نکات مهم در اجاره ملک تجاری

نکات مهم در اجاره ملک تجاری

5,0 rating based on 1,234 ratings
نکات مهم در اجاره ملک تجاری
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

اهمیت اجاره ملک تجاری از املاک مسکونی به دلیل اینکه به حضور مشتری نیاز دارد، بیشتر است و به راحتی نمی توان مانند یک ملک مسکونی با آن برخورد کرد. حساسیت های شغلی در کنار داشتن اهمیت کسب و کار، از مواردی هستند که باید قبل از اجاره مغازه و یا ملک تجاری به آن توجه داشته باشید.

به همین علت در این مطلب تصمیم گرفتیم تا به نکات مهم در هنگام اجاره املاک تجاری بپردازیم.

درج اطلاعات شخصی موجر و مستاجر در اجاره نامه

برای تنظیم هر قراردادی باید به پیچیدگی ها و ریزه کاری هایی که دارد، تسلط داشته باشید و یا از یک مشاور املاک یا حقوقی کمک بگیرید. یکی از این موارد، درج اطلاعات هویتی موجر و مستاجر در قرارداد اجاره است. این مشخصات برای شخص حقیقی شامل: شماره شناسنامه، کد ملی، نام و نام خانوادگی و شماره تماس می باشد.

همچنین اگر یکی از طرفین معامله شخص حقوقی باشد، نیاز به شماره ثبت، شناسه ملی و نماینده شرکتی است.

توجه به مشخصات مورد اجاره و مدت زمان قرارداد

در قرارداد اجاره ملک تجاری باید تمامی مشخصات آن که در سند اصلی مالک قید شده است، آورده شود. همچنین درباره مواردی نظیر: سیستم گرمایشی و سرمایشی، مسیرهای ورودی و خروجی و… باید اظهار نظر شود. وقتی اجاره نامه ای تنظیم می کنید، باید بدانید که مدت زمان آن به چه صورتیست؟ تاریخ شروع و پایان اجاره باید به طور دقیق در قرارداد ذکر شود.

نحوه پرداخت مبلغ اجاره ملک تجاری

یکی از قوانین اجاره ملک تجاری مربوط به چگونگی پرداخت اجاره بهای آن است. شما می توانید با توجه به توافقی که با مالک اصلی ملک تجاری داشته اید، به صورت رهن کامل و تنها با پرداخت یک مبلغی به عنوان قرض الحسنه در آغاز قرارداد، این توافق را امضاء کنید و یا اینکه علاوه بر این مبلغ به عنوان پیش پرداخت، ماهانه هم رقمی را بابت اجاره بپردازید.

شما باید علاوه بر نکات بالا، به شرایط و آثاری که یک قرارداد اجاره می تواند داشته باشد، مانند: خیارات در معامله، شرایط فسخ قرارداد، قانون حاکم و مرجع حل اختلاف و… آگاهی داشته باشید.

قوانین اجاره ملک تجاری

قوانین اجاره ملک تجاری با اکوملک

آیا قیمت یک ملک تجاری با توجه به کاربری آن متفاوت است؟

در اجاره ملک تجاری با توجه به کاربری هایی که دارند، می توانیم قیمت های مختلفی برای آن ها در نظر بگیریم. به عنوان مثال اگر یک ملک تجاری با هدف تاسیس داروخانه راه اندازی شده باشد، قیمت بالاتری از یک سوپرمارکت و یا مکانیکی خواهد داشت. کاربری املاک تجاری در کنار عواملی چون: متراژ، موقعیت جغرافیایی، امکانات محیطی و ده ها عامل دیگر می تواند در قیمت نهایی اجاره آن ها تاثیرگذار باشد.

محاسبه قیمت ملک آنلاین
👁️ بخوانید

خرده فروشان و صاحبان کسب و کارهای بزرگ بدانند

یکی از عواملی که باعث می شود در اجاره ملک تجاری راحت تر تصمیم گیری کنید، توجه به متراژ آن هاست. مثلاً اگر یک خرده فروش هستید، می توانید با یک مغازه کوچک تر کارتان را ادامه دهید. اما اگر صاحب رستوران بزرگی هستید و می خواهید تغییر مکان دهید، باید به دنبال مغازه هایی با متراژ بزرگ تر باشید.

البته عده ای هستند که با وجود داشتن کسب و کارهای بزرگ، برای اینکه هزینه هایشان را به حداقل ممکن کاهش دهند، به جای اجاره یک ملک بزرگ، از یک مغازه متوسط اما در کنار آن یک انباری هم کمک می گیرند. به این ترتیب اجاره بهای انباری که بسیار کمتر از یک ملک تجاریست، برایشان صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

قبل از اجاره ملک تجاری چندین بار از آنجا دیدن کنید

برای اینکه دید بهتری از موقعیت مکانی و جغرافیایی مغازه مورد نظرتان داشته باشید، حداقل 4 تا 5 بار در روزهای مختلف و ساعت های متفاوتی در شبانه روز، از آن دیدن کنید. این کار باعث می شود تا قبل از اجاره، بهتر بدانید که آیا این ملک همان وضعیتی را دارد که شما می خواهید یا خیر؟

بررسی میزان عبور و مرور مردم در ساعت های مختلف، ارزیابی سایر کسب و کارهای مجاور در کنار ملک مورد نظر شما و میزان نور و روشنایی مغازه در طول شب، از مواردی هستند که می تواند در تصمیم گیری نهایی شما نقش موثری داشته باشند.

از مالک بودن موجر اطمینان حاصل نمائید

مشخصاتی که باید به صورت دستی در دفتر مشاور املاک توسط متصدی آن درج شود، مانند اطلاعات شخصی موجر و مستاجر، باید به صورت کامل مورد بررسی قرار بگیرد و بعد از اطمینان از صحت کامل آن ها، قید شوند. معمولاً در کشور ما بر اساس عرف و تعارفاتی که در هنگام معاملات وجود دارد، باعث شده تا در خیلی از موارد اطلاعات امضاء شده بدون مطالعه انجام شوند.

اما توصیه ما به شما این است تا زمانی که به طور کامل از مالک بودن موجر اطمینان پیدا نکرده اید، هیچ برگه ای را امضاء نکنید.

نوع فعالیت کاری خود را به موجر توضیح دهید

یکی از مواردی که در بین مالکان املاک تجاری مرسوم است، اجاره دادن مغازه به یک طیف خاصی از کسب و کارهاست. مثلاً اگر ملکشان را به فست فودی ها اجاره می دهند، بعد از اتمام قرارداد مجدداً در همین صنف به دنبال مستاجر می گردند تا به مرور زمان اعتبار کسب و کار ملکشان را بالا ببرند.

گرانترین املاک دنیا
👁️ بخوانید

به همین دلیل حتماً قبل از عقد قرارداد، نوع فعالیتتان را به مالک توضیح دهید. شاید او حساسیت هایی در این باره داشته باشد که به عنوان مثال ملکش را به یک پرنده فروشی اجاره ندهد و دلایل خاص خودش را هم دارد.

همه دارایی تان را صرف اجاره نکنید!

متاسفانه برخی از مستاجران هستند که برای بدست آوردن مغازه دلخواهشان، هرچه بودجه و سرمایه دارند هزینه می کنند، غافل از اینکه این مبلغ تنها برای یک مدت زمان کوتاه مثلاً یک سال می تواند شما را حمایت کند. بعد از آن با توجه به تورم هر ساله کشور، باید مبلغی را به پیش پرداخت اولیه و یا اجاره بها اضافه کنید.

برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید، بهتر است قبل از اجاره ملک تجاری به درآمد و بودجه ای که دارید توجه کنید.

4 نکته مهم در مورد آثار قرارداد اجاره

  1. هیچ مستاجری نمی تواند بدون اجازه مالک، به تغییر شغلی دست بزند که در قرارداد ذکر نشده است.
  2. مطابق با قوانین اجاره ملک تجاری هزینه های آب، برق، گاز و پسماند سالانه به عهده مستاجر است.
  3. هزینه های اصلی مغازه مانند تعمیرات سیستم گرمایشی و سرمایشی، ریموت دار کردن درب مغازه، راه اندازی دوربین مداربسته و مواردی از این قبیل، به عهده موجر است ولی هزینه های جانبی مثل اضافه کردن قفسه، تعویض نور و روشنایی مغازه و… با مستاجر می باشد.
  4. اگر مالک، مورد اجاره را دیرتر از تاریخ مقرر در قرارداد به مستاجر بپردازد، باید طبق خسارت آورده شده در معامله، طبق روزهای دیرکرد، به مستاجر پرداخت کند.
جمعبندی

همانطور که از این مطلب متوجه شدید، خرید واحد تجاری با اجاره ملک تجاری تفاوت دارند. شما می توانید از طریق خرید سرقفلی مغازه و یا پرداخت اجاره بهای ماهیانه، مغازه ای داشته باشید که در آن به راه اندازی کسب و کار خود مشغول شوید. همچنین می توانید با پرداخت به موقع اجاره ماهیانه، حُسن نیت خود را به مالک ثابت کنید و هر سال قرارداد اجاره را تمدید کرده و نیازی به جابجایی نداشته باشید.

با اکوملک همراه باشید

670 👁️
 
+2
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *