قوانین فسخ معامله ملک

قوانین فسخ معامله ملک

5,0 rating based on 1,234 ratings
قوانین فسخ معامله ملک
زمان مطالعه: 4 دقیقه

آیا در هنگام عقد معامله ای به فسخ آن نیز فکر کرده اید؟ فسخ معامله ملک یکی از رایج ترین اتفاقاتیست که معمولاً رقم میخورد، اما چه قوانینی برایش وجود دارد؟ شرایط فسخ معامله ملک چیست؟ در چنین مواردی کدامیک از طرفین معامله بیشترین خسارت را خواهد دید؟

در این بخش می خواهیم به معرفی قوانین فسخ معامله بپردازیم و با انواع آن آشنا شویم.

فسخ معامله به چه معنی است؟

به لغو ارادی قرارداد در اصطلاح فسخ آن گفته می شود. فسخ در لغت به معنی تباه کردن، شکستن و لغو کردن است. اگر به هر دلیلی شما، طرف مقابل معامله و یا شخص ثالثی در این میان به فسخ معامله ملک اقدام کند، باید شرایط آن را نیز بداند. فسخ یک طرفه معامله تنها در صورتی امکان پذیر است که در قولنامه این حق برای شما و یا طرف مقابلتان قید شده باشد.

فسخ معامله در 2 صورت می تواند انجام شود:

 1. بر اساس حکم قانون:

طبق مواد 478 و 479 قانون مدنی، چنانچه ضرری به طور ناخواسته از قرارداد به یکی از دو طرف معامله وارد شود، قانون اجازه فسخ آن را خواهد داد. به طور مثال اگر بعد از اجاره خانه ای متوجه مشکلاتی در آنجا شدید که نمی توانید تا پایان زمان قرارداد در آنجا سکونت داشته باشید، طبق همین ماده می توانید برای فسخ اجاره نامه رسمی اقدام کنید.

 1. بر اساس توافق طرفین:

در چنین شرایطی طرفین معامله و یا شخص سومی در این قرارداد ذکر می کند که اگر هر زمان تمایل به لغو معامله داشتند، ظرف مدت مشخصی مثلاً یک یا دو ماهه، فسخ معامله ملک را انجام دهند. به حق بر هم زدن معامله “خیار” گفته می شود.

شرایط فسخ معامله ملک کدامند؟

 1. شما باید حق فسخ معامله اجاره و یا خرید را در قرارداد ذکر کنید و حتماً به امضای دو طرف معامله برسانید. در غیر این صورت ممکن است امکان فسخ برایتان وجود نداشته باشد.
 2. امکان فسخ قرارداد برای افرادی امکانپذیر است که از لحاظ سن و عقل قابلیت کافی داشته باشند.
 3. در صورت داشتن دلیل غیر موجه برای فسخ معامله، قانون این امکان را به شما نخواهد داد.
 4. اگر در قرارداد اجاره خانه درخواست فسخ دارید، باید این موضوع را حداقل 1 یا 2 ماه قبل از زمان مورد نظرتان اعلام کنید، که در این صورت باز هم باید خسارت فسخ معامله پیش از موعد مقرر را پرداخت کنید.
 5. مطابق با خیار غَبن، اگر بعد از خرید ملک متوجه ایراداتی در آن شوید و تمام مبغ را هم پرداخت کرده باشید، می توانید این مشکل را به دادگاه اعلام کنید و بعد از کارشناسی های لازم و صدور حکم، تفاوت قیمت اعلام شده را از فروشنده بگیرید.
شرایط فسخ معامله ملک

شرایط فسخ معامله ملک با اکوملک

انواع فسخ قرارداد به چه صورتیست؟

 1. فسخ توافقی:

یکی از ویژگی های اصلی این نوع از فسخ قرارداد، اجباری نبودن آن است و همانطور که از اسمش پیداست، چنانچه در قرارداد موضوعی با عنوان فسخ معامله ملک از سمت یکی از طرفین اعلام نشده باشد، در صورت تقاضا می توانند به توافق نتیجه بخش برسند و یا عکس این موضوع اتفاق بیفتد.

 1. فسخ قرارداد خرید و فروش ملک:

“خیار شرط” که در چنین مواردی کاربرد دارد، به این موضوع اشاره می کند که افراد قبل از موعد مقرر، بندهایی را برای فسخ معامله در قرارداد ذکر می کنند و نحوه پرداخت ضرر و زیان نیز نوشته می شود. در چنین حالتی با توجه به مواد 399 و 400، نیاز به پرداخت ضرر و زیان نیست.

 1. فسخ قرارداد اجاره:

طبق قوانین مالک و مستاجر، تنها در شرایط خاصی امکان لغو قرارداد اجاره وجود دارد. توجه داشته باشید که ابطال قرارداد با این تعریف تفاوت دارد. ابطال قرارداد تنها با دستور مراجع قانونی و یا از بین رفتن ملک انجام می شود که به عبارت دیگر، انفساخ نیز گفته می شود.

#ctaText??#  قوانین و مقررات ساخت خانه

اگر مستاجر بیشتر از یک هفته در پرداخت اجاره بها تاخیر کند، بدون اجازه مالک، خانه را به شخص دیگری واگذار کند و یا اجازه تعمیرات ملک را بدون دلیل موجه ای به مالک ندهد، موجر می تواند درخواست فسخ قرارداد کند.

 1. فسخ قرارداد در مشارکت ساخت:

یکی از سختی های فسخ معامله مشارکت در ساخت، هزینه هاییست که از ابتدای پروژه عمرانی انجام شده و باید در زمان فسخ مشخص شوند. به همین دلیل توصیه می شود تا در زمان انجام چنین معاملاتی به جای حق فسخ، ضمانت های اجرایی را لحاظ کنید. در چنین حالتی دیگر امکان فسخ معامله ملک به شکل یک طرفه و یا بدون رای دادگاه وجود ندارد.

نکات مهم در مورد فسخ معامله:

موضوع مهمی که در مورد فسخ معامله ملک چه در خصوص خرید و یا اجاره باید بدانید این است که هیچ کدام از طرفین قرارداد تا زمانیکه حق فسخ یک طرفه ندارند، نمی توانند بدون رضایت طرف مقابل اقدام به این کار کنند. اگر شما مالک خانه ای هستید که آن را اجاره داده اید، تنها در صورتی می توانید خانه را پیش از زمان مقرر از مستاجر بگیرید که در قرارداد این موضوع را عنوان کرده باشید و طرف مقابل هم آن را امضاء کرده باشد.

نکته دیگری که باید در این زمینه بدانید این است که برخلاف عرف های معاملاتی که معمولاً عنوان می شود از 24 تا 48 ساعت بعد از عقد قرارداد می توانید معامله را برهم بزنید، چنین موردی وجود ندارد و از نظر قانونی امکان پذیر نیست! به محض عقد قرارداد طرفین موظفند به تعهدات خود عمل کنند حتی اگر هیچ مبلغی بین آن ها رد و بدل نشده باشد.

اهمیت مطالعه قرارداد پیش از امضاء چیست؟

شما باید قبل از امضای هرگونه قراردادی اعم از اجاره و یا خرید و فروش، این فرصت را به خودتان بدهید که به طور کامل تمام بندهای قرارداد را مطالعه کرده و اگر با اصطلاحات قانونی مواجه شدید که اطلاعاتی از آن ندارید، به یک فرد کاربلد و یا شخص ثالثی نشان دهید و از او راهنمایی بخواهید.

مثلاً ممکن است مفهوم “اسقاط کافه خیارات” را ندانید. خیار به معنی اختیار است. اما عبارت اسقاط کافه خیارات به این معنیست که امکان فسخ معامله ملک برای شما وجود ندارد!

#ctaText??#  آیا تغییر کاربری مسکونی به تجاری امکان پذیر است؟
جمعبندی

هیچ کدام از ما به هنگام امضای معامله قرارداد از آینده خبر نداریم، بنابراین با تصمیمات و انتخاب هایی که در زمان حال می گیریم می توانیم از وقوع اتفاقات ناگوار جلوگیری کنیم. همانطور که در این مطلب اشاره کردیم، اهلیت داشتن شخصی که اقدام به فسخ معامله ملک می کند، باید به اثبات برسد. در غیر اینصورت فسخ معامله هیچ اعتبار قانونی نخواهد داشت.

با در نظر گرفتن مواردی که در این مطلب گفته شد، می توانید قراردادی اصولی داشته باشید تا دیگر نیازی به فسخ معامله نباشد.

با اکوملک همراه باشید

 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

‫2 نظر

 • امین گفت:

  باسلام خدمت تیم پرقدرت و پرتلاش اکو ملک
  از اینکه مطالب عالی و قوی برای بازدیدکنندگان قرار می دهید و برای بازدیدکنندگانتان ارزش قایل هستید بسیار سپاسگزار و ممنونم.

   
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.