محاسبه قیمت زمین به نرخ روز

محاسبه قیمت زمین به نرخ روز

5,0 rating based on 1,234 ratings
محاسبه قیمت زمین به نرخ روز
🕒 زمان مطالعه: 4 دقیقه

فاکتور اصلی برای ساخت و ساز ملک، داشتن زمین مناسب است. اما محاسبه قیمت زمین همواره یکی از سوالات همیشگی مالکین می باشد. سازنده بنا، علاوه بر اینکه باید موقعیت زمین را قبل از ساخت بررسی کند، میزان هزینه مصالح ساختمانی تا انتهای پروژه را نیز باید تخمین بزند.

روش های مختلفی برای محاسبه قیمت زمین وجود دارد که در این بخش می خواهیم به بررسی آن ها بپردازیم.

چه عواملی در تعیین قیمت زمین موثرند؟

رونق بازار مسکن نقش مهمی در نحوه محاسبه قیمت زمین دارد. به عنوان مثال زمانی که این بازار رونق داشته و میزان ساخت و سازها افزایش یافته است، قیمت زمین نیز بالا رفته و زمانی که با رکود همراه بوده، نرخ قیمت زمین ثابت مانده و تغییری نکرده است!

از آنجایی که زمین، یک عرضه ثابت به شمار می رود، زمانی که با افزایش استقبال مواجه شود، قیمت آن نیز بالا می رود. یکی از راه حل های برطرف کردن این مشکل، گسترش حوزه شهریست که در چند سال اخیر هم شاهد آن بوده ایم. به عنوان مثال، در شهر رشت، مناطق شهری گسترش یافته و محدوده مرکز استان بیشتر شده است.

سهم زمین در ساخت و سازهای کشور ما چقدر است؟

یکی از سرمایه گذاری هایی که با ریسک پذیری کمی همراه است، خرید زمین می باشد. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد به فکر سرمایه گذاری در این بخش بیفتند. از طرفی، قیمت کمتر زمین در مقایسه با ملک مسکونی یا تجاری، این استقبال را بیشتر کرده است.

همچنین اگر زمینی که خریداری می کنید، از موقعیت مناسبی برخوردار باشد، ارزش افزوده بیشتری هم خواهد داشت که بر روی قیمت آن موثر است. پُر واضح است که قیمت مسکن، تحت تاثیر قیمت زمین نیز می باشد. در کشور ما، زمین سهمی حدود 60% قیمت مسکن را شامل می شود، در حالی که این میزان در کشورهای دیگر، یک پنجم قیمت مسکن می باشد!

فعالان خرد و کلان در محاسبه قیمت زمین چه نقشی دارند؟

یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت زمین، فعالان خرد و کلان هستند که البته نقش فعالان کلان بسیار پر رنگ تر احساس می شود. چرا که تغییر در زیر ساخت ها و لابی های سیاسی، در حوزه قدرت فعالان خرد نیست و تحت تاثیر بازیگران و سرمایه گذاران بزرگ قرار دارد.

چک لیست ایمن سازی خانه برای کودکان
👁️ بخوانید

تغییرات در قیمت زمین، با کاهش تورم، کمتر از قیمت ساختمان است. زیرا ساختمان ها، به مرور زمان با توجه به مصالحی که در ساخت آن ها استفاده شده است، دچار استهلاک شده و همین موضوع تمایل خریداران به سرمایه گذاری در بخش زمین را بیشتر کرده است.

نحوه محاسبه قیمت زمین

نحوه محاسبه قیمت زمین با اکوملک

فرمول محاسبه قیمت زمین

اگر می خواهید با خرید زمین، به ساخت آپارتمان اقدام کنید، بهتر است هزینه های ساخت و ارزش کلی بنا را محاسبه کرده تا در انتها بتوانید سود حاصل از آن را استخراج کنید. فرمول محاسبه قیمت زمین و یا ملک به شرح زیر است:

  1. متراژ آپارتمان حاصل را در قیمت روز آپارتمان نوساز در موقعیت ملک ضرب می کنیم.
  2. حاصل را تقسیم بر ضریب سود می کنیم.
  3. مقدار به دست آمده را از هزینه های ساخت کم می کنیم تا ارزش کل زمین به دست بیاید.
  4. حالا نتیجه را تقسیم بر متراژ ملک کنید تا قیمت هر متر مربع به دست بیاید.

نکته: برای به دست آوردن ضریب سود، مدت زمان پروژه را ضربدر 1/نرخ سود مورد انتظار کنید.

مقایسه نسبت قیمت زمین به آپارتمان

یکی از تازه ترین آمار اطلاعات رسمی کشور، رقم عجیب و قابل تاملی را اعلام کرده است. طبق مرکز آمار ایران، قیمت هر متر مربع زمین و یا خانه کلنگی در سالی که گذشت، رشد 175 درصدی داشته است، در حالی که در همین فاصله، قیمت هر متر مربع آپارتمان 110 درصد رشد داشته است.

با بررسی نسبت قیمت زمین به آپارتمان می توان متوجه شکاف عمیق در روند حرکتی قیمت آپارتمان در مقایسه با زمین شد. همچنین آمارها نشان می دهد که در شهری مثل تهران، معامله املاک کلنگی و زمین مسکونی در بهار 99 نسبت به زمستان 98، 12.5 درصد کاهش داشته که این تعداد معاملات کمتر، متاثر از جهش قیمتی آن ها بوده است.

زمین های دو نبش، ارزش بیشتری دارند

در بخش های قبل به این مورد اشاره کردیم که زمین و یا خانه های دو بر، ارزش بیشتری دارند. در حقیقت این ویژگی، یکی از مزایای آن ها محسوب می شود و روند ساخت و ساز را راحت تر می کند. مثلاً در مواردی نظیر تعیین نقشه و طراحی، سازنده می تواند تغییرات بیشتری بدهد.

مهارت های مذاکره در فروش ملک
👁️ بخوانید

اگر زمین شما چنین شرایطی دارد، قیمت آن بیشتر از زمین هاییست که تنها یک بر کوچک دارند، چرا که در ساختمان سازی، داشتن بر با حداقل 10 تا 12 متر مربع، شرایط ساخت پارکینگ و درب ورودی را آسان تر می کند. اصطلاحاً به زمین های دو بر، دو کله نیز می گویند. یعنی از 2 طرف به 2 گذر موازی متصل است.

ساخت و سازهای اطراف اعیان، بر قیمت عرصه موثرند

یکی از نشانه های رونق منطقه، توجه به ساخت و سازهای اطراف آنجاست. در واقع تعداد و کیفیت ساختمان های نوساز در اطراف عرصه، نشان از رشد و پیشرفت اقتصادی آنجا دارد. به این ترتیب اگر قصد خرید زمین مسکونی دارید، با این ویژگی ها می توانید از چگونگی وضعیت منطقه مطلع شوید.

جمعبندی

برای اینکه از نحوه محاسبه قیمت زمین خود مطمئن شوید، می توانید از مشاورین و متخصصین حوزه املاک راهنمایی بگیرید. بررسی دقیق نرخ تورم، میزان عرضه و تقاضا، آمار خرید و فروش آپارتمان و یا ملک مسکونی، همگی در قیمت تمام شده معاملات در حوزه زمین مسکونی و یا تجاری موثر خواهند بود.

با اکوملک همراه باشید

158 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *