نقشه ساختمان و اهمیت آن

نقشه ساختمان و اهمیت آن

5٫0 rating based on 1,234 ratings
نقشه ساختمان و اهمیت آن 600
🕒 زمان مطالعه: 6 دقیقه

اهمیت نقشه ساختمان آنجایی ارزشمند خواهد بود که یک معمار بتواند با تمام کمبودهای زمین پلان های ساختمان را طوری طراحی کند که مطابق با خواسته های کارفرما باشد. در این مسیر نکات و اصول طراحی پلان ها تا داشتن یک نقشه مناسب برای ساخت ویلا در شمال و یا یک واحد مسکونی اهمیت ویژه ای دارد.

در این محتوا سعی کردیم تا به مهم ترین نکات و ویژگی های یک نقشه استاندارد ساختمانی اشاره کنیم. پس اگر تمایل دارید تا راه های نقشه کشی با نرم افزارهای معماری را بدانید، با ما همراه باشید.

نکات مهم قبل از طراحی نقشه ساختمان

قبل از اینکه به نکات مهم در نقشه کشی ساختمان اشاره کنیم، بهتر است تا در جریان رایج ترین اشتباهاتی که برخی از معماران ساختمانی قبل از طراحی نقشه مرتکب می شوند اشاره کنیم. یکی از باورهای اشتباه این است که بدون در نظر گرفتن نقشه و نوع متراژ زمین سعی می کنند از نقشه های آماده و به نوعی نقشه های آلبومی استفاده کنند.

فراموش نکنید اگر به عنوان معمار می خواهید طرحی برای مشتری آماده کنید، به پیشنهادات و سلیقه های او احترام بگذارید، چرا که این کار باعث می شود تا او احساس راحتی در خانه و یا ملک ساخته شده خود داشته باشد. نقشه ساختمان مهم ترین بخش در ساخت و طراحی یک خانه محسوب می شود که متاسفانه این قسمت در کشور ما کم ارزش تلقی می شود.

تناسب بین پلان ها با نقشه ساختمان از دیگر موضوعاتیست که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

نکات مهم در نقشه ساختمان

  1. فضاهای داخلی پلان را جانمایی و لکه گذاری کنید

لکه گذاری پلان معماری در زمین های شمالی با زمین های جنوبی تا حدودی متفاوت هستند. به عنوان مثال در نقشه های شمالی معمولاً قسمت های پذیرایی، نشیمن و آشپزخانه را رو به حیاط طراحی می کنند تا نور مناسبی داشته باشند. در حالیکه اتاق خواب ها در نقطه مقابل آن ها و ناحیه ای از خانه طراحی می شوند که در بیشتر ساعات شبانه روز آرامش بیشتری داشته باشد.

در مورد زمین های جنوبی هم باید به این نکته توجه داشت که سمت جنوب بیشترین نور ممکن را داشته و گاهاً معماران دچار اشتباه می شوند. به طوریکه بهتر است پذیرایی را در سمت جنوب طراحی کرد تا نورگیری بهتری داشته باشند.

  1. در انتخاب نوردهی پلان ها دقت کنید

اگرچه مبحث نوردهی یک منزل مسکونی یکی از مزیت های نقشه ساختمان محسوب می شود، اما لازم است تا در تعادل این قسمت ها هم برنامه ریزی داشته باشید. مثلاً هر چقدر که نور مناسب برای قسمت پذیرایی ایده آل به نظر می رسد، اما برای قسمت نشیمن خیلی جالب نیست!

خانه شمالی و جنوبی | تفاوت ها
👁️ بخوانید

همینطور برای قسمت های اتاق خواب لازم است تا در برخی از ساعات روز نور کمتری داشت. بنابراین داشتن پنجره های عریض و طویل خیلی مناسب نیستند.

در طراحی نقشه ساختمان مسکونی یکی از قسمت هایی که بسیار اهمیت دارد، آشپزخانه است. این قسمت باید نور مناسب و البته تهویه خوبی هم داشته باشد.

  1. طراحی مناسب خانه های 3 خوابه

یکی از مواردی که این روزها بسیاری از مردم به دنبالش هستند، خرید خانه 3 خوابه است. متاسفانه به دلیل افزایش قیمت زمین و ملک دیگر مثل گذشته شاهد طراحی های بزرگ و مناسب نیستیم و همین موضوع باعث شده تا طراحی پلان ها از حالت استاندرد خود خارج شود.

مثلاً برای خانه هایی با زیربنای کمتر 130 متر به هیچ وجه طراحی 3 اتاق خواب پیشنهاد نمی شود. مساحت یک اتاق خواب استاندارد با توجه به شکل و جداره هایی که در چیدمان وسایل آن باید در نظر گرفت، حدود 12 متر مربع می باشد.

نقشه ساختمان مسکونی

اصول طراحی پلان ها

قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم لازم است تا تعریف پلان را بدانیم. به نقشه ساختمان که توسط معمار طراحی می شود و شامل اطلاعات کافی در مورد سازه مورد نظر است، پلان می گویند. پلان بندی به شما کمک می کند تا تمامی مراحل ساخت خانه را به ترتیب و با نظم خاصی پیش ببرید.

هیچگاه از پلان های آماده در فضای اینترنت برای ساخت ملک مورد نظرتان استفاده نکنید چرا که نمی توان برای هر زمین و متراژی یک پلان ساختمانی یکسانی را در نظر گرفت. اما می توانید از الگوهایی که پیدا می کنید استفاده کرده و هر قسمتی را که فکر می کنید بهتر است در بخش های مختلف معماری خانه در نظر بگیرید.

مشخصات یک نقشه استاندارد

نقشه ساختمان که با اصول استانداری طراحی شده باشد می تواند در سرنوشت یک منزل مسکونی نقش موثری داشته باشد. به عنوان مثال تفاوت یک نقشه را زمانی احساس می کنید که به شما دو خانه 100 متری نشان داده اند و شما از تفاوت در طراحی و چیدمان پلان های آن شگفت زده می شوید.

توجه به کلیات در نقشه کشی زمانی دیده می شود که به همان اندازه به جزئیات خانه هم توجه داشته باشید. مثلاً فضایی که بعد از ورود به منزل به عنوان جا کفشی برای خیلی از خانه ها در نظر گرفته می شود نباید خیلی جلوی چشم باشد و یا فضای زیادی را اشغال کند.

اصول و مهندسی در ویلا سازی
👁️ بخوانید

از نشیمن خانه به عنوان یک نقطه امن مانند اتاق خواب ها یاد می شود. به طوریکه با ورود مهمان اگر در نشیمن هستید به کار خود ادامه داده و در عین حال کسی مزاحم شما نشود.

فضای پرت چیست؟

منظور از فضای پرت در نقشه ساختمان قسمت هاییست که نمی توان از آن ها در ابعاد وسیع تری استفاده کرد و حتماً لازم است تا آن فضاها را با تکنیک هایی از معماری داخلی پوشاند و یا به برطرف کردن نواقص آن ناحیه کمک کرد. مثلا اگر در گوشه ای از اتاق خواب زاویه دیوارها به شکل مثلثی و یا نیم دایره در آمده، می توانید با یک شومینه آن بخش را پوشش دهید.

از فضاهای پرت اتاق نشیمن می توانید به عنوان یک کتابخانه استفاده کنید. طراحی قفسه هایی با توجه به ابعاد و نقص همان ناحیه می تواند در زیباسازی های بیشتر فضا تاثیرگذار باشد.

بهترین نرم افزارهای معماری

یکی از چیزهایی که در رشته معماری به شدت احساس می شود، نیاز به طراحی های 3 بعدیست تا با فاز مفهومی بنا بیشتر آشنا شوند. به همین دلیل نرم افزارهای زیادی در این زمینه وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد. یکی از ساده ترین نرم افزارهای طرح های 3 بعدی اسکچاپ است.

نرم افزار Revit برای طراحی های 2 و 3 بعدی به شدت نیاز است. خروجی پروژه در این حالت می تواند از المان های واقعی باشد تا جلوه بهتری به نقشه ساختمان بدهد. از نرم افزار V-ray به منظور نمایش نهایی پروژه به کارفرما انجام می شود تا یک نمای واقع بینانه به او بدهد. اگر به دنبال رسم نقشه ها و ایده های طراحی هستید، باید از تکنیک Hand Drawing یا طراحی دستی هم کمک بگیرید.

شرکت های نقشه کشی ساختمان

امروزه شرکت های بسیاری در نقشه ساختمان مسکونی تا اداری و ساخت ویلا به کمک افراد آمده اند. بیشترین آن ها در شهر تهران واقع شده اند. در بسیاری از این شرکت ها خدمات عمرانی از طراحی نقشه با نرم افزارهای مختلف معماری گرفته تا طراحی کروکی طرح را انجام می دهند.

جمعبندی

اگر به دنبال طراحی خانه و یا ویلا در شمال هستید و می خواهید تا از کمترین فضا بهترین استفاده را ببرید، لازم است تا به یکی از شرکت های طراحی نقشه ساختمان سر بزنید. نقشه کشی ساختمان در رشت هم انجام می شود. در هر کجای شهرهای شمالی کشور می توانید به کمک طراحانی که در این زمینه فعالیت می کنند با توجه به سلیقه و نیاز خودتان اقدام به ساخت کنید.

چگونه خانه روف گاردن بسازیم؟
👁️ بخوانید

با اکوملک همراه باشید

110 👁️
 
2+
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *