شرایط گرفتن جواز ساخت چیست؟

شرایط گرفتن جواز ساخت چیست؟

5٫0 rating based on 1,234 ratings
شرایط گرفتن جواز ساخت چیست؟
🕒 زمان مطالعه: 5 دقیقه

اگر می خواهید از سلامت مراحل ساختمانی یک خانه مطمئن شوید، باید برای گرفتن جواز ساخت آن اقدام کنید. مالک یا پیمانکار پروژه های ساختمانی باید برای شروع عملیات ساخت آپارتمان و یا بازسازی خانه، پروانه یا جواز ساختمانی را از شهرداری دریافت کنند.

چنانچه ساختمانی بدون این مجوزهای لازم شروع به عملیات ساخت نماید، توسط مراجع نظارت بر ساختمان پیگیری و از ادامه پروژه جلوگیری می شود. این سخت گیری ها برای ایمنی بیشتر صاحبان خانه در زمان حال و آینده خواهد بود.

پروانه ساختمانی در چه مواردی کاربرد دارد؟

پروانه ساختمانی در واقع سند و مجوزیست که می توانید با در دست داشتن آن از سمت شهرداری، برای هرگونه نوسازی، بازسازی خانه، تخریب و به طور کلی هر تغییر یا اضافه کردن بخشی به ساختار بنا، بدون مشکل به کار خود ادامه دهید. توجه داشته باشید که اگر بخواهید تعمیر و یا تغییراتی در داخل خانه انجام دهید که آسیبی به ساختار کلی بنا نمی زند، نیازی به گرفتن جواز ساخت نیست.

علاوه بر اینکه با در دست داشتن این جواز می توانید ایمنی بنا را افزایش دهید، می توانید از تسهیلات بانکی مانند وام تعمیر مسکن و جعاله استفاده کرده و بدون نگرانی افرادی که در ساختمان مشغول به کار هستند را بیمه کنید.

منظور از دفترچه های شناسنامه ساختمان چیست؟

امروزه دفترچه هایی با عنوان شناسنامه ساختمان که اطلاعاتی نظیر پایان کار و نداشتن خلافی را گزارش می دهند، به جای گرفتن مجوز ساختمان از سوی شهرداری به متقاضیان ارائه می شود که شامل اطلاعاتی مانند: نوع و شماره تاریخ صدور و مشخصات کامل زمین، وضعیت پارکینگ ها، اطلاعات شهرداری مربوطه، مشخصات هویتی مالک، کروکی زمین، نوع مالکیت، محل ساخت و… می باشد.

مراحل گرفتن جواز ساخت

  1. در گام اول باید مالک یا وکیل ملک با در دست داشتن اصل و کپی کارت ملی و اسناد ملک، برگه تسویه حساب عوارض نوسازی شهرداری به دفاتر خدمات الکترونیکی شهر مراجعه نماید.
  2. در این مرحله بعد از تشکیل پرونده، بازدید از عرض خیابان، ابعاد ملک، بررسی موقعیت های اطراف بنا در صورت داشتن پخ ساختمانی و… اعلام می شود.
  3. بعد از انجام مراحل قبلی، باید اصلاحی هایی که در مورد تایید شهرداری بوده است مانند ابعاد باقی مانده ملک، سطح اشتغال هر طبقه و مساحت بعد از اصلاحی در نقشه آورده شود.
  4. مهم ترین مرحله در گرفتن جواز ساخت بنا، طراحی نقشه معماریست. در این مرحله با توجه به دستور نقشه ساختمانی و ضوابط مورد نظر شهرداری، طراحی ملک صورت می گیرد.
  5. بعد از نهایی شدن نقشه معماری و برطرف شدن ضوابط عنوان شده از سمت دفتر خدمات الکترونیک، باید مجوز هر منطقه با توجه به تراکم شهرداری برای ساخت تراکم طبقاتی و نوع کاربری آن ها مشخص شود.
  6. بعد از اینکه تاییدیه پرداخت و تسویه عوارض از سمت شهرداری دریافت شد، پیش نویس پروانه آماده می شود. برای ساختمان هایی با بیش از 5 طبقه، در این مرحله باید گزارش آزمایش مکانیک خاک، نقشه های سازه و برق به تایید سازمان نظام مهندسی برسد.
هزینه گرفتن جواز ساخت

هزینه گرفتن جواز ساخت با اکوملک

برای چه پروژه هایی به جواز ساخت نیاز است؟

بد نیست بدانید که برای همه پروژه های نوسازی و ساخت و ساز عمرانی، نیازی به گرفتن مجوز ساخت نیست. در بیشتر تعمیرات ساده ای که می خواهید پیاده سازی کنید، یک پیمانکار حرفه ای یا مالک اصلی می تواند بدون مجوز، تغییرات مورد نظر را ایجاد کند.

برای ساخت و ساز ملک از کجا شروع کنیم؟
👁️ بخوانید

اما اگر این تغییرات در ابعاد گسترده و به صورت عمده باشند، باید برای گرفتن جواز ساخت از شهرداری اقدام کنید. برای اینکه به صورت تقریبی از هزینه گرفتن جواز ساخت مطلع شوید، بهتر است از یک پیمانکار کمک بگیرید تا مجوز ساخت را اداره کرده و برآوردی از هزینه های آن در اختیار شما قرار دهد.

توجه: هیچگاه از روی تجربه پروژه های دیگران برای خود برآورد هزینه نکنید، زیرا نکات و الزاماتی که در مجوزها وجود دارند، بسیار متنوع و گسترده اند. بنابراین حتماً به شهرداری منطقه خود سر بزنید و استعلام های ممکن را بگیرید. شاید در مناطق کوچک برای تغییرات بنا به مجوزهایی نیاز باشد که در مناطق بزرگ این تغییرات بلامانع هستند.

هزینه گرفتن جواز ساخت به چه صورتیست؟

مهم ترین مساله ای که برای سازندگان و پیمانکاران مطرح می شود، موضوع هزینه پروانه ساخت می باشد. نوع کاربری زمین شما مشخص می کند که هزینه گرفتن مجوزهای ساخت چقدر خواهد بود؟ علاوه بر آن، عواملی مثل: متراژ، تعداد طبقات ساختمانی، مساحت و ارزش قیمتی ساختمانی که در حال اجرای آن هستید، مشخص کننده میزان هزینه پروانه ساختمانی شماست.

برای اینکه دقیق تر به این متغیرها تسلط داشته باشید، به فرمول زیر دقت کنید:

ضریب * (مساحت ناخالص زیربنا) – قیمت منطقه ای * (تعداد پارکینگ تامین شده*20)

مهم ترین نکات در تسریع بخشیدن گرفتن جواز ساخت

  1. اگر تجربه کافی در این زمینه ندارید و یا پروژه های اولیه خود را در ساخت و ساز آغاز کرده اید، برای اینکه بتوانید ایرادات موجود را سریع تر برطرف کنید، از یک شخص کاربلد و مورد اطمینان کمک بگیرید.
  2. هیچگاه نباید از موانعی که در جلوی شماست، نا امید شوید و عقب بکشید. به یاد داشته باشید هرچقدر زودتر ایراداتی که شهرداری به ملک شما گرفته است را برطرف کنید، پرونده شما زودتر به مرحله صادر شدن جواز ساختمانی خواهد رسید.
  3. اگر به خرید خانه کلنگی اقدام کرده اید، هر چه سریع تر خلافی های آن را پرداخت کنید. اگر ملک کلنگی دارای اضافه ساخت باشد، باید هر چه سریع تر خلافی های آن را پرداخت کنید.
  4. نقشه معماری ارائه شده به شهرداری باید مطابق با قوانین تدوین شده باشد و مهندس آن شخص حقیقی و یا حقوقی باشد.
همه چیز درباره خانه های پیش ساخته
👁️ بخوانید

تخلفات برخی از سازندگان در گرفتن مجوز ساختمانی چیست؟

کسانی که می خواهند ساختمانی بسازند باید برای دریافت پروانه ساختمانی به شهرداری مراجعه کنند. اگر مالکی ساختمان خود را بدون مجوز یا با مجوز و بیش از مشخصات پروانه بسازد، اما با قوانین برنامه های مصوب و سایر مقررات شهرداری تداخلی نداشته باشد، میزان زیرساخت های غیرمجاز طبق قوانین و مقررات موجود محاسبه می شود و ساختمان بعد از تحقیقات و دریافت جرایم، قانونی خواهد بود.

به عنوان مثال شخصی که املاک وی در یک کاربری خاصی واقع شده است، اگر بدون اخذ مجوز یا خلاف پروانه صادر شده در چارچوب قوانین ساختمان سازی کند، چنین ساختمان هایی مغایر با قوانین محسوب می شوند و نیاز به بررسی و رسیدگی دارد.

جمعبندی

در انتها باید اضافه کنیم که بعد از گرفتن جواز ساخت تنها 2 سال فرصت دارید تا از اعتبار آن نهایت استفاده را ببرید. بر اساس متراژی که در اختیار دارید، مدت زمان مجاز به شما اعلام می شود، اگر در این مدت نتوانید پروژه را به اتمام برسانید، ابتدا اخطار دریافت می کنید و بعد از آن باید عوارض تعویق بپردازید.

با اکوملک همراه باشید

166 👁️
 
مجله اکو ملک وب‌سایت
مجله اکو ملک فعال در زمینه املاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *