قوانین و حداقل متراژ زمین برای ساخت

قوانین و حداقل متراژ زمین برای ساخت

5,0 rating based on 1,234 ratings
قوانین و حداقل متراژ زمین برای ساخت
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

این روزها پیمانکاری در ساخت و ساز بیشتر از قبل شده و مالکان خانه های قدیمی، کل متراژ زمین برای ساخت را در اختیار سازندگان قرار می دهند. البته این مورد تنها مختص به خرید خانه کلنگی نیست و بسیاری از زمین های مسکونی که فاقد بنا هم هستند، در این پروژه ها شرکت می کنند.

اگر می خواهید بدانید که حداقل متراژ زمین برای ساخت چقدر است و آیا زمینی که دارید را می توانید در طرح مشارکتی با سازنده سهیم باشید یا خیر؟ در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

بهترین زمین ها برای ساخت و ساز کدامند؟

اگرچه بسیاری از زمین هایی که هم اکنون در سطح شهر و روستاهای کل کشور وجود دارند، ممکن است مقدار مجاز شرایط ساخت و ساز را نداشته باشند، اما با این وجود تعدادی از سازندگان هستند که با هدف پرداخت هزینه کمتر، به سراغ آن ها رفته و با یک جریمه جزئی، ساخت خانه و آپارتمان را آغاز می کنند.

اما به طور کلی، بهترین زمین هایی که برای پروژه های ساخت خانه های مسکونی مناسب هستند، زمین هایی با ابعاد مربع و یا مستطیلی است تا مشکلی در اجرای نقشه و معماری بنا ایجاد نکند. این زمین ها معمولاً کمترین اریب و ناهمخوانی را با سایر قسمت های آن دارد و به راحتی می توان نقشه های خوب و دقیقی از آن ها پیاده سازی کرد.

جزئیات حداقل متراژ زمین برای ساخت با توجه به هر منطقه

یکی از وظایف اصلی شهرداری ها، تعیین ضریب سطح اشغال مجاز از کل درصد زمین مورد نظر شماست. یکی از دلایلی که این کار را به عهده شهرداری ها واگذار کرده اند، یکدست بودن ساخت و ساز در سطح شهر و کمک به حفظ زیبایی بصری آن هاست. اگر زمینی که برای ساخت در اختیار دارید، به طور مثال 100 متر مربع است و شهرداری اجازه ساخت فونداسیون در کل این مساحت را به شما می دهد، در حقیقت مجاز به ساخت 100 درصد بنا را دارید.

در این مثال، ضریب سطح اشغال 1 می باشد. اما اگر فقط مجاز به ساخت 60 متر مربع پی ساختمان در زمین باشید، ضریب سطح اشغال، 0.6 می باشد. البته نکته دیگری که در این زمینه وجود دارد، شهر و منطقه مورد نیاز است. مثلاً در شهری مثل تهران، حداقل متراژ ساخت و ساز، 35 متر مربع می باشد و این در شهرها و روستاهای دیگر متفاوت است.

حداقل متراژ زمین برای ساخت

حداقل متراژ زمین برای ساخت با اکوملک

چند نکته مهم در مورد همسان سازی ساختمان ها

اگر فقط یکی از کوچه های شهر را بررسی کنید، متوجه می شوید که ساختمان های کناری همگی با یکدیگر تناسب دارند. یعنی هیچ وقت خانه ای را پیدا نمی کنید که درب ورودیش برعکس خانه مجاور آن باشد! در واقع ساختمان های بنا شده در یک سمت کوچه همگی شمالی و در مقابل آن همگی جنوبی هستند.

دلایل استفاده از سقف کاذب در ساختمان
👁️ بخوانید

اما همانطور که گفتیم، یکی از وظایف شهرداری ها از مشخص کردن متراژ زمین برای ساخت زیباسازی شهرهاست. بنابراین اگر خانه ای جلوتر از خانه و آپارتمان های نوساز مجاورش می باشد، به این نکته اشاره می کند که نیاز به عقب نشینی دارد. این موضوع یکی از معضلات خانه های قدیمی به شمار می رود.

تراکم مجاز ساختمانی چگونه در نظر گرفته می شود؟

در برخی موارد می بینیم که سازندگان از همه متراژ زمین برای ساخت استفاده نمی کنند. در چنین شرایطی می توانید نقشه ساختمان را طوری اجرا کنید که یک یا چند ملک مستقل از باقی مانده زمین داشته باشید. البته این حالت در شرایطی مجاز است که فضای باقیمانده از محوطه، کمتر از 40 درصد کل زمین شما نباشد.

در چنین شرایطی حداکثر ارتفاع مجاز از کف ساختمان تا زیر سقف، دو متر و 70 سانتی متر است. از اینگونه املاک در مواردی مانند: مطب پزشک، دفتر کار و… که با اجازه شهرداری مجوز می گیرند، استفاده می کنند.

مثالی از ساخت آپارتمان در یک زمین 200 متری

تصور کنید زمینی که در اختیار دارید و یا می خواهید خریداری کنید، 200 متر مربع است. اگر تراکم ساختمانی آن را 150 درصد اعلام کردند، یعنی می توانید از 150 درصد کل مساحت زمین برای ساخت خانه اقدام کنید. این میزان یعنی می توانید 300 متر مربع ساختمان دوبلکس بسازید.

همچنین اگر نسبت طول زمین به عرض آن بسیار بیشتر باشد، مشکلات متعددی در ساخت خواهید داشت. در واقع علاوه بر اینکه نقشه کشی طراحان را با دشواری همراه می کند، ایمنی ساختمان را نیز به خطر می اندازد. اگر زمین شما قسمت اریب و یا خارج از طرح استاندارد دارد، می توانید آن بخش را به ساخت بالکن، پاسیو و یا ایجاد کمد و کابینت اختصاص دهید.

ارتباط مستقیم ابعاد زمین با هزینه های پیمانکاران

یکی از دلایلی که باعث می شود هزینه های ساخت ویلا و آپارتمان را افزایش دهد، متراژ زمین برای ساخت است! در حقیقت هر چقدر زمین مورد نظر، استاندارهای یک طراحی بی دردسر را داشته باشد، لازم نیست هزینه های زیادی بابت پیمانکار بپردازید. این هزینه های مازاد باعث می شود تا زمان پروژه هم افزایش یابد و طراحی و خروجی مطلوبی به همراه نداشته باشید.

10راهکار برای ایمن سازی خانه
👁️ بخوانید

در واقع مهندسی در ویلا سازی یکی از موارد مهمیست که در نتیجه طراحی آن نقش مهمی دارد. به همین دلیل یک ویلا لاکچری معمولاً با این مشکلات مواجه نمی شود که اثر خوب و تاثیرگذاری بر مخاطب می گذارد.

معایب عدم رعایت حداقل متراژ زمین برای ساخت

وقتی سازنده ای با اصرار همه خلافی های ساخت را تقبل می کند تا خروجی بیشتری داشته باشد، در واقع به سود حاصل از ساخت فکر می کند، نه چیز دیگر! به همین دلیل هم هست که عموماً شاهد مشکلاتی نظیر پارکینگ مزاحم، کمبود نور داخل خانه، قناسی در اتاق خواب ها و گاهاً سالن پذیرایی و… هستیم.

این مشکلات همواره با افرادی که این ساختمان ها را خریداری می کنند، همراه است. بنابراین اگر می خواهید تمامی مراحل را درست و اصولی پیش بروید، به این نکات توجه کنید، چرا که نقش مهمی در فروش بهتر ساختمان نیز دارند.

جمعبندی

در سال های اخیر سخت گیری های شهرداری بیشتر از قبل شده و این موضوع به نفع خریداران است. در واقع اگر متراژ زمین برای ساخت طوری باشد که با اصرار بخواهید در آن به ساخت واحدهای بیشتر اقدام کنید، تعداد زیادی از واحدها پارکینگ نخواهند داشت که این خلاف مقررات شهرداری هاست.

بنابراین به زمان فروش و مشکلاتی که باعث می شود مشتریانتان را از دست بدهید هم فکر کنید!

با اکوملک همراه باشید

562 👁️
 
+1
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *