صفر تا صد شرایط ساخت و ساز ساختمان

صفر تا صد شرایط ساخت و ساز ساختمان

5,0 rating based on 1,234 ratings
صفر تا صد شرایط ساخت و ساز ساختمان
🕒 زمان مطالعه: 21 دقیقه

امروزه با توجه به افزایش ساختمان سازی که حتی توسط افرادی غیر حرفه ای هم فراگیر شده است، لازم دیدیم تا شرایط ساخت و ساز و همه آن چیزی که باید از صفر تا صد اصولی ساخت خانه بدانید را ارائه دهیم. ضوابطی که در این باره وجود دارد با توجه به قوانین شهری و روستایی متفاوت است بنابراین اگر می خواهید خانه ای ایمن بسازید تا در آینده مشمول تذکرات ارگان های مربوطه نشوید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

گرفتن پروانه ساخت اولین قدم برای شروع یک پروژه عمرانی

اگر قصد ساخت و ساز خانه دارید باید ابتدا به شهرداری منطقه مورد نظر مراجعه کرده و برای دریافت پروانه ساخت اقدام کنید. در این مرحله با راهنمایی هایی که به شما می شود باید عوارض های شهرداری را پرداخت کنید تا پروانه ساختمانی برایتان صادر شود. در صورتی که این مراحل را طی نکنید ساخت و ساز غیر مجاز بوده و فاقد پروانه قانونی خواهد بود.

کمیسیون ماده 100 شهرداری ها موظف است به املاکی که پلاک ثبتی ندارند و یا خارج از محدوده حریم شهرسازی ساخته شده اند، رسیدگی کند.

برای دریافت پروانه ساخت به کجا مراجعه کنیم؟

افراد باید قبل از هر گونه عملیات ساختمانی نسبت به گرفتن پروانه ساخت خود اقدام کنند. برای اینکار در شهرستان ها باید به شهرداری، در روستاها به دهیاری و در کلانشهرهایی مانند تهران به دفاتر الکترونیک شهری مراجعه کرد. یکی از اصلی ترین شرایط ساخت و ساز در هر کجای کشور داشتن همین جواز ساختمانیست.

نکات حیاتی بازدید ملک در روزهای کرونایی
👁️ بخوانید

اطلاعاتی که باید در این پروانه درج شوند عبارتند از: مساحت زیربنا، تعداد طبقات مجزا برای ساخت، شماره پلاک ثبتی ملک، مشخصات کامل مهندسین ناظر، نوع اسکلت ساختمان، کروکی زمین، تاریخ صدور پروانه ساختمانی و مشخصات پیمانکار.

منظور از عملیات ساختمانی چیست؟

یکی از نکاتی که باید قبل از شروع کارهای عمرانی بدانید،  عملیات ساختمانی است. این مراحل عبارت اند از:

 1. گودبرداری که به عملیات خاکی هم شناخته می شود و شامل: خاک برداری، حفاری چاه ها و مجاری آب و فاضلاب، خاک ریزی، پی کنی و یا حفاری به کمک ماشین آلات مکانیکی یا وسایل دستی، احداث و یا ساخت مجدد بنا
 2. تغییر و جابجایی دیوارهای ساختمان و یا قسمت های اصلی سازه به منظور توسعه یا اضافه کردن بنا

ساختمان هایی که پروانه ساختمانی آن ها قبل از تاریخ تصویب نقشه جامع شهری صادر شده باشد، شامل ماده 100 قانون شهرداری ها نمی شوند.

ساخت بنای اضافی و مغایر با پروانه ساخت چه حکمی دارد؟

اگر مالک و یا سازنده ای بر خلاف چیزی که برای آن پروانه ساخت گرفته و یا بدون در نظر گرفتن کاربری زمین که شامل: اداری، مسکونی، تجاری و… می باشد اقدام به عملیات ساختمانی کند، کمیسیون ماده 100 تخریب بنا را در برنامه خود قرار داده و اگر امکان تخریب وجود نداشته باشد، مطابق با جلساتی که برگزار می کنند فرد خاطی موظف به پرداخت جریمه خواهد شد.

اگر بعد از این حکم همچنان متخلف از پرداخت جریمه خودداری کند مطابق با شرایط ساخت و ساز ساختمان پرونده دوباره رسیدگی می شود و مجدداً تقاضای صدور رای تخریب صادر خواهد شد.

شرایط ساخت و ساز ساختمان

شرایط ساخت و ساز ساختمان با اکوملک

 

معابر عمومی ملک دولت محسوب می شوند

یکی از نکاتی که سازندگان خانه و آپارتمان باید به آن توجه داشته باشند این است که به حریم عمومی اطراف خود وارد نشوند. زیرا این بخش مربوط به معابر شهری شده که در اختیار دولت است. چنانچه در عملیاتی ساختمانی مالک با داشتن پروانه ساخت اقدام به چنین کاری کند، طبق کمیسیون ماده 100 جلوی ادامه عملیات عمرانی گرفته خواهد شد.

قوانین و شرایط ساخت و ساز ساختمان روستایی:

در روستاها شرایط ساخت خانه تا حدودی با شهرها متفاوت است. مثلاً اغلب خانه های روستایی با سنگ و کاه گل دیوارهایشان بنا می شود. این ویژگی مزایا و معایبی دارد. از جمله مزایای این سبک از ساختمان سازی شامل سهولت و ارزانی در ساخت و عایق بودن آن هاست و اگر بخواهیم به معایب آن اشاره کنیم باید بگوییم ایمنی پایینی که اینگونه ساختمان ها در برابر زلزله دارند در مقایسه با ساختمان های شهری بسیار کمتر است.

جدیدترین ابزار آلات در نمای داخلی
👁️ بخوانید

همچنین امکان ساخت طبقات زیاد هم برایشان وجود ندارد.

داشتن پارکینگ مطابق با مقررات شهرداری ها الزامیست

داشتن پارکینگ یکی از ملزومات زندگی شهری محسوب می شود. اگر سازنده به این موضوع اهمیت ندهد و یا بدون توجه به مقررات، پارکینگی که احداث می کند غیر قابل استفاده و یا اصلاح آن امکان پذیر نباشد، آنگاه کمیسیون ماده 100 می تواند فرد متخلف را جریمه و یا حکم تخریب بنا را صادر کند.

قوانین ساخت و ساز ویلا

خرید ویلا در شمال یکی از آرزوهای علاقمندان به این خطه مهمان نواز است که به هر شیوه و راهی که شده تلاش می کنند تا صاحب یکی از این ویلاهای زیبا باشند. البته عده ای هم با خرید زمین در گیلان برای سرمایه گذاری و ساخت ویلا در آینده برنامه ریزی می کنند که این ایده هم می تواند در بسیاری از موارد مفید باشد.

روند طبیعی مراحل ساخت ویلا مانند ساخت خانه و آپارتمان می باشد. تمامی قوانین و سخت گیری هایی که در این مسیر وجود دارد به منظور ایجاد نظم و ایمنی بیشتر ایجاد شده اند. به عنوان مثال دریافت پروانه ساخت، بهره مندی از وام های بانکی، درخواست انشعابات برق، گاز و آب که با ارائه جواز ساخت به راحتی قابل دریافت هستند از مهم ترین مزایای پیروی از قانون و مقررات ساختمانی می باشد.

هزینه پروانه ساخت چقدر است؟

برای دریافت این جواز بسته به اینکه عملیات ساختمانی شما در کجا و چگونه انجام خواهد شد متغیر می باشد. تعداد طبقات آپارتمان، کارایی ساختمان و… از اصلی ترین مواردی هستند که روی این هزینه ها تاثیرگذار خواهد بود. زمانی که برای دریافت این پروانه اقدام می کنید، با توجه به مواردی که نام بردیم و فرمول های محاسباتی که وجود دارد توسط دفاتر مربوطه محاسبه و به شما ارائه می شود که باید پرداخت کنید.

قوانین ساخت و ساز آپارتمان ها

به طور کلی با توجه به افزایش جمعیت و نیاز بشر به مسکن ساختمان سازی از نوع آپارتمان جای خود را به خانه های ویلایی داد. برای اینکه در مجموع ساختمان هایی منظم و اصولی در شهرها داشته باشیم نیاز است تا یکسری قوانین و مقررات را در سخت آن ها در نظر بگیریم.

شرایط گرفتن جواز ساخت چیست؟
👁️ بخوانید

به عنوان مثال یکی از شرایط ساخت و ساز آپارتمان ها این است که به صورت متعارف در قسمت شمالی زمین بنا شود. مگر بنا به دلایلی مانند وجود درختان تنومند و یا شرقی غربی بودن زمین خلاف آن چیزی که مرسوم است آپارتمان ها ساخته شوند. همچنین فضای حیاط باقیمانده نباید از 40 درصد کل زمین کمتر باشد.

ارتفاعی که برای واحد آپارتمانی از پای کار تا لبه سقف در نظر میگیرید نباید بیشتر از 3/5 متر باشد.

چه ساختمان هایی ملزم به داشتن آسانسور هستند؟

در مورد آپارتمان هایی که ارتفاع آن ها از 15 متر بیشتر بوده و حداقل 4 طبقه ساخته شده اند مطابق با قانون باید دارای آسانسور باشند. البته در مورد مالکان و یا سازندگانی که برای ساخت یک طبقه تقاضای افزایش تراکم دارند اما طبق تشخیص معاون شهرسازی و معماری منطقه تعبیه آسانسور امکان پذیر نباشد طبق توافق کمیسیون های مربوطه برای ساخت 4 طبقه روی پیلوت و یا 5 طبقه روی زیر زمین حتی بدون داشتن آسانسور هم بلا مانع است.

ضوابط ساخت و ساز ساختمان

به طور کلی به مجموعه قوانینی که دولت ها برای سازمان های طراحی سازه، معماری شهری، تاسیسات ساختمانی و… در نظر می گیرند تا همه مطابق با یک سری دستورالعمل های مشخص به ساخت و ساز اقدام کنند، ضوابط ساخت و ساز ساختمانی گفته می شود.

به عنوان مثال توجه به عرض معابر، تراکم و ارتفاع ساختمان های مجاور، منطقه سکونت، بافت شهری و… همگی می تواند در داشتن یک شهری زیبا با معماری اصولی و البته ایمن تاثیرگذار باشد.

هزینه ساخت و ساز ساختمان چقدر است؟

در مطلب “برآورد هزینه ساخت واحد مسکونی” سعی کردیم به طور کامل به هزینه هایی که یک سازنده باید برای ساخت بنای مورد نظرش کنار بگذارد اشاره کردیم. مهم ترین نکته ای که در این زمینه وجود دارد این است که هزینه های مواد و متریال ساختمانی و البته دستمزد کارگران هر ساله رو به افزایش است و اگر خیلی در این زمینه مدیریت و برنامه ریزی نداشته باشید ممکن است به ناچار پروژه را ناتمام رها کنید.

البته امروزه نرم افزارها و وبسایت هایی هم وجود دارند که به صورت آنلاین نرخ جدیدترین مصالح ساختمانی و هر آن چیزی که برای ساخت یک ساختمان لازم و ضروریست داشته و حتی یک بانک اطلاعاتی جامع در اختیار دارند که با وارد کردن اطلاعاتی مانند ابعاد زمین، متراژ زیربنا و … می توانید تا حدودی نسبت به میانگین مبلغی که برای این کار باید در نظر بگیرید مطلع شوید.

قدم به قدم تا خانه دار شدن با اکوملک
👁️ بخوانید

  قوانین ملکی ساخت و ساز

در گذشته که شهرها و کشورها جمعیت امروز را نداشتند، ساخت یک سرپناه به راحتی انجام میشد. اما روز به روز با گسترش شهر نشینی و برای حفظ حریم قانونی و ایجاد نظم و انضباط زندگی اجتماعی دولت ها ناچار شدند تا قوانینی را در این رابطه وضع کنند.

یکی از این قوانین توجه به طرح هادی شهرها و روستاهاست که اگر در ابتدای پروژه به آن توجه نداشته باشید متحمل ضرر خواهید شد. به عنوان مثال در نظر گرفتن میزان عقب نشینی های لازم به منظور گسترش معابر و یا پل سازی، جاده سازی و… از موضوعاتی هستند که باید به آن ها اهمیت داد.

منظور از تراکم ساختمانی چیست؟

تراکم ساختمانی که به صورت درصد بیان می شود یعنی میزان و تعداد ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و… که در محدوده ای مشخص ساخته شده اند تا به عنوان معیاری برای سنجش های شهرسازی از آن ها استفاده شود. به همین دلیل هم هست که یکی از شرایط ساخت و ساز در شهرها با توجه به طرح های تفصیلی، جمعیت و تصمیم گیری های شهری، تراکم ساختمانی می باشد.

تعداد ساختمان ها، متراژ، طبقات و… از مواردی هستند که در این زمینه از سمت شهرداری ها محاسبه شده و اگر خلاف آنچه که به سازندگان ابلاغ شده است اقدام به ساخت و ساز بگیرند متخلف شناخته می شوند.

چه عواملی بر تراکم ساختمانی موثرند؟

 1. قیمت زمین
 2. قیمت ملک
 3. هزینه ساخت مسکن
 4. کاربری ساختمان
 5. مساحت قطعات
 6. جمعیت منطقه
 7. عرض معبر
 8. نسبت ابعاد قطعات
 9. لزوم در نظر گرفتن حداقل فضای باز برای هر ساکن
 10. رعایت این نکته که اشعه زمستانی باید به بدنه جنوبی ساختمان بتابد

فرمول محاسبه تراکم ساختمانی

همانطور که گفتیم یکی از شرایط ساخت و ساز ساختمان توجه به تراکم ساختمانی می باشد. این درصد که توسط شهرداری ها محاسبه می شود معمولاً در اندازه های 100، 120 و یا 180 می باشد. برای اینکه تراکم ساختمانی را محاسبه کنید کافیست به سند مالکیت و مساحت قید شده در آن مراجعه کنید.

مثلاً اگر قصد ساخت آپارتمان در یک زمینی به مساحت 400 متر مربع را دارید که از تراکم 120 درصد برخوردار است باید ساختمانی با متراژ 480 متر مربع داشت. این فرمول در مورد تراکم 100 و یا 180 درصد هم صدق می کند.

همه چیز درباره خانه های پیش ساخته
👁️ بخوانید

اطلاع از قوانین ساخت و ساز شهری چه مزایایی دارد؟

متاسفانه ناآگاهی مردم و حتی سازندگان پروژه های ساختمانی از قوانین و تبصره های ساخت و ساز گاهی به ضرر آن ها تمام شده و باعث ورشکستگی آن ها می شود. به عنوان مثال داشتن شیب بیش از 20 درصد برای پارکینگ باعث می شود تا از سوی شهرداری ها دستور به تخریب آن ها صادر شده و یا با جریمه های سنگینی رو به رو شود.

بنابراین مطالعه و یا راهنمایی گرفتن از افراد متخصص و به روز در این زمینه باعث می شود تا به نفع سازنده و مالک تمام شود.

شاخص های کنترل تراکم ساختمانی کدامند؟

 1. ضریب سطح اشغال
 2. شاخص طبقات مجاز ساختمانی
 3. ضریب سطح زیربنا
 4. تراکم واحد مسکونی در سطح

تجاوز به حریم همسایه در ساخت خانه چه حکمی دارد؟

یکی از موضوعاتی که این روزها جزئی از پرونده های دادگاه ها شده است دعوا بر سر تصرف ملک می باشد. طبق قانون اگر کسی مال فرد دیگر را غصب کند موظف است تا عین مال را به صاحبش برگرداند. متاسفانه در شهرهای بزرگ بسیار دیده شده که فرد سازنده بدون اینکه بداند به حریم شخصی فردی دیگر وارد شده که در این صورت باید به محض اطلاع از این اشتباه رفع تجاوز شود.

در این حالت دادگاه تشخیص می دهد که جزئی و یا کلی بودن خسارت به شکلیست؟ اگر مشخص شود که مالک و یا غاصب از ابتدا در جریان این اشتباه نبوده و یا بر اثر خطای محاسباتی و نقشه ثبتی چنین عملی را مرتکب شده است، همچنین ضرر مالک با خسارتی که از قلع و قمع ساختمان متوجه آن شده جزئی بوده است می توان جلوی تخریب ساختمان را گرفت.

قوانین و ضوابط پَخ ساختمان

به خط موربی که سطح گوشه ای از زمین را که در نبش 2 معبر قرار دارد حذف می کند تا منجر به ایجاد دید مناسب رانندگی شده و جزئی از فضای شهری قرار بگیرد پخ ساختمان گفته می شود. در این زمینه قوانینی وجود دارد که بد نیست به آن ها اشاره کنیم:

 1. ساخت پخ 45 درجه در حالتی که پلاک مجاور پخ 45 درجه داشته باشد بایستی اجرا شود. در غیر اینصورت باید پخ 45 درجه پوشاند.
 2. در محدوده سند مالکیت می توان به میزان حداکثر یک متر و نیم عمود بر پخ و با رعایت 3/5 متر ارتفاع از کف پیاده رو پیش آمدگی روی پخ را ایجاد کرد.
فرق پنت هاوس و روف گاردن
👁️ بخوانید

تخلفاتی که در این زمینه وجود دارند مانند: عدم ایجاد بازشو یا پنجره برای پخ 45 درجه، مجاز نبودن احداث درب دستی برای پخ 45 درجه در صورت داشتن بالکنی که مشرف به پلاک مجاور است و کسب رضایت از مالکین پلاک های مجاور برای پوشاندن پخ 45 درجه.

قوانین رعایت حقوق همسایه در ساختمان سازی

مطابق با قانون و البته عرف باید سازندگان به یک سری نکات هنگام ساخت توجه داشته باشند تا مرتکب آزار و اذیت همسایه ها نشوند. به عنوان مثال طبق ماده 99 قانون مدنی هیچکسی حق ندارد ناودان ساختمان خود را بر سقف ساختمان همسایه بسازد و یا برف بر روی آن بریزد مگر به اجازه او!

موضوع دیگری که درباره شرایط ساخت و ساز باید به آن اشاره کنیم مبحث دیوار مشترک بین دو ساختمان مجاور یکدیگر است. به طور کلی 2 نوع دیوار داریم: دیوار شخصی مالک و دیوار مشترک. در مورد دیوار شخصی مالک می تواند هر زمان که بخواهد آن ها را تغییر دهد. اما در مورد دیوار مشترک هر گونه تغییر و یا دخل و تصرف باید مطابق با رضایت هر دو طرف انجام شود.

همچنین استفاده غیر قانونی از واحدهای مسکونی در جهت کار و فعالیت اجتماعی خلاف قانون بوده و همسایه ها می توانند شکایت کنند.

فرم رضایت پیشروی همسایه

یکی از فرم هایی که همسایه ها می توانند به منظور ارائه رضایت نامه برای پروانه ساخت شهرداری پر کنند، به صورت زیر می باشد:

شهرداری محترم منطقه …

احتراماً اینجانب ….. فرزند … مالک پلاک … بخش … شهرستان … واقع در … بدین وسیله رضایت خود را نسبت به ساختمان مجاور شرقی/ غربی/ شمالی/ جنوبی به مالکیت خانم / آقای … با پلاک … اعلام می نمایم و صدور مجوز برای ساختمان ایشان بلا مانع می باشد.

در انتها هم امضاء و اثر انگشت مالک ملک باید درج شود.

چرا مشاهده پروانه ساختمان در برخی موارد لازم و ضروریست؟

برای هر سازنده ای ممکن است اتفاق بیفتد که بنا به شرایط ساخت و ساز و بازار پر افت و خیز ملک ناچار به تغییر زمان تحویل ساختمان نسبت به آنچه توافق کرده است شود. بنابراین همانطور که در مقالات قبلی هم اشاره کردیم مبنای محاسبه سن یک ساختمان از زمان صدور پروانه ساختمانی آن مشخص می شود.

مزایا و معایب بازسازی خانه
👁️ بخوانید

به همین دلیل هم هست که برخی از سازندگان و یا مالکان خانه گفته هایی مغایر با آنچه که در پروانه ساختمانی آورده شده ارائه می کنند و در واقع سودجویی هایی در این زمینه اتفاق می افتد. همچنین بانک ها و موسساتی که وظیفه ارائه وام به سازندگان مسکن را دارند با توجه به همین پروانه ساختمانی و جوازهایی که از سازنده دریافت می کنند تسهیلاتی خواهند داشت.

مشاوره ساخت و ساز

امروزه تنوع و استفاده از تکنیک های جدید در ساخت یک مسکن بیشتر از گذشته شده و به همین دلیل اهمیت داشتن یک مشاور و راه بلد را دو چندان می کند. شما برای اینکه بدانید در یک قطعه زمینی که خریداری کرده اید پهنه مجازتان چقدر است و یا چه سبک ساختمان هایی بیشتر از همه برایتان مفید خواهد بود، نیاز دارید تا از یک مشاور ساخت و ساز راهنمایی بگیرید.

یکی از شرایط ساخت و ساز ساختمان انتخاب سیستم ساختمانیست که چه نوعی باشد؟ Lsf یا Csf و یا سنتی؟ آیا برای ساخت اسکلت ساختمانی باید از ستون های بتنی استفاده کرد یا فلزی؟ همه این ها نیاز به مطالعه و زمان زیادی دارد که بسیاری از سازندگان فرصت کافی نداشته به همین دلیل از یک مشاور ساخت و ساز کمک می گیرند.

برای اخذ جواز ساختمانی چه کار کنیم؟

به طور کلی اگر قصد دارید خانه و یا ویلایی بسازید و حتی خانه ای که دارید را بازسازی کنید باید پروانه ساختمانی را دریافت کرده تا طبق چهار چوب هایی که برایتان مشخص شده است اقدام به کار و فعالیت کنید. در غیر اینصورت مرتکب عمل غیر قانونی شده اید و مراجع نظارت بر ساختمان از ادامه فعالیت شما خودداری می کنند.

هدف اصلی داشتن پروانه یا جواز ساختمانی این است که خانه هایی ایمن تر و با رعایت اصول شهرسازی داشته باشیم. برای دریافت این پروانه مالک و یا فردی که وکالت از مالک دارد باید به شهرداری و یا دفاتر خدمات الکترونیک رفته و درخواست خود مبنی بر دریافت مجوز ساخت را صادر کند. مدارکی که برای این مرحله نیاز است: اصل و تصویر سند مالکیت، اصل و تصویر شناسنامه یا کارت ملی مالک، برگه تسویه حساب عوارض نوسازی و عوارض شهرداری.

چک لیست ایمن سازی خانه برای کودکان
👁️ بخوانید

پروانه ساختمانی تا چه مدتی اعتبار دارد؟

مالک و یا سازنده خانه باید به این نکته دقت کند که بعد از دریافت جواز ساختمان تا 2 سال مهلت دارد برای ساخت و تکمیل خانه اقدام کند. با توجه به نوع پروژه و متراژ زمین مدتی مشخص شده که اگر در آن زمان نتواند ساخت را به اتمام برساند، بعد از دریافت اخطاریه شامل عوارض تعویق هم می شود.

به شکل کلی ساخت یک ساختمان حدود 4 سال به طول می انجامد. اگر مالک نتوانست بعد از گذشت مدت زمان مجاز پروژه اش را به پایان برساند، با پرداخت 20 % از محاسبات پروانه که به نرخ روز انجام می شود باید مجوز ساخت جدید را دریافت تا از طرف شهرداری یک دوره 3 ساله به پروانه قبلی او اضافه شود.

در این قسمت نمونه ای از پروانه ساختمانی را مشاهده می کنید:

پروانه ساخت

 

هزینه جواز ساخت سال 98

مالک و یا سازنده ملک باید بعد از مشخص کردن متراژ و نوع معماری خانه هزینه اخذ پروانه ساختمانی را به حساب شهرداری واریز کند. البته این هزینه با توجه نوع کاربری هر زمینی متفاوت است. به عنوان مثال فرمولی که برای محاسبه این پروانه برای ساخت واحد مسکونی ارائه شده عبارت است از:

قیمت منطقه ای*(تعداد پارکینگ تعیین شده * 20)- ضریب * (مساحت ناخالص زیربنا)

توجه: منظور از ضریب در این فرمول میزانیست که با توجه به متراژ زمین محاسبه می شود: به عنوان مثال تا 60 متر مربع زیربنا ضریب 5% است و تا 100 متر مربع این رقم 10% می باشد و به همین ترتیب تا متراژهای بالاتر را می توان محاسبه کرد. منظور مساحت ناخالص زیربنا هم تمامی بناهای موجود در ساختمان است.

جریمه ساخت بدون پروانه ساختمانی

همانطور که می دانید یکی از شرایط ساخت و ساز داشتن پروانه می باشد. در صورتی که اصول شهرسازی، فنی و بهداشتی در مورد یک بنا رعایت شده باشد اما فاقد جواز و یا پروانه ساخت باشد، کمیسیون ماده 100 می تواند به میزان یک دهم ارزش معاملاتی ساختمان و از ½ تا 3 برابر ارزش معاملاتی آن ملک برای قسمتی که مازاد بر تراکم ساخته شده است جریمه صادر کند.

گاهی ممکن است مالک قصد تغییر در نقشه ساختمانی را داشته باشد که از قبل آن را ساخته و تکمیل کرده است. وقتی که این موضوع را با مهندس ناظر مطرح می کند به او می گویند تا ساخت و سازش را شروع کند و بعد جریمه اش را بپردازد!

راهنمای عایق بندی ساختمان + هزینه ها
👁️ بخوانید

در حالی که برگه اصلاحیه در قسمتی از پروانه ساختمانی وجود دارد و اگر مالک به شهرداری مراجعه کند می تواند این هزینه ها را به حداقل ممکن برساند. این تغییرات بیشتر از همه در مورد خانه ویلایی و یا خرید ویلا در شمال دیده می شود.

مراحل صدور پروانه ساختمان روستایی

در مورد ساخت ویلا در شمال و یا خرید خانه روستایی باید ابتدا از داشتن جواز ساخت آن ها مطمئن شوید. برای این کار باید به دهیار و یا شورای محل روستا مراجعه کنید و درخواست کتبی خود را ارائه دهید. بعد از این مرحله افرادی به منظور بازدید از خاه و یا وضعیت زمین با توجه به کابری آن اقدام می کنند.

بعد از تائیدیه کامل از سوی دهیار درخواستی از طرف وی به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی داده می شود تا بقیه مراحل صورت بگیرد. ناظری که از این بنیاد به محل اعزام می شود با توجه به فاکتورهای جواز ساخت تائیدیه خود را به سازمان اعلام می کند. تائیدیه ناظر باید به دست رئیس بنیاد مسکن رسیده تا با مهر و امضای او درخواست صدور پروانه ساختمان روستایی ثبت سیستمی شود.

قوانین حقوق همسایه در ساخت و ساز

یکی از ویژگی های ساخت و ساز به خصوص در کلانشهرها که فاصله بین هر ساختمان به کمتر از نیم متر هم می رسد این است که مزاحمت هایی هم برای ساکنین آن اطراف خواهد داشت. به عنوان مثال سر و صدا، گودبرداری و آسیب به ساختمان های کناری، سقوط مصالح، سد معبر، تجاوز به حریم معابر، ایجاد گرد و خاک و ده ها مشکل دیگر که همگی باید با رضایت همسایه ها انجام شوند مهم ترین موضوعاتی هستند که باید به آن توجه داشت.

چنانچه کارفرما و یا کارگران ساختمانی حقوق شهروندان و همسایه ها را رعایت نکنند مطابق قانون می توان علیه آنان شکایت کرد. مثلاً تخلیه بار و یا انجام عملیات ساختمانی با صدای بالا در ساعاتی از شبانه روز که زمان استراحت در نظر گرفته شده ممنوع می باشد.

حکم قانون در برابر حقوق همسایه ها برای ساخت خانه چیست؟

مطابق با ماده 100 قانون شهرداری ها اگر حقوق همسایه ها تضییع شود و یا با یکدیگر به توافق نرسند حتی اگر پروانه ساختمانی هم داشته باشند قانون می تواند پروانه آن ها را باطل کند. بنابراین همانطور که ملاحظه می فرمایید توجه به شرایط ساخت و ساز ساختمان بسیار اهمیت دارد.

معرفی و کاربردهای مصالح هوشمند ساختمانی
👁️ بخوانید

خریداران باید به استعلام پروانه ساختمان اهمیت دهند!

برای اینکه از نظر فنی مطمئن شوید ملکی که انتخاب کرده اید کاملاً درست و اصولی ساخته شده است لازم دارید تا گواهی پایان کار ساختمان را بررسی کنید. این گواهی به همراه پروانه ساخت یا همان جواز از مهم ترین مدارکی هستند که خریداران باید به آن ها اهمیت دهند.

در واقع با استعلام این دو مدرک می توانید تمام ویژگی ها و آیتم هایی که در خانه مشاهده می کنید را با مدرک مطابقت دهید و اگر کم و کاستی در کار وجود داشت فوراً جلوی سوء استفاده های احتمالی را بگیرید. اهمیت بررسی استعلام پایان کار و جواز ساختمانی در مورد خانه های نوساز بیشتر هم می باشد.

در واقع بررسی این مدارک به شما کمک می کند در هنگام پیش خرید خانه مطمئن شوید چه مواردی در انتهای پروژه برای خانه شما در نظر گرفته شده و به طور کلی چه نوع خانه ای خواهید داشت؟

مراحل گرفتن پروانه ساخت

 1. تشکیل پرونده

در این مرحله مالک و یا وکیل او باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی رفته و با در دست داشتن مدارک لازم اعم از: اصل و کپی سند و برگه تصویری از عوارض نوسازی سال های قبل و جاری، مدارک شناسایی و… برای تشکیل پرونده اقدام کند. بعد از این مرحله یکی از ماموران شهرداری برای بازدید و تکمیل گزارش حضوری به مکان مورد نظر سر می زند.

 1. بررسی نقشه

بعد از اینکه زمین مورد نظر از طرف شهرداری بررسی شد دستور نقشه به مالک ارسال می شود. در این نقشه اطلاعاتی مانند: تعداد طبقات، مساحت زیربنا، اصلاحی های شهرداری و… گفته می شود که مالک با بررسی آن باید دستور نقشه را به مهندس معمار نشان دهد.

 1. طراحی نقشه ساختمان

از موضوعات مهمی که برای شرایط ساخت و ساز در نظر می گیرند طراحی نقشه بر اساس دستورالعمل ها و ضوابط شهرداری و آتش نشانی، زیبا سازی، ساخت حداکثر پارکینگ و… است که بعد از طراحی های مهندس معمار برای تایید نهایی باید به دفاتر خدمات مهندسی ارسال شود.

 1. پرداخت عوارض ساختمانی

بعد از اینکه ایرادهای نقشه مشخص شد نوبت آن رسیده تا عوارض شهرداری را با توجه به پروانه ساختمان پرداخت کرد. این عوارض با توجه به منطقه، تعداد طبقات ساختمان، تراکم و… متفاوت است که از سوی اداره مالیات مشخص شده و مالک موظف به پرداخت آن می باشد.

 1. گردآوری مدارک پیش نویس

بعد از پشت سر گذاشتن 4 مرحله قبل نوبت آن رسیده تا مدارک پیش نویس مالک را آماده کنید. این لیست شامل: برگه سبز مهر شده 4 رشته معماری، سازه، برق و مکانیک، فایل های نقشه سازه، برق و مکانیک، برگه تعهد مشاوره تائیدیه خاک و ژئوتکنیک، قرارداد مالک و ناظر به همراه برگ سبز ناظر، برگه تائیدیه نما و تعهد رعایت اصلاحیه.

راهنمای عایق بندی ساختمان + هزینه ها
👁️ بخوانید

برای متراژهای بالای 2000 متر باید نقشه فاز 2 به سازمان نظام مهندسی ارائه شود که شامل ماده 33 نظام مهندسی یعنی 4 رشته معماری، برق، مکانیک و سازه است.

 1. مرحله آخر: چاپ پروانه

در انتها بعد از تائید چهار رشته برای گرفتن تائیدیه ها نوبت به تائیدیه های زیر می رسد:

طرح تفصیلی بر و کف، تائیدیه شهر، معاون شهرسازی و معماری، رئیس صدور پروانه.

قوانین ساخت و ساز روستایی

ساخت خانه در روستاها باید در محدوده طرح هادی مصوب انجام شود و خارج از این محدوده ممنوع می باشد. همچنین باید مطابق با مفاد پروانه ساختمانی که توسط مالک و یا سازنده گرفته شده است صورت بگیرد. دهیاری و یا اعضای شورای اسلامی روستا می توانند در صورت مشاهده هر گونه تخلف در ساخت و ساز جلوی ادامه فعالیت آن ها را بگیرند.

در مورد ساخت ویلا در شمال باید به این موضوع توجه کرد که با توجه به بالا آمدن آب های زیرزمینی در بعضی از مناطق باید اصول فنی ساخت و ساز را رعایت کرد در غیر اینصورت با مشکل مواجه خواهید شد. همچنین مناطقی که مقاومت خاک در آنجا پایین است و یا در مناطق زلزله خیز قرار دارند باید با رعایت اصول حرفه ای ساخت و ساز در آن ها مراحل را پیش برد.

مطابق با قانون حداقل متراژ مجاز برای ساخت در روستاها 250 متر مربع در نظر گرفته شده است.

مراحل ساخت خانه

در محتوای “قوانین و مقررات ساخت خانه” به مهم ترین نکاتی که باید در هنگام ساخت و طراحی خانه در نظر بگیرید اشاره کردیم. اولین مرحله برای چنین اقدامی انتخاب زمین مناسب است. برخی تصور می کنند این مرحله بسیار راحت است اما نکته ای که در این گام وجود دارد این است که استعلام های لازم را از شهرداری و یا دهداری در صورت انتخاب زمین روستایی بگیرید.

زمین های دو بر ارزش بالاتری دارند. خانه و یا ویلاهایی که در اینگونه زمین ها ساخته می شوند دارای پنجره های بیشتر هستند در نتیجه نور بالایی دارند. گرفتن مجوزهای لازم، قرارداد بستن با پیمانکار، گودبرداری، مقاوم سازی، آرماتوربندی، قالب بندی، بتن ریزی، اجرای اسکلت ساختمانی، اجرای سقف و دیوارکشی، تاسیسات و نازک کاری، اجرای نما و طراحی دکوراسیون محیطی از مهم ترین مراحل ساخت خانه به شمار می روند.

قدم به قدم تا خانه دار شدن با اکوملک
👁️ بخوانید

ارتفاع یک ساختمان 4 طبقه چقدر است؟

یکی از مهم ترین مواردی که در آزمون طراحی معماری نظام مهندسی به آن اهمیت می دهند موضوع محاسبه ارتفاع مجاز برای ساختمان های چندین طبقه است. به عنوان مثال در این قسمت می خواهیم به ارتفاع مجاز یک ساختمان مسکونی 4 طبقه اشاره کنیم.

به طور کلی ساختمان ها را در 2 حالت دارای زیر زمین با پنجره نورگیر از نما و فاقد زیر زمین با پنجره نورگیر از نما محاسبه می کنند. بیشترین ارتفاع مجاز برای چنین ساختمانی با پنجره نورگیر از نما 15 متر و 40 سانت و بدون پنجره نورگیر از نما 14 متر و نیم می باشد.

ضوابط پیش آمدگی ساختمان چیست؟

کنسول یا پیش آمدگی ساختمان به بخشی از ملک گفته می شود که بر روی خیابان اصلی و یا کوچه امتداد یافته قرار دارد و جزئی از ساختمان محسوب شده و مسقف می باشد. در گذر زیر 12 متر ساخت پیش آمدگی ممنوع است. برای گذرهای 12 تا 20 متر عرض پیش آمدگی 80 سانت و برای گذرهای بالای 20 متر حداکثر تا 120 سانتی متر مجاز است.

کنسول روی پَخ بین 2 گذر در تمامی گذرها با عمق یک متر و نیم مجاز می باشد. ساختمان هایی که در بزرگراه ها احداث می شوند مجاز به احداث پیش آمدگی نمی باشند.

ارزان ترین روش ساخت ویلا

یکی از راه حل هایی که می توان برای ساخت ویلا با کمترین هزینه در نظر گرفت این است که از روش مرسوم بساز بفروشی استفاده کنید. به این ترتیب می توانید با داشتن زمین بدون اینکه وارد مراحل گرفتن مجوز شوید فردی به نمایندگی از شما این کارها را به دوش گرفته و در انتها هر دو به یک سرمایه قابل توجهی برسید و یا به صورت اشتراکی از ویلا استفاده کنید.

البته در مقالات قبلی به مهم ترین روش هایی که می توان به یک ویلای کم هزینه دست یافت اشاره کردیم که می توانید آن را مطالعه کنید.

بهترین زمان ساخت و ساز

حتماً شنیده اید که می گویند هر زمان که زمین و خانه گران شد بفروشید و هر زمانی که قیمت ها کاهش پیدا کرد بهترین زمان است که سرمایه گذاری کنید. اما آن چیزی که سازندگان مسکن در پیش گرفته اند با این نظریه تا حدودی متفاوت است و به نظر می آید که خلاف آن حرکت می کنند!

شرایط گرفتن جواز ساخت چیست؟
👁️ بخوانید

اما چیزی که در این زمینه اهمیت دارد این است تا با یک مشاور قابل اعتماد مشورت کنید تا سرمایه چندین ساله شما به بهترین شکل ممکن وارد بازار مسکن شود.

جمعبندی

در این مطلب سعی کردیم به موضوعات متنوع و در عین حال مرتبط با یکدیگر اشاره کنیم تا اطلاعات بیشتری از شرایط ساخت و ساز در هر کجای کشور و البته ساخت ویلا در شمال داشته باشید. شما در مورد ساخت و ساز چه تجربه ای دارید؟ آیا موضوعات مطرح شده در این مقاله با توجه به اطلاعاتی که از قبل داشتید برایتان کارآمد بود؟

با اکوملک همراه باشید

1,157 👁️
 
+3
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *