نکات حقوقی هنگام انتقال سند ملک

نکات حقوقی هنگام انتقال سند ملک

5,0 rating based on 1,234 ratings
نکات حقوقی هنگام انتقال سند ملک
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

آخرین مرحله در هر معامله ملکی انتقال سند ملک به شخص خریدار است که نیاز به دقت و بررسی های ویژه ای دارد. همواره مشکلات زیادی در دادگاه ها برای افراد به وجود آمده که اگر بیشتر دقت کنیم متوجه می شویم که بخشی از این پرونده ها ناشی از فروش یک ملک به چندین نفر می باشد.

برای اینکه یک بار برای همیشه این دغدغه را نداشته باشید و بدانید از چه روش هایی می توان جلوی این سوء استفاده ها را گرفت، با این مطلب همراه ما باشید تا از نکات حقوقی انتقال سند بیشتر بدانید.

در انتقال سند ملک چه مراحلی را باید پشت سر گذاشت؟

بعد از اینکه برای ملک مورد نظر خود از راه های مختلف مثل مراجعه به آژانس های املاک، بالا و پایین کردن سایت های مجاز فروش ملک و… اقدام کردید و بالاخره موفق شدید ملکی را متناسب با خواسته و نیاز خود پیدا کنید، نوبت آن رسیده که برای خرید و قانونی کردن معامله به یک مشاور املاک مطمئن مراجعه کنید.

اما برای اینکه به تفکیک تمامی مراحل خرید ملک تا سند زدن را بررسی کنیم، لیستی آماده کردیم که در این قسمت به آن اشاره می کنیم:

 1. توافق طرفین و آماده سازی قولنامه

همانطور که در بالا اشاره کردیم، اولین قدم در خرید ملک توافق بین دو طرف معامله می باشد. برای اینکه این توافق به مرحله رسمی تر برسد، در دفاتر مشاور املاک باید قولنامه ای نوشته و تنظیم شود. قولنامه متنی است که بین خریدار و فروشنده قرار می گیرد و همان توافق بین این دو نفر را به شکل بندهای مختلفی بیان می کند. به همین دلیل امضای هر دو پای این نوشته الزامیست.

بعد از این مرحله با حضور 2 شاهد مرد و امضای آن ها در زیر قولنامه، مبایعه نامه آماده می شود.

بخوانید: صفر تا صد مشاوره و ارزیابی خرید ملک در شمال

 1. ثبت مبایعه نامه در سیستم جامع

برای اینکه جلوی کلاهبرداری ها از روش انتقال سند ملک به چندین نفر را بگیرید، بعد از تنظیم مبایعه نامه همراه فروشنده به یک دفتر مشاور ملکی مراجعه کرده و مشخصات خریدار، فروشنده و ملک مورد نظرتان را در سیستم جامع بنگاه ثبت کنید تا با دریافت کد رهگیری خیالتان از این بابت راحت شود.

اگر مورد مشکوکی وجود داشته باشد، سیستم خطا می دهد و به راحتی می توان جلوی اتفاقات ناگوار را گرفت.

 1. مراجعه به دفترخانه و ارائه مدارک انتقال سند ملک

بعد از ثبت سیستمی، فروشنده با در دست داشتن مدارک لازم مثل اصل سند ملک، شناسنامه و… به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و بعد از ارائه مدارک جهت انتقال سند ملک تشکیل پرونده می دهد. بعد از این مرحله باید منتظر استعلام های دفاتر ثبت و اسناد بود که حدود 2 هفته زمان می برد. در این مدت بررسی می شود که آیا ملک مورد نظر در طرح های ساخت و ساز شهری قرار دارد یا خیر؟

این مرحله نیازی به حضور خریدار نیست.

وظایف فروشنده در انتقال سند ملک به خریدار چیست؟

فروشنده در ابتدا باید نامه ای را از دفتر اسناد رسمی کشور دریافت کرده و بعد برای انتقال سند به خریدار اقدام کند. مراحلی که نیاز است عبارتند از:

 1. فروشنده با در دست داشتن نامه ای که از دفتر اسناد رسمی دریافت کرده است باید به شهرداری و یا بخشداری مربوطه مراجعه نماید. در این مرحله شهرداری موظف است شرایط خانه را از نظر پروانه ساخت و مجوزهای قانونی آن بررسی کرده و اگر مشکلی وجود داشته باشد، فروشنده باید جریمه ها را پرداخت کند.
 2. قبل از انتقال سند ملک فروشنده باید تمامی عوارض نوسازی زمین و یا ساختمان، پسماند زباله، هزینه های آموزش و پرورش و جمع آوری زباله را پرداخت کرده باشد.
 3. برای املاک تجاری باید فروشنده به اداره بیمه هم برای انتقال سند سر بزند.
 4. مراجعه به اداره دارایی برای پرداخت 4 درصد از قیمت ملک به عنوان مالیات.

نکات حقوقی انتقال سند ملک

برای انتقال سند چه مدارکی لازم است؟

 1. همراه داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی خریدار و فروشنده
 2. اصل و تصویر سند مالکیت فروشنده
 3. اصل و تصویر بنچاق
 4. اصل و تصویر وکالت نامه
 5. برای سندهای ورثه ای اصل و تصویر فرم مالیات بر ارث و حصر وراثت
 6. اصل و تصویر پایان کار یا نامه شهرداری و بخشداری مربوطه و یا عدم خلافی در مورد زمین های دارای بنا

انتقال سند ملک آخرین مرحله از هر معامله ملکی

برای اینکه آخرین قدم های خرید و فروش ملک برداشته شود، لازم است تا خریدار و فروشنده با گذاشتن قرار قبلی که در مبایعه نامه تنظیم کرده بودند به یک دفتر مشاور املاک قانونی رفته و با در دست داشتن مدارک انتقال سند ملک به طور رسمی این کار را به سرانجام برسانند.

اگر هر کدام از طرفین قرارداد در روز مشخص شده حضور پیدا نکنند، طرف مقابل می تواند با مراجعه به دادگاه و نشان دادن گواهی عدم حضور، مبلغی را به عنوان هزینه پشیمانی دریافت کند.

هزینه انتقال سند ملک چقدر است؟

اگر ملک مورد نظر قبلاً اجاره داده میشده، فروشنده باید مالیات بر اجاره را پرداخت کند. هزینه حق التحریر که بین خریدار و فروشنده به طور مساوی تقسیم می شود باید قبل از انتقال سند پرداخت گردد.

هزینه های دارایی و پسماند و… هم که در بالا اشاره کردیم از دیگر هزینه هایی هستند که فروشنده باید بپردازد. پرداخت 5% از ارزش ملک مورد نظر که هر دو طرف معامله باید برای ثبت مبایعه نامه در سیستم سراسری داشته باشند الزامیست.

آیا سندهای جدید با سندهایی که قبلاً ارائه می شدند متفاوت است؟

در سندهای جدید تمهیداتی انجام شده تا مشکل کلاهبرداری و جعل را به حداقل ممکن برساند. مثلاً در سندهای قدیمی فقط موقعیت جغرافیایی و ثبتی ملک را لحاظ می کردند که در سندهای جدید در کنار این مشخصات مختصات دقیق جغرافیایی ملک هم آورده شده است. طبیعتاً این مختصات برای هر ملکی منحصر به فرد است و امکان جعل کردن وجود ندارد.

جمعبندی

مواردی که در بالا اشاره شدند شاید خیلی ساده به نظر برسند. اما توجه به همین نکات به ظاهر ساده می تواند تا حد زیادی جلوی مشکلات و کلاهبرداری های احتمالی را بگیرد. یکی از ضربه هایی که ممکن است خریداران در این مسیر ببینند این است که بندهای مبایعه نامه را به دقت نخوانده و بلافاصله امضاء می کنند.

در انتقال سند ملک سعی کنید از ابتدا همه مواردی که یاد شد را رعایت کرده تا به دردسر نیفتید.

منبع: اکوملک

968 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *