نحوه قیمت گذاری ملک

نحوه قیمت گذاری ملک

5,0 rating based on 1,234 ratings
نحوه قیمت گذاری ملک
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

یکی از مهمترین چالش های هر فروشنده، قیمت گذاری ملک است که همواره با این سوال رو به روست که چگونه باید این کار را انجام دهد؟ به خصوص اگر صاحب ملک مسکونی باشید، این دغدغه بزرگ تر هم می شود. چرا که دائماً باید از وضعیت بازار مسکن مطلع بوده و تنها به راهنمایی های مشاورین املاک اعتماد نکنید.

البته که اولین اقدام هر فروشنده ای این است که به یک یا چند مشاور املاک مراجعه می کند، اما بد نیست تا عوامل موثر بر ارزش گذاری ملک را نیز بررسی کند تا قیمت مناسب تری برای فروش در نظر بگیرد. اگر می خواهید درباره قیمت گذاری ملک مسکونی بیشتر بدانید، با این مطلب همراه باشید.

ترفندهای جالب برای قیمت گذاری خانه

  1. توجه به بار روانی قیمت گذاری ملک

حتماً نحوه قیمت گذاری های اجناس مختلف در فروشگاه ها را دیده اید. برای اینکه مشتریان بیشتری به خرید ترغیب شوند، ترجیحاً از اعداد غیر رُند استفاده کنید. مثلاً به جای اینکه خانه خود را متری 10 میلیون تومان آگهی کنید، این رقم را به 9 میلیون و 900 هزار تومان تغییر دهید و اثرات جالب آن را ببینید!

این کار باعث می شود مشتری به رقم 9 علاقه بیشتری نشان دهد و در بسیاری از موارد اثر بخش هم باشد. حتی اگر خودتان را به جای خریدار هم بگذارید، با رقم دوم بیشتر موافق خواهید بود و برای ادامه روند خرید، علاقه نشان می دهید.

  1. کمک گرفتن از چند مشاور

حتی اگر از میزان قیمتی که برای ملک خود در نظر گرفته اید تا حدودی مطمئن هستید، حتماً از حداقل 3 مشاور املاک در این زمینه راهنمایی بخواهید تا به یک اتفاق نظر دقیقی از چگونگی قیمت گذاری ملک مسکونی برسید. اطلاع دقیق از میزان قیمت گذاری، نه تنها برای شما که فروشنده هستید مطلوب است، بلکه باعث می شود خریدار هم راضی نگه دارید.

این یک معامله دو طرفه است، بنابراین باید هر دو سمت معامله به یک نتیجه درست برسند. حتی اگر برای اجاره خانه هم این مسیر را طی کنید، به نفع هر دو طرف معامله خواهد بود.

چه عواملی در قیمت گذاری ملک موثرند؟

زمانی که برای تعیین قیمت دقیق ملک خود، درخواست کارشناس می کنید، یک سری نکات و پارامترها را بررسی می کند که در این قسمت می خواهیم به معرفی 7 تا از مهمترین آن ها بپردازیم:

  1. بررسی نوع سند ملک

ارزش هر ملک و زمینی با سند آن است که مشخص می شود. اگرچه در بسیاری از نقاط کشور، هنوز هم برخی از خانه و زمین ها به صورت قولنامه ای، اوقافی و یا نسق معامله می شوند، اما اگر می خواهید اعتبار بالایی برای ملک خود قائل شوید، جهت گرفتن سند رسمی آن اقدام کنید.

10 نکته مهم در فروش ملک
👁️ بخوانید

قیمت گذاری ملک دارای سند رسمی، بیشتر از املاک قولنامه ای و نسق خواهد بود و اعتبار بالاتری هم دارد.

قیمت گذاری ملک مسکونی

قیمت گذاری ملک مسکونی با اکوملک

  1. توجه به متراژ و مساحت بنا

یکی دیگر از فاکتورهای قیمت گذاری ملک توجه به متراژ مفید و مساحت کل بناست. در مناطق بالانشین شهرها، از آنجایی که نوع معماری بیشتر به سمت طراحی خانه دوبلکس و تریبلکس است، علاوه بر مساحت، قیمت متریال به کار رفته در ساخت و طراحی نیز در قیمت نهای فروش، محاسبه می شود.

به همان ترتیب، وقتی خانه های ویلایی مناطق قدیمی شهرها را که نگاه می کنید، به دلیل کلنگی بودن، حتی اگر مساحت زیادی هم داشته باشند، قیمت پایین تری از سایر مناطق دارند.

  1. در نظر گرفتن خوش نامی و حس شهرت در مقابل بدنامی یک منطقه

هر شهری دارای یک سری مناطق خوش ساخت از نظر شهرسازی و امکانات است که جزو محله های بالا و محبوب در بین مردم به شمار می رود. در مقابل، محله هایی هم که سال های زیادی از عمرانی و آبادانی آن ها گذشته باشد و تغییر محسوسی نداشته باشند، قیمت ملک و مستغلات در آن پایین است.

در زمان قیمت گذاری ملک بهتر است به این مورد توجه داشته باشید.

  1. راه های دسترسی به ملک مورد نظر

هر چقدر از خیابان های اصلی شهر فاصله بگیریم، یعنی به کوچه های فرعی نزدیک شویم، از ارزش ملک و خانه های مسکونی کاسته می شود. موقعیت مکانی یکی از مهمترین ملاک های قیمت گذاری ملک به شمار می رود که برای ساکنین بسیار اهمیت دارد.

دسترسی آسان به ایستگاه مترو، بی آر تی و اتوبوس، چند مسیر دسترسی مجزا از خیابان های مختلف برای فرار از ترافیک، منطقه ای خلوت و آرام، نزدیک بودن به فروشگاه های مواد غذایی و نانوایی ها، بانک، بیمارستان و مدارس تنها بخشی از مواردی هستند که در تعیین قیمت ملک  موثر هستند.

  1. تراکم ساختمانی

خانه های آپارتمانی که به صورت مجتمع های چندین طبقه با تعداد واحدهای بالایی به فروش می رسند، در واقع تراکم ساختمانی در آن ها بالاست، قیمت پایین تری در مقایسه با آپارتمان های خلوت دارند. این موضوع برای بسیاری از خریداران اهمیت دارد که برای سرمایه گذاری خانه ای اقدام کنند که آرامش و سکوت مناسبی دارد.

  1. کیفیت ساخت با توجه به مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی روز به روز در حال تغییر و به روز شدن هستند و این مورد را می توانید به وضوح در کیفیت ساخت و ساز ملک مشاهده کنید. این نکته علاوه بر اینکه در زیبایی بنا موثر است، باعث تعیین ایمنی و کیفیت ساختمان نیز می شود. استحکام بنا در برابر زلزله، عایق بندی ساختمان، استفاده از شیرآلات مرغوب در برابر پوسیدگی، کف پوش و سرامیک های با کیفیت، استفاده از پنجره های دو جداره و… نمونه هایی از کارایی و بالاتر شدن قیمت نهایی خانه خواهد بود. به این ترتیب می توانید برای خانه های نوسازی که با متریال باکیفیت ساخته شده اند، به راحتی قیمت گذاری ملک را بالاتر از سایر خانه ها در نظر بگیرید.

  1. خانه های چند بر، ارزش بیشتری دارند

حتماً در آگهی فروش املاک متوجه این مورد شده اید که چند بر بودن ملک را جزوی از امتیازات آن بیان می کنند. حقیقت این است که خانه هایی با این ویژگی، ارزش مالی بیشتری دارند و در واقع علاوه بر اینکه دسترسی به آن ها راحت تر و بهتر فراهم می شود، این خانه ها امکان داشتن واحد تجاری و یا مغازه نیز دارند.

مشاوره قیمت اجاره ویلا در رشت 99
👁️ بخوانید
جمعبندی

توجه به رونق خرید و فروش در مناطق مختلف، فاکتور دیگری بر قیمت گذاری ملک محسوب می شود. در شهرهایی با وضعیت توریستی، مانند شهر لاهیجان، ماسوله و… استقبال از خرید ویلا و خانه های مسکونی بیشتر است. داشتن چشم انداز عالی، به خصوص برای خانه های آپارتمانی، بر قیمت گذاری آن ها نقش موثری دارد.

با اکوملک همراه باشید

400 👁️
 
+1
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *