نحوه محاسبه درصد مشارکت در ساخت

نحوه محاسبه درصد مشارکت در ساخت

5,0 rating based on 1,234 ratings
نحوه محاسبه درصد مشارکت در ساخت
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

در هر کوچه و خیابانی از شهر، شاهد تخریب خانه های کلنگی و ساخت آپارتمان ها هستیم که اهمیت توجه به درصد مشارکت در ساخت را بیشتر می کند. مشارکت در ساخت آپارتمان به نفع هر دو طرف معامله است و می تواند سود خوبی عاید طرفین مشارکت کند.

اگر می خواهید بدانید که چگونه این درصدها محاسبه می شود و برای این مشارکت چه باید کرد؟ با این مطلب همراه ما باشید.

چرا مالکین خانه های قدیمی خودشان ساخت و ساز خانه را انجام نمی دهند؟

شاید برایتان سوال پیش بیاید که اگر در مشارکت، قرار باشد نیم و یا کمتر از نصف سودآوری نصیب مالک شود، پس چرا خودش دست به کار نشده و پروژه ساخت آپارتمان را به دست نمی گیرد تا به این ترتیب از کل پروژه بتواند به سودآوری برسد؟ با توجه به قیمت مصالح و دستمزد، تورم فعلی کشور، نبود پس انداز و سختی مراحل کار به خصوص برای افرادی که در این مسیر تجربه کافی را ندارند، می توان گفت بسیاری از مالکین از این تصمیم خود منصرف می شوند.

اما با محاسبه درصد مشارکت در ساخت می توان تا حد زیادی از بابت سودآوری پروژه و درصدی که به شما تعلق می گیرد، اطمینان حاصل نمایید.

انواع مشارکت در ساخت

همیشه هم اینطور نیست که فردی با خرید خانه کلنگی بخواهد مشارکت خود را با مالک اعلام کند. گاهی حتی یک زمین خالی می تواند باعث یک قرارداد مشارکت شود. حتی در برخی از موارد میبینیم که یک زمین به صورت مشترک در اختیار دو نفر قرار دارد و با توافق یکدیگر، آن را به یک سازنده آپارتمان می دهند تا به نحو احسن تبدیل به واحد مسکونی شود.

همانطور که میبینید، روش های مختلفی برای مشارکت در ساخت وجود دارد. البته بزرگترین دغدغه افراد مربوط به درصد مشارکت در ساخت و چگونگی محاسبه آن است که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

نحوه محاسبه شراکت در ساخت به چه صورتی است؟

اگر یکی از طرفین معامله زمینی را برای شراکت دارد، آن زمین باید به قیمت روز در قرارداد محاسبه شود. همچنین با توجه به افزایش روزانه قیمت مصالح ساختمانی، در این باره هم نمی توان نظر دقیقی داشت! به همین دلیل میزان آورده هر شریک باید در قرارداد ذکر شود تا بعداً با مشکل مواجه نشوید.

10راهکار برای ایمن سازی خانه
👁️ بخوانید

پس می توانید قیمت حدودی و نزدیک به بازار را با توجه به همان تاریخی که قرارداد خود را تنظیم می کنید، بنویسید. با قید این نکته که تا انتهای پروژه قابل تغییر و یا افزایش است.

محاسبه درصد مشارکت در ساخت

محاسبه درصد مشارکت در ساخت با اکوملک

چگونگی محاسبه درصد مشارکت در ساخت

قبل از هر چیزی باید بگوییم که معمولاً میزان درصد مشارکت ساخت و ساز، بر اساس توافقاتی است که دو طرف معامله انجام می دهند. اما اگر اینطور نباشد و بخواهند طبق عرف و قوانین پیش بروند، به این صورت است که مبنای محاسبات را بر اساس قیمت هر متر مربع واحد ساختمانی نوساز در همان منطقه پروژه، در نظر می گیرند.

قبل از اینکه شاهد گرانی های نامتعارف زمین و خانه باشیم، درصد مشارکت به این صورت محاسبه میشد که اگر میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان نوساز در همان منطقه مورد نظر، تا 4 میلیون و 500 هزار تومان بود، سود را به صورت مساوی بین خودشان تقسیم می کردند.

ولی اگر این میزان بین 4.5 تا 5.5 میلیون تومان بود، سهم مالک 55 و سهم سازنده 45% محاسبه می شود. البته در بعضی از موارد این نسبت ها به صورت 40-60 هم در نظر گرفته می شود که در این حالت مبلغ بلاعوضی از سمت سازنده به مالک پرداخت می شود تا در مدت زمان پروژه بتواند در خانه دیگری زندگی کند.

فرمول محاسباتی مشارکت در ساخت

حقیقت این است که هر شهر و منطقه ای، قیمت مشارکت و ساخت و ساز متفاوتی دارد و نمی توان یک درصد مشخص و دقیقی برای کل کشور ارائه کرد. به همین دلیل ما در این بخش، دستمزدها و متغیرها را بر اساس پایتخت یعنی شهر تهران محاسبه می کنیم. شما با توجه به شهر و منطقه ای که هستید، می توانید این درصدها را تغییر دهید.

به طور میانگین، برای مالک سهم 55 تا 60 درصدی و برای سازنده 45 تا 50 درصد را در نظر می گیرند. اما فرمول درصد مشارکت در ساخت به قرار زیر است:

ارزش زمین* [ 1 +( مدت پروژه * سود سپرده کوتاه مدت )]  = آورده مالکین

ارزش زمین= مساحت * قیمت هر متر مربع زمین

فرمول آورده سازنده هم به این ترتیب محاسبه می شود:

خرید ملک شمال با تصاویر 360 درجه املاک
👁️ بخوانید

A + B + (C * سود ماهیانه سپرده کوتاه مدت) = آورده سازنده

A= سود سپرده کوتاه مدت * مدت پروژه * مبلغ بلاعوض

B= سود سپرده کوتاه مدت * مدت پروژه * هزینه گرفتن جواز ساخت و عوارض

C= هزینه سازنده در هر ماه از زمان پروژه * مدت تا پایان پروژه

چه عوامل دیگری در کم و زیاد شدن درصد مشارکت در ساخت تاثیرگذار است؟

پارامترهای زیادی در این فرمول و هزینه نهایی آن نقش دارند؛ مثل: تراکم مجاز ملک، کیفیت ساخت پروژه و مصالحی که به کار برده می شود، متراژ زمین کلنگی، قیمت هر متر مربع زمین در مناطق مختلف و… که باید به این موارد هم توجه داشته باشید. اگر کفه ترازو به سمت زمینی که مالک آورده است سنگینی کند، گاهی شاهد درصد 70 به 30 به نفع مالک هم خواهیم بود.

از یک مشاور حقوقی کمک بگیرید

همانطور که متوجه شدید، این محاسبات نیاز به بررسی دقیق و نظارت یک فرد بی طرف دارد که از ابتدا تا انتها بتواند پروژه را هدایت کند. این فرد می تواند یک کارشناس حقوقی کاربلد باشد که تنها درصدی به عنوان حق الزحمه به او می رسد و هیچ نقشی در چگونگی میزان سهم شرکا ندارد؛ بلکه با راهنمایی هایی که می کند، این مسیر را بهتر هدایت کرده و نمی گذارد تا هیچ کدامیک از طرفین معامله، ضرر کنند.

جمعبندی

یکی از نگرانی هایی که دو طرف و به خصوص مالک در چگونگی درصد مشارکت در ساخت دارد، خطرات مشارکت در ساخت است که او را تهدید می کنند. یادتان باشد که حتماً موضوع قرارداد و آورده های دو طرف را در آن قید کنید. به ارزش گذاری دقیق ملک توجه ویژه ای داشته باشید؛ چرا که اگر این مورد به درستی بررسی نشود، شروع دردسرهای بعدی خواهد بود.

با اکوملک همراه باشید

208 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *