وضعیت تراکم جمعیت در استان گیلان قسمت دوم

وضعیت تراکم جمعیت در استان گیلان قسمت دوم

5,0 rating based on 1,234 ratings
وضعیت تراکم جمعیت در استان گیلان قسمت دوم
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

در قسمت اول محتوای قبل با این عنوان سعی کردیم تا به بررسی وضعیت جمعیت در استان گیلان بپردازیم و شرایط آن را در شهرها و روستاهای متنوعش ارزیابی کنیم. در این مطلب قصد داریم تا با هم نگاهی به وضعیت زندگی و شرایط اقتصادی و اجتماعی در استان گیلان داشته باشیم و ببینیم چرا خرید ملک در شمال اینقدر طرفدار دارد؟

همسایگی با دریا و جنگل مهم ترین عامل رشد و ترقی استان گیلان

قطعاً مهم ترین عاملی که در مورد استان های شمالی کشور می توان به آن ها اشاره کرد که نقش کلیدی در رشد و پیشرفتشان داشته اند، بهره مندی از 2 نعمت ذاتی این مناطق یعنی دریای خزر و جنگل های انبوه است. پهنه 14711 کیلومتر مربعی این استان نشان می دهد که از رشته کوه های البرز و تالش گرفته تا حاشیه دریای خزر شرایط اقلیمی مناسبی برای زندگی دارد.

وجود همسایه دریای خزر که به کمک این راه آبی و زمینی به راحتی مرزی برای تعاملات اقتصادی کشورمان با سایر کشورهای دیگر را فراهم می کند، نشان از موقعیت جغرافیایی عالی این استان دارد. علاوه بر همه این مسائل، شرایط آب و هوایی مناطق شمالی کشور باعث شده تا فعالیت هایی شکل بگیرد که در سایر استان های کشور کمتر دیده می شوند. در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

بخوانید: گردشی کوتاه در طبیعت ماسال

کشاورزی، اصلی ترین شغل مردم در استان گیلان

بخش عمده ای از منبع درآمد مردم در شهرها و روستاهای گیلان مربوط به صنعت کشاورزی در این استان می باشد. قطعاً باید از این همه نعمت و فراوانی بارش های طبیعی که یکی از معضلات و کمبودهای اصلی شهرستان های مرکزی کشورمان به شمار می رود، به نحو درستی بهره برداری کرد که در مورد استان گیلان همین طور هم هست.

وضعیت جمعیت در استان گیلان حاکی از آن است که توجه به رودخانه های پرآب، جلگه های حاصلخیز، مراتع و جنگل های انبوه و… باعث رشد و ترقی کسب و کارهای کوچک و بزرگ کشاورزی شده است.

اگرچه که در مجموع استان گیلان را می توانیم یک موقعیت عالی برای فعالیت های کشاورزی در نظر بگیریم اما باید به این نکته هم توجه کرد که این شرایط استثنائی برای تمامی نواحی آن یکسان نیست و مهم ترین مراکز کشاورزی در حوزه نواحی جلگه ای و پست ساحلی با ارتفاعی کمتر از 100 متر از سطح دریای خزر فراهم می باشد.

وضعیت کشاورزی در مناطق مختلف استان چگونه است؟

قلمروهای مختلف 3گانه ای برای فعالیت های کشاورزی وجود دارد که در این استان دیده می شود:

  1. زمین های جلگه ای:

جلگه های استان گیلان بهترین شرایط را از نظر اقلیمی برای فعالیت های کشاورزی دارند. این اراضی که معمولاً از ارتفاع کمتر از 100 متر برخوردارند به دلیل داشتن خاک های آبرفتی، دسترسی به رودخانه های پرآب و به طور کلی هر آنچه که برای یک کشت مناسب صیفی و سبزیجات گرفته تا برنج و انواع مرکبات مناسب می باشد را دارند.

مثلاً مناطقی از تالش و رشت با کاشت برنج، صیفی و سبزی کاری از جمله مهم ترین مناطق جلگه ای استان محسوب می شوند. انزلی، آستانه اشرفیه، لاهیجان، رودبار و لنگرود هم با کشت برنج، بادام زمینی، چای، زیتون و سبزی و صیفی از دیگر مراکز مهم کشاورزی استان به شمار می روند.

  1. زمین های کوهستانی:

بررسی وضعیت جمعیت در استان گیلان برای این نواحی نشان می دهد که اغلب جهت فعالیت های دامی مثل تهیه غلات، جو و کاشت گیاهان دارویی از این نواحی استفاده می شود. شهرستان رودسر و اشکورات حدود 200 هکتار از زمین های کوهستانی خود را به کشت گل گاو زبان اختصاص داده است.

  1. زمین های کوهپایه ای:

زمین های کوهپایه ای مانند امتداد رودخانه سپیدرود در رستم آباد تا اطراف منجیل و لوشان به این اسم شناخته می شوند. برخی محصولات کشاورزی هستند که در امتداد دره ها و تراس های رودخانه پرورش می یابند.

جمعیت در استان گیلان

مزیت داشتن تراکم بالای جمعیتی در استان گیلان چیست؟

وقتی وضعیت جمعیت در استان گیلان را بررسی می کنیم، متوجه می شویم که در نقاط روستایی استان فواصل بین آبادی ها از یکدیگر بسیار کم بوده و همین موضوع باعث می شود تا عبور و مرور و دسترسی به روستاهای مختلف به آسانی فراهم باشد. اگر بخواهیم بطور دقیق تری این موضوع را نشان دهیم بد نیست بدانید که در هر 5 کیلومتر از سطح استان یک روستا و در هر 478 کیلومتر مربع از مساحت استان گیلان یک شهر وجود دارد.

اگر بخواهیم این آمار را با سطح کشور مقایسه کنیم جالب است بدانید که در هر 25 کیلومتر مربع یک روستا و در هر 3322 کیلومتر هم یک شهر قرار می گیرد!

یکی دیگر از مزایای تراکم جمعیت در این استان قرارگیری اجتماعات کوچک و بزرگ در کنار یکدیگر است که به راحتی می توانند برای تامین مایحتاج زندگی فعالیت داشته باشند.

وضعیت کسب و کارهای دیگر به غیر از کشاورزی در گیلان چگونه است؟

اگرچه در سال های اخیر بسیاری از کارخانه ها و کسب و کارهای دیگر به دلیل ورشکستگی و مشکلات مالی ناچار شدند تعدیل نیرو کنند، اما در حال حاضر 240 واحد صنعتی در استان گیلان وجود دارد که بیشترین آن ها یعنی 136 واحد مربوط به صنایع غذایی می باشد. به طوری که 57% از صنایع غذایی استان را تامین می کند.

سایر فعالیت های اقتصادی که به ترتیب 28 واحد، 26، 24، 19 و 7 واحد را شامل می شوند عبارتند از: صنایع غیر فلزی و مصالح ساختمانی، صنایع چوب، صنایع پلاستیک و چرم، پوشاک و نساجی و صنایع فلزی.

نمونه هایی از هنر زیبا و صنایع دستی مردمان گیلان زمین

حقیقتاً نمی توان تاریخ مشخصی از اولین آثار هنری و دستی زنان و مردان این سرزمین داشت. اما در چند سال گذشته صنایع دستی ثابت و مشخصی به اسم گیلان به ثبت رسیده است که مهم ترین آن ها شامل: حصیربافی، گلیم بافی، رشتی دوزی، چوبکاری، مینا کاری، جاجیم بافی، نمد بافی، سبد بافی و… می باشند.

 جمعبندی

با بررسی وضعیت جمعیت در استان گیلان می توان به این نتیجه رسید که همانند شهر تهران به عنوان یکی از متراکم ترین شهرهای کشور به شمار می رود که البته جایگاه اجتماعی و رفاهی متفاوت تری با پایتخت دارد. افرادی که به خرید ویلا در شمال علاقه دارند می توانند با یک سرمایه گذاری مطمئن در این خطه روزهای بیشتری را در کنار خانواده به دیدن دریا و جنگل و لذت بردن از مواهب الهی اختصاص دهند.

منبع: اکو ملک

695 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *