وام جوانان و خرید واحد مسکونی

وام جوانان و خرید واحد مسکونی

5,0 rating based on 1,234 ratings
وام جوانان و خرید واحد مسکونی 600
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

خرید خانه در این روزها که به دلایل مختلف با رشد قابل توجهی همراه بوده است جز با دریافت وام جوانان برای افرادی که به تازگی قصد صاحبخانه شدن را دارند، ممکن نیست. افراد جوان می توانند از طریق روش های مختلفی که برای دریافت این وام وجود دارد اقدام به خرید واحد مسکونی کنند.

اگر از روش های دریافت این وام اطلاعاتی ندارید، تا پایان این مطلب به شما توضیح خواهیم داد که چگونه می توانید به خانه مورد نظر خود برسید.

شرایط دریافت وام جوانان برای خرید مسکن چیست؟

داشتن “حساب پس انداز مسکن جوانان” در بانک مسکن برای فرد متقاضی که بالای 18 سال داشته باشد الزامیست. بعد از این مرحله می توان با تکمیل سپرده به صورت یکجا و یا ماهانه بصورت مبلغی مشخص آن را ادامه داد. ماهیت این حساب از نوع سپرده گذاری کوتاه مدت است و با تداوم سپرده گذاری از طریق برنامه های بانک با تسهیلات ویژه ای همراه خواهد بود.

مدت زمان انتظار برای دریافت این وام ها بین 5 تا 15 سال است و با نرخ سود 9 درصد. روش بازپرداخت اقساطی وام به شکل ساده و یا پلکانیست و حداکثر تا 20 سال به طول می انجامد (240 ماه).

بخوانید: چرا قیمت ملک افزایش پیدا می کند؟

حداقل مبلغ واریزی برای دریافت وام جوانان ماهانه چقدر است؟

در سال 98 میزان واریزی ماهانه این وام از 50 هزار تومان برای سال اول شروع شده و به ترتیب 54، 58، 62، 66، 70، 74، 78، 82، 86، 90، 94، 98، 102 و 106 هزار تومان می رسد. بعد از پایان سال پانزدهم برای شهرهایی مثل تهران و یا مشابه با تقسیمات جغرافیایی آن تسهیلاتی به ارزش 250 میلیون تومان اعطا می شود.

آیا می توان از حساب پس انداز جوانان مبلغی برداشت کرد؟

انجام این کار بلامانع است و اشکالی ندارد. اما به شرط اینکه مقدار متوسط حساب بعد از این برداشت از حداقل مبلغی که بانک مرکزی هر سال اعلام می کند، کمتر نباشد. در شروع هر سال میزان حداقل واریزی های مشتریان برای افتتاح کنندگان حساب از سمت بانک مرکزی اعلام می شود.

بنابراین اگر فردی بخواهد در پایان سال پانزدهم از تسهیلات سپرده خود استفاده کند باید با مبالغ بیشتری سپرده گذاری خود را شروع کند.

ملک خریداری شده با وام جوانان چه شرایطی باید داشته باشد؟

چنانچه خانه ای که برای خرید انتخاب کرده اید از اولین صدور پروانه ساختمانی آن بیش از 25 سال گذشته باشد، در شهرهایی با جمعیت بالای 200,000 نفر 80 میلیون تومان و در سایر مناطق به ترتیب 60 و 40 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

این مبالغ برای وام زوجین به ترتیب 160، 120 و 80 میلیون تومان می باشد.

وام مسکن جوانان

تفاوت وام مسکن جوانان با وام مسکن یکم زوجین چیست؟

می توان گفت اصلی ترین تفاوت این دو در میزان سود بازپرداخت و مقدار دریافتی آن هاست که بسته به اینکه وام زوجین به دو نفر تعلق می گیرد مبلغی دو برابر وام مسکن جوانان خواهد داشت. مدت بازپرداخت این وام برخلاف وام جوانان 12 ساله و با سود فروش اقساطی 8 درصد خواهد بود.

درباره جزئیات بیشتر وام مسکن می توانید به محتواهای قبلی ما در سایت مراجعه نمایید.

آیا می توان برای هر فردی که زیر 18 سال دارد وام مسکن جوانان گرفت؟

شرط لازم برای داشتن حساب پس انداز مسکن جوانان به نام خود فرد 18 سال تمام است. اما والدین او می توانند قبل از رسیدن به این سن برای تامین آینده فرزند خود دست به چنین حساب پس اندازی بزنند. مدارک لازم برای ایجاد حساب و بعد از آن دریافت وام به شرح زیر می باشد:

  1. اصل و کپی کارت شناسایی
  2. اصل و کپی سند مالکیت
  3. اصل و کپی مبایعه نامه و پایان کارهای ساختمانی و پروانه های ساخت
  4. اصل و کپی بنچاق و یا اجاره نامه ملک
  5. اصل و کپی گواهی حقوقی یا ارائه مدارک شغلی خریدار
  6. تکمیل فرم های مربوطه

از طریق چه بانک هایی می توان اقدام به دریافت وام جوانان کرد؟

وام های مسکن از طریق تمامی بانک های رسمی بانک مرکزی اجازه ارائه چنین وام هایی را به منظور خرید واحد مسکونی دارند. اما به دلیل نداشتن بودجه کافی تنها بانک مسکن است که این روزها تسهیلات وام مسکن را ارائه می دهد.

در شرایطی که مادر برای فرزند خود چنین حسابی را افتتاح کند، حق برداشت از حساب را دارد. در صورت فوت مادر، مبالغ واریزی توسط وی جزو ماترک او محسوب نشده و به طور کلی به فرزند می رسد.

در صورتی هم که فرزند قبل از رسیدن به سن قانونی از دنیا برود، موجودی و منافع حساب به مادر می رسد و حق برداشت وجه را خواهد داشت.

مزایای گرفتن واحد مسکونی از طریق وام مسکن جوانان چیست؟

با ایجاد چنین حسابی می توان تا حدودی نگران تورم و دغدغه های جوانی فرزندان خود برای خرید مسکن نباشید و اگرچه تا زمانی که آن ها نیاز به خرید ملک مورد نظر خود را داشته باشند ممکن است تفاوت قیمت های عجیبی را شاهد باشید اما می توان گفت که درصدی از بودجه لازم برای این سپرده گذاری بزرگ به دلیل دوراندیشی مناسب والدین آن ها تامین شده است.

این بهترین خبر برای یک فردیست که تصمیم به خرید خانه گرفته و تقریباً نیمی از سرمایه اش را یکجا در اختیار دارد.

اگر برای دریافت وام جوانان عجله دارید توجه کنید

بانک مسکن شهر شما و یا یکی از شعب کارگزاری فرا بورس برای جوانانی که جهت اخذ وام مسکن عجله دارند راه حلی در نظر گرفته است. شما می توانید از اوراق ممتاز برای این کار استفاده کنید. در چنین حالتی سقف دریافتی وام برای تهران و شهرهایی با این خصوصیات 60 میلیون، مراکز استان ها و شهرستان هایی با جمعیت بالای 200 هزار نفر 50 و شهرهای کوچکتر 40 میلیون تومان می باشد.

وام اوراق ممتاز برای وام مسکن جوانان تنها یک بار به متقاضیان پرداخت می شود. سود این وام 17/5 درصد است و تا حداکثر 12 سال به طول می انجامد.

جمعبندی

به طور کلی با دریافت وام جوانان تا حد زیادی می توانید مسیر های خرید خانه را برای فرزندان خود هموارتر کرده و علاوه بر رقم سپرده، از امتیاز تسهیلات خرید خانه ارزان در آینده نیز بهره مند شوید. طبق اعلام بانک مسکن از آنجایی که برای مدل دوم سپرده گذاری این وام برنامه ریزی هایی صورت گرفته تا افرادی که در 5 سال آینده متقاضی خرید مسکن هستند بتوانند به راحتی اقدام کنند، پس بهترین سپرده گذاری برای نوجوانان و جوانانیست که در آستانه 18 سالگی قرار دارند.

امیدواریم با مطالعه این مطلب در جریان صفر تا صد دریافت این وام قرار گرفته باشید.

منبع: اکو ملک

1,681 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *