نگاهی به غذاهای محلی گیلان

نگاهی به غذاهای محلی گیلان

5,0 rating based on 1,234 ratings
نگاهی به غذاهای محلی گیلان
🕒 زمان مطالعه: 6 دقیقه

یکی از نکاتی که درباره مناطق شمالی کشور کاملاً وسوسه کننده است، غذاهای محلی گیلان و شهر رشت است که به جرات می توان گفت بالاترین تنوع خوراک کشور را دارد! این نکته را آمارها تایید کرده اند و نشان می دهند که با حداقل 170 نوع خوراک محلی در این استان مهمان نواز، چه سفر هیجان انگیز و خاطره انگیزی در انتظار شماست!

جالب است بدانید که بسیاری از این غذاهای خوشمزه و پر رنگ و لعاب، در میراث فرهنگی کشور ثبت شده و تعدادی هم در انتظار ثبت شدن هستند. غذاهایی مثل میرزا قاسمی، باقالاقاتق و کباب ترش نه تنها در ایران، بلکه در کل دنیا شهرت جهانی دارند.

نقش اقلیم گیلان در تنوع خوراک آن چیست؟

نه تنها غذاهای محلی گیلان بلکه چاشنی هایی که بر سر سفره هر فرد گیلانی پیدا می شود، نشان از تنوع سلیقه در آشپزی و محصولات کشاورزی همان منطقه دارد. به عنوان مثال در سفره های شمال کشور فقط سبزی تازه یا ترشی کنار غذا نیست که به بیشتر شدن اشتهای افراد کمک کند، بلکه انواع مزه ها مثل ماهی دودی، ماهی شور، انواع بورانی، زیتون پرورده، سیر تازه و باقالی خام هم پیدا می شود!

در بیش از نیمی از غذاها و چاشنی هایی که در کنار آن ها سرو می شود، از سبزی های محلی و محصولاتی استفاده می کنند که تنها در همین منطقه جغرافیایی می رویند؛ مثلاً سبزی هایی چون پلنگ مُشک، چوچاق و از این دست محصولات را فقط در جلگه دریای خزر می توانید پیدا  کنید که نشان از اقلیم و آب و هوای عالی این منطقه دارد.

آموزش غذاهای محلی گیلان و آشنایی با هر کدام آن ها

پژوهشگران با مطالعه بر روی غذاهای محلی گیلان به این نتیجه رسیدند که خوراک در این منطقه تنها جنبه سیر کردن افراد را نداشته و از یک الگوی غذایی سالم پیروی می کرده است. مثلاً یکی از علت های اصلی استفاده از سیر در اغلب غذاهای شمالی، به منظور جلوگیری از رطوبت بالای استان های حاشیه دریای خزر به بدن و ایجاد مشکلات استخوانی و روماتیسم می باشد.

سنت های گیلانی از گذشته تا به امروز
👁️ بخوانید

حتی در مواردی که از غذاهای طبع سرد مثل ماست چکیده در بورانی هم استفاده می کردند، در کنارش سیر رنده شده و یا نعنای خشک به کار میبردند تا خاصیت دفع سردی را داشته باشد. همچنین از آنجایی که اغلب زیتون ها را به کمک نمک مزه دار می کنند، به منظور جلوگیری از افزایش فشار خون، در کنارش و تقریباً به طور همزمان، باقالی خشک خیس خورده و یا تازه میخوردند تا فشار خون را تنظیم کند.

10 تا از محبوب ترین غذاهای محلی گیلان

  1. کباب ترش، غذای محبوب شمال

کشور ما ایران، از تنوع بالایی در انواع کباب ها برخوردار است؛ اما این در حالیست که چند نمونه از آن ها تنها مختص به شمال کشور می باشند! تا جایی که برخی از مسافران کباب ترش را به اسم “کباب ترش رشتی” می شناسند! برای طبخ این غذای بسیار لذیذ، از گوشت گوساله و گوسفندی استفاده می شود.

اما فوت کوزه گری اصلی این غذای خوشمزه، ترکیبات ترش مزه ایست که به آن اضافه می کنند؛ این ترکیب حاوی: گردوی چرخ شده، سیر و پیاز و رب انار محلی می باشد که چند ساعت با تکه های گوشت، مزه دار می شود. این غذای محبوب در کنار کته قالبی یک ترکیب فوق العاده است.

  1. کته کباب محلی

هر کسی که به استان گیلان سفر می کند، منتظر سفارش کته کباب محلی از رستوران های آن است تا به این انتظار سخت پایان دهد! در پخت این غذای محبوب، از گوشت گوساله به همراه آب پیاز، روغن زیتون و کمی هم ماست استفاده می شود که به مدت یک روز در این ترکیب باید استراحت کند تا مواد کاملاً به خورد گوشت برود.

معمولاً در کنار این کباب خوشمزه، کته محلی، زیتون، پیاز، اشپل و گردوی تازه سرو می شود.

  1. واویشکا

یکی از غذاهای محلی گیلان که البته ریشه در غذاهای محلی رشت نداشت و بعد از ورود روس ها به این منطقه جزوی از خوراک مردم شد، ترکیبی از دل و جگر مرغ، گوسفند و گوساله است که به همراه روغن، پیاز، سیب زمینی و انواع ادویه آماده می شود.

این غذای لذیذ در واقع همان جغول بغول یا جغور بغور است که یکی از غذاهای سنتی ترکی محسوب می شود. این ترکیب فوق العاده اغلب با نان سرو می شود اما استفاده از آن در کنار برنج هم خالی از لطف نیست.

آموزش غذاهای محلی گیلان

آموزش غذاهای محلی گیلان با اکوملک

  1. میرزا قاسمی

حتی اگر به استان گیلان و یا شهر رشت سفر نکرده اید، حتماً اسم این غذای معروف را شنیده اید و یا برای یکبار هم که شده آن را امتحان کرده اید. جالب است بدانید که محمد قاسم خان والی سفیر کشور ما در روسیه که در زمان ناصر الدین شاه حاکم گیلان بود، این غذای خوشمزه را ابداع کرد.

منطقه آزاد کاسپین کجاست؟
👁️ بخوانید

در پخت میرزاقاسمی از بادمجان کبابی، سیر، تخم مرغ و رب و ادویه استفاده می شود.

  1. باقالاقاتق

یکی از مواد اولیه لازم برای پخت غذای محبوب گیلانی ها، استفاده از پاچ باقالی که همان لوبیای کشاورزی است، می باشد. این خورشت لذیذ که در سایر استان های کشور هم پخت می شود، اگر در ظرف سفالی معروف این خطه یعنی گمج طبخ شود، بسیار بهتر آماده شده و به اصالت خود نزدیک تر می شود.

باقالی خورشت یکی دیگر از غذاهای محلی گیلان است که در آن از سیر استفاده می کنند و برخی آن را کم آب و یا پر آب طبخ می کنند.

  1. آش ترش گیلانی

داشتن مزه ترش از آب نارنج، آب انار گرفته تا انواع رب آلوچه، ازگیل و انار تقریباً پایِ ثابت بسیاری از غذاهای محلی گیلان می باشد. این چاشنی حتی در آش هم وارد شده و “آش ترش” یا به زبان محلی “تورشه آش” را تشکیل داده است. در دستور آشپزی این آش خوشمزه آمده است که باید از چغندر، سیر، جعفری، گشنیز و گوجه سبز ترش، آرد برنج، نعنا، برنج نیم دانه و آبغوزه استفاده شود.

در کنار این آش، از ترکیب تربچه و باقالی مازندرانی استفاده می کنند.

  1. سیر قلیه و سیرابیج

حتی اگر در خورشت های شمالی از سیر تازه و یا خشک هم استفاده نکنند، ترکیب برگ سیر در دیگر غذاهای محلی گیلان خودنمایی می کند! سیر قلیه و سیرابیج دو نمونه از این غذاهای خوش عطر و طعم هستند که در زمان پخت آن ها، عطر سیر مستتان می کند!

در تهیه سیرقلیه از مرغ یا اردک، لپه، تخم مرغ، برگ سیر تازه، نمک و فلفل استفاده می شود. اما اگر فرصت کافی برای درست کردن ناهار ندارید، سیرابیج گزینه مناسبیست. تنها کافیست برگ سیر خرد شده تازه را کمی در روغن تفت داده و تخم مرغ را به همراه نمک و فلفل و زردچوبه به آن اضافه کنید. غذای شما آماده است!

  1. مرغ ترش

یکی از غذاهای رسمی و مجلسی گیلانی، مرغ ترش است. در پخت این خورشت سالم باید کمی پیاز و سیر را به همراه مرغ تفت داده و سبزی آش به همراه لپه پخته شده را به آن اضافه کنید. حالا ادویه های دلخواه خود را بریزید و آبغوره یا آب نارنج را به این ترکیب اضافه کنید. کمی آب بریزید و اجازه دهید تا کمی جا بیفتد. بعد از نیم ساعت باید چند تخم مرغ را به مواد اضافه کنید تا این ترکیب پر خاصیت آماده شود.

  1. انواع ماهی

مرکز اصلی صید انواع ماهی دریای خزر، استان گیلان و مازندران هستند. ماهی سفید و کولی ماهی، کپور، آمور و بیگ هد از جمله آن هاست. یکی از غذاهای محلی گیلان که با ماهی طبخ می شود، فویج یا ماهی شکم پر است که با ماهی سفید عالی می شود. ترکیبی از سیر، آلو، سبزی های معطر، رب انار، گلپر نمک و فلفل، گردوی خرد شده را به داخل شکم ماهی اضافه کرده و در فر یا بر روی شعله گاز به همراه کمی آب، بخار پز کنید تا این غذای لذیذ آماده شود.

  1. آلو مسما

برخلاف بسیاری از غذاهای گیلانی که تا به اینجا با آن ها آشنا شدید، حالا می خواهیم خورشتی را آموزش دهیم که نه تنها ترش مزه نیست؛ بلکه از سیر و تخم مرغ هم در آن استفاده نمی شود! آلو مسلما که تا حدودی هم خورشت شیرین محسوب می شود، از ترکیب مرغ، پیاز داغ فراوان، آلو قیسی، زعفران و زردچوبه تهیه شده و با برنج سرو می شود.

معرفی کامل شهر کومله
👁️ بخوانید
جمعبندی

شاید شما هم بعد از مطالعه آموزش غذاهای محلی گیلان آب از لب و دهانتان سرازیر شده باشد! اما همانطور که متوجه شدید، تهیه این غذاها خیلی سخت نیست و تنها با داشتن مواد اولیه لازم و مطالعه درباره ترتیب اضافه کردن درست این مواد غذایی، می توانید از غذاهای خوشمزه و لذیذ شمال کشور بهره مند شوید.

با اکوملک همراه باشید

615 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *