معرفی شهرهای کم رطوبت گیلان

معرفی شهرهای کم رطوبت گیلان

5,0 rating based on 1,234 ratings
معرفی شهرهای کم رطوبت گیلان
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

بارندگی فراوان و شرجی بودن آب و هوا، 2 ویژگی اصلی استان گیلان هستند که در این مطلب می خواهیم به شهرهای کم رطوبت گیلان اشاره کنیم. یکی از تفاوت هایی که شهرستان های استان گیلان و مازندران با سایر مناطق کشور دارند، این است که در هر فصلی از سال که به این نواحی سفر کنید، شاهد رطوبت حداقل 75 درصدی خواهید بود!

به همین دلیل است که تابستان های شرجی و زمستان های معتدل و مرطوب از ویژگی های بارز این مناطق است. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر درباره وضعیت شهرهای کم رطوبت گیلان بدانید.

در گرمای تابستان، به کدامیک از مناطق گیلان سفر کنیم؟

جنگل نوردی در شمال و یا قدم زدن در کنار خط ساحلی دریا در تابستان ها، بهترین نقاطی هستند که می توانید برای فرار از گرمای تابستان به آن ها پناه ببرید. البته ناگفته نماند که وجود دریای خزر باعث شده تا بیشترین رطوبت را در این نواحی لمس کنید.

اما اگر به نواحی مرتفع شمالی بروید و از مناطق ییلاقی گیلان دیدن کنید، مطمئناً مسافر دائمی آن ها خواهید شد؛ چرا که مناظر طبیعی بکر از یک طرف و مهمتر از همه، رطوبت کم آن ها باعث می شود تا لحظات خوب و خوشی را رقم بزنید.

مهمترین دلایل تاثیرگذار بر آب و هوای شرجی گیلان

 1. وزش بادهای محلی
 2. همسایگی با دریای خزر
 3. وزش بادهای گرمایشی و یا بادهایی که از سمت شهر منجیل به این نواحی وارد می شود
 4. جابجایی توده های شمالی و غربی
 5. وجود رشته کوه های البرز غربی و تالش در امتداد استان گیلان و ارتفاع بلند آن ها
 6. پوشش های گیاهی متراکم که بر روی آب و هوای معتدل گیلان نقش موثری داشته اند.

شهرهای کم رطوبت گیلان را بشناسید

در این قسمت می خواهیم شما را به خنک ترین نواحی استان گیلان ببریم که درصد رطوبت کمتری در مقایسه با سایر شهرستان های آن دارد. همانطور که گفتیم، با فاصله گرفتن از سطح دریا که عامل اصلی وجود بخارات آب در نواحی جلگه ای می باشد، می توانیم رطوبت کمتری دریافت کنیم. البته در ارتفاعات و مناطق جنگلی هم به دلیل پوشش های گیاهی و تنفسی که انجام می دهند، درصدی از رطوبت اندازه گیری می شود؛ اما در مقایسه با نواحی کم ارتفاع، بسیار کمتر است.

 1. رطوبت دلچسب ماسوله

وقتی به شهر ماسوله وارد می شوید، اکثراً مناظری از مه و ابرهای باران زا خودنمایی می کنند. باران و برف فراوان زمستانی در این شهر شمالی، باعث شده تا رطوبت بالایی به آن ببخشد؛ اما به آن معنا نیست که جزو شهرهای آزار دهنده به شمار بیاید! بلکه در مقایسه با سایر نقاط استان، جزو شهرهای کم رطوبت گیلان است که متوسط دمای سالانه آن، 12 درجه سانتی گراد می باشد. ارتفاع ماسوله از سطح دریا، 1050 متر است که خود عاملی بر وضعیت آب و هوایی آن است.

 1. منطقه ییلاقی داماش

یکی از شهرستان هایی که بین تهران و شهر منجیل واقع شده است و آب و هوای عالی آن به کلی به مناطق جلگه ای استان تفاوت دارد، منطقه داماش است که سوسن چلچراغ و چشمه های دیدنی اش زبان زد خاص و عام است. از آب و هوای خنک یکی از شهرهای کم رطوبت گیلان همین بس که در تابستان ها هم ممکن است از سرما به خود بلرزید و به پتو و لباس های زمستانی نیاز پیدا کنید!

وضعیت شهرهای کم رطوبت گیلان

وضعیت شهرهای کم رطوبت گیلان با اکوملک

 1. مناطق ییلاقی خورگام

هرچه از ارتفاعات 1000 متری از سطح دریا فاصله بگیریم، خنکی هوا به طور محسوسی قابل لمس است. خورگام یکی از شهرهای کم رطوبت گیلان است که به خنکترین مناطق گیلان در تابستان معروف می باشد. این منطقه جنگلی و زیبا در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا قرار دارد.

 1. ماسال، بهترین جای سفر به گیلان در تابستان

حتماً تعریف مناطق ییلاقی شهر ماسال را زیاد شنیده اید. یکی از اصلی ترین دلایلش، بررسی وضعیت شهرهای کم رطوبت گیلان از جمله ماسال است که در بین شهرهای جلگه ای، تفاوت بسیار زیادی دارد. افرادی که به این مناطق خوش آب و هوا در تابستان سفر می کنند، به فکر اقامت چند روزه هستند تا بتوانند نهایت استفاده و لذت را از مناظر زیبا و البته آب و هوای عالی ماسال ببرند.

 1. دیلمان، سردترین شهر گیلان در تابستان

بدون شک یکی از سردترین شهرهای گیلان که می توان تفاوت دمای آن را با مناطق دیگر استان کاملاً درک کرد، شهر دیلمان است. این ویژگی به دلیل قرارگیری در ارتفاعات و اختلاف دمایی آن با مناطق کوهپایه ای اطراف است که به طرز عجیبی در تابستان ها خنک تر از دیگر شهرهای اطرافش می باشد.

معرفی کامل شهر سیاهکل
👁️ بخوانید

شما می توانید از روستاهای زیبا و خوش آب هوای دیلمان، مثل اسپیلی هم در تابستان دیدن کنید.

 1. شهر اسالم

شهر تالش و اسالم جزو مناطقی به شمار می روند که با وجود همسایگی با دریای خزر از یک سو، اما از شهرهای کم رطوبت گیلان هستند و این ویژگی یکی از شگفتی های طبیعی این منطقه در غرب استان گیلان است. جاده اسالم به خلخال حتی در تابستان ها هم پوشیده از مه است که به آب و هوای خنک این ناحیه اشاره می کند.

 1. شهر لوشان و رودبار

از قسمت جنوبی استان گیلان که وارد می شویم، شهرهای لوشان، منجیل و رودبار را میبینیم که آب و هوای خشک و خنک آن به کلی با شهرهایی که بعد از آخرین تونل مشاهده می کنید، یعنی از منطقه امامزاده هاشم به بعد، متفاوت است. بادهای سرد و خنک و شهرهای کم رطوبت گیلان در این نواحی، گواهی بر این ادعا هستند.

علاوه بر میزان رطوبت کم این شهرها، درصد بارندگی هم در مقایسه با دیگر شهرستان های استان کمتر بوده که بر روی آب و هوا و اقلیم منطقه ای آن بسیار تاثیرگذار بوده است.

جمعبندی

بررسی وضعیت شهرهای کم رطوبت گیلان در کنار مناطق جلگه ای آن، نشان از آب و هوای متفاوت و دلپذیر استان دارد که در هر فصلی از سال می توانید با توجه به اقلیمی که به دنبالش هستید، از این نعمت های خداوندی استفاده کنید. حتماً قبل از سفر به نواحی مختلف گیلان، شرایط آب و هوایی را به دقت پیگیری کنید تا لوازم و تجهیزات لازم را با خود به همراه داشته باشید.

با اکوملک همراه باشید

2,774 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *