معرفی کامل شهر ماکلوان

معرفی کامل شهر ماکلوان

5,0 rating based on 1,234 ratings
معرفی کامل شهر ماکلوان
🕒 زمان مطالعه: 3 دقیقه

یکی از شهرهای تازه تاسیس استان گیلان که در نزدیکی شهر ماسوله قرار دارد، شهر ماکلوان است. این اسم در زبان تالشی “ماکلان” تلفظ می شود. در سفر به شهر تاریخی و توریستی ماسوله، حتماً به این منطقه سر بزنید و از ییلاقات آن لذت ببرید. این شهر تازه تاسیس یکی از پایگاه های اصلی سردار میرزا کوچک خان بود و جنگ ماکلوان به عنوان آغازی بر نهضت جنگل و نبرد مسلحانه جنگلی ها به شمار می رفت.

برای اینکه بیشتر با موقعیت و جغرافیای شهر ماکلوان آشنا شوید، همراه این مطلب باشید.

بررسی موقعیت شهر ماکلوان

کمتر کسیست که به استان گیلان سفر کرده باشد و به شهر ماسوله سر نزند! زیبایی های خیره کننده این منطقه در حدیست که هر کسی بعد از یک بار سفر به این شهر، تمایل دارد بارها به آن سر زده و از زیبایی های طبیعی و تاریخی اش لذت ببرد. شهر ماکلوان، در 20 کیلومتری ماسوله و 10 کیلومتری شهر فومن واقع شده است.

در سال 1391، 2 روستای ماکلوان بالا و ماکلوان پایین به یکدیگر پیوستند و این شهر را تشکیل دادند. این منطقه خوش آب و هوا با قرارگیری بین سیاه کوه و برزه کوه و همچنین دامنه ها، از باغات و مزارع بسیاری برخوردار است که به زیبایی آن افزوده است.

ماکلوان از شمال به فومن و دهستان لولمان، از جنوب به ماسوله، طارم و خلخال، از شرق به شهر شفت و قلعه رودخان و از غرب هم به شهر ماسال و مناطقی از صومعه سرا محدود شده است.

معرفی ماکلوان

معرفی ماکلوان با اکوملک

مهار ماسوله رودخان، از نیازهای اصلی شهر ماکلوان

یکی از مناطق زیبایی که بخش سردار جنگل از دو طرف آن را احاطه کرده، رودخانه های بسیاری هستند که در این مناطق قرار دارند که باید در شرایط سخت و با وقوع باران های شدید، مهار شده تا از سیلاب جلوگیری شود. ماسوله رودخان یکی از همین رودخانه هاست که از ارتفاع 3000 متری نشات گرفته و مرکزیت اصلی آن از ارتفاعات ماسوله می باشد.

این رودخانه پرآب، در طول مسیر بسیاری از زمین های کشاورزی را سیراب می کند و در انتها در قسمت چو مثقال به تالاب انزلی وارد می شود.

معرفی کامل شهر رودسر
👁️ بخوانید

وضعیت شغلی مردم مالکوان به چه صورتیست؟

با توجه به موقعیت شهر ماکلوان و جایگاهی که در منطقه دارد، کشاورزی و دامداری از اصلی ترین شغل هاییست که مردم این شهر به آن مشغول هستند. علاوه بر آن، تولید محصولات لبنی، چای، برنج و دام و طیور این منطقه معروفند. البته راه اندازی اقامتگاه ها و سفره خانه های بسیار در این شهر از جمله فعالیت هاییست که مردم منطقه از این طریق کسب درآمد می کنند.

پرورش ماهیانی چون قزل آلا در مناطق کوهستانی و سردسیر ماکلوان و ماهیان گرم آبی در بخش های جلگه ای آن از دیگر شغل های مردم منطقه به شمار می رود. همچنین شهرک صنعتی سردار جنگل با بیش از 50 واحد تولیدی که تنها نیمی از آن ها در حال حاضر مشغول به کار و تولید هستند، از جمله شغل های برخی از مردم این شهرستان محسوب می شود.

طبق آخرین سرشماری های انجام شده در سال 1395، جمعیت شهر ماکلوان، 1635 نفر می باشد.

جمعبندی

در سفر به شهر ماکلوان که 1000 هکتار مساحت دارد، می توانید از مناطق شهری و زراعی موجود که بیشتر از همه جنبه گردشگری دارد، لذت ببرید. با توجه به توسعه شهری مانند گازرسانی، آب رسانی، ایجاد زیرساخت ها و فاصله 35 کیلومتری از شهر رشت، انتظار می رود در آینده ای نزدیک شاهد رشد و پیشرفت های بیشتری در این منطقه باشیم.

با اکوملک همراه باشید

319 👁️
 
+2
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *