معرفی کامل شهر دیلمان

معرفی کامل شهر دیلمان

5٫0 rating based on 1,234 ratings
معرفی کامل شهر دیلمان
🕒 زمان مطالعه: 4 دقیقه

شهر دیلمان به عنوان یکی از خوش و آب و هواترین مناطق ییلاقی استان گیلان به شمار می رود که هر ساله مسافران زیادی این شهر را انتخاب می کنند. این منطقه زیبا که متعلق به شهر سیاهکل است، با داشتن جاده ای رویایی در ارتفاعات هر کسی را مجذوب به خود می کند.

اغلب مردم این منطقه را به داشتن مناظر طبیعی و ییلاقاتش می شناسند در حالیکه دیلمان تاریخچه ای قدیمی دارد و به همین دلیل از آثار و بناهای قدیمی و تاریخی نیز برخوردار است. در ادامه بیشتر با این شهر سرسبز آشنا می شویم.

نگاهی به وضعیت شهر دیلمان

دیلمان از شمال با شهر لاهیجان همسایه است که 15 کیلومتر با آن فاصله دارد. همچنین از شمال شرق نیز به شهر لنگرود منتهی می شود. دیلمان که در گذشته به نام “دیلمون” تلفظ میشد، به معنی مکانی در ارتفاعات است. پس می توانید تصور کنید جاده ای که شما را به این شهر خنک و ییلاقی می رساند چقدر زیبا و حیرت انگیز است!

“دیلم” نامی بود که تا قرن پنجم هجری به این منطقه اختصاص داده بودند و به معنی مکانی در دل جنگل بود. مکانی که حتی در دل گرمای طاقت فرسای تابستان هم نیاز به داشتن پتو و لباس گرم را در آنجا احساس می کنید. در غرب این منطقه شهر رشت قرار دارد و شهر املش و رودسر در جنوب شرقی دیلمان واقع شده اند.

دشت شقایق، مهمان همیشگی شهر دیلمان در فصل بهار

همیشه دیدن یک منظره ای از دشت و طبیعت که با گل هایی یک دست عجین شده باشد برای مسافران جذابیت داشته است. این مناطق به ویژه برای طرفداران به عکاسی رنگ و بوی دیگری دارد. دشت مخمل گونه شقایق که بر یک منطقه ای با وسعت بالا در منطقه دیلمان خودنمایی می کند، مهمان همیشگی این شهر است که در فصل بهار به یک تابلوی نقاشی تبدیل می شود.

معرفی شهر دیلمان

معرفی شهر دیلمان با اکوملک

مناطق تاریخی شهر دیلمان را بشناسید

یکی از مناطقی که در شهر سیاهکل قرار دارد و با وجود ارتفاع کم به دلیل موقعیت استراتژیکی که داشته به مناطق پایین دست کاملاً اشراف دارد، کوه گرماور است. در 3 کیلومتری روستای گرماور و بر فراز کوه برجی به ارتفاع 1200 متر قرار گرفته است که باقی مانده از دوران پیش از اسلام است.

معرفی کامل شهر شفت
👁️ بخوانید

یکی از نکات جالب توجه در مورد ساخت این برج این است که در شرق قلعه پرتگاه وجود دارد و باعث شده تا دسترسی به آن را غیر ممکن سازد. این یک ترفندی برای برج هایی با هدف دیده بانی و نظامی بود تا دشمنان به راحتی به آن دسترسی نداشته باشند. در ساخت این قلعه از قطعات سنگ تراش خورده، خشت خام و ملات گل و آهک استفاده شده است.

روستای اسپیلی بهشت گمشده دیلمان

حس و حالی که در جنگل های این شهرستان تجربه می کنید با دیگر مناطق جلگه ای استان متفاوت است. هرچقدر که ییلاقات شهر دیلمان طرفداران خاص خودش را دارد، در روستای اسپیلی از توابع این شهرستان می توانید ترکیبی از جنگل، کشتزار و مناطق سرسبز را مشاهده کنید که با مناظر دیدنی اش همه را شگفت زده می کند.

مسیرهای ارتباطی به شهر دیلمان

اگر از مسیرهای پر پیچ و خم و با چشم اندازی از ارتفاعات واهمه دارید، پیشنهاد می کنیم از مسیر آسفالته و با کیفیت سیاهکل به دیلمان تردد کنید. اما به طور کلی مردمی که در دیلمان و اشکورات زندگی می کنند به دلیل نزدیک بودن به جاده قزوین ترجیح می دهند از مسیر خورگام استفاده کنند.

اگر از شهر رشت به سمت دیلمان حرکت می کنید ابتدا باید 42 کیلومتر تا لاهیجان رفته و بعد وارد جاده ای جنگلی و زیبا در 15 کیلومتری سیاهکل شوید. از سیاهکل تا دیلمان 45 کیلومتر راه در پیش دارید که البته با توجه به سختی مسیر و پیچ و خم هایی که وجود دارد این مسیر مدت زمان بیشتری به طول می انجامد.

جمعبندی

بهترین زمان برای سفر به ییلاقات شهر دیلمان با توجه به لغزندگی جاده در پاییز و زمستان، فصول بهار و تابستان است. البته که پاییز هزار رنگ در جنگل ها و ارتفاعات دیلمان بینظیر و رویایی است اما به طور کلی مسافران کمتری در این زمان دیلمان را برای گردش و سفر انتخاب می کنند.

با اجاره ویلا و سوییت در این شهر شمالی می توانید برای اقامت های 2 یا 3 روزه خود به راحتی برنامه ریزی داشته باشید.

با اکوملک همراه باشید

126 👁️
 
2+
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *