صفر تا صد خرید خانه کلنگی

صفر تا صد خرید خانه کلنگی

5,0 rating based on 1,234 ratings
صفر تا صد خانه کلنگی
🕒 زمان مطالعه: 6 دقیقه

خرید خانه کلنگی بهترین فرصت برای عده ایست که توان خرید خانه نوساز را ندارند و با تعمیرات خانه می توانند سرپناهی ارزان تر داشته باشند. اما آیا می توان همه خانه های کلنگی که در بازار مسکن وجود دارد را با تعمیرات بهینه کرد؟ به چه خانه هایی کلنگی گفته می شود؟ ارزش هر کدام از این خانه ها چگونه محاسبه می شود؟

اگر بودجه شما هم برای خرید خانه ای باب میل و سلیقه تان کم است، با این مطلب همراه باشید تا درباره چگونگی خرید این خانه ها بیشتر بدانید.

به چه ملکی خانه کلنگی گفته می شود؟

به هر ملکی که به دلیل فرسودگی در بنا، تاسیسات و… کیفیت زندگی در آن به شدت کاهش پیدا کرده است، خانه کلنگی گفته می شود. در واقع ارزش اینگونه خانه ها به زیربنا و متراژ کلی آن هاست نه اسکلت بنا! البته این تعریف درجه بندی های مختلفی نیز دارد که در سطوح پایین تر می توان به کمک تعمیرات و هزینه هایی این چنینی خانه را برای زندگی آماده کرد.

اگرچه بیشترین خریداران خانه های کلنگی، صنف به ساز بفروش ها هستند; اما عده ای هم که به ناچار توان خرید خانه های نوساز و یا حتی 15 سال ساخت را هم ندارند، با خرید این خانه ها سعی می کنند سرپناهی برای خود و خانواده شان داشته باشند.

سود صد در صدی با خرید خانه کلنگی

اهداف مختلفی می توان برای خرید این خانه ها در نظر گرفت:

  1. بازسازی و فروش این خانه ها به قیمت بالاتر
  2. خرید این خانه ها با هدف تخریب و ساخت آپارتمان
  3. خرید خانه کلنگی جهت سکونت تا رسیدن زمان مناسب برای مشارکت در ساخت
  4. خرید و دست نگه داشتن از فروش این خانه ها تا رسیدن زمان مناسب و سود بالاتر آن ها

تمامی این 4 مورد با توجه به هدف و بودجه ای که دارید مشخص می شود. اما نکته ای که در تمامی این موارد مشترک هستند، سود کلانیست که بدست خواهید آورد. اما باید شرایط خرید خانه کلنگی را هم در نظر بگیرید که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

پارکینگ مزاحم چیست؟
👁️ بخوانید

قبل از معامله ملک کلنگی، به این موارد توجه کنید

همانطور که گفتیم، اگر قصد خرید و تخریب خانه کلنگی را دارید، قبل از هر چیزی باید یک سری پارامتر و ویژگی ها را در نظر بگیرید تا بهتر و اصولی تر انتخاب کنید.

  1. ابعاد ملک مورد نظر

خانه های قدیمی و معمولاً بالای 25 سال ساخت در کشور ما، کلنگی نامیده می شوند. اما این سن در کشورهای مختلف دنیا متفاوت است و در بعضی از آن ها به 80 سال نیز افزایش می یابد. اما کیفیت ساخت و مصالح به کار رفته در ساخت خانه در کشور ما این موضوع را پررنگ تر می کند که خانه های 25 سال ساخت ارزش تخریب و ساخت و ساز را دارند.

موضوع مهمی که در مورد اینگونه خانه ها وجود دارد این است که معمولاً خانه های کلنگی عرض کمتری داشتند و یک درب کوچک تنها راه ورود به آن ها بود. همین موضوع ساخت و ساز را برای بساز بفروش ها تا حد زیادی دشوار می کند. امروزه شهرداری ها با توجه به متراژ زمین اجازه ساخت آپارتمان داده چرا که واحدها نباید پارکینگ مزاحم داشته باشند.

  1. توجه به شمالی جنوبی بودن خانه کلنگی

اگر می خواهید خلافی ساخت و ساز را به حداقل ممکن برسانید، بنابراین سعی کنید از ابتدا خانه ای پیدا کنید که مطابق با همان روالی که دارد نقشه ساختمان را برایش در نظر بگیرد. یعنی اینکه مجبور نباشید وضعیت خانه شمالی و جنوبی را نادیده بگیرید و در این زمینه تغییراتی اعمال کنید. این شرایط هزینه های بسیار زیادی در برخواهد داشت.

در خانه های شمالی بعد از ورود به محوطه داخلی آن ها، ابتدا حیاط دیده می شود و بعد اسکلت ساختمان وجود دارد; اما در مورد خانه های جنوبی عکس این قضیه صادق است. به همین علت هم هست که در خانه های شمالی بیش از 5 درصد زمین را برای نورگیر بودن خانه در نظر می گیرند. به همین خاطر است که خانه های جنوبی معمولاً متراژ مفید بیشتری از خانه های شمالی دارند.

خرید خانه کلنگی

خرید خانه کلنگی با اکوملک

  1. موقعیت ملک

قبل از هر گونه سرمایه گذاری باید به این موضوع توجه کنید که منطقه مورد نظر شما چگونه است؟ آیا امنیت دارد؟ رشد و پیشرفت منطقه ای در آنجا در یک دهه اخیر چگونه بوده است؟ آیا پتانسیل رشد و ترقی در این محل وجود دارد؟ این ها بخشی از سوالاتی هستند که باید از خود بپرسید.

خرید خانه در دهکده ساحلی
👁️ بخوانید

برای این کار می توانید از یک مشاور املاک کاربلد در همان منطقه نیز سوال کنید. همچنین باید به این موضوع هم توجه داشته باشید که با در نظر گرفتن بافت مناطق مختلف، آیا امکان ساخت ملک مسکونی یا تجاری برای شما در آنجا فراهم است؟ بافت های جدید در هر منطقه ای متقاضیان به خرید بیشتری دارد. پس به این نکته توجه داشته باشید.

  1. هزینه های بازسازی با سن بنا ارتباط مستقیم دارد

همانطور که در مورد شرایط خرید خانه کلنگی گفتیم، سن اینگونه خانه ها با یکدیگر متفاوت است. طبیعتاً اگر قصد سکونت در خانه کلنگی را داشته باشید که تا به آن سن هیچگونه تعمیر و بازسازی بر رویش صورت نگرفته باشد، هزینه های شما هم بیشتر می شود.

این هزینه ها شامل: سیم کشی های داخلی ساختمان، لوله کشی ها، کابینت های آشپزخانه، بررسی کردن سقف و ایزوگام، چک کردن حشرات خانگی و… می باشد.

  1. درباره امتیازات ملک مورد نظر تحقیق کنید

هر خانه ای یک سری مزیت ها برای ساکنینش دارد. به عنوان مثال: دسترسی راحت به خیابان های اصلی شهر، مراکز خرید، خدمات درمانی و رفاهی و… اصلی ترین آنهاست. همچنین داشتن کوچه ای عریض و حداقل 8 متر یکی از مزیت های خانه محسوب می شود که تردد و رفت و آمد به پارکینگ را بسیار راحت تر می کند.

علاوه بر آن داشتن کوچه بن بست و باریک به خانه ای هرچقدر بزرگ و خوش منظره، عملیات ساخت و ساز را بسیار دشوار کرده و شانس خرید و فروش خانه را در آینده با مشکلاتی رو به رو می سازد. ترافیک های شهری در مناطقی که برای خرید خانه کلنگی در نظر گرفته اید هم یکی از معضلات اصلی در کلانشهرهاست که باید به آن توجه کنید.

توجه به نکات حقوقی قبل از خرید خانه کلنگی

خانه هایی که مدت زیادی از سکونت در آن ها گذشته و یا به شکل متروکه در آمده اند، نیاز به بررسی بیشتری دارند. حتماً قبل از خرید به مواردی مثل: تصرف عدوانی، جعل سند و یا کلاهبرداری های این چنینی توجه کنید. از خرید املاک کلنگی که آرای کمیسیون های مرتبط و موثر در معاملات املاک را ندارند، جداً خودداری کنید.

معرفی سایت های تبلیغات ملک
👁️ بخوانید
جمعبندی

با توجه به تمامی مواردی که درباره خرید خانه کلنگی به آن اشاره کردیم، ممکن است همچنان با این سوال رو به رو باشید که آیا خرید این خانه ها به نفع ماست یا خیر؟ در پاسخ باید بگوییم اگر فقط به سود فکر می کنید، این سرمایه گذاری می تواند بهترین سودآوری را برایتان داشته باشد.

از خرید املاک کلنگی که مشکلات وراثتی دارند و یا پرونده های قضایی، کیفری و حقوقی برایشان در نظر گرفته شده است، بپرهیزید. برای اینکه از بابت اینگونه مشکلات خیالتان راحت باشد، می توانید به اداره اوقاف، سازمان مسکن و شهرداری، اداره ثبت، شهرداری و منابع طبیعی و… مراجعه کرده و استعلامات مربوطه را بگیرید.

با اکوملک همراه باشید

907 👁️
 
+1
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *