همه چیز درباره خانه های نسقی

همه چیز درباره خانه های نسقی

5,0 rating based on 1,234 ratings
همه چیز درباره خانه های نسقی
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

یکی از انگیزه های بشر از کار و کسب درآمد، خرید خانه است. اما از آنجایی که در خیلی از موارد نمیتواند به هدفش برسد، خانه های نسقی را برای زندگی انتخاب می کند. شاید شما هم همواره از این مشکل رنج می برید که خانه هایی سند دار و کاملاً مورد اطمینان، از توانایی و ظرفیت بودجه شما بیشتر است.

در این مطلب می خواهیم به معایب خانه های نسقی اشاره کنیم که در برخی موارد کم هم نیستند!

چرا شهرداری ها مانع ساخت خانه های نسقی نمی شوند؟

همانطور که تا حدودی در مطلب “تفاوت ملک نسقی و سند دار” اشاره کردیم، آمارهای خانه نسقی در شهری مانند شهر رشت، بالاست و فردی که با ترفندهای خاصی موفق به ساخت اینگونه خانه ها می شود، طبیعتاً راه های دریافت امتیازات دیگر را هم می داند.

اما با وجود قانون وضع شده در سال 1385، شهرداری ها می توانند جلوی هرگونه ساخت خانه به صورت غیر قانونی در زمین های نسقی را بگیرند. تنها به دلیل عدم هماهنگی های لازم بین دستگاه های مختلف شهری، شاهد بی توجهی به این قانون هستیم.

تفاوت ملک قولنامه ای و خانه های نسقی

یکی از مواردی که در مورد خانه های موجود در بازار کل کشور وجود دارد، ساخت و خرید و فروش خانه های بدون سند است! در اصطلاح به چنین مواردی خانه های قولنامه ای یا همان نسقی می گویند. معمولاً افرادی که به صورت شخصی اقدام به ساخت خانه های نسق می کنند، از اقشار کم درآمد جامعه هستند که بودجه کافی برای این کار را ندارند.

به همین دلیل اغلب آن ها مشکلات و مواردی دارند که گاهی به دردسرهای بزرگی تبدیل می شود. در زمان خرید ملک قولنامه ای، مرحله انتقال سند ملک وجود ندارد و تنها با نوشتن یک مبایعه نامه، خانه به اسم خریدار ثبت می شود. از نظر قانونی و حقوقی این قولنامه مانند سند می تواند گواهی بر مالک بودن شما باشد، اما طبیعتاً اعتبار قانونی کمتری از اسناد رسمی دارند.

معایب خانه های نسقی

یکی از مشکلات اساسی خانه های نسقی، نداشتن امکانات کافی در حد و اندازه خانه های سند دار است، اما این جمله به معنای معماری ضعیف و یا نداشتن یک سری امکانات مثل سایر خانه ها نیست. چه بسیار خانه های نسق هستند که از جدیدترین مصالح ساختمانی مانند کنف کاری سقف، نورپردازی زیبا، کابینت ممبران و… برخوردارند، اما در حقیقت مجوزهای لازم در هنگام ساخت را دریافت نکرده اند.

پارکینگ مزاحم چیست؟
👁️ بخوانید

علاوه بر مشکلی که نام بردیم، 2 خطر بزرگ دیگر هستند که متقاضیان به خرید اینگونه خانه ها را تهدید می کند!

  1. فروش ملک به چندین نفر از سوی مالک
  2. مشخص نبودن مالک اصلی ملک
معایب خانه های نسقی

معایب خانه های نسقی با اکوملک

خانه های نسقی به چند گروه تقسیم می شوند؟

وقتی در مورد اینگونه خانه ها صحبت می کنیم، ممکن است جزو خانه های بنچاق باشند که صرفاً سند رسمی ندارند و یا در گروه دوم یعنی خانه هایی که در اثر تفکیک زمین های مادر به چندین بخش ساخته شده اند، باشند که قطعات تفکیک شده سند نداشته و در آن ها اقدام به ساخت و ساز کرده اند.

اطمینان از خانه های نسقی با راه حلی ساده

برای اینکه یکبار برای همیشه خیالتان از بابت خریدی که انجام می دهید راحت باشد، کافیست سلسله قولنامه های قبلی ملک خود را بررسی کنید تا اطلاعات خریداران قبلی را بدانید. به این ترتیب به سند مادر یعنی همان بنچاق ملک می رسید. روش دومی که می توانید به آسانی از خرید خود مطمئن شوید، دریافت کد رهگیری است.

با داشتن این کد از آنجایی که اطلاعات و کدپستی طرفین معامله در آن ثبت شده است، دیگر امکان فروش ملک به چندین نفر را به مالک نمی دهد.

روش سند دار کردن خانه های نسقی

همانطور که گفتیم، خانه های بدون سند را می توان با طی مراحل قانونی سند دار کرد. ابتدا باید مدارک مورد نیاز را تهیه کنید. در مورد املاک قولنامه ای باید کپی سند مالکیت و قولنامه هایی که شما را به مالک اصلی می رساند، تهیه کنید. در مورد املاکی که سند مشاعی دارند، باید سند مشاعی متقاضی و در صورتی که مالکیت به نام شخص متقاضی نباشد، مدارک مربوط به وکالتنامه های مربوطه را باید ارائه کنید.

آیا وامی برای ساخت خانه نسقی وجود دارد؟

شاید برای افرادی که به فکر ساخت و ساز در زمین های نسقی خود هستند این سوال ایجاد شود که آیا می توانند از وام ساخت و ساز کمک بگیرند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم خیر. معمولاً بانک ها مدارک نسق را به عنوان مدارک مالک قبول نمی کنند. بانک مسکن تنها می تواند وام تعمیر مسکن و جعاله را در اختیار شما قرار دهد.

تفاوت بین اجاره نامه رسمی و غیررسمی
👁️ بخوانید

البته می توانید از بانک های دیگر هم برای دریافت انواع وام خرید و یا تعمیرات در این زمینه سوال کنید. در هنگام خرید خانه های نسقی از سوی وکیل، حتماً تاریخ وکالت نامه او را بررسی کنید.

نکات خرید خانه های نسقی، با چک های تضمینی

اگر در زمان خرید اینگونه خانه ها از چک های تضمینی استفاده می کنید، حتماً شماره تمامی چک ها را در قولنامه ثبت کنید. اگر امکان پرداخت وجه به فروشنده با این روش برایتان امکان پذیر نبود و تنها وجه نقد پرداخت می کنید، در ازای هر پول نقدی که به فروشنده می دهید، رسید دریافت کرده و ضمیمه قولنامه کنید.

به این ترتیب از مشکلاتی که در آینده ممکن است برایتان به وجود بیاید، جلوگیری می کنید. هیچگاه قبل از گرفتن استعلام های لازم، از خرید خانه های مشکل دار خودداری کنید. از دیگر معایبی که این خانه ها دارند، تکمیل نبودن ساخت آن ها مانند نداشتن کابینت و یا سرامیک است که دلیلی بر ارزان تر بودن آن هاست.

جمعبندی

در زمان خرید خانه های نسقی، باید هر دو طرف معامله در یک روز مشخص به دفتر مشاور املاک رفته و معامله را انجام دهند. در پایان تنظیم قولنامه، باید مهر و امضای مشاور املاک در آن ثبت شود. داشتن 2 شاهد برای خریدار و 2 شاهد هم برای فروشنده لازم و ضروریست.

بعد از اتمام معامله، 3 نسخه از آن تهیه می شود که باید در اختیار فروشنده، خریدار و مشاور املاک قرار بگیرد.

با اکوملک همراه باشید

1,093 👁️
 
+3
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *