای داخلی محیط به بیرون است.

به همین دلیل ساخت پنجره دو جداره هوشمند که بتواند خود را با آب و هوای بیرونی خانه سازگار کند، شروع شد. این پنجره های هوشمند از شیشه هایی ساخته شده اند که در آن ها قابلیت الکتریکی و یا شیمیایی به کار برده شده و به راحتی با شرایط محیطی تغییر کرده و نور ورودی را تنظیم می کنند.

استفاده چندین حالته از پنجره دو جداره هوشمند

یکی از نکات جالب این پنجره ها همانطور که گفتیم، سازگاری با محیط است. مثلاً زمانیکه عینک های فتوکرومیک وارد بازار شدند، افرادی که چشم آن ها به نور حساسیت داشت، عینک هایی سفارش دادند که قابلیت دودی شدن در برابر نور خورشید را داشت.

حالا تصور کنید اتاق شما در وضعیتی از خانه شمالی و جنوبی ساخته شده است که تابستان ها، نور مستقیم خورشید به آن می تابد و منجر به گرم کردن آن می شود. در چنین وضعیتی شما می توانید از پنجره دو جداره هوشمند استفاده کنید تا زمانیکه این اتفاق افتاد، قابلیت تنظیم شدن به حالت مات را داشته باشد.

ساخت خانه روستایی ارزان
👁️ بخوانید

پنجره های هوشمند با قابلیت تشخیص کمبود اکسیژن

با نصب پنجره های دوجداره معمولی در ساختمان ها هم شاهد کاهش اکسیژن در محیط هستیم. به خصوص اگر درزگیری پنجره دوجداره هم انجام داده باشید، این میزان بیشتر هم می شود. به همین دلیل دانشمندان به فکر ایجاد یک سنسور در پنجره دو جداره هوشمند شدند تا با به کارگیری سیستم هرماتیک بتواند در مواقعی که کاهش اکسیژن محیط را تشخیص داد، به طور اتوماتیک پنجره را باز کند.

ویژگی های پنجره دو جداره هوشمند

ویژگی های پنجره دو جداره هوشمند با اکوملک

انواع پنجره دو جداره هوشمند

  1. شیشه کریستال مایع در پنجره هوشمند

در ساخت این شیشه ها از 2 لایه شفاف قلع استفاده شده است که بین آن را با یک مایع کریستال پوشانده اند. زمانیکه جریان برق از لایه کریستالی عبور داده می شود، شیشه شفاف می شود و در زمان قطع جریان، شیشه مات می شود. در تابستان ها که میزان عبور نور خورشید به بیشترین حد خودش می رسد، این شیشه ها با تشخیص عبور بیش از 80% نور مرئی، به طور خودکار به حالت کدر تغییر حالت می دهند.

  1. شیشه های فتوکرومیک

شیشه های پنجره دو جداره هوشمند در حالت فتوکرومیک درست مثل عینک های فتوکرومیک، همانطور که توضیح دادیم، با دریافت امواج الکترومغناطیس، به سرعت مات شده و سعی می کنند نور عبوری را کاهش دهند. زمانیکه این امواج و تابش ها قطع شود، شیشه به حالت اولیه خودش برمیگردد.

  1. شیشه های الکتروکروماتیک در پنجره دو جداره هوشمند

به کمک شیشه های الکتروکروماتیک، می توان میزان انعکاس گرما در دماهای مختلف را تغییر داد. با تغییر ولتاژ برق در این مدل از پنجره ها، می توان رنگ آن را عوض کرد.

  1. شیشه های ترموکرومیک

ترموکرومیک از جمله موادی هستند که وقتی در ساخت شیشه به کار برده شود، نسبت به دما حساسیت داشته و واکنش نشان می دهد. زمانیکه دما افزایش یابد، امواج فروسرخ که منجر به تولید گرما می شوند، از شیشه عبور نکرده و در فصول سرد سال هم با عبور امواج، باعث گرم کردن محیط داخلی ساختمان می شود.

پنجره دو جداره هوشمند چه مزایایی دارد؟

این پنجره ها با توجه به شیشه هایی که در ساخت آن ها به کار برده می شود و نام بردیم، به مدرن شدن خانه کمک می کند. طول عمر و دوام بالایی دارند و نگهداری از آن ها راحت است. در زمان خطر و یا بروز زلزله و آسیب، از آنجایی که به صورت یکپارچه شکسته می شود، آسیبی به افراد نمی رسد.

بهترین مناطق شهرک سازی در گیلان با نمونه
👁️ بخوانید

با توجه به اینکه می توانید در مواقع لزوم، این شیشه ها را مات و یا شفاف کنید، مدیریت حریم خصوصیتان را فراهم می کند. با داشتن شیشه های دوجداره هوشمند، از ورود اشعه های مضر خورشید به داخل محیط، جلوگیری می کنید. اگرچه قیمت پنجره دو جداره هوشمند در مقایسه با پنجره های معمولی بیشتر است، اما در طولانی مدت با صرفه جویی در مصرف انرژی، کاملاً مقرون به صرفه هستند.

شیشه های دوجداره هوشمند بیشتر از همه در کجا کاربرد دارند؟

شما می توانید در هر مکان و شرایطی از این تکنولوژی جدید استفاده کنید، اما تاکنون بیشتر از همه در ساختمان های تجاری، اتاق های جراحی، بیمارستان ها، گلخانه های هوشمند، سالن های کنفرانس، دانشگاه ها و برخی رستوران های مدرن از آن ها استفاده شده است.

اما رفته رفته باید از این ویژگی در ساخت خانه های مسکونی نیز استفاده کرد که حجم وسیعی از مصرف انرژی کشور را به خود اختصاص داده اند.

جمعبندی

ویژگی های پنجره دو جداره هوشمند و مطالعه درباره آن ها، هر روز جذابیت های بیشتری را برای افرادی که در حوزه دکوراسیون داخلی و ساخت و ساز فعالیت دارند، آشکار می کند. در کنار هوشمند سازی منازل، این پنجره ها قابلیت کنترل کردن تنها با لمس یک دکمه را دارند و برای افراد بسیار جذابیت دارد.

این امکانات در کشور ما، بیشتر از همه در ساخت خانه هوشمند به کار برده می شود، اما امیدواریم در سال های آینده شاهد رشد گسترده در این حوزه باشیم.

با اکوملک همراه باشید

357 👁️
 
+1
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *