مزایای زندگی در روستا

مزایای زندگی در روستا

5,0 rating based on 1,234 ratings
مزایای زندگی در روستا
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

اگر رویای زندگی در روستا را دارید، بهتر است قبل از هر چیزی مزایا و معایب این تصمیم بزرگ را به خوبی بررسی کنید. همه ما خوب می دانیم که زندگی در شهر و یا روستا، هر کدام مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. اما نکته ای که اهمیت دارد، این است که هر کدام از این موارد تا چه اندازه برای شما اولویت دارند؟

اگر می خواهید بدانید که مزیت های زندگی در روستا چیست؟ همراه این مطلب باشید.

زندگی در فضایی آرام، مهم ترین مزیت زندگی در روستا

آیا تا به حال تجربه سفر به مناطق روستایی شمال کشور را داشته اید؟ علاوه بر سرسبزی و داشتن هوایی پاک و سالم، اولین چیزی که برای همگان جلب توجه می کند، آرامش محیط و زندگی به دور از هیاهوی شهریست. این لذت تا حدیست که بسیاری از گردشگران به فکر ساخت خانه روستایی افتاده و برای این تصمیم خود برنامه ریزی می کنند.

البته فراموش نکنید که با این کار، می توانید به اجاره آن هم فکر کنید! به این ترتیب راهی برای کسب درآمد برای خود و خانواده خواهید داشت.

زندگی در شهر بهتر است یا روستا؟

پاسخ به این سوال درست مانند این است که از شما بپرسند آب بهتر است یا خاک!؟ واقعاً نمی توان برتری بین این دو را مشخص کرد. همانطور که گفتیم، زندگی شهری می تواند برای برخی از افراد، همان چیزی باشد که به دنبالش هستند و در مقابل عده ای هم حاضر نیستند زندگی در روستا را با هیچ چیز دیگری عوض کنند!

همه این موارد به هدف شما از سبک زندگی بستگی دارد. دسترسی آسان به مراکز خرید و درمانی، وجود امکانات آموزشی دولتی و خصوصی، راحتی در حمل و نقل، جاده هایی مرغوب و باکیفیت از جمله مهم ترین مزیت های زندگی شهری هستند. اما هر کجا که تراکم جمعیت باشد، ترافیک، آلودگی صوتی و محیطی، هزینه های بالای زندگی و خرید خانه نیز بیشتر می شود که از معایب آن به شمار می رود.

زندگی در روستا

زندگی در روستا با اکوملک

چرا افراد از روستا به شهرها مهاجرت می کنند؟

با توجه به تغییر نسل، جوانان برای پیدا کردن شغل مورد علاقه خود، تصمیم می گیرند تا به شهرها رفته و به دنبال خواسته های خود بروند. به همین دلیل کم کم شاهد کاهش جمعیت در روستاها هستیم که البته این مورد زنگ خطری برای مسئولین روستاست تا بیشتر از این به بافت و فرهنگ روستاها آسیب نرسد و به فراموشی سپرده نشوند!

چک لیست ایمن سازی خانه برای کودکان
👁️ بخوانید

علاوه بر مهاجرت روستایی، معضلی به نام مهاجرت شهری نیز داریم که با وجود امکانات شهری در برخی از نواحی کشور، شاهد مهاجرت از شهرستان ها به کلانشهرها هستیم. علت این موضوع بیشتر از همه به دلیل دسترسی بیشتر به جدیدترین امکانات روز شهری و بهره مندی از بهترین فرصت های شغلیست.

برای ایجاد فرصت های شغلی در روستا دست به کار شوید!

اگر کمی به زندگی گذشتگانمان در روستاها توجه کنید، متوجه می شوید که این عزیزان با تلاش های فراوان، خودشان برای زندگی خود کسب درآمد می کردند. اگر شما هم قصد زندگی در روستا را دارید، اما همواره از بیکاری و نبود فرصت های شغلی گله مند هستید، می توانید برای تولیدات کشاورزی مثل کاشت میوه و سبزی، برنامه ریزی کنید.

شرایط زندگی در روستا طوریست که بسیاری از کودکان علاوه بر اینکه هوش و استعداد ویژه ای دارند، اما نمی توانند از جدیدترین تکنولوژی های زندگی شهری بهره مند شوند. با این وجود می توانند در آینده به کارآفرینی در روستاها اقدام کنند که در ادامه آن، موفقیت های بسیار زیادی پیش روی این افراد خواهد بود.

از نعمت های طبیعی در روستا استفاده کنید

هر ساله بسیاری از هم وطنان عزیزمان از شهرهای مرکزی و جنوبی کشور به دلیل نبود آب کافی، راهی روستاهای شمالی کشور می شوند و به ایجاد کسب و کار خود می پردازند. چه فرصتی از این بهتر که اگر در مناطق شمالی کشور زندگی می کنید، از امکانات و نعمت های طبیعی آن ها لذت ببرید!

به عنوان مثال شرایط زندگی در روستا به گونه ایست که می توانید از آب و خاک حاصلخیز آنجا استفاده کنید و به کاشت انواع درخت میوه مثل کیوی و پرتقال که دو نعمت خوشمزه شمال کشور هستند، اقدام کنید. همچنین کاشت انواع گیاهان دارویی در مناطق ییلاقی گیلان، از دیگر کارهاییست که می توانید به آن مشغول شوید.

مزیت سرمایه گذاری در روستاها

شاید پیش خودتان فکر کنید که زندگی در روستا علاوه بر مزیت هایی که تا اینجای مطلب به آن ها اشاره کردیم، چه برتری های دیگری دارند که افراد می توانند به فکر سرمایه گذاری در آنجا باشند؟ صنعت توریسم و گردشگری در شمال کشور، همواره با رونق بالایی رو به روست. به همین علت شما می توانید با خرید ویلای روستایی، یک سرمایه گذاری پر سود داشته باشید.

10راه ساده برای حذف حشرات خانگی
👁️ بخوانید

البته توجه به این نکته خالی از لطف نیست که در همه مناطق شمالی کشور به یک اندازه نمی توان این سرمایه گذاری را عالی و پر سود تلقی کرد. برای اطمینان از این سرمایه گذاری، می توانید با مشاوران املاک معتمد مشورت کنید.

بهترین نقاط روستایی شمال کشور برای زندگی

اگر تصمیم نهایی خود را گرفته اید تا زندگی در روستا را برای همیشه انتخاب کنید، پس باید بهترین مناطق روستایی این نواحی را هم بشناسید. استان گیلان و مازندران با داشتن روستاهای بسیار، بهترین موقعیت جغرافیایی و آب و هوای را برای زندگی دارند. به همین دلیل تنها در استان گیلان، رقم حیرت انگیز 2600 روستا را داریم که نشان از موقعیت عالی زندگی در آنجا می دهد.

روستاهای بخش اسالم و شهر تالش، مانند سوباتان، روستای آبکنار در اطراف شهر بندرانزلی، روستای زیبا و دیدنی جواهر ده در استان مازندران، روستای شفارود و هزاران روستای دیگر در این دو استان شمالی، موقعیتی عالی برای کار و زندگی هستند.

روستاهای مرتفع گیلان را بشناسید

زندگی در مناطق کوهستانی و ییلاقی شمال کشور، سختی های خاص خودش را دارد. معمولاً افرادی که در این نواحی زندگی می کنند، در فصول سرد سال، نمی توانند به مناطق پایین دست رفته و تقریباً تمامی راه های ارتباطی با آن ها به دلیل بارش برف، مسدود می شود.

به همین دلیل اغلب افرادی که در این نواحی خانه و یا ویلا دارند، از آن ها به عنوان مقصدی برای روزهای گرم سال استفاده می کنند. مرتفع ترین روستاهای شمال، روستاهای داماش، اولسبلانگاه، قله درفک، جواهر دشت، آبشار میلاش رحیم آباد، فیلبند در استان مازندران و دیلمان در گیلان است.

جمعبندی

در این مطلب با اشاره به تفاوت های زندگی در روستا و شهر، سعی کردیم شما را با واقعیت های این سبک از زندگی آشنا کنیم. ظرفیت های روستا از جهت تولید و کارایی، به مراتب بیشتر از شهرهاست، اما نیاز به توجه و حمایت های دولت دارد تا بتواند به نیازهای روستاییان پاسخ دهد.

با اکوملک همراه باشید

775 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *