مشخصات ساختمان ضد زلزله

مشخصات ساختمان ضد زلزله

5,0 rating based on 1,234 ratings
مشخصات ساختمان ضد زلزله
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

یکی از وقایع طبیعی ترسناک که خیلی ها از شنیدنش هم واهمه دارند، زمین لرزه می باشد. به همین دلیل لزوم داشتن ساختمان ضد زلزله را بیشتر می کند. هر چند وقت یکبار در اخبار و رسانه ها شاهد این هستیم که منطقه ای در کشور ما در اثر زلزله نه چندان شدید هم دچار آسیب های مالی و حتی جانی شده است!

با توجه به پیشرفت هایی که در چند سال اخیر در زمینه ساخت و ساز ملک اتفاق افتاده، اما این آمارها نشان می دهد که در بخش ایمنی هنوز هم جایِ رشد و پیشرفت بسیاری داریم. در این مطلب می خواهیم ببینیم خانه های ضد زلزله چه ویژگی هایی باید داشته باشند تا از این نگرانی های ما کم کنند؟

آیا زلزله باعث مرگ و میر افراد می شود؟

جالب است بدانید که حتی شدیدترین زلزله ها هم به خودی خود باعث خسارت های جانی افراد نمی شود. بلکه این ساختمان ها هستند که به دلیل نداشتن کیفیت مناسب در ساخت، به خصوص دیوارها و سقف ها، در اثر تکان های زمین بر روی افراد آوار شده و باعث از بین بردنشان می شود.

البته هنوز هم این نکته در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان به خوبی رعایت نشده است و به طور جدی در حال انجام ساخت و سازهای ایمن تری هستند، اما متاسفانه مناطق روستایی در کشور ما و حتی بخش های زیادی از قسمت های شهری، فاقد ایمنی کافی در برابر زلزله هستند.

ویژگی های یک ساختمان ضد زلزله چیست؟

کشورهایی مثل ژاپن و اندونزی در سایت زمین شناسی آمریکا به عنوان زلزله خیزترین کشورهای دنیا شناخته شده اند و جالب است بدانید که از 2 کشور ایران و چین به عنوان کشورهایی در طول تاریخ زمین لرزه یاد شده که در آن ها فجایع و خسارت های جانی و مالی بسیاری به بار آمده است! در واقع می توان ایران و چین را به عنوان مناطقی از کره زمین در نظر گرفت که فعالیت های لرزه ای بسیار فعالی دارند.

اما برای اینکه مهمترین بخش در خسارت های زلزله یعنی ساختمان ها را اصولی و ایمن ساخت، چه باید کرد؟ ویژگی ساختمان ضد زلزله چگونه باید باشد تا دیگر شاهد چنین فجایعی نباشیم؟

  1. ساختمان هایی سبک تر بسازیم

مهمترین نکته در مصالح ساختمانی این است که آن ها در برابر نیروهای عمودی وارد شده مقاومت دارند و با این ساختار تولید می شوند، در حالی که وقتی زلزله اتفاق می افتد، نیروهای افقی به ساختمان وارد می شوند که شاهد فرو ریختن سقف و دیوارها هستیم.

تفاوت آسانسورهای پکیج و ترکیبی
👁️ بخوانید

علت اصلی این موضوع، وزن زیاد بلوک و آجرهاییست که در ساخت دیوارها به کار رفته است و کمترین مقاومت را در برابر فشارات افقی زمین لرزه خواهند داشت. در نتیجه ابتدا دیوارها فرو می ریزند و بعد سقف ها ریزش می کنند!

  1. فونداسیون انعطاف پذیر

بشر به فکر ساخت سازه هایی افتاد که در اثر فشارات زمین لرزه، جا به جا شده و به این ترتیب، آسیبی به سازه وارد نشود. ساندویچ پانل یکی از همان مصالحیست که این ویژگی را دارد. در واقع می توان این مصالح ساختمانی را جایگزین آجر و سنگ بلوک کرد.

برای مقاوم سازی بیشتر، از فونداسیون سازه بر روی سطح زمین استفاده می کنند تا در اثر فشارات افقی زلزله، تنها پایه های ساختمان که بر روی پدهای انعطاف پذیر فولادی و پلاستیکی ساخته شده اند، حرکت کنند و سازه سالم باقی بماند.

ویژگی ساختمان ضد زلزله

ویژگی ساختمان ضد زلزله با اکوملک

  1. ساخت سازه ای منظم

نظم در ساختمان از جمله مواردیست که باید در ساختمان ضد زلزله رعایت شود. یعنی باید جرم، سختی و مقاومت ساختمان را به گونه ای در همه بخش های آن توزیع کرد که در زمان زلزله، حرکات جانبی ساختمان به صورت یکنواخت اتفاق بیفتد. به این ترتیب از فرو ریختن یکباره ساختمان جلوگیری می کند.

  1. استفاده از اسکلت بتنی

2 نوع اسکلت در ساخت ساختمان ها وجود دارد که اسکلت بتنی و فلزی از جمله آن هاست. اما موردی که بهتر است در مورد ساختمان ضد زلزله رعایت شود، اسکلت بتنی به جای اسکلت فلزی می باشد. چرا که اسکلت فلزی در برابر زنگ زدگی و خوردگی و همچنین آتش سوزی مقاومت خوبی نداشته و توصیه نمی شود که در خانه های ضد زلزله از آن ها استفاده کنید.

  1. پی ریزی و جوشکاری اصولی ساختمان

یکی از مواردی که متاسفانه در کشور ما به خوبی رعایت نمی شود، استفاده کردن از افراد غیرحرفه ای و بدون تخصص در مرحله پی ریزی و جوشکاری ساختمان می باشد. مثلاً در زمان پی ریزی باید به صورت دقیق و حساب شده ای از سیمان و آب استفاده کرد، در حالی که بسیاری از کارگران ساختمانی و افرادی که این کار را انجام می دهند، تخصص ندارند.

انواع سیستم های گرمایشی خانگی
👁️ بخوانید

همچنین باید در زمان جوشکاری از افراد جوشکاری کمک گرفت که دارای پروانه باشند، اما متاسفانه به این مورد هم توجهی نمی شود.

  1. توجه به ستون ها و تعداد استاندارد آن ها

ستون ها نقش کلیدی را در ساختمان ضد زلزله ایفا می کنند. برخی از افراد هستند که به دلیل علاقه خود به فضاهایی بزرگ تر، از ایجاد ستون های بیشتر خودداری می کنند که این به ضرر آن هاست. مثلاً ساختمان هایی که آسانسور دارند، حتماً باید حداقل 3 ستون در اطراف آن ها وجود داشته باشد؛ در غیر این صورت مقاومتی در برابر زلزله نخواهند داشت.

ساختمان هایی که طول و عرض آن ها تقریباً به یک اندازه است، مقاومت بهتری در برابر زلزله دارند؛ به این ترتیب ساختمان هایی که به صورت مربعی ساخته شده اند، از این جهت بهترند. ساختمان ضد زلزله باید حدود 10 سانتی متر از ساختمان های اطراف خود فاصله داشته باشند.

ساختمان ضد زلزله یا سازگار با زلزله؟! مساله این است

تا اینجای مطلب به ویژگی های اصلی خانه های ضد زلزله اشاره کردیم که با همین موارد و البته تکنیک های دیگر، بلندترین و آسمان خراش ترین ساختمان های دنیا را بنا کرده اند که در برابر زلزله هم مقاوم هستند. اما آیا همه این ساختمان ها کاملاً ضد زلزله هستند؟ باید بگوییم که ساختمان ضد زلزله خیلی واژه مناسبی نیست؛ بلکه بهتر است از عبارت ساختمان سازگار با زلزله یا مقاوم استفاده کرد.

جمعبندی

در زمان خرید خانه به طور دقیق نمی توان از روی ظاهر و یا ویژگی های آن به این مورد پی ببرید که آیا ساختمان ضد زلزله است یا خیر؟ بلکه باید از خصوصیات و سوالاتی که از سازنده می پرسید، تا حدودی متوجه شوید که چند درصد از ویژگی ساختمان ضد زلزله را دارد؟ پس با رعایت این نکات و با ساخت خانه هایی ایمن تر، سلامتی خود و خانواده هایمان را تا حد زیادی تضمین کنیم.

با اکوملک همراه باشید

90 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *