قیمت خانه من چقدر است؟

قیمت خانه من چقدر است؟

5,0 rating based on 1,234 ratings
قیمت خانه من چقدر است؟
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

اگر شما هم صاحب ملکی هستید که قصد فروش آن را دارید، باید به این سوال پاسخ دهید که قیمت خانه من را چه کسی تعیین می کند؟ چه پارامترهایی در قیمت گذاری ملک مورد نظر موثر هستند؟ این موارد بسیار اهمیت دارند تا جایی که عدم آگهی لازم افراد باعث می شود نتوانند در زمان مورد نظرشان به فروش خانه خود اقدام کنند.

بسیاری از پارامترهایی را که در محاسبه قیمت خانه نقش دارند، در این مقاله آورده ایم تا به راحتی بتوانید قیمتی نزدیک به واقعیت را برای فروش در نظر بگیرید.

مراجعه به دفتر مشاور املاک

احتمالاً یکی از راه هایی که برای تعیین قیمت خانه من انجام می دهیم، مراجعه به آژانس های مشاور املاک است؛ که البته روش درستی است. اما باید توجه داشته باشیم که این افراد معمولاً برای اینکه به اصطلاح معامله را جوش بزنند، قیمتی پایین تر از واقعیت را در نظر می گیرند. پس باید مراقب این قسمت از ماجرا هم باشیم!

سر زدن به چندین مشاور املاک در منطقه مورد نظر، کمک می کند تا بهتر بتوانیم قیمتی که به واقعیت نزدیک است را تشخیص دهیم.

شرایط سند خانه را در نظر بگیریم

در مورد محاسبه قیمت خانه من بد نیست بدانیم که داشتن سند رسمی بسیار اهمیت دارد. افرادی که بودجه کمی دارند و نمی توانند خانه هایی با سند تک برگ خریداری کنند، معمولاً به دنبال املاک نسقی می روند. همچنین باید خریداران را از جزئیات سند موقت یا قولنامه آگاه کنید تا علت قیمت بیشتر املاک سنددار را بدانند.

مساحت زیربنا نقش اصلی را دارد

مطمئناً وقتی که شما به دنبال خرید خانه باشید، اولین سوالی که از فروشنده می پرسید، در مورد متراژ آن و زیربنای مفید ساختمان است. این نکته یکی از اصلی ترین مواردیست که در مورد قیمت خانه من نیز برای خریداران اهمیت دارد. این متراژ و خصوصیات است که تعیین می کند خانه مورد نظر چند اتاق خواب دارد؟ سالن پذیرایی آن چند متر مربع است؟ آیا بالکن و انباری دارد؟ چند پارکینگ اختصاصی برایش وجود دارد؟ و… .

منطقه جغرافیایی خانه کجاست؟

از دیگر سوالاتی که برای خریداران به وجود می آید و در محاسبه قیمت ملک نقش موثری دارد، مشخص کردن منطقه مورد نظر است. آیا در چند سال اخیر آن ناحیه رشد و پیشرفتی داشته است؟ حُسن شهرت منطقه چگونه است؟ چشم انداز خانه من به صورتیست که بیننده را جذب کند یا خیر؟ اگر پاسخ به این سوالات مثبت باشند، یعنی می توانیم قیمت خانه من را در مقایسه با دیگر خانه هایی که در شرایط مناسبی قرار ندارند، بیشتر در نظر بگیریم.

محاسبه قیمت خانه من

محاسبه قیمت خانه من با اکوملک

توجه به ملک کلنگی و نوساز

در قیمت گذاری ملک به این مورد باید توجه داشته باشیم که قیمت خانه من اگر کلنگی باشد، با خانه ای نوساز در همان کوچه و منطقه برابر نیست و این طور نباشد که قیمت هر متر مربع از آن آپارتمان نوساز را با خانه خود مقایسه کنیم! آپارتمان های چند سال ساخت، به ازای هر سالی که از عمرشان می گذرد، ارزش کمتری پیدا کرده و این نکته در تعیین قیمت آن ها بسیار اهمیت دارد.

چگونه بازار مسکن را تحلیل کنیم؟
👁️ بخوانید

حتی اگر خانه ویلایی دارید که خوش ساخت و حتی بازسازی شده هم باشد، از قیمت آپارتمان نوساز ممکن است کمتر باشد. چرا که در ساخت آپارتمان، از جدیدترین متریال ساختمانی استفاده شده است که در برآورد قیمت آن مستقیماً نقش داشته است.

دسترسی به معابر و مراکز خرید

خانه هایی که تنها 2 الی 3 دقیقه تا خیابان اصلی فاصله دارند، یا به مراکز خرید و فروشگاه های مرکزی شهر به راحتی دسترسی دارند، امتیازات ویژه ای برایشان قائل شده و می توان قیمت آن ها را بیشتر در نظر گرفت. اگر در تعیین قیمت خانه من چنین مواردی وجود داشت، می توانیم آن را از دیگر خانه ها متمایز کرده و قیمت بیشتری برایش در نظر بگیریم.

معماری نوین در خانه، پارامتر مثبت آن است

اگر خانه ای که برایش آگهی فروش در نظر گرفته اید، از معماری شیک و مدرنی برخوردار است و جدیدترین معماری ها را دارد، برای کاربران اهمیت ویژه ای خواهد داشت. مثلاً استفاده از شیرآلات جدید، نورپردازی های مخفی، کابینت سازی های نو و… باعث می شود تا در تعیین قیمت خانه خود راحت تر بتوانید اقدام کنید.

خانه چند بر دارد؟

خانه هایی که 2 یا 3 بر داشته باشند، یک نکته مثبت در خصوصیات آن ها به شمار می رود که باعث می شود تا از چند زاویه چشم انداز داشته باشند و معمولاً مشکلی از جهت نورگیری ندارند. در واقع این ویژگی ها از نکات مثبت قیمت خانه من محسوب می شود که به راحتی می توان قیمتی بیشتر از سایر خانه ها در همان منطقه برایش در نظر گرفت.

میزان تراکم آپارتمان چقدر است؟

خانه هایی که به صورت مجتمع ساخته می شوند و یا آپارتمان هایی که تراکم بالایی دارند، مثلاً در یک طبقه حداقل 4 تا 6 واحد قرار دارد و از تعداد طبقات بالایی هم برخوردارند، به دلیل مشکلاتی مثل: سر و صدا، مدیریت ساختمان، هزینه های بالای شارژ ماهانه و نگهبان معمولاً قیمت کمتری داشته و استقبال خوبی هم از آن ها نمی شود. اگر خانه شما چنین ویژگی هایی دارد، انتظار قیمت بالایی در فروش نداشته باشید.

البته باید اضافه کنیم که خانه های پنت هاوس و روف گاردن در این مورد استثناء هستند، چرا که در آن ها به طور کلی از متریال و معماری های ویژه ای استفاده می کنند که همواره طرفداران خاص خودش را دارد.

تبدیل رهن و اجاره در املاک
👁️ بخوانید
جمعبندی

در محاسبه قیمت خانه من باید اضافه کنیم که این ویژگی ها حتی در تعیین قیمت رهن و اجاره خانه ها نیز نقش دارند و در بین مستاجران هم از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین توجه به نکاتی مثل استفاده از پنجره دوجداره هوشمند و عایق صوت باعث می شود تا در تعیین این قیمت گذاری ها بهتر و بیشتر عمل کنید.

با اکوملک همراه باشید

145 👁️
 
+1
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *