معرفی مناطق ییلاقی گیلان

معرفی مناطق ییلاقی گیلان

5,0 rating based on 1,234 ratings
معرفی مناطق ییلاقی گیلان
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

مطمئناً سفر به مناطق ییلاقی گیلان بهترین پیشنهاد برای روزهای گرم و شرجی تابستان های شمال است تا در دل طبیعت های بکر آن، سفری خاطره انگیز تجربه کنید. اما به راستی شما کدامیک از شهرها و یا روستاهای ییلاقی استان گیلان را می شناسید؟ آیا تا به حال از نزدیک به این مناطق سفر کرده اید؟ چه وسایلی برای سفر به مناطق ییلاقی شمال باید به همراه داشت؟

برای رسیدن به پاسخ این سوالات، همراه این مطلب باشید.

ییلاق زیبا و بی نظیر اولسبلانگاه

یکی از ییلاقاتی که در غرب استان گیلان و در 25 کیلومتری جنوب شهر ماسال قرار دارد، ییلاق اولسبلانگاه می باشد. حتی اگر به این منطقه خوش آب و هوا سفر نکرده باشید، تنها با دیدن تصاویری از آن می توانید متوجه شگفتی های طبیعیش شوید. تابستان های این منطقه مملو از جمعیت و گردشگرانی است که طرفدار خنکی و نسیم بی نظیر اولسبلانگاه هستند.

از دیگر جذابیت های این منطقه می توان به کلبه های چوبی برای اقامت اشاره کرد که هنوز بافت سنتی و زیبای خود را حفظ کرده اند. در این روستا نعمت های فراوانی مانند انواع لبنیات طبیعی، نان و غذاهای محلی وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

تنها نکته ای که برای دستیابی به این منطقه وجود دارد، نداشتن نور و روشنایی شب در طول مسیر است. بنابراین تا قبل از تاریکی، سعی کنید خود را به این روستای ییلاقی برسانید.

دیلمان، ییلاقی در شرق استان

بعد از معرفی ییلاقی در غرب گیلان، نوبت به ناحیه شرقی استان می رسد. اگر می خواهید سفری هیجان انگیز به ارتفاع 2500 متری از سطح دریا داشته باشید، منطقه دیلمان درست همینجاست. منظره ای که در اینجا مشاهده می کنید، مانند یک تابلوی نقاشی از دشت های سرسبز و حیواناتی نظیر اسب در لابلای آن هاست که بسیار دلنشین می باشد.

برای دستیابی به این قسمت از مناطق ییلاقی گیلان باید به 42 کیلومتری شهر رشت به لاهیجان رفته و از آنجا به سمت شهر سیاهکل حرکت کنید. 44 کیلومتر بعد از آنجا، به این ییلاق بی نظیر خواهید رسید.

منطقه ییلاقی بلوردکان را از دست ندهید

یکی از توابع دهستان لات لیل در بخش اطاقور شهر لنگرود، منطقه زیبا و ییلاقی بلوردکان است که در 12 کیلومتری جنوب غربی شهر املش قرار دارد. مناطق طبیعی و گردشگری در کنار رودخانه ای که به این قسمت زیبایی بخشیده است، باعث شده تا ییلاق بلوردکان را به یکی از پرطرفدارترین ییلاقات شرقی استان تبدیل کند.

معرفی کامل شهر کوچصفهان
👁️ بخوانید

حس زندگی در کلبه های چوبی این منطقه برای مدت زمان محدودی هم که شده، شما را از هیاهوی شهری دور کرده و باعث می شود سفری خاطره انگیز به این نواحی را تجربه کنید.

دهکده کوهستانی سوباتان، ییلاقی در تالش

با شناخت مناطق ییلاقی گیلان به این نکته پی میبرید که این استان خوش آب و هوا، علاوه بر داشتن دریا و جنگل، از مناطق کوهستانی و ییلاقی بسیاری هم برخوردار است که نیاز به معرفی بیشتری دارند. اگر می خواهید از گرمای شدید تابستان به یکی از مناطق خنک گیلان فرار کنید، روستای سوباتان از توابع شهر تالش به شدت پیشنهاد می شود.

اینجا درست مرزی بین جنگل های تالش و دشت های استان اردبیل است که می توانید حرکات تند ابرها را از نزدیک مشاهده کنید. وجود چشمه های فراوان، رودخانه های پرآب و دشت های سرسبز از اصلی ترین ویژگی های این ییلاق بی نظیر هستند. در 22 کیلومتری شهر لیسار تالش می توانید به ییلاق سوباتان دسترسی داشته باشید.

شناخت مناطق ییلاقی گیلان

شناخت مناطق ییلاقی گیلان با اکوملک

مناطق ییلاقی رودبار

  1. ییلاق خورگام، معروف به جای پای خورشید

در بخش شرقی شهر رودبار، ییلاقی به نام خورگام وجود دارد که از شرق با دیلمان و سیاهکل، از غرب هم با رحمت آباد و بلوکات همسایه است. قله معروف درفک در بخش شمالی آن و بخش عمارلوی رودبار در جنوب این ییلاق قرار دارد. آب و هوای عالی و مناظر کم نظیر طبیعی را می توانید در بخش خورگام شهر بره سر مشاهده کنید.

انواع گونه های گیاهی مانند: گل گاو زبان و گونه های جانوری مانند: کبک، روباه، قمری و… در این منطقه وجود دارند. روستای طالکوه در 2000 متری از سطح دریا در بخش خورگام یکی از مناطق ییلاقی گیلان محسوب می شود که در 30 کیلومتری شهر رستم آباد واقع شده است. ییلاق خورگام در 40 کیلومتری رودبار قرار دارد.

  1. منطقه ییلاقی سلانسر

در 12 کیلومتری رستم آباد و بخش مرکزی رودبار، ییلاقی به نام سلانسر در 1250 کیلومتری از سطح دریا وجود دارد که یکی دیگر از مناطق ییلاقی گیلان به شمار می رود. در تابستان های این منطقه هم می توانید از دیدن مه گرفتگی های زیبایش لذت ببرید.

معرفی کامل شهر واجارگاه
👁️ بخوانید

مناظر سرسبز و درختان تنومندی که در این ناحیه وجود دارد، به زیبایی های آن افزوده است.

ییلاق خصیل دشت املش

در منطقه رانکوه شهر املش، ییلاقی به نام خصیل دشت وجود دارد که از آب و هوای کوهستانی، دشت هایی سرسبز و چشم اندازی عالی برخوردار است. برای دستیابی به این ییلاق زیبا، باید به دهستان لات لیل رفته و بعد از طی 7 کیلومتر جاده های پر پیچ و خم، به خصیل دشت برسید.

روستای ییلاقی داماش

شهر رودبار یکی از مناطقیست که به دلیل داشتن موقعیت جغرافیایی و کوهستانی، ییلاقات بسیار زیادی در این نواحی وجود دارد. یکی از روستاهای ییلاقی شهر جیرنده، داماش می باشد. از بزرگراه قزوین به شهر لوشان می توانید به این منطقه خنک و خوش آب و هوا دسترسی داشته باشید.

مسیر دسترسی به این منطقه زیبا، به دلیل داشتن پیچ و خم های بسیار و در برخی از قسمت های آن خاکی، باعث شده تا ساعت های بیشتری در راه باشید. از جیرنده تا لوشان باید 40 کیلومتر را طی کرده و مجدداً از آنجا 40 کیلومتر دیگر تا روستای ییلاقی داماش را ادامه دهید.

منطقه ییلاقی دشت النزه

مهم ترین بخش ییلاقی شاندرمن، دشت ییلاقی النزه است. خانه های چوبی این ییلاق فرصتی عالی برای مسافرانیست که این منطقه را برای سفر و گردش انتخاب کرده اند. در مقابل این دشت زیبا و پهناور، بقعه امامزاده ابراهیم النزه وجود دارد. برای دسترسی به این ییلاق دلپذیر، از سمت غربی جاده رشت به شهر ماسال باید حرکت کنید تا به شاندرمن برسید.

ییلاق اشکورات رودسر

یکی از مهم ترین و معروف ترین مناطق ییلاقی گیلان که در شرق استان قرار دارد، ییلاق اشکورات رودسر می باشد. وجود رودخانه های فراوان، چشمه های دیدنی و غارهای متعدد در این ناحیه به جذابیت های آن افزوده است. محصولات کشاورزی مانند سیب زمینی، پیاز و سیر از جمله مهم ترین فعالیت مردم این منطقه به شمار می رود.

باغات گندم، فندق، گردو و عدس و لوبیا از دیگر منابع زیر زمینی این ناحیه محسوب می شوند.

جمعبندی

با شناخت مناطق ییلاقی گیلان می توانید بهتر برای تعطیلات آخر هفته و یا تابستان های خود برنامه ریزی کنید و با توجه به مسیری که قرار دارید، به این مناطق سفر کنید. در هر کدام از این ییلاق ها می توانید به اجاره ویلا و یا سوئیت نیز اقدام کنید. قبل از سفر به این نواحی، بهتر است آب آشامیدنی و غذای کافی برای مسیر خود به همراه داشته باشید و فراموش نکنید که لباس گرم و پتو به تعداد لازم با خودتان ببرید.

معرفی کامل شهر حویق
👁️ بخوانید

با اکوملک همراه باشید

472 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *