معرفی 10 تا از عناصر و چیدمان دکور

معرفی 10 تا از عناصر و چیدمان دکور

5٫0 rating based on 1,234 ratings
معرفی 10 تا از عناصر و چیدمان دکور
🕒 زمان مطالعه: 6 دقیقه

طراحی دکوراسیون داخلی این روزها به یکی از علاقمندی های افراد تبدیل شده در حالیکه عناصر و چیدمان دکور اینقدرها هم ساده نیست! شما برای اینکه بتوانید محیطی آرام و دلنشین برای خود و خانواده ایجاد کنید، نیاز دارید تا یک سری از نکات طلایی عناصر و چیدمان دکور را بدانید.

توجه به فضا، استفاده بهینه از وسایل موجود و ده ها عامل دیگر در این ماجرا نقش اساسی دارند که در این مطلب به معرفی 10 تا از مهم ترین آن ها خواهیم پرداخت.

10 نکته کلیدی برای انتخاب عناصر و چیدمان دکور

  1. هیچ وقت با خرید مبلمان، دکور منزل خود را شروع نکنید!

این یکی از اشتباهات رایج در چیدمان دکور است که اغلب مردم به آن دچار می شوند. هرگز برای اینکه حجم زیادی از فضای خالی محیط را پُر کنید، مبلمانی را انتخاب نکنید. این موضوع باعث می شود تا سایر خرید لوازم منزل خود را به اشتباه ادامه دهید.

پیشنهاد ما این است که دکور اتاق خواب و یا سایر قسمت های خانه، اولین جایی باشد که برای چیدمان وسایل در نظر می گیرید. بعد از آن می توانید به سراغ پذیرایی رفته و با توجه به رنگ و سایر المان های موجود شروع به طراحی کنید.

  1. ابعاد فرش انتخابی شما باید کوچکتر از فضای جلویی مبلمان باشد

یکی از نکات مهمی که در عناصر و چیدمان دکور به آن توجه می شود، خرید فرش مناسب با توجه به سایر وسایل منزل می باشد. علاوه بر این موضوع باید در نظر داشته باشید که دوره فرش کردن کل فضا مدت هاست که به سر رسیده است! یکی از اشتباهات بزرگ در طراحی داخلی هر خانه، قرارگیری فرش زیر پایه مبل هاست.

اگر مساحت سالن نشیمن به طور مثال 35 متر می باشد، با در نظر گرفتن مبلمانی نه چندان جاگیر در دور سالن، حدود 20 تا 25 متر فضا در جلوی مبلمان در اختیار دارید. بنابراین نیازی نیست همه آن را با یک فرش 24 متری پُر کنید! با خرید یک فرش 12 متری می توانید میز پذیرایی را در وسط آن قرار داده، به طوریکه پایه های مبل از کناره فرش چند سانتی متری هم فاصله داشته باشد.

  1. نورپردازی های زیاد اصلاً جالب نیستند

این روزها در صنعت ساختمان سازی به نورپردازی داخلی و خارجی خانه ها توجه ویژه ای می شود. اما همه چیز باید در یک حد مناسب و متعادلی قرار داشته باشند. استفاده از نورهای مخفی و یا لوسترهای پر نور و به اصطلاح خشن در داخل خانه اصلاً مناسب نیست.

معرفی و کاربردهای مصالح هوشمند ساختمانی
👁️ بخوانید

همیشه یک نور محدودی را در گوشه های خانه خود با چراغ های مخفی و یا یک آباژور ایستاده شیک برای مطالعه در نظر بگیرید. این میزان از نور و روشنایی در زمان تاریکی به فضا جلوه بصری زیبایی می بخشد.

  1. از تابلوها و دیوارکوب های مناسب برای تزئین استفاده کنید

استفاده از قاب عکس های خانوادگی بر روی دیوار و یا میز خاطره یکی از قدیمی ترین و البته محبوب ترین روش هایی بود که به عنوان عناصر و چیدمان دکور در نظر می گرفتند. امروزه استفاده از تابلوهای کلاسیک و فانتزی قاب گرفته شده و یا دیوارکوب های زیبا در کنار قاب عکس های خانوادگی طرفداران ویژه ای دارد.

اما نکته ای که باید به هنگام نصب و استفاده از آن ها رعایت کنید این است که محل نصب درستی برایشان در نظر بگیرید. هیچ وقت این تابلوها را خیلی بالا و نزدیک به سقف و یا خیلی پایین نصب نکنید. همیشه باید یک میانگینی برای نقطه دید فرضی افراد در نظر داشته باشید و بعد فضای مناسب آن ها را بر روی دیوار انتخاب کنید.

عناصر و چیدمان دکور

عناصر و چیدمان دکور با اکوملک

  1. لازم نیست تمام فضاهای خالی را پُر کنید!

همیشه هم وجود یک دیوار سفید و یا فضای خالی در یک خانه بد نیست. با این کار به چشم خود استراحت داده اید و تاثیر نور و روشنایی را بیشتر کرده اید. در دیگر قسمت های خانه از به کار بردن رنگ و تنوع استفاده از آن نترسید! به خصوص در مورد طراحی داخلی با توجه به رنگ و دکوراسیون برای اتاق خواب کودکان می توانید از رنگ های مناسب با روحیات آن ها استفاده کنید.

کمک گرفتن از تکنیک های طراحی داخلی برای اینکه با ایجاد خطای دید، زیبایی بیشتری به محیط ببخشد، از دیگر روش هایی هستند که می توان به آن اشاره کرد. به عنوان مثال از کاغذ دیواری هایی استفاده کنید که دیوار را بزرگ تر نشان دهد، یا اینکه با یک آباشور پایه بلند سقف خانه خود را مرتفع تر نشان دهید.

  1. اول اندازه گیری محیط، بعد خرید

اهمیت دادن به موضوع متراژ زیربنا آنقدریست که باید بگوییم علاوه بر در نظر گرفتن طول و عرض اتاق خواب و یا پذیرایی، باید به ارتفاع سقف هم توجه کنید. با رعایت این موضوع دیگر نیاز نیست تا به اصرار مبلی که برای پذیرایی کوچک خود خریده اید را به طور فشرده کنار هم قرار دهید و یا برنامه ای برای سرگردانی آن ها در یک فضای بزرگ داشته باشید.

  1. قبل از هر چیزی سبک طراحی داخلی منزل را معین کنید

در برخی از عناصر و چیدمان دکور منازل میبینیم که بدون توجه به هماهنگی وسایل خریداری شده، فقط سعی کرده اند تا آن ها را در کنار هم چیده و به نوعی مرتب کنند. در حالیکه برای عدم سرگردانی بهتر است از ابتدا سبک معماری دلخواه خود را انتخاب کنید.

10 نکته مهم در رنگ آمیزی ساختمان
👁️ بخوانید

اگر اطلاعاتی در این زمینه ندارید می توانید با یک جستجوی ساده و مشاهده تصاویر آن ها در اینترنت ببینید که کدام سبک ها آرامش بیشتری به شما منتقل می کند و تمایل دارید تا آن را پیاده سازی کنید؟ سبک های سنتی، کلاسیک، دکوراسیون مدرن و… نمونه هایی از آن ها هستند.

  1. از خطوط و یا المان های هندسی استفاده کنید

استفاده از خطوط افقی در طراحی دکوراسیون داخلی به ایجاد آرامش، ثبات و امنیت فضا کمک می کند. با ایجاد خطوط عمودی حس آزادی را بیشتر کرده و باعث می شود تا فضایی فراخ و گشاده تری خلق کنید. خطوط پویا و موج دار هم به تحرک و انرژی فضا کمک می کند.

استفاده از کاشی هایی با اشکال هندسی و حتی نامتناسب با یکدیگر در کنار هم باعث می شود تا اثرگذاری بیشتری داشته باشد.

  1. با ایجاد بافت های متعدد فضا را گرم تر کنید

در اصطلاح به بافت، تکسچر نیز گفته می شود. به عنوان مثال استفاده از کاغذ دیواری های بافت دار، گچ بری و یا المان های برجسته حتی فرش پشمی به فضا بافت می بخشد. این المان ها بر روی محیط نقش به سزایی دارند. به این صورت که به چگونگی بازتاب نور و صدا در فضای خانه تاثیر می گذارند.

استفاده از بافت های مختلف در فضاسازی محیط باعث جذاب تر و گرم تر شدن محیط می شود.

  1. از به کار بردن وسایل ناامید کننده در چیدمان دکور اجتناب کنید

معمولاً همه ما وقتی به سراغ خرید وسایل منزل و طراحی دکوراسیون می رویم که به دقایق پایانی اثاث کشی نزدیک شده ایم و زمان کافی برای گشتن و انتخاب وسایل دکوری نداریم. همین موضوع می تواند به طراحی ما ضربه بزند. بنابراین سعی کنید این موضوع را مدیریت کرده و با عجله خرید نکنید.

یکی دیگر از نکات طلایی عناصر و چیدمان دکور این است که وسایل قدیمی را دور نیندازید چرا که یک روزی به کمک شما خواهند آمد. مثلاً استفاده از یک رادیوی قدیمی و یا گرامافون در کنار یک صندلی ریلکسی حس و حال عجیب و زیبایی به محیط می بخشد.

جمعبندی

در این مطلب با توجه به معرفی 10 تا از عناصر و چیدمان دکور سعی کردیم نگاه ویژه و دقیق تری به شما ارائه کنیم تا دچار اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون با توجه به نقشه ساختمان نشوید. در هنگام خرید و یا ساخت خانه راحت تر می توانید المان های درست را انتخاب کرده و در کنار یکدیگر چیدمان کنید.

معرفی انواع سبک های دکوراسیون داخلی
👁️ بخوانید

با اکوملک همراه باشید

135 👁️
 
1+
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *