قوانین و مقررات ساخت خانه

قوانین و مقررات ساخت خانه

5,0 rating based on 1,234 ratings
قوانین و مقررات ساخت خانه
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

در مقررات ساخت خانه علاوه بر مجوزهایی که باید از شهرداری، استانداری، دهداری و… جهت ساخت یک خانه گرفته شود، باید به یک سری ضوابط ساخت و ساز هم توجه کرد که در این محتوا سعی می کنیم با جزئیات به آنها بپردازیم.

توجه به معابر مجاور، عقب نشینی، ساخت پارکینگ مناسب، توجه به نقشه و جای گیری اصولی اتاق خواب ها و… از نکاتی هستند که در قوانین و مقررات ساخت خانه باید در نظر گرفته شود.

مقررات ساخت خانه از جهت توجه به اصول فنی شامل چه مواردی می شود؟

وقتی صحبت از قوانین موجود در بحث ایمنی ساختمان می کنیم، منظور استحکام بنا و استفاده از مواد و مصالح ساختمانی در ساخت است که در برابر زلزله، آتش سوزی و سایر عوامل طبیعی و غیر طبیعی مقاومت داشته باشد. در حوزه نظارت و بازرسی چنانچه در مورد خانه های تازه ساخت این موارد در نظر گرفته نشود، مجوز پایان کار نیز صادر نخواهد شد.

به خصوص درباره مناطق شمالی کشور و خرید ملک در گیلان، باید به مسائلی مانند دیوارهای عایق رطوبت، شیب مناسب بام، استفاده از متریال با کیفیت در نمای ساختمان به منظور جلوگیری از پوسیدگی و نفوذ رطوبت به داخل بنا و… توجه کرد.

اولین قدم در روال قانونی ساخت خانه کدام است؟

همانطور که می دانید برای گام اول، قبل از شروع گودبرداری و پی ریزی ساختمان، باید از مراکز ذیربط مجوزهای لازم را دریافت کرد.

در صورتیکه ساختمانی بدون رعایت مقررات ساخت خانه احداث شده باشد، طبق قانون و تشکیل کمسیون های رسیدگی به تخلفات ساختمانی، دولت موظف است به ازای هر متر مربع از بنای مربوطه، 1/0 ارزش معاملاتی آن و در مورد ساختمان هایی که ارزش سرقفلی دارند، یک پنجم سرقفلی آن را از ذینفع دریافت نماید.

ثبت اسناد رسمی در مورد ساختمان

در دفاتر ثبت اسناد رسمی مراجع ذیربط موظف هستند تا قبل از هر گونه معامله ای، درباره ساختمان های آماده گواهی پایان کار و درباره ساختمان های نیمه آماده ای که هنوز بخشی از مراحل ساخت آنها باقی مانده است، گواهی عدم خلاف تا انجام معامله را از شهرداری ها ملاحظه نمایند.

توجه به کاربری ملک یکی از مقررات ساخت خانه

همانطور که در مطالب قبل اشاره کردیم، کاربری ملکی که برای ساخت و ساز انتخاب می کنید بسیار اهمیت دارد. مثلا زمین کشاورزی به طور تخصصی باید در زمینه فعالیت های مربوطه در اختیار افراد قرار بگیرد. طبیعتا ساخت و سازهای مسکونی در محدوده آنها خلاف مقررات ساختمانیست.

به همین ترتیب کاربری مسکونی، اداری، آموزشی، تجاری و… نیز باید در راستای مجوزهای لازم خود صورت بگیرند.

مقررات ساخت خانه

مقررات ساخت خانه با اکوملک

 

نکات و قوانین ساخت خانه
👁️ بخوانید

در نظر گرفتن قانون ماده 100 در ساخت و ساز شرط اساسیست

اگر شما به عنوان صاحب ملک و یا سازنده، تمام مجوزهای لازم مانند صدور پروانه ساختمانی، عوارض و… را دریافت کرده باشید، اما مجوز کتبی اخذ پروانه را از شهرداری دریافت نکرده و به ساخت خانه خود اقدام کرده باشید، مرتکب عمل غیر مجاز شده اید و ملک شما پروانه ساختمانی نخواهد داشت.

این موضوع یکی از اصلی ترین مقررات ساخت خانه به شمار می رود. یکی دیگر از مواردی که باید در ساخت و ساز خانه و حتی در خرید ملک در شمال به آن توجه داشته باشید، داشتن پارکینگ اختصاصی برای هر واحد در خانه های آپارتمانیست. این نکته علاوه بر اهمیت داشتن در قانون مالکیت در آپارتمان ها، باعث می شود تا زیباسازی کوچه ها و خیابان ها هم رعایت شده و منجر به آزار و اذیت همسایه ها و سایر افراد در عبور و مرور نشود.

در صورت نداشتن استحکام کافی در یک بنا، قانون چه اختیاراتی دارد؟

کمسیون ماده 100 برای ساختمان هایی که استحکام کافی در برابر سیل و زلزله و… ندارند، در واقع به دلیل مشکلات فنی اساسی در ساخت، این فرصت را به مالک می دهد تا ظرف مدت مشخص ایرادات ساختمانی را برطرف سازد.

اگر شرایط ایجاد تغییرات با توجه به مقررات ساخت خانه امکان نداشت، یا صاحب خانه بنا به هر دلیلی از انجام این کار خودداری کرد، قانون موظف است تا اقدامات لازم را جهت تخریب و یا رسیدگی های دیگر را نسبت به آن ساختمان انجام دهد.

رعایت مقررات ساخت خانه به خصوص در عملیات نوسازی

بنا به دلایلی مثل گرانی، نبودن وام های مناسب برای برخی از اقشار جامعه جهت خرید خانه و… عده ای به فکر خرید و نوسازی آپارتمان و یا خانه ویلایی افتاده اند. در مورد اغلب خانه های ویلایی این مشکل وجود دارد که باید عقب نشینی هایی صورت بگیرد.

این کار زیر نظر شهرداری ها و به منظور زیباسازی های شهری، عریض کردن معابر عمومی و… هر چند سال یکبار اتفاق می افتد. در صورتیکه برای نوسازی، موارد اصلاحی رعایت نشود، شهرداری می تواند جلوی عملیات ساخت و ساز و یا پروانه آنها را بگیرد.

قوانین و مقررات در دیوارهای مشترک با همسایه

وقتی ملکی را می سازید که با یک یا چند همسایه اشتراک دارید، بد نیست بدانید که حقوق استفاده و دخل و تصرف در مرز مشترک بین شما و آنها، کاملا یکسان است. در واقع مخارجی که بر سر این دیوار وجود دارد، سر تیرهای بالای آن، مرتفع کردن دیوار و… باید زیر نظر هر دو شریک قرار بگیرد. همچنین عرض برِ ساختمان برای هر قطعه مسکونی نباید از 8 متر کمتر باشد.

درباره سایر مقررات ساخت خانه لازم است اضافه کنیم که قطعات تفکیکی برای ساخت و ساز باید حداقل یک دسترسی مجزا به معابر عمومی داشته باشد. در صورتیکه برای یک ساختمانی دسترسی های مستقیم به کلیه فضاهای مشاع وجود نداشته باشد، دلایل و توجیهات فنی را باید به سمع و نظر کمیته فنی برسانید.

بررسی رعایت مقررات ساخت خانه در مجتمع ها

در ساخت و یا خرید خانه هایی که به صورت مجتمع هایی با چندین بلوک کنار هم هستند، باید به یک سری از مقررات ساخت خانه در مورد آنها توجه فرمایید:

فاصله ای که باید بین بلوک ها و مرز قطعات آنها وجود داشته باشد، حداقل 6 متر است. همچنین این فاصله در مورد دو بلوکی که به صورت شرقی – غربی در امتداد یکدیگر هستند باید رعایت شود. در مورد بلوک هایی که در امتداد شمالی – جنوبی همدیگر هستند، این فاصله به 2 برابر ارتفاع ساختمان جنوبی افزایش می یابد.

در صورتیکه حیاط خلوت یک ساختمان در کنار معبر عمومی نباشد، می توان آن را در ضلع شمالی خانه های شمالی – جنوبی و یا ضلع غربی ساختمان های شرقی – غربی قرار داد. فضاهایی هم که برای بازی و تفریح کودکان تعبیه می شوند، باید امن و در دید والدین قرار بگیرد.

جمعبندی:

در مجموع اصول و مقررات ساخت خانه به خصوص در مورد ساختمان هایی با بیش از یک یا دو واحد مسکونی، بیشتر از همه به بحث ایمنی، توجه به بلند مرتبه سازی های اصولی، پارکینگ، رعایت مشاعات، احترام به قانون و در نظر گرفتن معابر عمومی و… مربوط می شود.

استفاده از مواد و متریال متنوع در ساخت و ساز، بخش دیگری از ماجراست که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مشاوران متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

منبع: اکو ملک

655 👁️
 
+2
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *