فروش خانه سنتی در گیلان

فروش خانه سنتی در گیلان

5,0 rating based on 1,234 ratings
فروش خانه سنتی در گیلان
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

یکی از زیبایی های معماری شمال کشور، به خانه سنتی در گیلان مربوط می شود که نشان از نوع آب و هوا و اقلیم جغرافیایی این مناطق دارد. امروزه با مدرنیته شدن سبک زندگی، از ساخت خانه های سنتی فاصله گرفته ایم و تنها دیدن این معماری ها را در ساخت بوم گردی هاست که حال و هوای ما را بهتر می کند.

در این مطلب می خواهیم با هم به انواع خانه سنتی در گیلان بپردازیم و بیشتر با این سبک از خانه ها آشنا شویم.

ایده ساخت خانه سنتی در گیلان از کجا شکل گرفت؟

همسایگی با دریای خزر، بادهای موسمی و باران های فراوانی که در طول سال در کل استان گیلان وجود داشت، باعث شد تا از زمان های گذشته به فکر ساخت خانه هایی سنتی با همان معماری و سبک قدیمی خود باشند تا کمترین آسیب و رطوبت به داخل خانه ها نفوذ کند.

با توجه به این که استان گیلان 16 اقلیم متفاوت دارد، نیاز به خانه هایی که به این موارد توجه داشته باشند، بیشتر از هر چیز دیگری احساس می شود. خانه های روستایی گیلان اغلب به شکل مستطیلی ساخته میشدند که راستای آن به سمت شمال تا جنوب بود. همچنین برای اینکه از بادهای باران زای زمستانی در امان باشند، حیاط و ایوان این خانه ها را در جهت شرق می ساختند. به این ترتیب کوران هوای شرق و شمال شرق در فصول گرما به خوبی جریان داشت.

چرا سقف خانه سنتی در گیلان در سمت غربی آن بلندتر است؟

اگر به معماری خانه های سنتی در گیلان توجه کرده باشید، متوجه می شوید که از ایوان گرفته تا ستون ها، همگی به این نکته دقت داشتند که جریان هوا به خوبی برقرار باشد. به همین دلیل فضای باز خانه مثل حیاط و یا ایوان ها را به شرق، جنوب و گاهی هم شمال می ساختند.

همچنین برای اینکه جلویِ بادهای سرد زمستانی را بگیرند، سمت غربی خانه را به شکل بسته می ساختند. اگر به نوع سقف این بناها دقت کنید، متوجه می شوید که ضلع غربی خانه سنتی در گیلان را تا نزدیکی زمین ادامه می دادند تا محافظ مناسبی برای در امان ماندن از سرما و برف باشد.

راهنمای انتخاب خانه در گیلان
👁️ بخوانید

جنس خانه های سنتی گیلان از چیست؟

قبل از هر چیزی باید به این موضوع اشاره کنیم که با توجه به اقلیم منطقه، ابتدا باید به انواع خانه سنتی در گیلان بپردازیم و بعد به سراغ نوع ساخت دیوارها، سقف و… برویم. خانه های سنتی با توجه به اینکه در کدامیک از مناطق استان ساخته می شوند، انواع مختلفی دارند: خانه های مناطق کوهستانی، جلگه ای، دشت ها و کوهپایه ها هر کدام معماری و مصالح خاص خودشان را دارند.

به طور مثال در زمان های قدیم برای ساخت خانه در استان گیلان که مربوط به مناطق جلگه ای میشد، از چوب و خاک استفاده می کردند. در حالی که برای مناطق کوهپایه ای از سنگ، چوب و خاک و برای کوهستان ها بیشتر از همه از سنگ استفاده می کردند. در ساخت سقف خانه سنتی در گیلان هم اغلب از کلوش، ساقه های برنج و نوعی گیاه مردابی به نام لی استفاده میشد.

انواع خانه سنتی در گیلان

انواع خانه سنتی در گیلان با اکوملک

چرا در خانه های شمال کشور، زیرزمین نبود؟

معمولاً همه ما تصوری که از خانه های قدیمی و سنتی داریم، یک یا چند زیر زمین است که به کمک چند پله به آن راه دارد. اما در مورد مناطق شمالی کشور این طور نیست! چرا که آب و هوای مرطوب می تواند به زیر زمین هم نفوذ کرده و تجمع دائمی آن ها باعث سست شدن استحکام خانه شود!

همچنین از آنجایی که منابع آبی زیرزمینی در اغلب مناطق گیلان به سطح زمین نزدیک هستند، با ایجاد و ساخت زیرپله می توان شاهد نفوذ رطوبت بیشتر به دیواره های زیر زمین باشیم که این موضوع از نظر ایمنی برای کل بنا اصلا مناسب نیست. به علاوه اینکه برای جلوگیری از بالا آمدن آب باران های شدید به داخل خانه، کف طبقه همکف را حداقل 80 تا 100 سانتی متر بالاتر در نظر می گرفتند تا در تابستان ها هم به تهویه هوا و جریان آن کمک کند.

نوع چینش حیاط برای خانه سنتی در گیلان به چه شکلی بود؟

در انواع خانه سنتی در گیلان به نوع فعالیت اهالی خانه هم توجه می کردند. مثلاً با توجه به اینکه مردم در آن سال ها، بیشتر از همه به شغل کشاورزی، دامداری و باغداری مشغول بودند، هر بخش محوطه بیرونی را به این کارها اختصاص می دادند. به طور مثال در بخش پشتی خانه، باغچه ها، کندوج، تلمبار و طویله برای نگهداری دام قرار داشت و حاشیه حیاط را به کندوها اختصاص می دادند.

چک لیست معیارهای خرید آپارتمان
👁️ بخوانید

این افراد با تغییر فصل هم برای خود الگوی جدیدی قرار می دادند. مثلاً محل نگهداری از ماکیان و تنور خانه را به دور از بارش و محوطه ای گرمتر انتقال می دادند. به این ترتیب تقسیم بندی های معماری خانه سنتی در گیلان شکل می گرفت.

چرا سقف خانه های باستانی شمال را از 4 طرف شیبدار می ساختند؟

از آنجایی که در شمال کشور تقریباً در 4 فصل سال شاهد بارندگی های فراوانی بودند، افراد به فکر ساخت سقف های شیب دار افتادند تا از 4 طرف آب باران را تخلیه کرده و از نفوذ رطوبت به داخل خانه جلوگیری کند. ستون های سازه سقفی از چوب ساخته می شوند.

اسکلت سقف به طور مستقیم بر روی ستون های چوبی بنا تکیه داده شده و معمولاً از دیوارهای جداکننده مستقل هستند.

برای دیدن انواع خانه سنتی در گیلان به کجا برویم؟

در موزه رشت و البته موزه میراث روستایی گیلان می توانید از نزدیک انواع این خانه ها را مشاهده کرده و به بسیاری از سوالات خود پاسخ دهید. ستون ها و چوب های قطوری که در زیر اسکلت بنا در این مجموعه ها مشاهده می کنید، در زمان های گذشته بخش اصلی خانه به شمار می رفتند تا زیرسازی بالاتری برای فرار از بارندگی و سیلاب باشند.

خانه هایی که در این مناطق مشاهده می کنید، همگی از سبک و سیاق معماری اصیل گیلانی برخوردار بوده و نشان از ذوق و استعداد بی نظیر مردم در زمان های گذشته حکایت دارند.

جمعبندی

به جرات می توان گفت خانه سنتی در گیلان یکی از زیباترین و متنوع ترین خانه های قدیمی در کشور محسوب می شوند که برای لذت بردن از این معماری ها، بهتر است سری به مناطق خوش آب و هوای شمال کشور بزنید تا از نزدیک شاهد هنر نمایی این افراد باشید.

امروزه اقامتگاه های بومگردی استان با الگو گرفتن از این سبک معماری ها، سعی می کنند تا در جهت زنده نگهداشتن آیین ها و زندگی پیشینیان قدم بردارند.

با اکوملک همراه باشید

172 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *