معرفی دیوارهای پیش ساخته

معرفی دیوارهای پیش ساخته

5,0 rating based on 1,234 ratings
معرفی انواع دیوار های پیش ساخته
🕒 زمان مطالعه: 4 دقیقه

به نیت تسریع در فرایند ساخت و ساز و ساختمان سازی، از سازه هایی با نام دیوارهای پیش ساخته استفاده می شود. بر همین اساس در این مقاله در نظر داریم شما را با شرایط و انواع این سازه بیشتر آشنا سازیم. لطفا ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

همچنین در مورد سیستم های سرمایشی منازل بخوانید.

دیوارهای پیش ساخته

همان طور که گفته شد کاربرد این دیوارهای پیش ساخته برای سرعت بخشی به روند ساخت ساختمان است. تاریخچه این سازه با قدمت تاریخی فراوان مربوط می شود به عصر روم باستان. رومیان با استفاده از موادی شبیه به بتن اقدام به تهیه قالب هایی نموده و پس از آماده شدن و انتقال آن ها به محل های مورد نظر، به صورت دیوار استفاده می کردند. در حال حاضر نیز در کشور انگلستان ساختمان های پیش ساخته ای در شهر لیورپول وجود دارد که در ساخت آن از این نوع سازه ها استفاده شده و قدمتی بالای صد سال دارد. امروزه شاهد این می باشم که به طور مثال در کشور ایالات متحده آمریکا بیش از سه دهه است که استفاده از این دیوارهای پیش ساخته در صنایع و پروژه های عمرانی ساختمانی مورد استقبال قرار گرفته است. بطور کلی در همه کشور ها به جهت انجام پروژه های ساختمانی، استفاده از این نوع از سازه ها مرسوم می باشد.

شرایط دیوارهای پیش ساخته

این دیوار ها به گونه ای ساخته می شود که بتوان اجزای آن را به صورت تفکیک شده به محل های مدنظر به جهت استفاده های گوناگون منتقل ساخت. از ویژگی های بارز این دیوارهای پیش ساخته میتوان به کاهش چشمگیر وزن ساختمان اشاره داشت. این خصوصیت میتواند برای آن نوع از سازه ها یک مزیت رقابتی عالی باشد.

مزایای استفاده از دیوارهای پیش ساخته

 • از قابلیت های دیوارهای پیش ساخته سازگاری با طبیعت و محیط زیست می باشد.
 • داشتن وزن کم و کاربری بالا از مزیت های مهم این سازه می باشد که میتواند در هزینه های انتقال صرفه جویی به عمل آورد.
 • در مقایسه سازه های پیش ساخته با بتن می توان به تاثیرپذیری کم این سازه در برابر شرایط متنوع آب و هوایی اشاره داشت.
 • این سازه به دلیل تفکیک پذیری که دارد از قابلیت تعویض پذیری خوبی نیز بهره مند می باشد.
 • بر اساس شرایطی که در این سازه موجود می باشد، در پایه ریزی آنها نیاز زیادی به استفاده از نیروی انسانی و ماشین آلات در ساخت نمی باشد.
 • این سازه های پیش ساخته به دلیل سبک بودن، وزن زیادی را بر پروژه تحمیل نمی نمایند.
 • این سازه های پیش ساخته از قابلیت عایق خوبی در برابر صوتی و حرارت و البته آتش بهره مند می باشند و در برابر هجوم حشرات مثل موریانه نیز مصون می باشند.
 • از دیگر مزیت های این سازه های پیش ساخته می توان به آوار نشدن در زمان وقوع زلزله اشاره داشت و از طرف دیگر با توجه به قیمت مناسبی که دارند، از نصب راحتی نیز برخوردار می باشند.
 • براساس نوع و متریالی که دارند، شامل محدودیت ها و تحریم های سیاسی نمی باشند. و در ساخت این سازه ها از مصالح بنایی مانند گچ و خاک استفاده نشده است.
انواع دیوار کشی باغ
👁️ بخوانید

انواع دیوارهای پیش ساخته

در ادامه این مقاله شما را با سه نمونه پرکاربرد از انواع این سازه های پیش ساخته آشنا می شوید.

در این نوع از سازه های پیش ساخته، از آب، گچ و الیاف سبک استفاده می شود. یکی از خصوصیت های مهمی که در متریال استفاده شده باید رعایت شود، عدم وجود حساسیت زایی این مترال ها است. در مقایسه گچ به کار رفته در ساخت این دیوارها باید گفت که، گچ معمولی ریزتر می باشد.

 • دیوار پیش ساخته بتنی

معرفی متریال استفاده شده در این نوع سازه سیمان، سنگدانه، آب، افزودنی و میلگرد می باشد. از خصوصیت های بارز این سازه ها کاهش هزینه های اجرای نما است به این خاطر که از قابلیت دو طرف نما برخوردار می باشند. نصب آسان و ارزان این نوع سازه نیز دیگر مزیت آن می باشد. در بین سازه های پیش ساخته پیشنهاد بر این نوع بیشتر است.

 • دیوار پیش ساخته کناف

با توجه به اینکه این سازه های پیش ساخته به جهت تفکیک فضای داخلی با محیط بیرونی مورد استفاده قرار گرفته می شود، در اجرای آن از دو روش سیستم سازه ای و بدون سیستم سازه ای بهره گرفته می شود. این نوع سازه ها در کنار داشتن مزیت عایق بودن در برابر حرارتی و صوتی، از نصب آسانی نیز برخوردار می باشند. هزینه های مناسب، نصب آسان و دوستدار طبیعت بودن نیز از مزایای دیگر این نوع سازه می باشد.

نتیجه گیری:

با توجه به شرایط و محدودیت های بازار و البته تحریم های لحاظ شده، استفاده از این نوع سازه ها می بتواند به به خاطر اینکه در کشور ما به راحتی تولید می شود و دلایل داشتن کاهش وزن، عایق بودن مناسب، حمل و نقل آسان و تاثیرپذیری کم در برابر شرایط آب و هوایی، تفکیک پذیری و در نهایت آوار نشدن از بهترین مصالح ساختمانی در برابر نمونه بتنی بشمار رود.

با اکوملک همراه باشید.

275 👁️
 
+1
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *