معرفی کامل شهر سنگر

معرفی کامل شهر سنگر

5,0 rating based on 1,234 ratings
معرفی کامل شهر سنگر
🕒 زمان مطالعه: 3 دقیقه

یکی از شهرستان های کوچک استان گیلان شهر سنگر است که تابلوی آن را می توانید در ورودی شهر رشت و 15 کیلومتری آن از سمت تهران مشاهده کنید. این شهرستان از 3 دهستان اصلی به نام های: اسلام آباد، سراوان و سنگر تشکیل شده است. برای آشنایی بیشتر با این شهر شمالی و مناطق دیدنی شهر سنگر همراه این مطلب باشید.

آشنایی با تاریخچه شهر سنگر

سنگر در گذشته به نام “کوهدم” معروف بود. این منطقه در قدیم امارت مستقلی بود که از دو بخش کوهدم فعلی و نواحی رودبار و رحمت آباد تشکیل میشد. مرکزیت این ناحیه در سال 880 هجری قمری توسط نیروهای سلطان محمد بیه پیشی سوزانده شد. سنگر به معنی پشتیبان و تکیه گاه می باشد. مردم این منطقه به زبان گیلگی صحبت می کنند و عمدتاً به شغل کشاورزی مشغول هستند.

این شهرستان رودخانه های بسیار زیادی دارد و معمولاً از جهت تامین منابع آبی در شالیزارهایش مشکلی ندارد. پرورش و تکثیر انواع ماهی های خاویاری در آب های شیرین نیز یکی دیگر از کارهاییست که مردم این شهرستان به آن مشغولند.

امروزه بخش سنگر از 3 زیر مجموعه شاقاجی، سراوان و امام زاده هاشم تشکیل شده است.

گروه های قومی ساکن در شهر سنگر کدامند؟

همانطور که گفتیم گیلک ها بیشترین درصد مردم این بخش را تشکیل می دهند که از اقوام باستانی در گیلان هستند. مردمی که در حاشیه سفیدرود در مجاورت سنگر یکجانشینی را برگزیدند از طایفه گالش ها بودند که به شغل دامداری مشغولند. مردم تالش زبانی که در این اطراف زندگی می کنند افرادی هستند که از غرب گیلان به سمت سراوان مهاجرت کردند و در دامنه های کوه به شغل دامداری پرداختند.

درصد کمی هم از مردم ترک زبان در بخش هایی از سنگر دیده می شوند که به کارهای ساختمانی مشغول هستند.

معرفی شهر سنگر

معرفی شهر سنگر با اکوملک

دوشنبه بازارهای شهر سنگر محل اصلی داد و ستد مردم

امروزه خبری از بازارهای قدیمی سنگر که در روزهای دوشنبه به صورت گسترده و کاروانسرایی برگزار میشد نیست ولی همچنان محلی برای خرید و فروش محصولات محلی منطقه می باشد. این بازار که اکنون در فضای بزرگ تر و پر رونق تری برپا می شود نه تنها برای مردم این بخش درآمدزایی می کند بلکه مردمی از منجیل، رودبار و شهر رشت نیز برای فروش محصولات متنوع خود راهی این شهرستان می شوند.

خطرناک ترین جاده های ایران + عکس
👁️ بخوانید

سد مخزنی سنگر

یکی از مناطق دیدنی شهر سنگر که در فصول بهار و تابستان به یک منظره فوق العاده برای عکاسی تبدیل می شود، اطراف سد مخزنی آن است که با وجود رودخانه هایی که در آن حوالی جریان دارد بسیار سرسبز و دلنشین می شود. از مراکز زیارتی این منطقه می توان به بقعه آکاشاه (عکاشه) اشاره کرد که از صحابه پیغمبر و نوادگان امام موسی کاظم (ع) می باشد و در 1.5 کیلومتری شمال سنگر واقع شده است.

مسجد جامع امشه نیز در دهکده ای به همین نام از بخش سنگر واقع شده که باقی مانده از دوران قاجار است.

جمعبندی

شاید اگر شهر سنگر در مسیر دیگری از استان گیلان قرار داشت بسیاری از مردم حتی اسمش را هم نشنیده بودند! اما از آنجایی که در یکی از پر ترددترین اتوبان های شمالی کشور یعنی قزوین – رشت قرارگرفته است، مردمی که از این جاده به شهر لاهیجان حرکت می کنند، زودتر به مقصد می رسند.

اگر تمایل دارید به این بخش از استان گیلان سفر کنید بد نیست بدانید که بیشترین مناظر در دسترس شالیزارهای برنج است که منظره ای سرسبز و دیدنی خلق کرده و برای عکاسی در تابستان ها بسیار مناسب است.

با اکوملک همراه باشید

432 👁️
 
+3
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *