نکات و قوانین ساخت خانه

نکات و قوانین ساخت خانه

5٫0 rating based on 1,234 ratings
نکات و قوانین ساخت خانه
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

یکی از مهم ترین مراحل پروژه های عمرانی، توجه به قوانین ساخت خانه است. در واقع از این قسمت به عنوان یک مرحله دست و پا گیر هم یاد می کنند! اما واقعیت اینجاست که اگر مطابق با جدیدترین آیین نامه های ساختمانی عمل کنید، مطمئناً خانه های ایمن تر و در عین حال بهتری خواهید داشت. امروزه مردم در هنگام خرید خانه به این نکات نیز توجه می کنند. پس شانس فروش خانه برای سازندگان بیشتر هم می شود.

در این مطلب قصد داریم تا به قوانین ساخت و ساز و مواردی که باعث نقض مقررات ساختمانی می شود اشاره کنیم.

قانون در برابر عدم رعایت قوانین ساخت خانه با متخلف چگونه برخورد می کند؟

اول از همه اجازه دهید تا شما را با تعریف تخلف ساختمانی آشنا کنیم. هر چیزی که باعث زیر پا گذاشتن قوانین ساختمانی و آیین نامه های مربوطه آن باشد یا اصول فنی و بهداشتی را رعایت نکند، تخلف ساختمانی محسوب می شود. قانون در برابر چنین رفتارهایی کاملاً جدی برخورد کرده و حتی ممکن است دستور تخریب قسمت های غیر مجاز ساختمانی را نیز بدهد!

بخوانید: قوانین و مقررات ساخته خانه

مطمئناً افرادی که سال های سال در این عرصه فعالیت دارند با قانون های موجود آشنا هستند. اما در برخی شرایط حاضرند با پرداخت خلافی های سنگین به شهرداری ها نسبت به ساخت بخشی که به آن اصرار دارند اقدام کرده و یا با قوانین جدید ساخت خانه آشنا نبوده و در پروژه ها به مشکل بربخورند.

برای اینکه دچار تخلفات ساختمانی نشوید، موارد زیر را رعایت کنید:

  1. اخذ مجوز و پروانه ساخت خانه

اولین قدم در پروژه های ساختمانی گرفتن پروانه ساخت می باشد. در این مرحله سازنده و یا مالک زمین باید برای اطمینان از مجوز ساخت در آن مکان نسبت به گرفتن پروانه ساختمانی از شهرداری مربوطه اقدام نماید. البته باید اضافه کنیم که شهرداری قبل از این کار مالیات و عوارض مربوطه را دریافت و بعد اقدام به صدور پروانه می کند.

در غیر این صورت قوانین ساخت خانه در همین مرحله اول رعایت نشده و هر خانه ای که در آن مکان ساخته شود، شامل ساخت و ساز غیر قانونی می باشد.

  1. عدم ساخت بنای اضافی و خارج از پروانه

مطابق با کمیسیون ماده 100 سازنده باید کاملاً مطابق مجوزهای اخذ شده نسبت به ساخت پروژه اش اقدام کند. یعنی اگر بر خلاف آن، مثلاً واحدی اضافه حتی در حد یک سوئیت بسازد، نقض قانون محسوب شده و مطابق با رای صادره از کمیسیون، شهرداری موظف است با این تخلف برخورد کرده و سازنده را جریمه کند.

در صورتی که متخلف نسبت به پرداخت جریمه کوتاهی کند، پرونده به کمیسیون رفته و دستور تخریب بنا صادر می شود!

  1. توجه به کاربری زمین و مطابقت آن با پروژه

زمین های تجاری از آنجایی که برای ساخت مغازه، پاساژ و سایر کسب و کارها مناسبند، با کاربری تجاری هم به فروش می رسند. این ویژگی آن ها باعث می شود تا قیمتی گران تر از زمین های کشاورزی و حتی مسکونی داشته باشند. بنابراین اگر در زمینی با کاربری مسکونی اقدام به ساخت واحد تجاری نمایید، مطابق با قانون جلوی ادامه فعالیت از مالک گرفته شده و با آن ها برخورد جدی خواهد شد.

البته مواردی که قبل از به تصویب رسیدن نقشه های شهری پروانه ساختشان صادر شده باشد شامل کمیسیون ماده 100 تبصره 1 شهرداری نمی شوند.

قوانین ساخت خانه

  1. در نظر گرفتن پارکینگ مناسب برای همه واحدها

سازندگان پروژه های آپارتمانی باید به این موضوع توجه داشته باشند که هر واحد باید پارکینگی مجزا و قابل استفاده داشته باشد. از آنجایی که امروزه تقریباً همه خانواده ها یک دستگاه خودرو را دارند، لازم و ضروریست تا به این موضوع اهمیت داده شود. چون در غیر این صورت کوچه ها که محلی برای عبور و مرور هستند، به پارکینگ تبدیل شده و برای سایرین ایجاد مزاحمت می کند.

یکی از مواردی که در قوانین ساخت خانه به خصوص آپارتمان ها مورد توجه قرار می گیرد، پارکینگ است. حتی اگر فضایی که به عنوان پارکینگ به خریدار معرفی می کنید قابل استفاده به راحتی نباشد، پارکینگ محسوب نشده و کمیسیون ماده 100 می تواند مالک یا سازنده اصلی را جریمه کند. تنها در صورتی می توانید مشمول این جریمه نباشید که بتوان آن فضا را به نحوی اصلاح کرد که به پارکینگ تبدیل شود.

  1. توجه به اصول فنی و استحکام بنا

یکی از مهم ترین تخلفات در صورت عدم رعایت قوانین ساخت خانه استفاده از مواد و مصالح ساختمانی نامرغوب می باشد. این موضوع به حدی جدیست که با جان افراد در ارتباط است و اگر از مصالحی در ساخت استفاده شود که عمر آن را کاهش دهد و یا باعث ناپایداری آن در برابر عوامل طبیعی و غیر طبیعی شود، جزو تخلف محسوب شده و جریمه دارد.

  1. عدم ورود به حریم دولت و معابر عمومی

افراد نباید در اطراف ملک خود به حریم دیگران وارد شده و یا از معابر عمومی اطراف برای این کار استفاده کنند. در چنین شرایطی شهرداری موظف است مطابق با کمیسیون ماده 100 جلوی ادامه پروژه را گرفته و با فرد متخلف مطابق با قانون برخورد نماید.

  1. ارائه گزارشات به موقع توسط مهندس ناظر

از زمانی که یک پروژه ساختمانی شروع به کار می کند، یک مهندس ناظر باید همه مراحل را با توجه به قوانین ساخت خانه که در نقشه و پروانه آن آمده است را دائماً بررسی کرده و گزارشات خود را صادر کند. در صورتی که این موارد از سمت مهندس ناظر به درستی انجام نشود و یا مطابقت نداشته باشد، شهرداری باید شرایط را به سازمان نظام مهندسی کشور اطلاع داده تا با متخلف برخورد شود.

جمعبندی

چنانچه همه سازندگان با رعایت قوانین ساخت خانه اقدام به عملیات ساختمانی کنند، ایمنی و رفاه مردم در خانه ها بیشتر شده و احساس آرامش بیشتری می کنیم. اگر مطابق با مواردی که در این محتوا به آن ها اشاره کردیم، مالک یا وکیل او اعتراضی نسبت به رای صادره از کمیسیون داشته باشد، می تواند ظرف 10 روز به آن رای شکایت کند.

افرادی که در اعتراض به موضوع رسیدگی می کنند، اعضای جدیدی از کمیسیون قبلی خواهند بود که رایشان قطعیست.

منبع : اکو ملک

329 👁️
 
2+
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *