پارکینگ مزاحم چیست؟

پارکینگ مزاحم چیست؟

5٫0 rating based on 1,234 ratings
پارکینگ مزاحم چیست؟
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

خانه های آپارتمانی کوچک به خصوص در کلانشهرهایی مثل شهر رشت و تهران باعث شده تا با مشکل پارکینگ مزاحم رو به رو باشند. با توجه به ضوابط شهرداری ها باید به ازای هر واحد مسکونی یک پارکینگ استاندارد نیز وجود داشته باشد. بنابراین در هنگام خرید خانه به این موضوع توجه داشته باشید.

اما برخی از سازندگان هستند که با هدف منفعت طلبی شخصی پارکینگ های غیر استاندارد و یا مزاحم می سازند که البته برخی از افراد به دلایل مختلفی مثل نداشتن بودجه کافی به خرید همین خانه ها نیز رضایت می دهند. برای اینکه بیشتر در این زمینه بدانید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

تعریف پارکینگ مزاحم

اگر وضعیت قرارگیری ماشین ها در پارکینگ یک ساختمان به طوری باشد که دو خودرو پشت هم قرار بگیرند و برای خروج یکی از آن ها باید خودروی جلویی حتماً خارج شود، یعنی پارکینگ مزاحم است. اگرچه با وجود شلوغ شدن زندگی های شهری وضعیت ساخت و ساز و داشتن پارکینگ به یکی از معضلات سازندگان و البته خریداران تبدیل شده است، اما برخی داشتن همین پارکینگ مزاحم را هم یک ویژگی مثبت می دانند!

وقتی کسی با این شرایط خانه ای خریداری می کند، بعد از چند مدت که مجبور شد در طول یک شبانه روز چندین بار خودرو را جا به جا کند، آن وقت به اهمیت داشتن یک پارکینگ بدون مزاحم پی میبرد.

قوانین یک پارکینگ استاندارد چیست؟

حداقل دهانه برای پارک کردن دو ماشین در کنار هم 4 متر و نیم است و باید حداقل 5 متر هم طول داشته باشد. به طور کلی برای اینکه یک ماشین بدون دردسر در پارکینگ خانه پارک شود به ابعادی حداقل 2 متر و نیم در 5 متر نیاز دارد. چیزی که در مورد پارکینگ مزاحم وجود دارد تغییر در طول این ابعاد است یعنی اینکه دو خودرو پشت سر هم قرار گرفته و به طول بیشتری نیاز دارند.

در عرف آمده است که باید به همسایه ها احترام گذاشت و هر زمان که نیاز بود ماشین خود را برای آنان جا به جا کرد. در غیر اینصورت طرف مقابل می تواند از همسایه خود شکایت کند.

خرید ویلا ساحلی در زیباکنار
👁️ بخوانید

آیا موضوع پارکینگ مزاحم در قانون ثبت شده است؟

بد نیست بدانید که این موضوع موجودیت حقوقی ندارد و قانون چیزی به نام پارکینگ مزاحم نمی شناسد! بیشتر از همه همان طور که در بالا اشاره کردیم این یک تعریف عرفی است. در گذشته قید کردن چنین موردی در اسناد رسمی وجود نداشت ولی اخیراً این موضوع در اسناد آورده می شود.

البته این موضوع با عنوان قوانین پارکینگ مزاحم در سند نوشته نمی شود بلکه با عنوان “حق ارتفاق” رسمیت پیدا می کند. یعنی اینکه صاحبخانه ای برای عبور و مرورهای عادی خود مجبور باشد از ملک همسایه تردد کند. که نمونه بارز این مطلب را می توان در داشتن پارکینگ های مزاحم آپارتمان ها مشاهده کرد.

پارکینگ مزاحم چیست؟

پارکینگ مزاحم چیست؟ با اکوملک

 

برای رفع مشکل پارکینگ مزاحم چه کار کنیم؟

درواقع به صورت مشخص نمی توان برای این مشکل راه حل مناسبی داشت. بهترین راه این است که از خرید واحد مسکونی با چنین شرایطی خودداری کنید. در صورتی که صاحب خانه ای با این ویژگی هستید اول از همه سعی کنید با همسایه ای که ماشین او با خودروی شما باید کنار هم قرار بگیرند وارد مذاکره شوید.

با آرامش و مناعت طبع سعی کنید از همان ابتدا از درِ دوستی وارد شوید حتی اگر آن همسایه مستاجر بوده و یک روزی قرار باشد از آنجا برود. اینکه کدام واحد معمولاً به درب پارکینگ نزدیک تر باشد بستگی به توافق طرفین دارد. البته این یک حکم کلی نیست و اگر فردی قرار باشد برخی از روزهای سال را صبح زود و یا آخر شب رفت و آمد کند می تواند زودتر به همسایه اطلاع دهد تا کمتر باعث مزاحمت او شود.

قیمت خانه هایی با پارکینگ مزاحم کمتر است

همانطور که تا اینجای مطلب متوجه شدید، اینگونه پارکینگ ها دردسرهای خاص خودشان را دارند و تنها در صورتی افراد مجبور به خرید آن ها می شوند که یا بودجه کافی ندارند و یا با سایر همسایگان به توافق رسیده باشند. بنابراین طبیعی هم هست که قیمت خرید خانه با چنین شرایطی کمتر از خانه هایی با پارکینگ اختصاصی باشد.

البته امکان ابطال پارکینگ مزاحم هم وجود دارد. به این صورت که اگر بعد از چند مدت زندگی در چنین شرایطی نتوانستید با این کمبود سازگار شوید، می توانید با مدیر ساختمان در این باره صحبت کرده تا این مشکل را برطرف کنید. در غیر اینصورت باید مطابق با قوانین پارکینگ مزاحم رفتار کنید.

خرید ویلا جنگلی در گیلان
👁️ بخوانید

همانطور که در قوانین ساخت خانه به آن اشاره کردیم، در نظر گرفتن پارکینگ مناسب یکی از وظایف اصلی سازنده خانه هاست که باید رعایت شود.

پارکینگ مشاع چیست؟

در مقابل تعریف پارکینگ اختصاصی، پارکینگ مشاع قرار می گیرد که در جلسه تفکیکی مشخص می شود کدامیک از واحدها حق استفاده از پارکینگ مشاع را دارند. در این صورت تنها واحدهایی که حق استفاده از این نوع پارکینگ را دارند مجاز به استفاده از آن هستند.

توجه داشته باشید که در هر صورت متراژ پارکینگ جزو مساحت زیربنا محسوب نمی شود و تنها بخشی از مساحت کل خانه ایست که معامله می کنید. مساله دیگری که در این زمینه وجود دارد محاسبه قیمت پارکینگ است. البته در این رابطه نظرات مختلفی وجود دارد که بیشتر از همه بر روی این موضوع تاکید دارند که قیمت پارکینگ معمولاً 5 تا 8 درصد قیمت خانه است.

حکم استفاده از پارکینگ همسایه خالی

در برخی از آپارتمان ها مالک چند ماه ممکن است خانه اش را خالی بگذارد و اجاره یا رهن ندهد. در چنین وضعیتی برخی از همسایه ها هستند که علاوه بر داشتن پارکینگ اختصاصی به دلیل اینکه 2 ماشین دارند، هر دو را داخل پارکینگ آورده در حالیکه فقط مالک یکی از آن پارکینگ ها از نظر قانونی هستند.

اگر مالک همسایه مقابل متوجه این موضوع شود می تواند هزینه پارکینگش را از او بگیرد. حتی اگر بعد از ساکن شدن این موضوع را متوجه شود! ما باید بدانیم که بدون اجازه مالک اصلی حق استفاده از پارکینگ وی را نداریم مگر اینکه با رضایت طرف مقابل همراه باشد.

جمعبندی

در برخی از آپارتمان ها برای رفع مشکل پارکینگ مزاحم چنانچه در جلوی خودرویی که ابتدا وارد پارکینگ شده است دیواری وجود نداشته باشد و امکان دور زدن از یک خروجی دیگر در همان ساختمان وجود داشته باشد، با توافق همسایه ها از درب پارکینگ دیگری خارج شده تا مزاحم همسایه مقابلشان نشود.

بالاخره ترفندهای مختلفی وجود دارد تا از این دردسر رهایی یابید. اما پیشنهاد ما این است که ترجیحاً دنبال خرید خانه ها و آپارتمان هایی با این شرایط نباشید. اگر بر سر انتخاب چنین پارکینگ هایی با همسایگان خود به توافق نرسیدید، اداره ثبت به کمک شهرداری و با توجه به تاریخ قراردادها پارکینگ مزاحم را به مالکی می دهد که دیرتر قراردادش را ثبت کرده است.

خرید خانه به سبک مجازی + نکات
👁️ بخوانید

با اکوملک همراه باشید

77 👁️
 
1+
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *