وام اجاره مسکن چیست + شرایط

وام اجاره مسکن چیست + شرایط

5,0 rating based on 1,234 ratings
وام اجاره مسکن چیست + شرایط وام اجاره مسکن - کوچک
🕒 زمان مطالعه: 6 دقیقه

وام اجاره مسکن یا وام ودیعه مسکن یک نوع تسهیلات جدید است که به دلیل شرایط اقتصادی بحرانی فعلی و مشکل ویروس کرونا مورد بحث قرار گرفت و به عنوان یک طرح کوتاه مدت در سال ۹۹ ابلاغ و اجرایی شد. قبل از اینکه به وام اجاره مسکن بپردازیم کمی در مورد تسهیلات خرید مسکن و مفهوم ودیعه صحبت می کنیم.

چرا خرید خانه، تبدیل به بخشی از گذشته شد؟

در چند سال قبل و در فاصله نه چندان دور از وضعیت فعلی اقتصادی، بانک ها وام خرید خانه می‌دادند با یک قسط بندی معقول که این وام ها با قیمت مسکن و توان اقتصادی مردم در بازپرداخت وام تناسب داشت و افراد  ظرف چند سال بعد از بازپرداخت وام خرید خانه، خود صاحب خانه می‌شدند. ولی بعدها با تصاعدی شدن قیمت مسکن، وام‌های خرید مسکن جوابگوی خرید مسکن نشد و اگر هم به فرض محال با دریافت وام مسکن درشت مبلغ که البته نیاز به عبور از چندین مرحله یا خان بسیار سخت برای واجد شرایط شدن دریافت وام است، در نهایت بتوان خانه ای خریداری کرد، بعدها  افراد به احتمال زیاد به دلیل حجم بالای مبلغ اقساط و کارمزد بالا، در بازپرداخت وام دچار مشکل می‌شوند.

به همین دلیل در وضعیت فعلی سطح توقع خیلی از افراد از صاحب خانه شدن به اجاره نشینی افت پیدا کرده است ولی بعد با پیش آمدن موضوع ودیعه های میلیونی، دستیابی به این  هدف کوچک نیز سخت تر از قبل شده است.

ودیعه خانه چیست؟

ودیعه همان کرایه خانه است که به جای اینکه ماهانه گرفته شود  بصورت ۶ ماهه یا سالانه از مستاجر دریافت می‌شود اما گاها یک پول ضمانتی است که جدا از کرایه خانه به صاحب خانه پرداخت می‌شود و ضمانتی برای پرداخت به موقع اجاره و یا نگهداری مناسب از خانه، توسط مستاجر است.

وام اجاره مسکن یا وام ودیعه مسکن برای کمک به مستاجران

شرایط فعلی اقتصادی به حدی بحرانی است که اشخاص نه تنها نمی‌توانند صاحب خانه شوند بلکه از عهده پرداخت اجاره‌ خانه مستاجری هم بر نمی آیند. پس مسئولین در پی یافتن یک راه حل موقتی برای مشکل افراد اجاره نشین شدند. یک راه حل اصطلاحا چسب زخمی و تسکین دهندۀ لحظه ای به نام «وام اجاره مسکن» که افراد با دریافت این وام می توانند ودیعه یا پیش پرداختی که صاحب خانه برای اجاره خانه از آنها طلب می‌کند را پرداخت کرده و بتوانند اجاره نشین باشند یا اجاره نشین باقی بمانند و به درجات پایین‌تری از مشکل بی خانه ای تنزل پیدا نکنند.

رهن خانه بهتر است یا خرید؟
👁️ بخوانید

پس  وام اجاره مسکن با هدف کمک به مستاجرین به عنوان طرحی کوتاه مدت از ۴ تا ۹ مرداد ۹۹ اجرا شد که بعدها با اعمال تغییراتی تا ۲۰ مرداد تمدید شد. البته گفته می‌شود طرح‌های مشابه آن نیز مثل طرح وام رهن مسکن از جانب صندوق حمایت از مستاجرین در دست بررسی است که شاید بعدها ابلاغ و اجرایی شود.

شیوه پرداخت وام اجاره خانه و مبلغ وام اجاره خانه

اولین وام اجاره مسکن برای شهر تهران ۵۰ میلیون, دیگر کلان شهر ها (شیراز، تبریز، قم، مشهد، اصفهان، کرج, اهواز و کرمانشاه) ۳۵ میلیون و سایر شهر ها ۱۵ میلیون بود. شیوه پرداخت هم به دو نوع بود، اولین روش پرداخت مبلغ به حساب صاحب خانه و دومین نوع، پرداخت به حساب مستاجر که در هر نوع جزئیات و مبلغ قسط بندی و مدت بازپرداخت اقساط متفاوت از دیگری بود و در نوع دوم یعنی پرداخت به مستاجر مبلغ قسط های ماهانه بیشتر از حالت اول است.

سود یا کارمزد وام اجاره مسکن هم بسته به روش پرداخت وام حدود ۱۳% تا ۱۴% بوده است. ولی قبل از اینکه به دریافت وام فکر کنید باید شامل فرم سبزها می بودید.

وام اجاره مسکن چیست

وام اجاره مسکن چیست با اکوملک

شرایط دریافت وام اجاره مسکن | فرم سبز ها چه کسانی بودند؟

سبز بودن فرم  اصطلاحی بود که برای شامل شدن دریافت وام اجاره مسکن در اولین طرح اجاره مسکن در مرداد ۹۹ رایج شد. در طرح های مشابه آینده ممکن است واجد شرایط بودن برای دریافت وام اجاره مسکن متفاوت باشد  پس ما به شرایط اولین طرح از این نوع در مرداد ۹۹ می‌پردازیم . برای اینکه فرم سبز محسوب می‌شدید باید از این شرایط برخوردار می‌بودید :

۱) متاهل و سرپرست خانوار

۲) حقوق بگیر بودن و یا داشتن یارانه

این نوع وام، نیازی به افراد ضامن نداشت ولی یکی از شرایط دریافت وام داشتن حساب متصل به حقوق ماهانه یا یارانه نقدی به عنوان وثیقه بازپرداخت وام بود یعنی اینکه بانک اجازه برداشت مبلغ حساب مذکور را در صورت تاخیر در بازپرداخت اقساط داشته باشد. البته در ابتدا گفته شد که حساب متصل به سهام عدالت هم برای وثیقه پذیرفته می‌شود  ولی بعد ها این نوع حساب ها رد شد.

ایده هایی برای طراحی خانه دو خوابه
👁️ بخوانید

۳) سابقه سکونت حداقل ۵ سال در شهر مورد نظر

برای دریافت وام ودیعه، افراد باید مقیم شهر مربوطه باشند و در 5 سال گذشته درآن شهر ساکن بوده باشند.

۴) اجاره نامه کد رهگیری بخورد

این مورد برای اطلاع از وضعیت دارایی‌های ملکی مستاجران بود که نباید خود مالک باشند و به علاوه هیچ تسهیلات مسکن دیگری تاکنون نگرفته باشند. مثلا تسهیلات مسکن مهر و… که بعدها این بند کد رهگیری باعث سوء استفاده برخی افراد و تشکیل بازار سیاه کد رهگیری صوری شد و از اشخاص پول های اضافه ای برای کد رهگیری دریافت می‌شد. ولی متعاقبا به مردم اعلام شد که کد رهگیری هیچ پولی لازم ندارد و به افراد خاطی اخطار داده شد.

مشکل بعدی در مورد کد رهگیری این بود که مستاجرین برای داشتن اجاره نامه کددار باید هزینه کمیسیون بیشتری به مشاورین املاک می‌دادند که گاها از این بابت راضی نبودند.

۵) متراژ خانه مستاجری

باید متراژ خانه مستاجری در تهران کمتر از ۷۵ متر و در سایر شهر ها کمتر از ۹۰ متر می‌بود تا مشمول پرداخت وام اجاره مسکن می شد و در غیر این صورت به مستاجر، وامی تعلق نمی‌گرفت.

در زمان اعلام طرح، بعضی افراد در مورد شبهه فقهی این نوع وام سوال داشتند که بعدها این شبهات برطرف شد. در پایان هم، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه اعلام کرد: «در صورتی که متقاضی، غیرقانونی توانسته باشد تسهیلات دریافت کند، بلافاصله شناسایی شده و مشمول جرایم بانکی خواهد شد و تسهیلات ارائه شده این افراد با نرخ‌های ۱۸ یا بیشتر محاسبه می‌شود.» همچنین اعلام شد اولویت دریافت با سرپرست های خانوار با بیشترین فرزند و با کمترین فیش حقوقی است.

تاثیر وام اجاره مسکن بر قیمت خانه و اجاره ها

همانطور که گفتیم وام اجاره مسکن یک راه حل کمکی و کوتاه مدت برای اجاره نشین‌ها بود و هیچ تاثیری بر پایین آمدن قیمت مسکن برای خرید نداشت در مورد کمک به مستاجرین هم مشخص نیست چقدر موثر بوده باشد و حتی در بعضی موارد سبب گران شدن اجاره مسکن توسط صاحب خانه ها شد. علاوه بر این موضوع، انتقادات دیگری نیز به این وام وارد شده است از جمله اینکه افرادی که هیچ گونه حمایت دولتی ندارند شامل این طرح نشده اند در حالی که بیشتر از سایر افراد آسیب پذیر هستند.

ثبت نام مسکن ملی در ۴۳ شهر
👁️ بخوانید

برای نمونه زنان بی سرپرست زیادی در شهرها با وضعیت اسفناکی زندگی می‌کنند و به دلیل ناتوانی در پرداخت کرایه های سنگین خانه، مجبور به زاغه نشینی در حومه شهرها شده اند. درصد سود وام اجاره مسکن نیز مورد بحث و انتقادات زیادی بوده است  و بسیاری از مستاجران از این درصد بالای سود گله داشته اند. آنها می‌گویند در شرایط اقتصادی فعلی تحت فشار بازپرداخت اقساط وام قرار خواهند گرفت و به نوعی از چاله به چاه می افتند. بعضی از مسئولین نیز در جواب انتقادات به این وام گفته اند: «کاچی به از هیچی است»

با اکوملک همراه باشید.

808 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *