نحوه نصب کناف روی سقف

نحوه نصب کناف روی سقف

5,0 rating based on 1,234 ratings
🕒 زمان مطالعه: 4 دقیقه

از حدود سه دهه پیش در ایران استفاده نمودن از کناف در اجرای سقف و یا دیوارها رواج پیدا کرد. که طی 10 تا 15 سال جایگاه ویژه ای در میان سازندگان ساختمان و طراحان داخلی پیدا کرد. اجرای این سقف کاذب نیازمند رابیتس و گچ می باشد. که در نهایت سادگی، ظرافت و زیبایی خاصی به فضا می بخشد.

نصب کناف روی سقف باید مطابق با مراحل اصولی طی شود، که علاوه بر زیبایی بتواند مقاومت کافی را نیز داشته باشد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با مراحل نصب کناف روی سقف، به طور کامل آشنا کنیم.

مراحل نصب کناف روی سقف

مراحل و نحوه نصب کناف روی سقف به شرح زیر می باشد:

 • برای نصب کناف روی سقف ابتدا نیاز است تا کد ارتفاعی اجرای سقف را به کمک ریسمان های رنگی روی دیوار محیطی سقف تعیین نمایید.
 • پس از آن باید برای تراز نمودن سازه روی دیوارهای محیطی باید عامل اتصال به صورت باربر و یا غیر باربر با استفاده از پیچ و یا رول پلاک مشخص شود.
 • در ادامه ارتفاع آویزها باید با توجه به ارتفاع مورد نظر از سقف سازه تا تراز تعیین شده مشخص شود.
 • سپس با توجه به طرح سقف کاذب باید از میخ فولادی و یا پیچ در فاصله های مناسب استفاده شود.
 • در این مرحله از نصب کناف روی سقف نیز باید پروفیل های باربر سقف کناف به آویزهای مشخص شده متصل شود. توجه داشته باشید که هرچه فاصله تعیین شده در زیرسازی استانداردتر و یکسان تر باشد، عمر سقف کاذب نیز بیشتر خواهد شد.
 • در ادامه نیز پروفیل های پانل خور روی باربرها تقسیم بندی می شوند. در این مرحله زیرسازی سقف کامل می شود.
 • پانل ها باید نسبت به محل تراز در نظر گرفته شده کاملا صاف و با رعایت تعداد پیچ ها در فاصله های عرضی مناسب نصب شوند. معمولا حداکثر فاصله استاندارد میان پیچ ها 19 تا 50 سانتی متر تعیین شده است.
 • برای قرار گرفتن درست بتونه در محل های پخ خورده از لبه های غیر فابریک استفاده می شود، که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.
 • پس از باید بتونه گیری انجام شود. برای اینکه بتونه کاری و درزگیری با طرح اختلاط کاملا مناسب اجرا شود، باید دمای محیط و کیفیت آب مورد استفاده در ساخت بتونه مورد توجه قرار گیرد. بهترین دما برای ساخت بتونه 15 تا 35 درجه سانتی گراد است. از طرفی آب مورد استفاده نیز باید کاملا شفاف بوده و دارای PH متوسط نیز باشد.
 • محل درز بین پانل ها نیز باید با استفاده از نوار درزگیر مسلح شود. تا بتونه ها بتوانند در مقابل تنش های کششی و فشاری از مقاومت بالایی برخوردار شوند.
 • بتونه باید در دو مرحله آستر و رویه اجرا شود. فاصله زمانی بین اجرای این دو مرحله نیز حدود 7 ساعت می باشد. همچنین عرض اجرایی در هر مرحله حدود 40 سانتی متر می باشد. در این مرحله نصب کناف روی سقف به پایان می رسد. البته مدل اجرای سقف کاذب با استفاده از کناف نیز از اهمیت بسیار بالایی جهت تکمیل سقف کاذب برخوردار است.

نحوه نصب کناف روی سقف با اکوملک

انواع مدل های نصب کناف روی سقف

سقف کناف دکوراتیو: نصب کناف روی سقف به صورت دکوراتیو معمولا از انعطاف پذیری و قابلیت های اجرایی بسیار بالایی برخوردار است. به همین دلیل با توجه به سبک معماری و ایده های طراحان می توان آن را با طراحی های مختلفی اجرا نمود.

آشنایی با انواع شیشه دکوراتیو
👁️ بخوانید

سقف کناف آکوستیک: این نوع از سقف های کاذب اجرا شده با کناف نیز از سازه های گالوانیزه و تایلهای الیاف معدنی نسوز ساخته شده است. این سازه ها با استفاده از آویزهای فنر دوبل به سقف متصل می شوند. این مدل سقف های اجرا شده با کناف خاصیت جذب صوت بسیار بالایی دارند. به همین دلیل برای اجرا در استودیوها و اتاق های کنفرانس بسیار مناسب اند. از دیگر ویژگی های این سقف ها می توان به ضریب عایق حرارتی بالا که موجب کاهش مصرف انرژی و همچنین کاهش وزن مرده ساختمان می شود.

سقف کناف ضد حریق: نصب کناف روی سقف با خاصیت ضد حریق مقاومت بنا را در برابر حریق افزایش می دهد و از سازه نیز محافظت می نماید. از این نوع سقف های کاذب اجرا شده با کناف در فضاهای مرتفع و مهم استفاده می گردد. اجرای معمولا به صورت دو یا چند لایه اجرا می شوند.

216 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *