صفر تا صد مشاوره و ارزیابی خرید ملک در شمال

صفر تا صد مشاوره و ارزیابی خرید ملک در شمال

5,0 rating based on 1,234 ratings
صفر تا صد مشاوره و ارزیابی خرید ملک در شمال 600
🕒 زمان مطالعه: 6 دقیقه

مهم ترین اقدام برای خرید ملک در شمال ارزیابی دقیق آن از جهات مختلف است. سرمایه گذاری در این زمینه اگرچه به لحاظ خرید ملک در کلانشهرهای دیگر ممکن است با اختلاف قیمتی زیادی همراه باشد، اما به هر حال بخشی از دارایی و بودجه مالی افراد به شمار می رود که باید برایش برنامه ریزی کرد و به همین دلیل اهمیت دارد.

برای اینکه در این مسیر نکته و موردی را از قلم نیندازید، از صفر تا صد مشاوره خرید ملک همراه ما باشید.

7 گام اصلی برای خرید ملک در استان های شمالی کشور

  1. اطلاعات خود را در زمینه موقعیت ملک مورد نظر تکمیل کنید

اولین چیزی که در خرید ملک نه تنها در شمال کشور، بلکه در هر کجای ایران قبل از سرمایه گذاری اهمیت دارد توجه به همین مورد است. مرحله ای که شاید خیلی ساده به نظر برسد، اما در واقعیت از اهمیت بالایی برخوردار است!

اگر شما شهروند یک استان دیگر به غیر از استان های شمالی کشور هستید، مطمئناً اطلاعات ملکی پایینی دارید! اطلاع درباره خیابان های بالا و پایین شهرستان ها، شناسایی محله های ویلا نشین از خیابان های تجاری شهر، آشنایی با مناطقی از شهر که در حال توسعه هستند و مشاهده نقشه آن ها از شهرداری ها و… از مواردی هستند که بد نیست قبل از خرید ملک در شمال بررسی کنید.

بعضی از این اطلاعات را می توانید از طریق اینترنت هم پیدا کنید. اما برای تکمیل ارزیابی حتماً به صورت حضوری و از نزدیک موقعیت ملک را بررسی کنید.

بخوانید: خرید ویلا و آپارتمان ساحلی در شمال ایران

  1. به صورت مشخص معلوم کنید چه ملکی را برای سرمایه گذاری انتخاب کرده اید؟

املاک و مستغلات متنوع هستند. شما در کدام زمینه قصد سرمایه گذاری دارید؟ ویلا و خانه ویلایی در شمال و یا آپارتمان و پنت هاوس؟!

خوشبختانه تنوع ملک در شمال بسیار بالاست و همین موضوع تا حدی مسئولیت شما را به عنوان خریدار راحت و البته حساس تر می کند! تنوع بالا باعث می شود دچار سردرگمی شده و نیاز به زمان و مشاوره های بیشتری داشته باشید. به همین دلیل هم هست که می گوییم نوع سرمایه گذاری را دقیق مشخص کنید. مثلاً: اگر هدفتان از سرمایه گذاری در شمال ویلاست، انتخاب شما ویلای ساحلی است یا جنگلی؟! ویلای شهرکی یا مستقل؟!

  1. ارزیابی حضوری ملک قبل از هر اقدام دیگر!

بعد از اینکه مشخص کردید چه نوع ملکی برای شما ارجحیت دارد، نوبت آن رسیده تا نمونه های آن را در بازار ملک شمال ارزیابی کنید. برای این کار می توانید از سایت هایی که کاملاً به صورت تخصصی همین خدمات را ارائه می دهند استفاده کنید. حتی می توانید مشاهده غیر حضوری ولی کاملاً واقعی داشته باشید!

به کمک تصاویر 360 درجه ای که برایتان آماده شده اند از اتاقی به اتاق دیگر رفته و از پنجره پذیرایی حیاط خانه را نیز ببینید!

همچنین می توانید به کمک بنگاه داری که انتخاب کردید، به شکل حضوری قبل از خرید ملک در شمال آن را مشاهده و ارزیابی کنید. در مشاهده حضوری می توانید نکات هر ویلا، خانه و آپارتمانی که مشاهده می کنید و از نظر شما نقاط قوت و ضعف آنهاست را یادداشت کرده تا در انتها نتیجه گیری بهتری داشته باشید.

مشاوره و ارزیابی خرید ملک در شمال

مشاوره و ارزیابی خرید ملک در شمال با اکوملک

 

  1. انتخاب یک مشاور املاک مورد اطمینان

در این مرحله نیاز دارید تا برای تکمیل اطلاعات ملکی خود از یک مشاور املاک امین و مورد اطمینان کمک بگیرید. البته که امروزه فضای مجازی و اینترنت تا حد زیادی این امکان را میسر کرده است، اما باید مراقب کلاهبرداری احتمالی هم باشید.

داشتن یک مشاور مستقل و معتبر در زمینه املاک به راحتی می تواند شما را در جریان جدیدترین تغییرات بازار ملک قرار داده و حتی از کوچه پس کوچه های یک شهر غریب هم اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار دهد. در پایان مذاکره هم می توانید به کمک این افراد، مشاور املاک معتبری را شناسایی و برای عقد قرارداد اقدام کنید.

  1. بررسی مدارک قانونی ملک در شمال

ممکن است بر سر قیمت نهایی ملکی که انتخاب کرده اید، اختلاف نظر وجود داشته باشد. شما باید ابتدا از یک فرد ثالثی که بیرون از مذاکره قرار دارد کمک بگیرید تا قیمت توافق شده با ارزش ویلا را بررسی کند.

علاوه بر این موضوع، بررسی مدارک قانونی مالک و خود ملک از الزامات هر معامله ایست! چیزی که همه به اسم کاغذ بازی این روزها میشناسند، در بسیاری از موارد به کمک خریداران آمده و از انجام یک فاجعه بزرگ مالی جلوگیری کرده است!

شما باید با فردی وارد مذاکره شوید که از هر نظر مالک قانونی ملک باشد، نه چیز دیگر!!

  1. از خرید ویلاهای ریسکی خودداری کنید!

حتماً با خواندن این تیتر از خودتان سوال کردید ویلای ریسکی یعنی چه؟! به ویلاهایی که در موقعیت جغرافیایی خطرناک و یا پر خطر احداث شده اند، اصطلاحاً ویلاهای ریسکی می گویند.

مثلاً ممکن است خانه یا ویلایی در یکی از مناطق شهری و یا روستایی شمال کشور در کنار دکل های برق فشار قوی ساخته شده باشند. یا در کنار حریم رودخانه ها که زمین های سستی دارند احداث شده باشند که خطر زیادی برای ساکنانش دارد. قطعاً نباید سلامتی خود و خانواده ها را فدای آرامش و محیط بکر این مناطق کرد.

  1. توجه به محیط پیرامون ملک، اصلی ترین نکته در خرید ملک در شمال

از آنجایی که بسیاری از افراد برای فرار از سر و صدا و شلوغی شهرهای بزرگ به فکر این سرمایه گذاری می افتند، به سمت مناطق خلوت و کم رفت و آمد رفته و نمی دانند که چه خطراتی ویلا و یا ملک آن ها را تهدید خواهد کرد!؟

امنیت مهم ترین ویژگی یک ملک محسوب می شود. پس نباید با انتخاب یک ملک در شمال آن هم در منطقه ای اصطلاحاً پرت و دور افتاده مشکلات آن را دو چندان کرد!

چند نکته در خرید و فروش ملک در شمال

از مالکیت ملک اطلاع حاصل فرمایید. یعنی مطمئن شوید کسی که برای معامله ملک به آن رجوع می کنید مالک ملک باشد و یا اگر وکیل او می باشد وکالت نامه محضری او را رویت کنید.

اگر ملک چند مالک داشته باشد باید همه مالکین در روز فروش حضور داشته باشند و مبایعه نامه را امضا کنند و یا به یک نفر وکالت نامه محضری داده باشند.

برای خرید و فروش ملک در شمال به سند ملک توجه ویژه داشته باشید.

معمولا در شهرهای شمالی یک زمین سند مادر دارد و این زمین را به قطعات کوچکتر تفکیک کرده اند و قطعات سند مشاع دارند که در آینده می توانید به راحتی برایشان سند تک برگ بگیرید. ولی نکته مهم در خرید و فروش این نوع زمین ها رویت بنچاق اصلی می باشد یعنی باید مطمئن شوید این ملک قبل شما به کسی فروخته نشده است و اگر فروخته شده تمام مبایعه نامه ها تا مالک اصلی را رویت کنید.

زیرا طبق ماده 22 در قانون ثبت، قانون فقط کسی که ملک به نام او می باشد و یا در مشاور املاک های رسمی به او منتقل شده است را به طور قانونی مالک می داند.

همچنین در خرید ملک و یا خرید ملک در شمال به آزاد بودن ملک توجه کنید و مطمئن شوید رهن بانک و…. نمی باشد. در صورت نوشتن مبایعه نامه در مشاور املاک های دارای کد رهگیری و رسمی قرار داد را منعقد کنید تا وجه قانوی داشته باشد.

جمعبندی

در این مطلب سعی کردیم به موارد اصلی و مهم خرید ملک در شمال اشاره کنیم. مواردی هم هستند که احتمال نسبی دارند. مثلاً قیمت ملک در شمال که ممکن است با قیمت پایینی برای یک ویلا یا آپارتمان شیک و مدرن هم رو به رو شوید که حتماً دلیلی بر عیب و نقص دار بودن آن نیست!

مشکلات مالی فروشنده و یا نداشتن سند رسمی از دلایلی هستند که می توان برای توجیه این اتفاق نام برد.

منبع: اکو ملک

2,552 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *