وضعیت تراکم جمعیت در استان گیلان قسمت اول

وضعیت تراکم جمعیت در استان گیلان قسمت اول

5,0 rating based on 1,234 ratings
وضعیت تراکم جمعیت در استان گیلان قسمت اول
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

از آنجایی که شرایط اقلیمی در شمال کشور بسیار مناسب است باعث شده تا تراکم جمعیت در استان گیلان بالا باشد. همین موضوع منجر به ورود بیش از 5 میلیون مسافر و گردشگر به صورت سالیانه به این استان سرسبز می شود. این ویژگی نشان از پتانسیل بالای این منطقه برای جذب توریسم، ویلا سازی در طبیعت، افزایش خرید ویلا در شمال و به طور کلی ایجاد کسب و کارهای کوچک و بزرگ در این نواحی می شود.

اگر تمایل دارید تا از وضعیت بافت شهری و روستایی و مناطق پر طرفدار گردشگری و ویلاسازی در این استان بیشتر بدانید تا انتها همراه ما باشید.

جنون جنگل خواری یکی از معضلات استان گیلان!

علاوه بر تجاوز به حریم دریا که در سال های گذشته با هدف ساخت ویلا ساحلی آغاز شد، در یکی دو دهه اخیر شاهد ورود افراد به حوزه جنگل به منظور ساخت ویلاهای شهرکی و یا مستقل می باشیم. شاید علت این موضوع را بتوان به اشباع ویلاهای ساحلی به دلیل کم بودن حاشیه دریای خزر دانست، اما نمی توانیم این دلیل را توجیه مناسبی برای جنگل خواری های اخیر بدانیم!

تراکم جمعیت در استان گیلان در حوزه شهری و روستایی نشان می دهد هر طرف از این استان مهمان نواز را که نگاه می کنیم، شاهد اجتماعات شهری و روستایی باشیم که این عامل می تواند تاثیر مثبتی بر روی اقتصاد گیلان داشته باشد.

بخوانید: استان گیلان را بهتر بشناسیم

گیلان سومین استان پر تراکم کشور

وقتی تراکم جمعیت را در استان گیلان بررسی می کنیم، متوجه می شویم که 37.4 درصد جمعیت آن در بخش روستایی استان متمرکز شده است. این آمارها دلیلی بر پر جمعیت بودن استان گیلان نیست! چراکه اگر بخواهیم از این منظر بررسی کنیم جالب بدانید که جایگاه این استان در کشور از نظر جمعیت در ردیف دهم قرار می گیرد.

بررسی تراکم جمعیت در استان گیلان نشان می دهد که در رتبه سوم کشور قرار دارد و بیست و ششمین استان کشور از لحاظ مساحت می باشد.

به همین دلیل هم هست که وقتی به این استان قدیمی و زیبا سفر می کنید، می توانید به فاصله 10 تا 20 دقیقه از شهری به شهر و روستای دیگر سر بزنید. این ویژگی استان باعث شده تا مسافران به راحتی در بین شهرستان های مختلف گیلان تردد کنند و اوقات خوشی را داشته باشند.

بررسی تراکم جمعیت در استان گیلان از نظر ویلاسازی

خرید ویلا در گیلان همیشه یکی از پر طرفدارترین کسب و کارها در این نواحی محسوب میشده و همچنان هم با استقبال بالایی مواجه است. اما برای اینکه یک بازار رسمی و شناخته شده ای برای این فعالیت ها وجود داشته باشد لازم است تا دولت بر اساس مصوبه هایی که با وزارت راه و شهرسازی استان برقرار می کند بتواند جلوی زمین خواری های غیر قانونی را گرفته و به این ترتیب تراکم جمعیت شهری و روستایی استان گیلان را کنترل کند.

یکی از مناطقی که در این استان جزو متراکم ترین بخش های ویلاسازی به شمار می رود، شهرهایی مثل: حاشیه دریا در زیباکنار، بندر انزلی و کیاشهر و همچنین شهرهای لاهیجان و ماسوله می باشد. ویلاهای شهرکی این روزها طرفداران ویژه ای دارد. به همین دلیل انبوه سازان بسیاری را به این نواحی سرازیر کرده است.

تراکم جمعیت در استان گیلان در مناطق تاریخی چگونه است؟

تعداد مسافران هر ساله به روستاهای تاریخی گیلان مثل قلعه رودخان فومن و یا شهرک توریستی تاریخی ماسوله نشان می دهد تا چه اندازه طرفداران زیادی دارد. این مناطق بر خلاف حاشیه دریای خزر به دلیل داشتن فضاهای تاریخی و قدیمی در کنار طبیعت زیبا و جنگل های مرتفع از مناظر زیبایی نیز برخوردار است.

نواحی جنگلی و روستایی اگرچه در مقایسه با مناطق ساحلی استان از امکانات تفریحی و گردشگری کمتری برخودارند، اما جزو مناطق متراکم محسوب می شود. اقامتگاه های بومگردی در کنار داشتن ویلاهای سنتی به سبک محلی برای گردشگران جذابیت زیادی دارد. اگر به دنبال ویلاهای مدرن و لاکچری هستید، باید به نواحی ساحلی استان سر بزنید.

تراکم جمعیت در استان گیلان

بررسی آمار عجیب تعداد روستاهای استان گیلان از نظر تراکم جمعیت

همانطور که در بالا اشاره کردیم گیلان رتبه سوم متراکم ترین استان کشور را به خود اختصاص داده است. به عنوان مثال این استان با داشتن رقم قابل توجه 2568 روستا با جمعیت 928,000 نفر نشان دهنده آمار بالای تراکم جمعیت در استان گیلان می باشد.

آمارها نشان می دهد 98.6 درصد از این جمعیت مربوط به روستاهای بالای 20 خانوار است که رقم جالب توجهی می باشد.

بافت شهرستان های مختلف استان گیلان چگونه است؟

اگرچه شهر رشت به عنوان مرکزیت استان دارای بافت شهری مدرن تری نسبت به سایر شهرستان های گیلان می باشد، اما هنوز هم در محله های قدیمی این شهر مثل ساغریسازان، محله های پیرسرا و استادسرا، سرخبنده و چله خانه، خیابان پل عراق و زرجوب می توانید خانه هایی با سبک و معماری های قدیمی را ببینید که نشان از قدمت بالای آن ها دارد.

طبق آمارهای ستاد بازآفرینی شهری در استان گیلان، 5000 هکتار بافت نامناسب شهری شناسایی شده است که در 5 شهر: رشت، لاهیجان، لنگرود، بندرانزلی و آستانه اشرفیه قدم های اولیه بازآفرینی پروژه های نیمه تمام انجام شده است.

البته اشاره به این نکته خالی از لطف نیست که استان گیلان با داشتن 2592 سکونتگاه روستایی به عنوان یکی از پایگاه های اصلی روستانشینی کشور شناخته شده است که به اهمیت خرید ویلا در شمال اشاره می کند.

جریانات آبی در استان گیلان نقش به سزایی در شکل گیری جوامع بشری داشتند

بارش باران های سالانه بسیار زیاد در این استان به طور کلی شرایط زندگی و ایجاد جامعه بشری را از گذشته تا به امروز در جای جای گیلان سرسبز فراهم کرده است، اما علاوه بر این نکته وجود رودخانه های پر آب مثل سپیدرود و زرجوب در شهر رشت عامل مهمی برای تشکیل این جوامع بوده است.

بشر از زمان های قدیم هر کجا که آب و خاک مناسبی پیدا می کرد، شروع به ساخت خانه و سرپناه می گرفت. وجود این دو رودخانه پرآب در استان گیلان باعث شد تا هنوز هم شرایط زندگی به خوبی گذشته فراهم باشد.

جمعبندی

در سال های اخیر سعی شده تا وضعیت کمی و کیفی زندگی در محلات فرسوده استان گیلان به کمک تسهیلات پرداختی دولت بهبود پیدا کرده و منجر به ارتقای کیفیت آن ها شود. به هر حال طعم زندگی شهری و روستایی در استان گیلان چیزیست که هر کسی برای یکبار هم که شده تمایل دارد آن را تجربه کند. به همین دلیل هم هست که خرید ملک در شمال همیشه رونق داشته است.

در مطلب بعدی به نکات بیشتری از تراکم جمعیت در استان گیلان خواهیم پرداخت پس همچنان در کنار ما باشید.

منبع: اکوملک

737 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *