صفر تا صد خرید آپارتمان با وام مسکن

صفر تا صد خرید آپارتمان با وام مسکن

5٫0 rating based on 1,234 ratings
صفر تا صد خرید آپارتمان با وام مسکن
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

خرید آپارتمان با وام مسکن تا حد زیادی غول بزرگ صاحب خانه شدن را شکست داده و در خیلی از موارد ناممکن، این موضوع را با حداقل دشواری همراه کرده است. تسهیلات بانکی در بسیاری از موارد به کمک زوج های جوان و یا کسانی که خانه اولی محسوب می شوند آمده است تا بتوانند با مشکلات کمتری به خرید خانه اقدام کنند.

برای اینکه صفر تا صد مراحل خرید خانه و آپارتمان به کمک وام بانکی را بدانید، با این مطلب همراه باشید.

چه خانه هایی وام دار هستند؟

با توجه به شرایط اقتصادی کشور، حتی برای بسیاری از سازندگان خانه و آپارتمان فشارات ناشی از پروژه های ساختمانی افزایش یافته است و همین موضوع باعث شده تا به دریافت وام بانکی اقدام کنند. ضمانت بانکی در چنین وام هایی، سند خانه ای است که در حال ساخت می باشد.

بنابراین با اتمام ساخت آپارتمان و فروش کامل واحدهای آن، بدهی سازنده به بانک پرداخت شده و می تواند سند ملکش را آزاد کند. حال ممکن است این سوال برایتان ایجاد شود که چگونه می توان خانه هایی با وام مسکن خریداری کرد؟ آیا از نظر قانونی مشکلی ندارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که سازنده با فروش وکالتنامه ای ملک خود که در گرو بانک است، خانه های خود را پیش فروش کند. در چنین حالتی، مبلغی را که فروشنده به بانک به عنوان وام بدهی دارد، باید از ارزش کلی ملک کم کرده و بعد از آن، خریدار موظف است آن بدهی را تسویه نماید.

انواع وام بانکی برای خرید آپارتمان

خرید آپارتمان با وام مسکن را می توان به 2 طریق انجام داد. اول از همه برای دریافت این تسهیلات باید به بانک مسکن مراجعه کرده و از 2 روش وام مسکن یکم و یا وام اوراق، برای خرید اقدام نمائید. وام مسکن یکم همانطور که از اسمش پیداست، به افرادی تعلق می گیرد که برای اولین بار از تسهیلات بانکی استفاده می کنند. در این روش باید از قبل در بانک سپرده گذاری انجام دهید.

دریافت وام مسکن به روش اوراق، برای عده ای مناسب است که زمان کافی برای ایستادن در صف 12 ماهه دریافت ندارند و یا نمی توانند سپرده جدید افتتاح کنند. حتی اگر سرمایه کافی برای پس انداز ندارید هم این روش می تواند برایتان مناسب تر از روش قبلی باشد.

خرید ویلا رو به دریا در شمال
👁️ بخوانید

شرایط خرید آپارتمان با وام مسکن

همانطور که در بالا اشاره کردیم، اگر شرایطی برای خرید آپارتمان با وام مسکن داشتید، باید قولنامه ای برای این قرارداد تنظیم کنید. سازنده و یا مالک اصلی آپارتمان باید به شما یک وکالتنامه بلاعزل بدهد که مطابق با آن، بعد از تسویه مبلغ وام به بانک، بتوانید سند خانه را به نام خود بزنید و فک رهن کنید.

باید توجه داشته باشید که در این مدت شما نمی توانید این ملک را به شخص دیگری بفروشید.

مشکلات خرید آپارتمان با وام مسکن

علاوه بر تمامی مزیت هایی که این روش می تواند برای خریداران و متقاضیان به خرید خانه داشته باشد، باید مراقب کلاهبرداری ها و مشکلاتی هم که در این روش ممکن است ایجاد شود، باشید. به عنوان مثال اگر در طول مدت ساخت، سازنده از دنیا برود، وکالتنامه شما باطل می شود!

یکی از روش های کلاهبرداری در چنین شرایطی این است که سازنده به صورت قولنامه ای ممکن است خانه را به چندین نفر بفروشد و از آن ها مبلغی را دریافت کند. یا اینکه در مدت زمانی که وکالتنامه دارید، به دلیل بدهی های سازنده، خانه توسط بانک توقیف شود. در تمام طول این مدت، شما نمی توانید ملک خود را بفروشید.

خرید آپارتمان با وام مسکن

خرید آپارتمان با وام مسکن با اکوملک

راه حل هایی برای جلوگیری از مشکلات خرید آپارتمان با وام مسکن

از آنجایی که هر کدام از مشکلاتی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، ممکن است اتفاق بیفتند، راه حل پیشنهادی چیست و چه باید کرد؟

به دلیل عدم وجود سند مالکیت در تمامی حالت های پیش آمده در بالا، برای اینکه بتوانید مالکیت خود را اثبات کنید، مدت ها زمان نیاز است. بنابراین اگر می خواهید از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید، بهتر است در زمان تنظیم سند موقت یا قولنامه، از چند نفر شاهد کمک بگیرید تا زیر این مدرک را امضاء کنند.

نکته مهم دیگر در زمان خرید آپارتمان با وام مسکن این است که در مورد سازنده و یا مالک اصلی خوب تحقیق کنید تا در آینده دچار مشکل نشوید.

روش استفاده از اوراق تسهیلات به علاوه وام جعاله

یکی از روش های دریافت تسهیلات مسکن که می توانید از طریق شعبات بانک مسکن و یا فرابورس اقدام کنید، خریداری اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات است که در صورت نداشتن پس انداز بانکی، می تواند برایتان بسیار ارزشمند باشد. شما به ازای هر کدام از برگه های حق تقدم تسهیلات مسکن، می توانید 500 هزار تومان تسهیلات بگیرید.

خرید زمین با سند مادر یعنی چه؟
👁️ بخوانید

مثلاً برای دریافت وام 70 میلیون تومانی مسکن از این طریق، باید 120 برگه به ارزش 8 میلیون و 640 هزار تومان خریداری کنید.

برای دریافت وام مسکن چه شرایطی باید داشت؟

مانند سایر وام ها، برای این مورد هم متقاضیان باید حداقل 18 سال تمام داشته باشند. همچنین فیش حقوقی فرد باید به گونه ای باشد که تضمین کننده توانایی بازپرداخت اقساط توسط او باشد. همچنین یکی از روش های دریافت وام مسکن برای خرید آپارتمان این است که از تاریخ جواز خانه، بیشتر از 15 سال نگذشته باشد و ارزش واقعی ملک، 80% مبلغ وام دریافتی باشد.

برای دریافت این وام باید اصل و کپی بنچاق، اصل و کپی مبایعه نامه به همراه کد پیگیری، اصل و کپی تمامی پروانه های ساخت، کارت حساب بانکی و یا اوراق حق تقدم، اصل و کپی سند مالکیت، اصل و کپی صفحات شناسنامه و کارت ملی خریدار و فروشنده آپارتمان و گواهی اشتغال متقاضی تسهیلات را تهیه کنید.

آیا می توان از 2 وام همزمان برای خرید آپارتمان با وام مسکن اقدام کرد؟

در هنگام خرید یک خانه نمی توانید به طور همزمان از وام مسکن و به طور مثال وام جانبازی استفاده کنید. این امکان برای یک سند به طور همزمان وجود ندارد و حتماً باید یک وام را تسویه کرد و بعد برای گرفتن وام دیگر اقدام کنید. اگر برای بار چندم از وام مسکن استفاده می کنید، بهترین روش برای شما گرفتن اوراق مناسب می باشد.

جمعبندی

در خرید خانه های آپارتمانی نوساز شانس گرفتن وام بانکی از سوی سازنده بیشتر است. به این ترتیب می توانید بخش قابل توجهی از قیمت نهایی خانه را به کمک این روش پوشش دهید. خرید آپارتمان با وام مسکن علاوه بر اینکه برای زوجین جوان مناسب است، روشی برای صاحب خانه شدن بسیاری از افراد است که توان مالی مناسب برای خرید نقدی و کامل خانه ندارند.

به این ترتیب می توانید با مطالعه شرایط دریافت وام جوانان نیز برای خرید خانه اقدام کنید.

77 👁️
 
1+
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *