روند تغییرات قیمت خانه در بهار 99 - مجله اکو ملک خرید ویلا در شمال خرید ویلا در گیلان

روند تغییرات قیمت خانه در بهار 99

روند تغییرات قیمت خانه در بهار 99

5,0 rating based on 1,234 ratings
روند تغییرات قیمت خانه در بهار 99
زمان مطالعه: 4 دقیقه

در سالی که گذشت، شاهد تغییرات اساسی به دلیل تاثیر ویروس کرونا بر مسکن بودیم که شاید پیش بینی های قیمت خانه در بهار 99 را عوض کرد! در این مطلب می خواهیم با هم به بررسی رشد و یا رکود قیمت ها در سال 99 بپردازیم و ببینیم چه عواملی بر روی تغییرات قیمت خانه در بهار 99 موثر بودند؟

کارشناسان مسکن چه تحلیل هایی برای قیمت ملک و مستغلات در سال 1400 دارند؟ با ما همراه باشید.

سیکل رونق و رکود چگونه بر بازار مسکن تاثیر می گذارد؟

کارشناسان بازار مسکن معتقدند که همیشه بعد یک سیکل صعودی در قیمت ها، شاهد خروج سازندگان از بازار هستیم که تا مدت ها خرید و فروش ملک کاهش می یابد. اگر کمی به گذشته نگاه کنیم، متوجه می شویم که در اوایل سال 97 دقیقاً چنین اتفاقی افتاد. یعنی قیمت مسکن به یکباره افزایش یافت و همزمان با این اتفاق، دلار به شدت بالا رفت!

با خروج سازندگان از چرخه تولید، شاهد افزایش بیشتر قیمت مسکن نیز بودیم. سیکل رونق و رکود در بازار مسکن و حتی پیش رکود و پیش رونق، 2، 3 و گاهی 4 ساله هستند. زمانی که بعد از مدت ها شاهد رکود هستیم، باید منتظر جهش قیمتی نیز باشیم.

بررسی وضعیت قیمت اجاره در بهار 99

شاید برایتان جالب باشد بدانید در سالی که گذشت، حداقل تا پایان نیمه اول سال 99، میانگین قیمت فروش هر متر مربع زمین چقدر بوده است؟ با توجه به آمارهایی که بنگاه های معاملاتی در سطح کشور اعلام کرده اند، میانگین مساحت به فروش رفته در کل کشور، 236 متر مربع با متوسط قیمت 57141 هزار ریال بوده است.

با توجه به تمام دلایلی که گفتیم، این اعداد نشان می دهد که در مقایسه با فصل قبل، 22.1 درصد و در مقایسه با سال قبل در همین ایام، 71.8 درصد افزایش داشته است. میانگین اجاره ماهانه به اضافه 3% ودیعه به ازای اجاره هر 1 متر مربع زیربنای مسکونی، 172230 هزار ریال با میانگین مساحت 100 متر مربع و 13 سال عمر بنا می باشد.  این رقم ها هم نشان می دهد که در مقایسه با فصل مشابه پارسال، 36.1 درصد افزایش داشته است.

نقش مسکن های متفرقه در قیمت خانه در بهار 99

در سال 99 همچنین شاهد تغییرات مثبتی در بورس بودیم که باعث شد تا بازار مسکن را به حاشیه ببرد! اما همواره افرادی هستند که از این وضعیت استفاده می کنند و با دریافت وام مسکن و یا ثبت نام مسکن ملی، به فکر سرمایه گذاری می افتند. البته ناگفته نماند که با توجه به تعطیلی حوزه مسکن از اسفند 98 تا اوایل خرداد ماه 99، در تابستان شاهد سرعت و افزایش تعداد معاملات ملکی بودیم که خودش باعث رونق این بازار شد.

چه عاملی در رکود و کاهش قیمت مسکن موثر است؟

وقتی بازار ملک و مستغلات به حدی می رسد که ناامنی و بی ثباتی بخش اصلی آن باشد و تا مدت ها دست از سرش برنمیدارد، باید انتظار داشته باشیم که معاملات مسکن به یک خواب عمیق فرو می رود. چیزی که با توجه به قیمت خانه در بهار 99 می توان به نتیجه رسید.

به همین دلیل می بینیم که مردم سرمایه های خود را به سمت بازار طلا و کالاهایی که قابل حمل هستند می برند و از انجام معاملات با سرمایه گذاری بزرگ خودداری می کنند. همچنین تغییرات قیمت خانه در بهار 99 تحت تاثیر از یک رکود بزرگ و کاهش قیمت حدود 5 درصدی مسکن در بهمن و اسفند 98 می باشد.

تغییرات قیمت خانه در بهار 99 با اکوملک

تخفیفات و کمک های خرید خانه، نشان از کاهش قیمت مسکن دارد

سیاست های بازار مسکن به این صورت است که در زمان رکود خرید و فروش ملک، همواره با آفرها و تخفیفات از سوی سازندگان خانه و آپارتمان رو به رو می شود تا شاید بتواند کمکی به رونق این چرخه اقتصادی باشد. هر زمان که قیمت مسکن کاهش پیدا می کند، شاهد چنین تغییراتی هستیم.

همچنین مشارکت در ساخت آپارتمان هم به یکباره افزایش می یابد. البته که این عوامل می تواند در صاحبخانه کردن بسیاری از خریداران اصلی بازار مسکن موثر باشد، اما تحقیق و بررسی شرایطی مثل چگونگی پرداخت اقساط وام، باید به درستی انجام شود تا بعداً به مشکل برنخورید.

تحلیل کارشناسان از قیمت مسکن در 1400 چیست؟

حالا که به پایان سال 99 نزدیک می شویم، عده ای استرس و نگرانی از افزایش قیمت ملک در سال جدید دارند و برخی معتقدند شاید دولت بتواند با بالا بردن مقدار وام مسکن و یا تمهیداتی که می اندیشد، کنترل بازار را به دست گرفته و یا حداقل برای ثابت نگه داشتن قیمت ها تلاش کند.

برخی از کارشناسان این حوزه معتقدند که انتظار کاهش قیمت مسکن با توجه به ماهیت آن، نشان از عدم شناخت بازار مسکن دارد و کسری بودجه ای که در این بخش داریم، به بدتر شدن شرایط هم کمک می کند! این افراد معتقدند که جهش اصلی قیمت ها در بهار 1400 اتفاق می افتد. همچنین برخی از افزایش 6 تا 10 درصدی قیمت مسکن تا پایان سال 99 خبر می دهند.

رکود قیمت خانه در بهار 99 متاثر از چه عواملی بود؟

علاوه بر موضوع بیماری کرونا که نه تنها کشور ما، بلکه کل دنیا را تحت تاثیر قرار داد، باید بگوییم که برخی از تحلیل های نادرست افراد غیر متخصص در این حوزه، می تواند باعث به راه انداختن یک موج غلط در جامعه شود که حتی سرمایه گذاران واقعی هم از این کار فاصله بگیرند!

از طرفی افزایش هزینه و دستمزد کارگر در ساخت آپارتمان، تورم و تغییر در عرضه و تقاضا باعث می شود تا با کاهش تعداد معاملات مسکن رو به رو شویم و به اصطلاح، رکود قیمت و خرید و فروش را داشته باشیم.

سیاست های دولت در زمینه مسکن چه بوده است؟

دولت در سال 99 با جدیدت بیشتری در زمینه گرفتن مالیات مسکن قدم برداشت و تسهیلاتی هم برای خرید و فروش املاک در نظر گرفت تا شاید بتواند افسار این بازار پر تلاطم را به دست بگیرد. اعطای وام مسکن، وام جوانان و… از جمله کارهایی بودند که دولت نگاه سرسختانه ای داشت. همچنین با اعمال مالیات های سنگین برای خانه های خالی، سعی کرد تا آن ها را در اختیار افراد نیازمند قرار دهد.

جمعبندی

بررسی قیمت خانه در بهار 99 باعث می شود تا نگاه بهتری از وضعیت موجود در کشور برای سال آینده داشته باشید. امیدواریم با سیاست های جدیدی که دولت جدید بعد از انتخابات سال 1400 در زمینه رونق بازار مسکن در نظر می گیرد، بتوانیم شاهد خرید و فروش بهتر و بیشتر املاک باشیم و حداقل انتظاری که می توان داشت، ثبات قیمت ها را ببینیم.

با اکوملک همراه باشید

627
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.