نرگستان روستایی با قدمتی بسیار دیرینه

نرگستان روستایی با قدمتی بسیار دیرینه

5٫0 rating based on 1,234 ratings
نرگستان روستایی با قدمتی بسیار دیرینه
🕒 زمان مطالعه: 3 دقیقه

یکی از روستاهای کهن و قدیمی شهرستان صومعه سرا نرگستان می باشد. این شهرستان به دلیل قرارگیری عالی در نقشه و همسایگی با شهرهای مسافرخیزی چون فومن و بندر انزلی از جایگاه خوبی برخوردار می باشد. زیبایی هایی که به جاذبه های گردشگری در این شهرستان منجر شده است، عامل اصلی ورود مسافران به این خطه سرسبز می شود.

از مناظر طبیعی گرفته تا آثار باستانی و حتی تالاب ها و رودخانه های بسیاری که در صومعه سرا وجود دارند، هر کدام از پتانسیل های این شهرستان محسوب می شوند. نرگستان روستایی با قدمتی بسیار دیرینه موضوع اصلی محتوای امروز ماست که سعی می کنیم در کنار جاذبه های صومعه سرا، به این روستای کوچک نیز بپردازیم.

بررسی موقعیت روستای نرگستان

در 9 کیلومتری شهرستان صومعه سرا، 8 کیلومتری شهر بندر انزلی و در نهایت 22 کیلومتری مرکز استان یعنی شهر رشت می توانید به دیدن روستای تاریخی نرگستان بروید. این روستای قدیمی که بیشتر از همه به بازارهای قدیمیش شهرت یافته است، از هر طرف با دیگر روستاهای شهرستان همجوار است.

اگر بخواهیم به طور دقیقتر بررسی کنیم، از شرق با روستای خمسر، از غرب با روستای چُمثقال، از شمال با تالاب انزلی و از جنوب به روستای خراطه محله محدود می شود. جمعیت این روستا بسیار اندک است تا جاییکه بسیاری از ساکنان آنجا در طی سالها به دلیل بهتر شدن وضعیت زندگی و کار به شهرهای کوچک و بزرگ اطراف مهاجرت کرده اند.

موقعیت استراتژیک روستای نرگستان در روابط با کشورهای همسایه

ریش سفیدان و به اصطلاح بزرگان این روستا از روابط دریایی که البته از طریق رودخانه نرگستان که در شرق و جنوب بازارهای آن قرار داشت، به عنوان عامل اصلی داد و ستد از بندر انزلی و حتی کشور روسیه در سالهای نه چندان دور حکایت می کنند. البته امروزه نزدیک به تنها 25 مغازه به طور روزانه در این بازار قدیمی مشغول کسب و کار خود هستند.

تالاب نرگستان

مسیر دستیابی به روستای نرگستان

همانطور که در بالا اشاره کردیم، تالاب های زیادی در شهرستان صومعه سرا وجود دارند. به عنوان مثال تالاب سیاه درویشان و سلکه دو نمونه از آنها هستند که در کنار تالاب نرگستان از آنها می توان نام برد. برای رسیدن به این اماکن دیدنی باید از راه هنده خاله مسیرتان را ادامه دهید.

کمی بالاتر دشتی از صنوبر به زیبایی های بصری منطقه افزوده است که بعد از پشت سر گذاشتن آن باید به مسجد پیر ولی مردخه کوچک برسید. بعد از پشت سر گذاشتن روستای سیاه تن تولم برای رسیدن به تالاب، دشت هایی از صنوبر، شالیزارهای برنج و… را می بینید که البته هنوز خبر از رسیدن شما به مقصد نمی دهند! هیجان سفر شما تازه از این قسمت آغاز می شود! باید از رودخانه سیاه درویشان عبور کنید که برای این کار بومیان شما را به قایق های خودرو تندرو دعوت می کنند.

جاذبه های دیدنی تالاب نرگستان کدامند؟

اگر فصل پرنده نگری را برای این سفر انتخاب کرده باشید، بهترین زمان برای دیدن پرنده های موجود تالاب به کمک دوربین های شکاری است که سازمان محیط زیست در اختیار شما قرار می دهد. جالب است بدانید این روستای کمتر شناخته شده، مرکز اصلی انقلاب بزرگ جنگل توسط میرزا کوچک خان جنگلی بوده است! تا جاییکه طبق مطالعات انجام شده وی در کنار این مرداب به کمک یارانش به جذب نیرو و حتی جمع آوری اسلحه مشغول بوده است.

امروزه هم شاهد افراد زیادی در حوزه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی هستیم که از این روستای کوچک پرورش یافته و به جایگاه خوبی در جامعه دست یافته اند.

جمعبندی:

سر تا سر استان گیلان از روستاهای کوچک گرفته مانند نرگستان تا شهرستان های مطرح آن مانند: لاهیجان، رشت و… علاوه بر موقعیت های گردشگری که با خود دارند، فرصتی برای شناخت بیشتر تاریخچه و پیشینه آنهاست که پیشنهاد می کنیم حتما سری به آنها بزنید.

نرگستان روستایی با قدمتی بسیار دیرینه یکی از آنهاست که شما را به دیدن گوشه ای از تصاویر آن دعوت می کنیم.

منبع: اکو ملک

436 👁️
 
2+
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *