معرفی آثار تاریخی گیلان

معرفی آثار تاریخی گیلان

5,0 rating based on 1,234 ratings
معرفی آثار تاریخی گیلان
🕒 زمان مطالعه: 6 دقیقه

بازدید از آثار تاریخی گیلان نه تنها برای باستان شناسان جذابیت دارد، بلکه توجه به آن ها از نگاه گردشگران و مسافران داخلی و خارجی برای این مناطق بسیار مهم است. اینکه به آثار باستانی و تاریخی گیلان و مازندران اهمیت دهند تا به کانون گردشگری تبدیل شود، می تواند نقش موثری در پیشرفت و رونق آن ناحیه داشته باشد.

اگرچه جاذبه های طبیعی و توریستی استان گیلان بیشتر از هر جای دیگری برای مسافران به این خطه اهمیت دارد، اما اگر می خواهید در سفر به این نواحی خوش آب و هوا از مراکز تاریخی و قدیمی آن نیز دیدن کنید، پس با این مطلب همراه ما باشید.

معرفی آثار تاریخی رشت

اجازه دهید حالا که می خواهیم به معرفی آثار تاریخی گیلان بپردازیم، از پایتخت آن یعنی شهر رشت شروع کنیم. در این شهر شلوغ و پرجمعیت شمالی، وقتی در کوچه و خیابان های قدیمی آن قدم می زنید، نظرتان به ساختمان ها و بناهای قدیمیش جلب می شود!

  1. خانه میرزا خلیل رفیع با معماری خیره کننده

یکی از آثار تاریخی گیلان که در شهر رشت و میدان صیقلان آن قرار دارد، خانه میرزا خلیل رفیع با معماری اروپایی است! این فرد که اولین شهردار رشت بود، فرزند یکی از مشروطه خواهان معروف گیلان بود که در سال های 1286 تا 1300 سِمَت شهردار رشت را داشت.

خلیل رفیع قبل از وفاتش در سال 1303، خانه ای ساخت که در کل استان یکتا نداشت! این عمارت که بر خلاف دیگر ساختمان های رشت قرینه نیست، در 2 طبقه به زیربنای 400 متر مربع و محوطه ای به مساحت 1347 متر بنا شد. نقشه این خانه از روسیه به ایران آورده شده بود و در ساخت درب و پنجره هایش از چوب نراد و سازه های مونتاژ شده در روسیه استفاده شده است. در کوچه شهید صادقی میدان صیقلان رشت، می توانید این بنای زیبا و بینظیر که جزو اولین خانه های رشت مجهز به سیستم برق بود را مشاهده کنید.

  1. خانه ابریشمی دوران قاجار!

در همان کوچه ای که خانه خلیل رفیع واقع شده است، می توانید به دیدن خانه ابریشمی که از بناهای باقی مانده دوران قاجار است، بروید. درب ورودی قدیمی این خانه در کوچه ایست که اکنون به نام خلیل رفیع نامگذاری شده است. برای ورود به این خانه، باید از کوچه صادقی و در امتداد بن بست اخوان وارد شوید.

وضعیت تراکم جمعیت در استان گیلان قسمت دوم
👁️ بخوانید

این خانه 2 طبقه که به صورت قرینه طراحی شده است، از 8 اتاق در طبقه دوم برخوردارست. اتاق های طبقه همکف ساده و به کمک دو راه پله به طبقه بالا متصل می شود. تالار آیینه و تالار چینی اصلی ترین بخش این خانه را تشکیل می دهند. گچ بری های هنرمندانه با پوشش هایی از آیینه کاری در سقف و بدنه ساختمان، به زیبایی هایش افزوده است.

  1. هتل فردوسی

یکی دیگر از آثار تاریخی گیلان که ثبت ملی شده است، هتل فردوسی رشت است که متاسفانه درب آن به روی گردشگران بسته است. این بنای قدیمی که جزو آثار باقیمانده از دوران پهلوی اول است، بیش از 70 سال قدمت دارد. اگرچه فرصت تماشای داخل این عمارت به شما داده نمی شود، اما می توانید برای چند دقیقه هم که شده از نمای بیرونی آن لذت ببرید.

در طبقه دوم این هتل، ایوان باریکی وجود دارد که به ایوان کتابی معروف بود. اما به دلیل جلوگیری از بارش های باران به این قسمت، کاملاً شیشه کاری کرده و پوشانده اند.

  1. خانه اشکوری

از دیگر آثار تاریخی گیلان که ثبت ملی شده است، در رشت و خیابان مطهری آن واقع شده است. قدمت این خانه به دوران قاجار برمیگردد. قدمت این بنا که در دهانه بازار قرار دارد، به 150 سال پیش برمیگردد. شیشه های رنگی اروسی ها نمای زیبایی به این خانه بخشیده است.

موقعیت این عمارت که به دوران قاجار برمیگردد، بسیار عالی و ممتاز می باشد؛ چرا که از از یک سمت به بازار بزرگ رشت و بازار مسگرها راه دارد و از سوی دیگر به محله ساغریسازان که بافت قدیمی خود را حفظ کرده، محدود شده است.

آدرس آثار تاریخی گیلان

آدرس آثار تاریخی گیلان با اکوملک

معرفی آثار تاریخی لاهیجان

  1. حمام گلشن

حمام گلشن در شهر لاهیجان، یکی از آثار تاریخی گیلان به شمار می رود که به دوران فتحعلی خان قاجار برمیگردد. در قسمت شمال شرقی میدان وحدت این شهر، می توانید بخش های باقیمانده از این بنای تاریخی را مشاهده کنید. اگرچه امروزه حوضچه ها و خزینه های این حمام در دسترس نیست، اما همچنان جزو آثار تاریخی لاهیجان شناخته می شود.

  1. پل خشتی

گردشگری در لاهیجان تنها به مراکز طبیعی و کوه های دیدنیش ختم نمی شود. پل خشتی که در منطقه غربی این شهر و در “پرده سر” واقع شده است، به قرن 9 هجری برمیگردد! طول این پل 50 متر و ارتفاع آن 11 متر می باشد. در ساخت پل خشتی لاهیجان از آجرهای قرمز رنگ آهک و ساروج استفاده شده است.

معرفی کامل شهر خمام
👁️ بخوانید

البته مساجدی نظیر مسجد اکبریه که به دوران قاجار برمیگردد و مسجد جامع لاهیجان نیز از دیگر آثار تاریخی گیلان به شمار می روند که جنبه ایرانی اسلامی آن ها پر رنگ تر است.

کاخ ییلاقی امجد در هشتپر

این کاخ قدیمی با هدف پذیرایی از بزرگان و درباریان قاجار توسط “سردار امجد” در شهر هشتپر بنا شد. او که از اواسط دوره ناصرالدین شاه قاجار تا انقلاب مشروطه، حاکم کرگانرود تالش بود، دستور به ساخت این بنای زیبا داد. روایات حاکی از این است که ساخت این کاخ 25 سال به طول انجامید!

نمای بیرونی این بنا با آجر آبی رنگ و طاق نماها و درگاه های هلالی شکل، ظاهر زیبایی به آن بخشیده است. این کاخ ییلاقی در 3 طبقه ساخته شده است.

خانه سرهنگ عضدی در سیاهکل

در شهر سیاهکل هم می توانید با داشتن آدرس آثار تاریخی گیلان از آن ها دیدن کنید. خانه قدیمی سرهنگ عضدی در خیابان 16 متری سیاهکل واقع شده است. سقف این خانه قدیمی سفال چین بوده و از مصالحی نظیر سنگ، آجر و چوب در اسکلت بنا استفاده شده است.

کاروانسرای تی تی نیز یکی دیگر از بناهای قدیمی این شهر است که به زمان صفویه برمیگردد. در 10 کیلومتری جاده سیاهکل به دیلمان می توانید از این کاروانسرای قدیمی دیدن کنید.

پل خشتی لنگرود

معروفترین بنای تاریخی شهر لنگرود، پل خشتی آن است که به “خشته پورد” معروف می باشد. از لحاظ موقعیت مکانی، جایگاه این پل در مرکز شهر واقع شده و به همین دلیل هم مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. طول این پل حداقل 37 متر و عرضی برابر با 4.5 متر دارد.

تپه مارلیک رودبار

تپه مارلیک در رحمت آباد شهر رودبار در بخش شرقی سفیدرود و دره گوهررود قرار دارد. تپه های به جای مانده از دوران باستان، در این نواحی خودنمایی می کنند. آرامگاه هایی در این نواحی وجود دارد که از سنگ و گِل ساخته شده اند. آثار باستانی مارلیک که شامل پیکان، شمشمیر، کلاه خود، ظروف سفالی، دکمه های تزئینی، مچ بند و ابزارهای دیگر می شود، نوع زندگی و فرهنگ این منطقه را نشان می دهد.

جمعبندی

با توجه به تمدن سه هزار ساله استان گیلان، می توان انتظار داشت که آثار تاریخی گیلان تعدادشان کم نیستند و می توان در کنار لذت بردن از دریا و جنگل، از این آثار دیدنی نیز نهایت استفاده را برد. مساجد تاریخی، عمارت های قدیمی، هتل ها و مراکز باستانی از جمله این مناطق تاریخی هستند.

طبیعت گردی در مناطق گردشگری تالش
👁️ بخوانید

در این مطلب سعی کردیم با اشاره به آدرس آثار تاریخی گیلان به برخی از مهمترین آن ها اشاره کنیم.

با اکوملک همراه باشید

686 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *