مقایسه سبک زندگی مدرن و سنتی

مقایسه سبک زندگی مدرن و سنتی

5,0 rating based on 1,234 ratings
🕒 زمان مطالعه: 4 دقیقه

وجود عوامل مخرب در بستر جامعه موجب شده است تا جامعه شناسان مدت زمان زیادی را به طور ویژه به بررسی چراها و اما اگرهایی که از تفاوت های موجود در سبک زندگی مدرن و سنتی برخاسته و پیامدهای مهمی را به دنبال داشته است اختصاص دهند و طبعا تفکرات بسیاری از جامعه شناسان را معطوف به خود نموده است.

نظام خانواده در سراسر دنیا در حال تغییر است و لحظه به لحظه تغییرات شگرفی در زندگی ها در حال رخ دادن است. باید قبول کنیم تصوری که ما در سال های قبل از خانواده داشته ایم امروزه متحول شده است و دلیل همه این تغییرات را می توان بر اساس پیشرفت های روز به روزی که در علوم متفاوت شاهد هستیم جستجو نمود، البته از دیدگاهی این تغییرات را به پیشرفت های موجود در عرصه تکنولوژی و تحولات ایجاد شده در حوزه ‌های اقتصادی مرتبط می دانند و برخی هم معتقد هستند نوع فرهنگ جوامع انسانی در حال تکامل است.

بطور کلی آنچه مبرهن است این است که می دانیم همه این پیشرفت ها برای کالبد و سبک زندگی مدرن و سنتی، طبعا  با اثرات مثبت و منفی نیز همراه است. به همین خاطر است که این موضوع می تواند به عنوان یک اتفاق بسیار مهم، این روزها خانواده ها و پدرها و مادران که در جایگاه متولیان این جامعه کوچک هستند را درگیر خود کرده و موجبات ایجاد چالش و دغدغه های فکری را برای آنها به دنبال داشته باشد. اثرات مخرب این موضوع توانسته است که نظام خانواده ها را هدف قرار داده و پیامد های منفی ناشی از وجود تفاوت ها و مقایسه های سبک زندگی مدرن و سنتی در جامعه را تشدید بخشد.

جایگاه خانواده در سبک زندگی مدرن و سنتی

همانطور که میدانید خانواده به عنوان کوچکترین جامعه شناخته شده است و از یک نظام بسیار پیچیده و تاثیرگذاری برخوردار می باشد، سر منشا بسیاری از تغییرات و تحولات اجتماعی از خانه و خانواده شروع می‌شود و دامنه پیامدهای آن کل اجتماع را تحت شعاع خود قرار می دهد. شروع این تغییرات و پیامدها را می توان در لحظه گذر از مرحله خانواده سنتی به خانواده مدرن شناسایی نمود.

10راه ساده برای حذف حشرات خانگی
👁️ بخوانید

همان زمان که بسیاری از عادت ها و سنت های زیبا و ریشه ای، جای خود را با دیدگاه ها و راه و رسم و رفتار های مدرن جایگزین نموده و موجبات بوجود آمدن رفتار ها و شیوه های جدید در زندگی امروزی را شامل شده اند.

آنچه مسلم است هر نوع تغییر و تحولی می تواند قطعا تعداد بی شماری از جنبه ‌های مثبت و منفی را با خود به همراه داشته باشد به همین جهت است که باید پدران و مادران بر اساس نوع هنجار خانواده خود، برای برآورد و ارزیابی مثبت یا منفی بودن این تغییرات، ویژگی‌ های مثبت و منفی را در کفه ترازو قرار دهند و با نوع توازن این دو و ارزیابی و تحلیل دقیق مثبت و یا منفی بودن پیامد های بوجود آمده نسبت به نگهداشت رفتار های مفید و حذف رفتار های مخرب در خانواده اقدام نمایند.

پیامد های سبک زندگی مدرن و سنتی

در سبک زندگی سنتی خانواده متشکل بود از پدر مادر و به همراه آنان پدربزرگ و مادربزرگ و خاله و دایی و غیره که همه بر اصول خانواده موثر بودند، بر همین اساس فرزندان در آغوش خانواده تربیت شده و ازدواج می‌کردند. و گاهی چند نسل از یک خانواده در کنار هم و در یک منزل مسکونی زندگی می‌کردند.

اما مفهوم خانواده در سبک زندگی مدرن شامل پدر و مادر، یک یا دو فرزند است. و فرزندان بعد از رسیدن به سن بلوغ به بهانه ادامه تحصیل، تمایل به ترک خانواده و رسیدن به استقلال را دارند.

سبک زندگی مدرن و سنتی با اکوملک

  • هرم قدرت

در خانواده های سنتی،  هرم قدرت وجود داشت و فرمت خانواده جمع گرایی بود، وظیفه تصمیم گیری و حل و فصل مشکلات بر عهده بزرگ ‌ترین عضو، عموما پدرها بود و آزادی عمل را از دیگر اعضا سلب می نمود.

در خانواده های مدرن،  هرم قدرت وجود ندارد و فرمت خانواده فرد گرایی است، افراد به طور مستقل عمل می‌کنند.

  • موضوع ازدواج

در خانواده های سنتی،  برای فرزندان در دوران جوانی انتخاب همسر بر عهده پدر و مادر و بزرگ ‌تر ها بود.

در خانواده های مدرن،  خود فرزندان‌ بدون در نظر گرفتن نظرات والدین، عموما در سنین میان سالی همسریابی می‌کنند و گاهی اصلا تن به ازدواج  نمی‌دهند.

  • دلیل ازدواج
رهن کامل ملک یا اجاره؟
👁️ بخوانید

در خانواده های سنتی، به عنوان یک امر طبیعی است و هدف جز بقای نسل و ایجاد انگیزه برای ادامه زندگی نداشته است.

در خانواده های مدرن، فریضه محسوب نمی‌شود بلکه یک قرارداد و رابطه عاطفی محدود است. و می تواند با اراده هر کدام فسخ شود که پیامد افزایش سن ازدواج را به دنبال داشته است.

182 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *