محاسبه قیمت ملک آنلاین

محاسبه قیمت ملک آنلاین

5,0 rating based on 1,234 ratings
محاسبه قیمت ملک آنلاین
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

یکی از ساده ترین راه کارهای ممکن برای محاسبه قیمت ملک مراجعه به مشاور املاک است، اما روش های دیگری نیز وجود دارد. البته این روزها، سایت و اپلیکیشن هایی هم وجود دارند که به صورت آنلاین، با وارد کردن اطلاعات ملک مورد نظر، به شما قیمت تقریبی و نزدیک به واقعیت را می دهند.

اما اگر به این ابزارها دسترسی ندارید و یا می خواهید همه روش ها را امتحان کنید، بد نیست خودتان هم دست به کار شده و عوامل مختلف برای قیمت گذاری ملک را بررسی کنید.

مهمترین ویژگی های یک آپارتمان در تعیین قیمت آن

سال ساخت آپارتمان یکی از فاکتورهای اصلی در تعیین قیمت آن به شمار می رود. به همین دلیل هم است که قیمت آپارتمان های نوساز، بسیار بیشتر از آپارتمان کلنگی می باشد. اگر می خواهید بدانید که قیمت هر متر مربع آپارتمان کلنگی چگونه محاسبه می شود؟ در ادامه همراه ما باشید.

مثال محاسبه قیمت قدرالسهم آپارتمان

برای محاسبه قیمت قدرالسهم آپارتمان باید مراحل زیر را در پیش بگیرید. مثلاً اگر یک آپارتمان 4 طبقه و 4 واحده کلنگی دارید که هر واحد آن 100 متر مربع است و مساحت کل زمین 200 متر می باشد، باید ابتدا قیمت زمین در همان منطقه را بدست آورید. فرض کنید قیمت زمین 5 میلیون تومان برای هر متر مربع اعلام شد.

اول از هر چیزی باید 200 متر را در 5 میلیون تومان ضرب کنید. حاصل این عمل، 1 میلیارد تومان می شود. برای محاسبه بنای مفید هر طبقه، متراژ هر واحد را در تعداد طبقات ضرب می کنیم. یعنی 4*100. حالا قیمت کل زمین را بر مساحت مفید بنا تقسیم می کنیم که رقم 2 میلیون و 500 هزار تومان حاصل می شود. یعنی قیمت هر متر مربع آپارتمان کلنگی نمی تواند از این رقم کمتر باشد.

قیمت آپارتمان چند سال ساخت خود را محاسبه کنید

حال ممکن است برای محاسبه قیمت ملک چند سال ساخت خود به مشکل بربخورید. در این قسمت توضیح می دهیم که چگونه قیمت آپارتمان 14 سال ساخت را از یک آپارتمان نوساز در همان منطقه مشخص کنید. برای این کار نیاز داریم تا ضریب استهلاک را محاسبه کنیم.

قیمت کاذب مسکن چیست؟
👁️ بخوانید

برای آپارتمان ها به ازای هر سال که از ساختشان می گذرد، درصدی با عنوان ضریب استهلاک از قیمت آن ها کم می شود. این مقدار از سال 2 تا 6، 0/5 درصد و از سال 7 به بعد، 1 درصد در نظر گرفته می شود. مثلاً اگر قیمت آپارتمان نوساز در منطقه ای از شهر رشت، متری 10 میلیون تومان باشد در حالیکه خانه شما 10 سال از ساخت آن می گذرد، باید از سال دوم تا 6ام یعنی 4 سال را در نرخ 0/5 درصد ضرب کنید، یعنی 2%. حالا از 7 تا 10 یعنی 3 سال را باید در 1 ضرب کنید که رقم 3% را می دهد.

حاصل جمع این محاسبه ها 5% می شود که باید از 100 کم کنید. یعنی 100-5=95. با ضرب کردن 95 در قیمت هر متر مربع ملک نوساز، قیمت آپارتمان شما مشخص می شود: 95%*10,000,000=9,500,000.

محاسبه قیمت ملک مسکونی

محاسبه قیمت ملک مسکونی با اکوملک

محاسبه قیمت ملک با توجه به دیگر شرایط موجود

اما همیشه هم محاسبه قیمت ملک مسکونی به این سادگی نیست و فاکتورهای دیگری در تعیین آن نقش دارند. مثلاً در مورد نرخ استهلاک که به آن اشاره کردیم، این رقم برای برج های لوکس و لاکچری رقم کمتریست. چرا که در ساخت این آپارتمان ها، از ابتدا متریال و مصالح باکیفیتی به کار برده شده که تا چند سال آینده هم ارزش خود را حفظ می کنند.

همچنین قیمت یک آپارتمان در منطقه خاص، با آپارتمان های اطرافش متفاوت است. چرا که نوع معماری، امکانات ساخت، متراژ زیربنا، محوطه سازی، دسترسی به مراکز خرید و راه های ارتباطی آن همگی در نحوه محاسبه قیمت آن موثر هستند.

عوامل مهم در تعیین و محاسبه قیمت ملک ویلایی

اگر خانه شما از نوع ویلاییست و برای محاسبه آن به راهنمایی های بیشتری نیاز دارید، بد نیست بدانید فاکتورهای متفاوتی در این زمینه وجود دارند. مثلاً اگر سازنده ای قصد خرید خانه کلنگی را داشته باشد، عرض برِ خانه، چند بر بودن آن، موقعیت و یا عرض کوچه، وضعیت خانه از نظر دسترسی به معابر اصلی، نوع سند ملک مسکونی، میزان عقب نشینی و اصلاحاتی که دارد، همگی بر روی قیمت هر متر مربع زمین این خانه ها تاثیر می گذارند.

نسبت قیمت زمین به آپارتمان در گیلان
👁️ بخوانید

در واقع فرمول دقیقی برای محاسبه خانه های کلنگی از نوع ویلایی وجود ندارد و تنها با بررسی فاکتورهایی که اشاره کردیم، می توان قیمتی را برایشان مشخص کرد. به همین دلیل توصیه می شود تا برای مشخص کردن قیمت دقیق تر این املاک، از یک کارشناس و یا مشاور حضوری کمک بگیرید.

محاسبه قیمت ملک به صورت آنلاین

یکی از سیستم هایی که برای پاسخ به نیاز متقاضیان به بازار مسکن به بهره برداری رسیده، سیستم ارزیابی هوشمند قیمت املاک است که به صورت آنلاین و تنها در طی چند مرحله می توانید قیمت مسکن مورد نظرتان را پیدا کنید. تنها کافیست با وارد کردن کد پستی 10 رقمی ملک خود، سن بنا، مساحت، موقعیت مکانی و دیگر ویژگی های آن، با دقت بالایی قیمت ملک مورد نظرتان را محاسبه کنید.

آیا می توان با اقداماتی قیمت ملک را افزایش داد؟

یکی از روش هایی که مالکین خانه های ویلایی برای افزایش قیمت ملک خود انجام می دهند، بازسازی خانه است. به این ترتیب، بعد از اضافه کردن امکانات جدید به آن، خریداران بیشتری برای سرمایه گذاری ترغیب خواهند شد. معمولاً خانه های ویلایی به رسیدگی و نوسازی بیشتری نیازی دارند، به این ترتیب می توانید ارزش آن را افزایش دهید.

جمعبندی

با پیشرفت تکنولوژی، روش های ساده تری برای محاسبه قیمت ملک در اختیار خریداران و فروشندگان خانه و آپارتمان قرار گرفته است تا در کمترین زمان ممکن، بتوانند در مورد این موضوع مهم اطلاعات به دست آورند. این روش ها، به خصوص در کلانشهرهایی مثل تهران به نفع خریداران است، چرا که مجبور نیستند تا به ده ها مشاور املاک حضوری مراجعه کنند.

با اکوملک همراه باشید

186 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *