معرفی کامل شهر توتکابن

معرفی کامل شهر توتکابن

5٫0 rating based on 1,234 ratings
معرفی کامل شهر توتکابن
🕒 زمان مطالعه: 3 دقیقه

شهر توتکابن که یکی از توابع شهر رودبار در استان گیلان است به عنوان یک منطقه خوش آب و هوا با مناظری دلچسب و دیدنی در بین گردشگران شهرت دارد. روستاهای بسیار زیادی در این منطقه دیدنی وجود دارند که در چند سال اخیر بیشتر از گذشته مورد توجه و استقبال مسافران قرار گرفته است.

اگر شما هم علاقه دارید تا به این شهر خوش آب و هوا با فضایی کاملاً آرام سر بزنید، بد نیست از دیگر مناطق دیدنی و توریستی آن بیشتر بدانید. پس در ادامه همراه ما باشید.

توتکابن کجاست؟

شهر توتکابن مرکز بخش رحمت آباد و بلوکات رودبار بوده و گفته می شود به دلیل اینکه زمانی مرکزیت پرورش کرم ابریشم را داشت و درختان توت بسیاری در این منطقه کشت میشد، به این اسم نامگذاری شده است. این شهرستان شمالی از 2 بخش بالا و پایین محله تشکیل شده که به کمک پلی به اتوبان قزوین – رشت متصل می شود.

در گذشته که این پل بر روی سپیدرود وجود نداشت، مردم به کمک قایق به جاده اصلی دسترسی داشتند. توتکابن یکی از شهرستان های تازه تاسیس گیلان به شمار می رود که در سال 1376 به عنوان یک شهر از رودبار امروزی جدا شد. فاصله توتکابن از مرکز رودبار 16 کیلومتر است و به عنوان شهری که در بلندترین کوهپایه های گیلان قرار دارد، برای سفرهای تابستانه بسیار مناسب است.

روستای دیورش را ببینید

اگر می خواهید از یک منطقه طبیعی و دست نخورده در شمال دیدن کنید، حتماً سری به روستای دیورش در 7 کیلومتری شهر توتکابن بزنید. برخی از بزرگان این منطقه اعتقاد دارند که روستای دیورش قبل از شکل گیری شیرکوه یک آبادی بوده است! البته باید اضافه کنیم که آثار تاریخی کشف شده در این منطقه قدمت روستا را به 500 سال قبل مربوط می دانند که گواهی بر ادعای این بزرگان است.

از آنجایی که این روستا در ارتفاعات و مناطق کوهستانی واقع شده است، دارای سکونتگاه های تابستانی بسیار زیادی نیز می باشد که ییلاق لارنه در ارتفاعات روستا و کوهپایه قله درفک یکی از معروف ترین آن هاست.

معرفی شهر توتکابن

معرفی شهر توتکابن با اکوملک

غار باستانی دربند رشی

این مکان دیدنی تنها غار شناخته شده در کشور است که بقایای عصر پارینه سنگی را دارد و متعلق به 130 هزار سال پیش می باشد! این غار باستانی در جنوب روستای رشی از بخش رحمت آباد و بلوکات است که به عنوان یکی از جاهای دیدنی شهر توتکابن به شمار می رود. غار رشی در 750 متری از سطح دریا واقع شده است.

وضعیت تراکم جمعیت در استان گیلان قسمت اول
👁️ بخوانید

کوه درفک به دلیل نزدیکی به این غار مسافران مشترکی با غار دربند رشی دارد. نیمه اول سال بهترین زمان برای لذت بردن از مناطق دیدنی رودبار است که آب و هوای خنک و مه صبحگاهی آن همه را مجذوب به خود می کند.

آشنایی با جغرافیای شهر توتکابن

این شهر کوهپایه ای در 12 کیلومتری کوه درفک و 2 کیلومتری شهر رستم آباد واقع شده است. از آنجایی که این شهرستان بر روی گسل رودبار قرار دارد، خسارات بسیار زیادی را در زلزله سال 1369 دید. از آن تاریخ به بعد نگاه ویژه ای به قوانین ساخت خانه و ایمنی بیشتر آن ها در برابر زمین لرزه شد.

مردم منطقه که به لهجه شیرین تاتی رودباری صحبت می کنند، به فعالیت هایی مانند دامداری، کشاورزی و باغداری مشغول هستند.

جمعبندی

تپه ها، دشت ها و کوه های بسیار زیادی را می توانید در شهر توتکابن و اطراف آن مشاهده کنید که کوه های پلنگ کول یکی از آن هاست. خانه هایی که در این مناطق به چشم میخورند بیشتر از همه کرسی بلند هستند. سفر به هر بخشی از شمال ما را با قسمت های جدیدی از طبیعت ایران آشنا می کند که شاید تا به آن لحظه در هیچ کجا ندیده بودیم.

اگر به این بخش از مناطق استان گیلان سفر کردید، غذاهای محلی و خوشمزه رودبار مانند شامی رودباری را امتحان کنید.

با اکوملک همراه باشید

134 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *