معرفی کامل شهر تالش

معرفی کامل شهر تالش

5,0 rating based on 1,234 ratings
معرفی کامل شهر تالش
🕒 زمان مطالعه: 6 دقیقه

یکی از شهرستان های استان گیلان که به دلیل داشتن آثار تاریخی و دیدنی بستر مناسبی برای گردشگریست، شهر تالش می باشد. این شهرستان شمالی تاریخچه ای دیرینه داشته و از آبشارها و مراکز دیدنی بسیار زیادی در دل طبیعت های سرسبز گیلان برخوردار است.

موقعیت جغرافیایی تالش باعث شده است تا هر ساله مسافران زیادی از سراسر کشور به این منطقه زیبا سفر کنند. در این مطلب می خواهیم بیشتر با مراکز گردشگری شهر تالش آشنا شویم.

نگاهی به سال های دور در تالش

یکی از تیره های آریایی که در جنوب خاوری جمهوری آذربایجان تا شمال باختری استان گیلان و کل استان اردبیل زندگی می کردند، به نام قوم تالش در تاریخ ثبت شده است. منابع و شواهد نشان می دهد که تالش بازمانده اقوام کادوس باستان و از قدیمی ترین همسایگان قوم گیل است.

شهر تالش از شمال به شهر آستارا، از جنوب به شهر رودبار، از شرق به انزلی و دریای کاسپین و از غرب هم به استان اردبیل منتهی می شود. قرارگیری این شهر در امتداد رشته کوه های البرز و دریای خزر باعث شده تا از آب و هوای بینظیری برخوردار باشد.

بررسی وضعیت جغرافیایی تالش

شهرستان تالش با داشتن مساحتی برابر با 2373 کیلومتر مربع تقریباً یک چهارم استان گیلان را شامل می شود. به همین جهت به عنوان بزرگ ترین شهر استان بعد از شهر رشت نامگذاری شده است. فضاهایی که در این شهرستان وجود دارد باعث شده تا جهانگردان زیادی این خطه را انتخاب کنند و برای دیدن و بررسی هر گوشه از تاریخش روزشماری می کنند.

دشت ها، آبشار، مراتع و جاذبه های طبیعی بسیاری در شهر تالش وجود دارد که می توانید برای دیدن آن ها برنامه ریزی کنید. در ادامه به تفکیک جاذبه های دیدنی این شهر غربی استان گیلان را بیشتر بررسی می کنیم.

معروف ترین جاهای دیدنی شهر تالش که نباید از دست داد

  1. پارک جنگلی و رویایی گیسوم

یکی از زیباترین جاده هایی که در استان گیلان می توانید رانندگی کنید، جاده سبز و دیدنی پارک جنگلی گیسوم است. این جاده که شما را از میان درختان انبوه و سر به فلک کشیده راهی ساحل دریا می کند، بسیار زیبا و آرامش بخش است. بی شک اگر این مکان دیدنی را از نزدیک مشاهده کنید برای لحظاتی هم که شده از روزمرگی هایتان فاصله گرفته و حال دلتان عوض می شود.

معرفی کامل شهر هشتپر
👁️ بخوانید

برای دستیابی به این منطقه دیدنی باید به 18 کیلومتری جاده تالش به انزلی بروید. این منطقه که برگرفته از نام روستایی به همین اسم از توابع شهر تالش است، در حدود 15 سال پیش با سرمایه گذاری هایی که شهرداری تالش داشت به یکی از مقاصد جذاب گردشگری شهر تالش تبدیل شد.

  1. پارک جنگلی سیاه داران

در زبان گیلکی “دار” به معنی درخت است. روستای سیاه داران به دلیل داشتن درختان بلوط سیاه رنگ به این اسم نامگذاری شده است. در گذشته درختان انبوده این جنگل مانع از ورود افراد به داخلش میشد. برای دیدن این منطه زیبا کافیست به جنوب غربی شهر تالش یعنی هشتپر بروید.

امروزه به دلیل احداث مسیر و پله های مناسبی که در این ناحیه قرار داده شده است، می توانید شاهد زیبایی های شهرستان تالش در بلندترین نقطه این مکان دیدنی باشید. سورتمه سواری در لابلای درختان سرسبز این پارک جنگلی از دیگر جذابیت های سیاه داران است که باعث شده تا مسافران زیادی این منطقه را برای تفریح و سرگرمی انتخاب کنند.

  1. ییلاق زیبای “متش”

اگر می خواهید برای چند ساعتی هم که شده زندگی روستایی در دل طبیعت های بکر شهر تالش را تجربه کنید، کافیست سری به ییلاق متش بزنید. این روستای دیدنی که پر از کلبه های چوبی به منظور اجاره به مسافران است، با داشتن کاج های انبوه به یکی از مکان های دیدنی شهرستان تالش تبدیل شده است.

این منطقه ییلاقی زمستان ها پوشیده از برف می شود تا جایی که کلبه ها به زیر برف رفته و به خواب زمستانی می روند. با اتمام فصل سرما و شروع دوباره طبیعت در فصل بهار مجدداً پیدا می شوند. این کلبه ها بهترین ویلا اجاره ای منطقه هستند. برای رسیدن به این ییلاق دلنشین و همنشینی با طبیعت و شبنم های گاه و بیگاه آن، باید به جاده رویایی اسالم به خلخال، 3 راهی خلخال مراجعه کنید.

  1. آبشار دریابن

در جاده اسالم به خلخال مکان های دیدنی بسیار زیادی وجود دارد که به همین دلیل به عنوان یکی از مقاصد گردشگری مسافران تبدیل شده است. به عنوان مثال آبشار دریابن با داشتن ارتفاعی حدود 30 متر در دل مناطق جنگلی تالش یکی از آنهاست.

معرفی کامل شهر لنگرود
👁️ بخوانید

برای دستیابی به این آبشار زیبا باید 12 کیلومتر از جاده اسالم به خلخال بگذرید و در نزدیکی روستای “لاکه تاشون” به جاده فرعی سمت راست وارد شوید. بعد از حدود 10 تا 15 کیلومتر در یک جاده جنگلی – کوهستانی به روستای دریابن می رسید.

  1. ییلاقات سوباتان

شاید تاکنون ییلاق های بسیار زیادی را در مناطق شمالی کشور دیده باشید. منطقه ییلاقی سوباتان به عنوان یکی از مناطق گردشگری شهر تالش محسوب می شود که از اردبیل و هشتپر هم می توان به آن دسترسی داشت. برای اینکه شاهد زیبایی های این ییلاق باشید باید در مسیر تالش به روستای “آق اولر” حرکت کنید.

بعد از پشت سر گذاشتن روستای “کیش دبی” و رسیدن به دو راهی، مسیر سمت راست که به جنگل راه دارد را ادامه دهید. به دلیل مسیرهای خاکی که در پیش رو دارید بهتر است از وانت های کرایه ای به جای ماشین سواری خود استفاده کنید.

  1. دریاچه سراگاه

دریاچه سراگاه که در 10 کیلومتری شهرستان تالش واقع شده است، در روستایی به همین نام قرار دارد. این دریاچه زیبا به دلیل داشتن منظره بسیار دیدنی به یکی از مقاصد گردشگری منطقه تبدیل شده است. آب این دریاچه از چشمه های اطراف تامین می شود. به دلیل پرورش ماهی در این منطقه پرندگانی چون پلیکان و مرغ های ماهی خوار در آسمان آبی این دریاچه به چشم می خورند.

کوه هایی پوشیده از درختان انبوه، باغ های کیوی و برنج زارهای بسیار به زیبایی های دریاچه افزوده است.

معرفی شهر تالش

معرفی شهر تالش بااکوملک

 

  1. آبشار زیبای شیله وشت ناوان

تاکنون با تعدای از آبشارهای شهر تالش آشنا شدید. آبشار شیله وَشت یکی دیگر از آنهاست که در 28 کیلومتری شمال شرقی هشتپر واقع شده است. برای رفتن به این مکان دلنشین و زیبا باید روستاهای کیش دبی و ریک را پشت سر گذاشته و به 3 راهی شیله وشت برسید که تا اینجای مسیر 25 کیلومتر را پشت سر گذاشته و برای ادامه مسیر باید دو و نیم کیلومتر را تا روستا ادامه دهید.

تا اینجای راه را می توانید با ماشین شخصی خود رفته ولی بعد از آن باید خودرو را پارک کرده و باقی مسیر را که حدود 20 کیلومتر پیاده روی دارد ادامه دهید تا به آبشاری که منتظرش هستید، برسید.

معرفی کامل شهر چوبر
👁️ بخوانید

صنایع دستی شهر تالش

این منطقه به دلیل شرایط جغرافیایی بسیار مناسبی که دارد از صنایع دستی متنوعی هم برخوردار است. چموش دوزی که عمر آن به هزار سال پیش برمیگردد، در مدل های مختلف چرمی ساخته می شود. کشاورزان و روستاییان این منطقه از این محصول به عنوان کفش استفاده می کردند. نمدمالی یکی دیگر از صنایع دستی منطقه است که به دلیل نفوذناپذیری در برابر رطوبت به جای فرش و موکت از آن استفاده می کردند.

گلیم، قالی و جاجیم بافی، شانه سازی، سفالگری، سبد و حصیر بافی از دیگر هنرهای بومی این منطقه به شمار می روند.

غذاهای محلی و خوشمزه شهر تالش

غذاهایی که به عنوان وعده ناهار در این منطقه سرو می شود عبارتند از: ویزه دلَه یا بادمجان توپر، خوراک عدس، کوکوی گردو و انار دون. غذاهای مناسب برای شام هم بیشتر از همه شش انداز، سوزمَه، دوغه آش، نان زری و دوشاب هستند.

جمعبندی

همانطور که در این مطلب اشاره کردیم، موقعیت خوب شهر تالش در منطقه باعث شده تا از مراکز طبیعی و دیدنی بسیاری زیادی برخوردار باشد. تعدادی از این مراکز طبیعی در میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده اند. مانند: لیسار، آلالان در اسالم، ناو و پارک جنگلی دکتر رستگار در گیسوم.

امیدواریم با سفر به این خطه سرسبز و خوش آب و هوا و اقامت هایی که در ویلا شمال خواهید داشت، سفر خوب و خاطره انگیزی داشته باشید.

با اکوملک همراه باشید

501 👁️
 
+2
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *